Постанова № 11815893, 29.09.2010, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
29.09.2010
Номер справи
11/1369а
Номер документу
11815893
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                    Справа №11/1369а

29 вересня 2010 р., 09 год. 00 хв.           м. Черкаси

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого –судді Довганя К.І., при секретарі –Олексенко Т.В., за участю представників сторін: позивача –Коробко М.В. –голова правління товариства, Пічкур С.Д. –за довіреністю, відповідача –Шпильова Т.В. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Лисянське ремонтно-транспортне підприємство" до Державної податкової інспекції у Лисянському районі про скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

Заявлено адміністративний позов про скасування податкових повідомлень - рішень відповідача від 11.02.2008р.:

№0000381501/0, за яким до позивача був застосований передбачений пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі –Закон №2181-ІІІ) штраф у сумі 1051грн. 98коп. за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкового зобов’язання з податку на додану вартість;

№0000391501/0, за яким до позивача був застосований передбачений пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ штраф у сумі 24грн. 11коп. за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкового зобов’язання з податку на додану вартість.

№0000401501/0, за яким до позивача був застосований передбачений пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ штраф у сумі 12986грн. 12коп. за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкового зобов’язання з податку на додану вартість.

№0000411501/0, за яким до позивача був застосований передбачений пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ штраф у сумі 619грн. 10коп. за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкового зобов’язання з податку на додану вартість.

№0000421501/0, за яким до позивача був застосований передбачений пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ штраф у сумі 709грн. 32коп. за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкового зобов’язання з податку на додану вартість.

В обґрунтування позову позивач вказав на невідповідність спірних податкових повідомлень-рішень вимогам Закону №2181-ІІІ. Зокрема позивач вважає, що застосовані за спірними податковими повідомленнями-рішеннями суми штрафних санкцій відповідач нарахував з порушенням встановленого пп. 15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону №2181-ІІІ строку давності в 1095 днів. Крім того, позивач вказав на порушення відповідачем встановлених ст. 250 Господарського кодексу України строків застосування адміністративно-господарських санкцій.

У засіданні суду представники позивача підтримали позов з викладених вище підстав.

Відповідач проти позову заперечив, оскільки на відміну від позивача не вважає, що ним при нарахуванні позивачу штрафних санкцій були порушені встановлений пп. 15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону №2181-ІІІ строк давності.

У засіданні суду представник відповідача підтримав заперечення проти позову.

В ході розгляду по справі судом з метою визначення правомірності здійснених відповідачем у спірних податкових повідомленнях-рішеннях нарахувань штрафних санкцій призначалась судова експертиза а обов’язок оплати вартості якої було покладено на позивача. Однак у зв’язку із тим, що позивач не здійснив оплату вартості експертизи, матеріали справи експертом були повернуті до суду без проведення експертизи.

За таких обставин суд вважає за можлива розглядати справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.

28 серпня 1996р. Лисянською районною державною адміністрацією була проведена державна реєстрація відповідача як юридичної особи.

28 січня 2008р. начальником відділу оподаткування юридичних осіб державної податкової інспекції у Лисянському районі була проведена перевірка позивача з питання своєчасності сплати ним податкових зобов’язань з податку на додану вартість. За результатами перевірки був складений акт від 28.01.2008р. №36/15-113(акт перевірки).

Перевіркою були встановлені порушення позивачем передбачених пп. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону №2181-ІІІ граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість та нараховані штрафні санкції за ці порушення, передбачені пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ. згідно з додатками №№1-5 до акту перевірки.

Згідно з додатком №1 до акту перевірки було нараховано 1451грн. 98коп. штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати податкового боргу позивача з податку на додану вартість на підставі п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ відповідно до укладеного сторонами договору про розстрочення від 24.05.2001р. №35 та самостійно визначених позивачем і узгоджених ним сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість за поданими ним відповідачу податковими деклараціями з цього податку за грудень 2002 р., січень, лютий 2003р. При цьому штрафні санкції нараховувалися на сплачені позивачем суми податкового боргу за дні прострочення з 13.02.2003р. по 01.07.2003р.

Згідно з додатком №2 до акту перевірки було нараховано 24грн. 11коп. штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати податкового боргу позивача з податку на додану вартість на підставі п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ за самостійно визначеним позивачем і узгоджених ним сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість за поданою ним відповідачу податковою декларацію з цього податку за січень 2003р. При цьому штрафні санкції нараховувалися на сплачену позивачем суму податкового боргу за дні прострочення з 25.02.2003р.

Згідно з додатком №3 до акту перевірки від 28.01.2008р. №36/15-113 було нараховано 12976грн. 12коп. штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати податкового боргу позивача з податку на додану вартість на підставі п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ відповідно до укладеного сторонами договору про розстрочення від 24.05.2001р. №35, рішення відповідача від 30.06.2004 р. та самостійно визначених позивачем і узгоджених ним сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість за поданими ним відповідачу податковими деклараціями з цього податку за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2004р. При цьому штрафні санкції нараховувалися на сплачені позивачем суми податкового боргу за дні прострочення з 28.01.2005р. по 25.04.2005р.

