Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2010 р.Справа № 2-а-43594/09/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Шевцової Н.В.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Макаренко Я.М.
при секретарі судового засідання - Карнаух А. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою комунального підприємства "Дирекція єдиного замовника" Лозівської міської ради Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.02.2010р. по справі№2-а-43594/09/2070
за позовом прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"
до комунального підприємства "Дирекція єдиного замовника" Лозівської міської ради Харківської області
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИЛА:
Прокурор Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" звернувся до суду з позовом доКомунального підприємства "Дирекція єдиного замовника " Лозівської міської ради Харківської області, в якому просить суд стягнути з відповідача в доход державного бюджету штраф у сумі 1020 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.02.2010р. по справі№2-а-43594/09/2070 адміністративний позов прокурора Червонозаводського району м.Харкова в інтересах держави в особіДержавного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Комунального підприємства "Дирекція єдиного замовника" Лозівської міської ради Харківської областіпро стягнення штрафу задоволено в повному обсязі, стягнуто з Комунального підприємства "Дирекція єдиного замовника" Лозівської міської ради Харківської області(р\р 26005818676450 в ХОФ АКБ "Укрсоцбанк", МФО 351016, код 3373910) на користь державного бюджету (р/р 3111510670015 ВДК у Лозівському районі Харківської області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134414) штраф у сумі 1020 (одна тисяча двадцять) грн.
Відповідач, комунальне підприємство "Дирекція єдиного замовника" Лозівської міської ради Харківської області, не погодився з вказаною постановою, подав апеляційну скаргу. Свою незгоду з постановою мотивує тим, що право відповідача на захист своїх інтересів у суді особисто було порушено, судові виклики про розгляд справи не надсилалися, що є порушенням п. 4 ст. 129 Конституції України - судом не було забезпечено однієї з основних засад судочинства: змагальності сторін та свободи в наданні своїх доказів у доведенні перед судом їх переконливості.
Позивач проти апеляційної скарги заперечує, просить залишити її без задоволення, а постанов суду першої інстанції без змін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що у період з 15 вересня по 19 вересня 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства комунального підприємства "Дирекція єдиного замовника" Лозівської міської ради Харківської області, про що складено акти № Х-21-295, № Х-21-296, № Х-21-297, № Х-21-298 та № Х-21-294.
За результатами обстеження відповідачу було видано обов'язковий до виконання припис № Х -21-294 від 19.09.08 р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки №07/11-0019 від 26.05.2009 р. За порушення законодавства про електроенергетику та ухилення від виконання приписів, згідно ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" та "Положення про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 30.07.99 року старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області було винесено постанову № 7/10-102 від 16.06.2009 р. про накладення на відповідача штрафу у розмірі 1020 грн. Зазначена постанова була отримана відповідачем 23.06.2009, що підтверджується повідомленням про отримання поштового відправлення.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка є чинною та відповідачем не оскаржувала ся, на момент розгляду справи штраф згідно даної постанови відповідачем до бюджету не сплачено.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції на підставі наступного. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 5 Закону України “Про електроенергетику” однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно з ст. 9 зазначеного закону та п.1 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії”, затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України “Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади” від 15.12.1999р. № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України. Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України № 422 від 3 листопада 2006р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (НЕК "Укренерго").
За таких обставин, правовідносини, що виникли між сторонами є публічними та стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
ДП “НЕК “Укренерго” у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Матеріалами справи підтверджено наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду. Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ст.ст. 9, 26, 27 Закону України “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики, порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Оскільки на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка є чинною та відповідачем не оскаржувала ся, та на час розгляду справи штраф згідно даної постанови відповідачем до бюджету не сплачено, то суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Щодо доводів апеляційної скарги відподача про неповідомлення про час та місце розгляду справи, то колегія суддів їх не приймає як такі, що не підтверджуються матеріалами справи.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Харківського окружного адміністративного суду від09.02.2010р. по справі№2-а-43594/09/2070 суд дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу комунального підприємства "Дирекція єдиного замовника" Лозівської міської ради Харківської області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.02.2010р. по справі№2-а-43594/09/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя<підпис >Шевцова Н.В.
Судді<підпис >
<підпис >Мінаєва О.М. Макаренко Я.М. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 25.08.2010 р.