Постанова № 11826631, 15.07.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2010
Номер справи
2а-15804/09/0570
Номер документу
11826631
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Стойка В.В.

Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2010 року справа №2а-15804/09/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Колесник Г.А.

Суддів: Ястребової Л.В., Ляшенка Д.В.

при секретарі Дровниковій К.В.

за участю:

представника позивачане зявився;

представник відповідача Моненка О.В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Донецьку апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтажналадка» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2009 року по справі № 2а-15804/09/0570 за адміністративним позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтажналадка» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2009 року адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтажналадка» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені задоволено в повному обсязі.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтажналадка» (83059, м. Донецьк, вул. Разенкова,14, ЄДРПОУ 13483974) на користь Державного бюджету України на р/р 31216230700001 в ГУДКУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 34686537, МФО 834016, код платежу 50070000 адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році, у сумі 26 701,20 грн. та пеню у сумі 1484,52 грн., всього 28 185 грн.72 коп. (двадцять вісім тисяч сто вісімдесят пять гривень сімдесят дві копійки).

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.

Представник позивача за викликом суду не зявився, про дату та час розгляду справи були повідомлені належним чином.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, пояснення представника відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю «Монтажналадка» є юридичною особою, яка діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи від 09.07.2003 р., і зареєстровано в Єдиному Державному реєстрі підприємств і організацій України.Відповідно до ст. 7 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70 звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою 10-ПІ, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом від 10 лютого 2007 р. № 42.

Статтею 19 зазначеного Закону встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Як вбачаться зі Звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік від 27.02.2009 року, що поданий відповідачем позивачу у відповідності до зазначеного Закону і Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 83 особи; кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” становить 3 особи.

Згідно з наказом №116 від 30.04.2008 року ТОВ «Монтажналадка» було прийнято на роботу ОСОБА_3 на роботу охоронником ГНС з 04.05.2008 року з оплатою труда відповідно до штатного розкладу, з іспитовим строком 1 місяць. Відповідно до довідки серії ДОН №060571 Донецького обласного центру медико-соціальної експертизи ОСОБА_3 має 3 групу інвалідності.

Наказом №132 від 20.05.2008 року було прийнято на роботу ОСОБА_4 на роботу охоронником ГНС з 20.05.2008 року з оплатою труда відповідно до штатного розкладу, з іспитовим строком 1 місяць. Відповідно до довідки серії ДОН-07 №074247 Донецького обласного центру медико-соціальної експертизи ОСОБА_4 має 3 групу інвалідності з причини загального захворювання.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з уточнюючого розрахунку позивача щодо невиконання нормативу по працевлаштуванню 2 інвалідів, та зазначив, що адміністративно-господарські санкції застосовані до відповідача за 3 нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2008 році, що є помилковим.

Позивачем, виходячи із даних зазначених у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік від 27.02.2009 року та наданих копій наказів про прийняття на роботу, не був виконаний норматив по працевлаштуванню та створенню робочого місця 1 інваліда, що було підтверджено представником позивача під час апеляційного розгляду.

Статтею 20 Закону „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” та п. 4 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення.

Таким чином сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 13350,60 грн. ( серденя річна заробітна плата штатного працівника 1108,1*1000:83=13350,60) та пені 742,29 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 зазначеного Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані, зокрема, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, проте, враховуючи допущену помилку при розрахунку адміністративно-господарської санкції в цій частині постанова підлягає зміні.

Враховуючи наведене та керуючись статтями ст.ст. 201, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтажналадка» задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2009 року по справі № 2а-15804/09/0570 за адміністративним позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтажналадка» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені змінити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтажналадка» на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році у сумі 13350,60 грн. та пеню у сумі 742,29 грн.

В іншій частині постанову Донецького окружного адміністративного суду від09 грукдня 2009 року у справі № 2а-15804/09/0570 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Повний текст постанови виготовлено 19 липня 2010 року.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Колегія суддів