УКРАЇНА
Господарський суд
Чернігівської області
14000, м. Чернігів, пр-т Миру, 20, тел. 77-44-62
Іменем України
Р І Ш Е Н Н Я
«12 »жовтня 2010 року Справа №17/49
За ПОЗОВОМ: Прокурора Новгород-Сіверського району в інтересах держави в особі Новгород-Сіверської районної державної адміністрації
16000, Чернігівська область, м. Новгород-Сіверський, вул. Майстренка, 6
До ВІДПОВІДАЧА: Товариства з обмеженою відповідальністю ”Авангард”
16081, Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Кудлаївка
Про відшкодування 10147,75 грн. шкоди
Суддя Кушнір І.В.
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
Від Позивача: не з`явився.
Від Відповідача: не з`явився.
У судовому засіданні присутній старший прокурор відділу прокуратури Чернігівської області Демидок Д.А., посвідчення №22 від 22.03.10р.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурором Новгород-Сіверського району в інтересах держави в особі Новгород- Сіверської районної державної адміністрації заявлено позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Авангард" про відшкодування 10147,75 грн. шкоди, завданої державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
У судовому засіданні Прокурор підтримав позовні вимоги.
Відповідач надав відзив на позов, яким проти позовних вимог заперечив, зазначивши, що на думку Відповідача, будь-якої реальної шкоди, як того вимагає п.2 ст.22 Цивільного кодексу України, державі внаслідок використання Товариством земельної ділянки сільськогосподарського призначення не було заподіяно взагалі. Крім того, здійснюючи функції по розпорядженню землями сільськогосподарського призначення (ст.17 Земельного кодексу України), районна державна адміністрація, як державний орган, якій здійснює правомочності власника, має право надавати ці землі в користування, але не має ані права, ані можливості самостійно використовувати їх за цільовим призначенням та отримувати доходи в зв'язку з цим використанням. Таким чином, держава в особі районної державної адміністрації, здійснюючи надані їй правомочності стосовно розпорядження земельною ділянкою, може розраховувати на отримання плати за землю в вигляді земельного податку чи орендної плати, однак не може реально розраховувати на отримання доходів від використання цієї ділянки за цільовим призначенням. Оскільки будь-який орган держави не міг реально би одержати дохід від використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення - ріллі, віднесеної до резервного фонду, це виключає можливість отримання доходу в вигляді упущеної вигоди та виключає можливість розрахунку такого доходу інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Чернігівської області.
Разом з тим, Відповідачем зазначено, що ТОВ "Авангард" є платником фіксованого податку згідно із Законом "Про фіксований сільськогосподарський податок". За використання земельної ділянки ТОВ "Авангард" сплатило фіксований сільськогосподарський податок, таким чином держава отримала як плату за використання земельної ділянки суму, визначену законодавством.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення Прокурора, представника Відповідача, суд,
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2009 року державними інспекторами з контролю за використанням та охороною земель Чернігівської області було проведено перевірку щодо дотримання товариством з обмеженою відповідальністю "Авангард" вимог земельного законодавства, в ході якої встановлено, що Відповідач у 2008-2009 році використовує на території Кудлаївської сільської ради за межами населеного пункту в урочищі Лощиновате землі резервного фонду площею 50,4 га для вирощування сільськогосподарської продукції (жито) не маючи правовстановлюючих документів.
За наслідками перевірки складений акт перевірки дотримання земельного законодавства.
З даного акту вбачається, що він складався в присутності директора ТОВ „Авангард” ОСОБА_1 котра отримала копію даного акту.
За наслідками проведеної перевірки прокурором району порушено кримінальну справу №64/553.
Вироком Новгород-Сіверського районного суду від 24 червня 2009 року ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні злочину, передбаченого ст. 367 ч. 1 КК України та призначено покарання відповідно до санкцій інкримінованого злочину.
