СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Постанова
Іменем України
17 червня 2010 року Справа № 2-7/891-2010
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді,
суддів,
,
за участю сторін:
прокурор: 03.06.10 та 17.06.10 Ковалевич Олег Михайлович, посвідчення №631 від 01.02.10, прокурор відділу прокуратури міста Севастополя;
представник позивача: 03.06.10 та 17.06.10 Гончарова Катерина Ігорівна, довіреність № 424 від 02.06.10, Партенітська селищна рада;
представник відповідача: 03.06.10 Поляков Андрій Вікторович, довіреність №б/н від 15.03.10, Обслуговуючий кооператив "Дачне товариство "Рідна Україна";
представник відповідача: 17.06.10 Чухно Артем Володимирович, довіреність № б/н від 02.03.10, Обслуговуючий кооператив "Дачне товариство "Рідна Україна";
представник відповідача: 17.06.10 Гончаров Олександр Ілліч, довіреність №б/н від 15.03.10, Обслуговуючий кооператив "Дачне товариства "Рідна Україна"
розглянувши апеляційну скаргу Обслуговуючого кооперативу "Дачне товариство "Рідна Україна" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Дворний І.І.) від 13 квітня 2010 року у справі №2-7/891-2010
за позовом Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора (вул. Дзержинського, 6, місто Сімферополь, АР Крим, 95000)
в інтересах держави в особі Партенітської селищної ради (вул. Паркова, 2, с.м.т. Партеніт, місто Алушта, АР Крим, 98542)
до Обслуговуючого кооперативу "Дачне товариство "Рідна Україна", ідентифікаційний код 34212583 (вул. Перемоги, 6, кв. 30, с.м.т. Партеніт, місто Алушта, АР Крим, 98542)
прокурору міста Севастополь до відома (вул. Павліченко, 1, місто Севастополь, АР Крим, 99011)
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення 16237,38 грн.
ВСТАНОВИВ:
30.01.10 (конверт) Сімферопольський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Партенітської селищної ради на підставі статей 125, 188, 212 ЗК України, пункту 12 його перехідних положень та статей 1, 19 ЗУ "Про державний контроль за використанням та охороною земель" №963 від 19.06.03 звернувся до господарського суду АР Крим з позовом до ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 1,0 га, розташованої у місті Алушта, с.м.т. Партеніт в районі "Італійської Пристані", та стягнення шкоди у розмірі 16 237,38 грн., завданої державі самовільним зайняттям земельної ділянки (а. с. 2-4, 18 том 1).
Позов мотивований тим, що в ході проведеної перевірки встановлено, що відповідачем без правовстановлюючих документів зайнята вказана земельна ділянка під розміщення ОК "Дачне товариство "Рідна Україна". Представник Партенітської селищної ради підтримував позов.
Рішенням господарського суду АР Крим від 13.04.10 позов задоволено. Зобов'язано ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 1,0 га, стягнуто з ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" на користь Партенітської селищної ради в дохід місцевого бюджету 16 237,38 грн. матеріальної шкоди (а. с. 112-118 том 1).
Судове рішення мотивовано тим, що позовні вимоги підтверджуються матеріалами справи та фактичними обставинами, а одже підлягають задоволенню.
Не погодившись з рішенням суду, ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати зазначене рішення, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог (а. с. 124-127 том 1).
Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції прийняв рішення з неповним дослідженням обставин справи, не врахувавши, що правовстановчі документи на земельну ділянку знаходяться у стадії оформлення. Спірна земельна ділянка з самого початку організації ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" знаходилась у користуванні громадян із дозволу органу місцевого самоврядування.
В доповненні до апеляційної скарги від 03.06.10 ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" зазначає, що належними відповідачами у даній справі є фізичні особи, які безпосередньо займають вказану земельну ділянку, у зв'язку з чим справа підлягає припиненню, так як спір підлягає розгляду в Алуштинському міському судді (а. с. 156-157 том 1).
У зв'язку з відпусткою судді Заплава Л.М., розпорядженням заступника голови суду від 03 червня 2010 року її замінено на суддю Котлярову О.Л. (а. с. 1-2 том 2).
Ухвалою суду від 03.06.10 на підставі ст. 77 ГПК України розгляд апеляційної скарги відкладався на 17.06.10 за клопотанням представника відповідача (а. с. 7-9).
У судових засіданнях 03.06.10 та 17.06.10 представники ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" підтримували доводи апеляційної скарги, прокурор та представник Партенітської селищної ради заперечували.
Розглянувши справу, в порядку та на підставах статті 101 ГПК України, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що в результаті перевірки, проведеної 11.01.10 державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель АР Крим, встановлено факт самовільного зайняття земельної ділянки площею 1,0 га, розташованої у місті Алушта, с.м.т. Партеніт в районі "Італійської Пристані" під розміщення ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" (а. с. 5 том 1).
Вказане порушення зафіксовано працівниками державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель АР Крим актом обстеження земельної ділянки від 11.01.10. Згідно з актом формою власності вказаної земельної ділянки є комунальна власність, цільове призначення - землі запасу Партенітської селищної ради (а. с. 6 том 1).
Відповідно до статей 13 та 14 Конституції України земля є національним багатством, органам місцевого самоврядування делеговані повноваження відносно використання і розпорядження землями (ст. 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування" № 280/97 від 21.05.97), у зв'язку з чим прокурором правомірно заявлено позов.
Згідно зі ст. 188 ЗК України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Частиною 1 пункту 12 Перехідних положень ЗК України встановлено, що
до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
На момент проведення перевірки правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку у ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" були відсутні, про що складено за статтями 53-I Кодексу України про адміністративні правопорушення та статтями 125, 211 Земельного кодексу України протокол №002281 від 11.01.10 про адміністративне правопорушення (а. с. 7 том 1) та видано припис № 000267 про усунення порушення земельного законодавства (а. с. 8 том 1).
