Ухвала суду № 11826801, 22.07.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2010
Номер справи
2а-8906/10/0570
Номер документу
11826801
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чучко В.М.

Суддя-доповідач - Старосуд М.І.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2010 року справа №2а-8906/10/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Старосуда М.І.

суддів: Василенко Л.А., Шишова О.О.

при секретарі судового засідання Літвіновій Л.О.

за участю представника відповідача Плітан А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства «Металлургстройсервіс»

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 30 квітня 2010 року

по адміністративній справі №2а-8906/10/0570

за позовом приватного підприємства «Металлургстройсервіс»

до Єнакіївської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області

про визнання не чинними податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИЛА:

12.04.2010 р. до Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов приватного підприємства «Металлургстройсервіс» до Єнакіївської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про визнання не чинними податкових повідомлень-рішень.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2010 року у справі №2а-8906/10/0570 у задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «Металлургстройсервіс» до Єнакіївської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про визнання не чинними податкових повідомлень-рішень відмовлено повністю.

Позивачем подана апеляційна скарга, в якій скаржник просить скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Зазначає, що висновок суду першої інстанції відносно складання відповідачем податкових повідомлень-рішень пізніше ніж на наступний день після закінчення 90 календарних днів затримки є незаконним, оскільки Інструкція про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої Наказом ДПА України від 17.03.2001 р. № 110 не передбачає права органів ДПС на складення повідомлень-рішень зі спливом вказаного строку; висновок суду стосовно заповнення графи «граничний строк сплати» є незаконним, оскільки діючим законодавством передбачена форма складання податкових повідомлень-рішень, в тому числі «граничний строк сплати». При прийнятті постанови суд першої інстанції не надав належної юридичної оцінки факту, що в порушення норм п. 4.5, 4.6 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування (фінансових) санкцій податкові повідомлення, що оскаржуються, не були вручені підприємству.

Дослідивши матеріали справи, судова колегія встановила.

Приватне підприємство «Металлургстройсервис» зареєстровано як юридична особа виконкомом Єнакієвської міської ради Донецької області 08.10.2007 року, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію та Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ). Місце знаходження за даними Свідоцтва про державну реєстрацію та Довідки з ЄДРПОУ: 86400, Донецька область, м.Єнакієве, вул. 25 років Жовтня,10; ідентифікаційний код юридичної особи 35443155 (арк. справи 8, 9).

01.04.2009 року Єнакіївська ОДПІ на адресу позивача спрямувала лист-запрошення №11503/10/15-213/1034, в якому запропонувала через факт несвоєчасності сплати сум податкового зобовязання зявитися для погодження відповідного акту «несвоєчасної сплати», яке повернулось з відміткою причини повернення за закінченням терміну зберігання (арк. справи 30 та зворотній бік).

07.05.2009 року Податковою інспекцією проведена невиїзна документальна перевірка приватного підприємства з питань своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету, за результатами якої складений акт № 1103/442/15-214-4/35443155 (арк. справи 24).

Перевіркою встановлені факти порушення позивачем, зокрема, норм п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» та п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в частині своєчасної сплати податку на додану вартість (в подальшому ПДВ): самостійно визначена приватним підприємством сума податкового зобовязання із податку на додану вартість у податковій декларації з ПДВ № 3267 від 17.10.2008 року у розмірі 17814 грн. (граничний термін сплати: 30.10.2008 року) сплачена із затримкою: 500,00 грн. на 90 днів (платіжне доручення № 12 від 12.01.2009 року); 5993,85 грн. 148 днів (платіжне доручення № 24 від 27.03.2009 року); 11317,09 грн. 151 день (платіжне доручення № 27 від 30.03.2009 року).

Акт перевірки направлений позивачеві поштою, та повернувся до податкового органу 19.06.2009 року з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання» (арк. справи 25).

19.06.2009 року Єнакієвською ОДПІ Донецької області на підставі акту перевірки прийняті податкові повідомлення-рішення форми «Ш», якими до платника податків застосовані штрафи: № 0002111640/0 на суму 100,00 грн. та № 0002121640/0 у розмірі 8655,48 грн. (арк. справи 26 27).