При цьому, судом було встановлено, що ОСОБА_1, обіймаючи посаду директора ТОВ "Авангард" с. Кудлаївка, Новгород-Сіверського району, будучи службовою особою, неналежно виконуючи свої службові обовязки через несумлінне ставлення до них й не впевневшись, що 50,4 га землі в урочищі "Лощинувате" поблизу с. Гнатівка, Н-Сіверського району не входять до земель, орендованих її товариством, а відносяться до земель резервного фонду, у вересні - жовтні 2008 року дала вказівку підлеглим переорати дані землі та засіяти їх зерновою культурою озимого жита. В результаті дій ОСОБА_1 державі було завдано збитки на суму 35147 грн. 75 коп.
Ухвалою апеляційного суду Чернігівської області від 27.08.09р. вирок змінено лише в частині призначеного покарання.
Під час досудового слідства по справі було частково добровільно відшкодовано завданих збитків на суму 25000 грн., але до цього часу 10147,75 грн. не відшкодовано.
Згідно листа Відділу Держкомзему у Новгород-Сіверському районі Чернігівської області № вих. 03-09/15087 від 29.12.09р. станом на 29.12.09р. ТОВ ”Авангард” звільнило вищезазначену земельну ділянку від посівів і її не використовує.
Враховуючи вищевикладене, Прокурор просить стягнути з Відповідача 10147,75грн. шкоди, завданої державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки. Оскільки спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, то в силу п.12 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження ними здійснює відповідний орган виконавчої влади Новгород-Сіверська районна державна адміністрація.
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.1, абз.2 ч.4 ст.9 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” від 19 червня 2003 року N963-IV:
«Державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.
Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок.»
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.116 Земельного кодексу України:
«1. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
2. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.»
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок громадянам та юридичним особам, а також порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123,124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України “Про оренду землі”.
Згідно ст.125 Земельного кодексу України, в редакції, чинній на момент перевірки:
«1. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
2. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
3. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.»
Відповідно до ст.126 ЗК України у зазначеній редакції:
«1.Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
2. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.»
25.07.2007 року постановою Кабінету Міністрів України №963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Згідно п.п.1-3,7 даної Методики:
«1. Ця Методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі розмір шкоди).
2. Розмір шкоди визначається окремо по кожному із зазначених правопорушень.
3. Розмір шкоди не включає витрати на:
·знесення будинків, будівель і споруд, які самочинно збудовані чи будуються на самовільно зайнятих земельних ділянках чи на земельних ділянках, не відведених в установленому порядку на цю мету;
·приведення земельних ділянок у стан, придатний для їх подальшого використання за цільовим призначенням;
·проведення рекультивації порушених земель.
7. Розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться інспекціями Мінприроди або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, - територіальними органами Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000р. N1619.»
Відповідно до наданого розрахунку шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, шкода, заподіяна державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки складає 35147 грн. 75 коп.
Вироком Новгород-Сіверського районного суду від 24 червня 2009 року та ухвалою апеляційного суду Чернігівської області від 27.08.09р. встановлено факт завдання ОСОБА_1 директором ТОВ "Авангард" державі збитків на суму 35147 грн. 75 коп. внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 50,4 га в урочищі "Лощинувате" поблизу с. Гнатівка, Н-Сіверського району у вересні - жовтні 2008 року.
При цьому, в ухвалі апеляційного суду було зазначено, що незгода апелянтів з характером та встановленою шкодою також не знайшли свого підтвердження.
Як вбачається з розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки від 14.04.09р., його було складено уповноваженим на те органом у відповідності з вимогами зазначеної Методики з урахуванням зазначених в ній показників у тому числі і середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням.
Відповідно до ч.3 ст.35 Господарського процесуального кодексу України:
«Вирок суду з кримінальної справи, що набрав законної сили, є обов'язковим для господарського суду при вирішенні спору з питань, чи мали місце певні дії та ким вони вчинені.»