Згідно пояснень представника ОК "Дачне товариство "Рідна Україна", викладених в протоколі про адміністративне правопорушення від 11.01.10, справа про право власності на спірну земельну ділянку розглядається у судовому порядку, зайняття цієї ділянки не є самовільним, оскільки є рішення 14-ої сесії 5-го скликання Партенітської селищної ради № 14-19 від 09.02.07 "Про надання згоди ДК "Рідна Україна" на розробку проекту землевлаштування по відводу земельної ділянки орієнтованою площею 1,0 га" (а. с. 7).
Доказів щодо наявності у ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" договору оренди на спірну земельну ділянку або іншої підстави набуття прав на спірну земельну ділянку, що передбачені законодавством України, суду не надавалось, як і доказів щодо звільнення земельної ділянки, усунення виявлених порушень, незважаючи на те, що згідно вимогам статті 33 ГПК України кожна сторона зобов'язана надати докази у підтвердження своїх вимог чи заперечень.
Статтею 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно з пунктами 2 та 3 статті 125 ЗК України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації, приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Судовою колегією встановлено, що у ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" відсутній договір оренди на спірну земельну ділянку, нема підстав набуття прав на спірну земельну ділянку, що передбачені законодавством України.
Доводи представника відповідача про те, що зайняття цієї ділянки на час скоєння адміністративного правопорушення не є самовільним та посилання на рішення 14-ої сесії 5-го скликання Партенітської селищної ради № 14-19 від 09.02.07 не мають правового значення, так як використання земельної ділянки під розміщення ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" без правовстановлюючих документів суперечить вимогам чинного законодавства України.
Більш того, рішенням 14-ої сесії 5-го скликання Партенітської селищної ради № 14-19 від 09.02.07 відповідачеві відмовлено у наданні дозволу на складання проекту землеустрою з відведення спірної земельної ділянки (а. с. 55, 69 том 1).
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 28.01.09 у справі № 2-3/3817-2008, яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 07.10.09, відмовлено у задоволенні позову ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" про визнання недійсним зазначеного вище рішення, визнання права на придбання у власність спірної земельної ділянки та спонукання Партенітської селищної ради розглянути на найближчій сесії питання про надання дозволу на складання проекту землеустрою (а. с. 82-85 том 1).
Вище зазначене свідчить про те, що спірна земельна ділянка займається кооперативом і саме він є належним відповідачем у даній справі, а не фізичні особи, як вказано у доповненні до апеляційної скарги (а. с. 156-157 том 1).
Таким чином, у ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" відсутні не лише необхідні правовстановлюючі документи на землю, але й взагалі відсутнє рішення органу місцевого самоврядування про надання спірної земельної ділянки.
Дії ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" відповідають поняттю "самовільне зайняття земельної ділянки", яке визначене у статті 1 ЗУ "Про державний контроль за використанням та охороною земель" № 963 від 19.06.03 в редакції ЗУ № 509-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництв 16.09.08: самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Доводи заявника апеляційної скарги про те, що належними відповідачами є не ОК "Дачне товариство "Рідна Україна", а фізичні особи - користувачі городів, не заслуговує уваги, так як згідно з матеріалами справи земельні ділянки в районі східного схилу над "Італійською Пристанню" виділялися у 2001 році на 3 роки під городи у тимчасове користування, без права забудови і висадки багаторічних насаджень. Дія дозвільних документів закінчилася у період 2004-2005 роках (а. с. 29-45 том 1).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 ЗУ "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.
Згідно зі статтею 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Крім того, прокурором також заявлені вимоги про стягнення з ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 16 237,38 грн. (а. с. 2-4 том 1).
Відповідно до п. 4.2.1 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства" № 04-06/15 від 02.02.10 у вирішенні питання про задоволення вимог щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, господарським судам необхідно враховувати, що розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.07.
Також, в Рекомендаціях № 04-06/15 від 02.02.10 зазначено, що згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель № 110 від 12.09.07 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.07»підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, протокол про адміністративне правопорушення, припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства), акт обстеження земельної ділянки.
Тобто, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є вказані документи в їх сукупності, оскільки саме такі документи можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.
Матеріали справи свідчать про наявність в сукупності вказаних документів, які підтверджують факт самовільного зайняття земельної ділянки та надають право на здійснення відповідного розрахунку шкоди.
Згідно з пунктом 4 Методики розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови) визначається за формулою:
Шс = Пс x Нп x Кф x Кі,
де Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, гривень;
Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, гектарів;
Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням, визначений у додатку 1, з урахуванням переліків, наведених у додатках 2 і 3;
Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4;
Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 783 від 12.05.00.
Суд першої інстанції, перевіривши наданий прокурором розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, дійшов обґрунтованих висновків про відповідність вказаного розрахунку Методиці № 963 від 25.07.07 та про стягнення з ОК "Дачне товариство "Рідна Україна" шкоди у розмірі 16 237,38 грн. (а. с. 9 том 1).
Оцінюючи докази у даній справі відповідно до вимог статті 43 ГПК України, судова колегія вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
За результатами перегляду справи, суд апеляційної інстанції встановив, що місцевим господарським судом вирішено спір без порушень норм процесуального та матеріального права України, а також правильно встановлені всі обставини справи, яким дана належна оцінка. Відсутні підстави для припинення провадження у справі.
Керуючись статтями 101, 103 пункт 1, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Обслуговуючого кооперативу "Дачне товариство "Рідна Україна" залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 13 квітня 2010 року у справі №2-7/891-2010 залишити без змін.
Головуючий суддя
Судді