Дані податкові повідомлення-рішення направлені позивачеві поштою, проте також повернулися на адресу податкового органу 28.07.2009 року із відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання» (арк. справи 28).

У звязку з неможливістю вручення наведених вище актів позивачу, податковим органом складений акт від 28.07.2009 року № 724/802/15-214-4/35443155 (а.с. 29), а вказані податкові повідомлення-рішення 28.07.2009 року розміщені на дошці оголошень (а.с.26.27).

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та п. 6.1.7 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001 року № 110 (зареєстрована в Мін'юсті України 23.03.2001 року за № 268/5459) встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

При цьому, складається податкове повідомлення за формою та згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 № 253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за № 567/5758.

Повідомлення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) узгодженого податкового зобов'язання:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів повідомлення про застосування штрафу приймається у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) за цей період податкового боргу. Тобто, повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів повідомлення про застосування штрафу приймається у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) за цей період податкового боргу.

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, повідомлення приймається у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) податкового боргу.

Податкове повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми податкового зобов'язання, незалежно від кількості випадків сплати за цей період. У разі несплати узгодженої суми штрафу в установлений термін така сума визнається сумою податкового боргу і до неї застосовуються процедури стягнення на загальних підставах.

Відповідно до положень п. 2.6 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 № 253, податкове повідомлення-рішення - це рішення керівника податкового органу (його заступника) щодо виявленого перевищення (заниження) бюджетного відшкодування або відмови у наданні бюджетного відшкодування, а також обов'язку платника податків: сплатити нараховану або донараховану суму податкового зобов'язання; сплатити суми застосованих штрафних (фінансових) санкцій (у тому числі пеню за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності) за порушення податкового законодавства та інших нормативно-правових актів, що приймаються за результатами перевірок платника податків (у т.ч. камеральних); сплатити суми штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання; сплатити штраф за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу на таке відчуження. Форма податкового повідомлення-рішення форми «Ш» визначена додатком № 3 до наведеного Порядку.

Враховуючи кількість днів затримки сплати податкового боргу позивачем (90, 148, 151 днів), колегія суддів вважає, що застосування до позивача санкцій, а також складення податкових повідомлень-рішень форми «Ш» є обґрунтованим та таким, що відповідає нормам діючого законодавства.

Тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо того, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем обґрунтовано та на підставі діючого законодавства.

Посилання позивача в апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції не було надано належної юридичної оцінки тому факту, що оскаржувані повідомлення не були йому врученні, не приймаються до уваги колегією суддів з наступних підстав.

Оскаржувані податкові повідомлення - рішення були направлені на адресу позивача та повернулись з відміткою про невручення. Відповідно до чого на підставі норм діючого законодавства було складено акт №724/802/15-214-4/35443155 від 28.07.2009р. «Про неможливість вручення податкових повідомлень - рішень» і одночасно зазначені податкові повідомлення - рішення були вивішені на «дошку оголошень», відповідно до норм діючого законодавства податкові повідомлення - рішення вважаються такими що були отримані відповідачем, відповідно до законодавства не оскаржені, та вважаються узгодженими в день розміщення їх на «дошці оголошень» відповідно до положень пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України №2181.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необґрунтованості доводів позивача відносно безпідставності складання відповідачем податкових повідомлень-рішень пізніше ніж на наступний день після закінчення 90 календарних днів затримки сплати податкового зобов'язання з посиланням на норми п. 6.1.7 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби від 17.03.2001 року № 110, оскільки відповідно до положень Закону України №2181, який має вищу юридичну силу ніж Наказ ДПА України, визначено право податкового органу на визначення зобов'язань до платника податку протягом 1095 днів.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу приватного підприємства «Металлургстройсервіс» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2010 року у справі №2а-8906/10/0570 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2010 року у справі №2а-8906/10/0570 залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного з дня її складення в повному обсязі з 23.07.2010 року.

Головуючий

Судді