Крім того, Товариством з обмеженою відповідальністю "Авангард" було подано позов до Кудлаївської сільської ради про стягнення 25503,45 грн., в тому числі 25000грн. безпідставно отриманих коштів та 503,45 грн. процентів за користування чужими коштами.
Як на підставу своїх позовних вимог ТОВ „Авангард” посилався на незаконність та необґрунтованість нарахування збитків працівниками облдержземінспекції на суму 35147грн. 75 коп. на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.2007 року
Рішенням господарського суду Чернігівської області від 25.02.10р. по справі №17/51 Товариству з обмеженою відповідальністю "Авангард" у позові відмовлено повністю.
Ухвалами Київського апеляційного господарського суду від 22.03.10р. та 14.05.2010р. апеляційну скаргу на рішення господарського суду Чернігівської області від 25.02.10р. по справі №17/51 повернуто Товариству з обмеженою відповідальністю "Авангард".
Постановою Вищого господарського суду України від 07.09.10р. касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Авангард" залишено без задоволення, ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 14.05.2010р. по справі №17/51 залишено без змін.
Вищевказаним судовим рішенням було встановлено, що землі, що перебувають у державній та комунальній власності, фактично є власністю держави, а не органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, які виступають щодо неї лише розпорядниками.
Тому і шкода, завдана, зокрема, і самовільним зайняттям земельних ділянок, що перебувають у державній та комунальній власності, є шкодою, яка завдана безпосередньо державі, а не якомусь її окремо взятому органу, що є розпорядником щодо цих земельних ділянок, що і передбачено п.1 Методики.
З урахуванням викладеного, підстави і порядок визначення та відшкодування даної шкоди ні Земельним кодексом України, ні Методикою не ставляться в залежність від можливості цих розпорядників самостійно використовувати дані земельні ділянки та отримувати від них дохід.
Крім того, згідно вищевказаних доводів Позивача можливо самовільно, з порушенням визначеного законодавством порядку отримання, і повністю безкарно займати будь-які земельні ділянки, що перебувають у державній та комунальній власності, оскільки всі вищевказані розпорядники цих земель не самостійно використовують дані земельні ділянки та отримують від них дохід, а передають в користування.
Проте, така позиція Позивача повністю суперечить смислу та суті вищенаведених статей Конституції України, Земельного кодексу України та Методики.
Згідно ч.2 ст.35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
На підставі вищевказаного, суд не приймає заперечення Відповідача, оскільки вони вже були предметом розгляду як вищевказаної кримінальної справи, так і господарської справи №17/51.
Враховуючи що 22.04.09р. платіжним дорученням №44 Відповідачем було сплачено 25000,00 грн., Прокурор просить стягнути з Відповідача 10147,75 грн. шкоди, завданої державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Доказів відшкодування шкоди, як і належних та достатніх доказів, що спростовують вищевказані обставини, Відповідач не надав.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу судові витрати мають бути покладені на Відповідача.
Керуючись ст.ст.116,123,124,125,126, розділом Х Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст.33, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ”Авангард” (16081, Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Кудлаївка, код 30829416, відомості про рахунки в банківських установах відсутні) на користь Новгород-Сіверського районного бюджету (р/р 315179211700349, МФО 853592, код ЄДРПОУ 22824537, банк УДК в Новгород-Сіверському районі) 10147грн. 75коп. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ”Авангард” (16081, Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Кудлаївка, код 30829416, відомості про рахунки в банківських установах відсутні) в доход Державного бюджету України (р/р31111095700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22090200, код ЄДРПОУ 22825965, символ звітності 095) 102 грн. державного мита.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ”Авангард” (16081, Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Кудлаївка, код 30829416, відомості про рахунки в банківських установах відсутні) в доход Державного бюджету України (отримувач: державний бюджет м. Чернігова, код ЄДРПОУ 22825965, р/р 31210264700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.В. Кушнір
12.10.10