Згідно з додатком №4 до акту перевірки було нараховано 619грн. 00коп. штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати податкового боргу позивача з податку на додану вартість на підставі п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ за самостійно визначеним позивачем і узгоджених ним сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість за поданими ним відповідачу податковими деклараціями з цього податку за січень 2005р. При цьому штрафні санкції нараховувалися на сплачену позивачем суму податкового боргу за дні прострочення з 25.04.2005р.

Згідно з додатком №5 до акту перевірки було нараховано 709грн.32коп. штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати податкового боргу позивача з податку на додану вартість на підставі п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ за самостійно визначеним позивачем і узгоджених ним сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість за поданими ним відповідачу податковими деклараціями з цього податку за червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2005р. При цьому штрафні санкції нараховувалися на сплачену позивачем суму податкового боргу за дні прострочення з 27.07.2005р. по 22.11.2005 р.

На підставі акту перевірки відповідач прийняв і надіслав позивачу спірні податкові повідомлення-рішення від 11.02.2008р №0000381501/0, за яким до позивача був застосований штраф у сумі 1051грн. 98коп.,№0000391501/0, за яким до позивача був застосований штраф у сумі 24грн. 11коп., №0000401501/0, за яким до позивача був застосований штраф у сумі 12986грн. 12коп., №0000411501/0, за яким до позивача був застосований штраф у сумі 619грн. 10коп., №0000421501/0, за яким до позивача був застосований штраф у сумі 709грн. 32коп.

Податок на додану вартість згідно з пп. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України 25.06.1991р. №1251-ХІІ „Про систему оподаткування” відноситься до загальнодержавних податків.

В преамбулі Закону №2181-ІІІ зазначається, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податкові контролюючими органами, в тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до пунктів 1.2 у 1.3 статті 1 Закону №2181-ІІІ визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України, а податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Підпункт 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181-ІІІ передбачає, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно з п. 6.1 ст. 6 Закону №2181-ІІІ у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Підпунктом 15.1.1 п.15.1 ст. 15 Закону №2181-ІІІ встановлено, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону №2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно з п. 17.3 ст. 17 Закону №2181-ІІІ сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Підпунктом 18.1.2 пункту 18.1 статті 18 Закону №21810-ІІІ встановлено, що податковий борг, який виник у період з 1 січня 2000 року до 1 січня 2001 року і не сплачений на день надбання чинності цією статтею, може бути за бажанням платника податку розстрочений на строк, що не перевищує 60 календарних місяців від місяця виникнення податкового боргу, включаючи такий місяць.

Основна сума розстроченого податкового боргу без пені та штрафних санкцій підлягає сплаті рівними частками у строки, встановлені Законом №2181-ІІІ для квартального податкового періоду, з відстроченням першого платежу на строк, який визначається платником податків, але не може бути більшим двох квартальних податкових періодів, наступних за квартальним періодом, у якому був укладений договір про розстрочення.

Стаття 250 Господарського кодексу України передбачає, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

З викладених вище норм законодавства вбачається, що передбачені пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ штрафи нараховуються на погашені суми податкового боргу, тобто право контролюючого органу на нарахування таких штрафів виникає з дня погашення відповідної суми податкового боргу. Підстави і строки застосування цих штрафів встановлені спеціальним податковим Законом №2181-ІІІ, тому на них не поширюються встановлені ст. 250 Господарського кодексу України строки застосування адміністративно-господарських санкцій. Контролюючі органи вправі застосовувати передбачені пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ штрафи протягом 1095 днів з моменту виникнення права на нарахування таких штрафів.

Застосування штрафних санкцій за порушення строків сплати розстрочених відповідно до статті 18 Закону №2181-ІІІ сум податкового боргу не передбачено, на що вказується і у затвердженому наказом Державної податкової адміністрації України від 07.10.2005р. №434 „Податковому роз'ясненні щодо застосування штрафних санкцій відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-III „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” зі змінами та доповненнями за порушення строків сплати розстрочених на підставі статті 18 цього Закону сум податкового боргу”.

Таким чином, у даному випадку нарахування відповідачем штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати чергових платежів розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість на підставі п. 18.2 ст. 18 Закону №2181-ІІІ відповідно до укладеного сторонами договору про розстрочення від 24.05.2001р. №35 у сумі 1654 грн. 26 коп. за податковим повідомленням-рішенням №0000401501/0 та 369 грн. 85 коп. за податковим повідомленням-рішенням № 000038150/01 є неправомірним.

Вказані у додатках №1 та №2 до акту перевірки суми штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати самостійно визначених позивачем і узгоджених ним сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість за поданими ним відповідачу податковими деклараціями з цього податку за січень-травень 2003р. та сплочені ним у лютому-липні 2003 р. були нараховані відповідачем після закінчення 1095 днів з моменту виникнення у відповідача права на їх нарахування, тому відповідач не мав права на їх застосування до позивача, а відтак нарахування штрафних санкцій у податкових повідомленнях-рішеннях від 11.02.2008 р. №0000381501/0, за яким до позивача був застосований штраф у сумі 1082грн. 13коп. та №0000391501/0, за яким до позивача був застосований штраф у сумі 24грн. 11коп. є неправомірним.

В решті, вказані у акті перевірки суми штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати самостійно визначених позивачем і узгоджених ним сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість були нараховані відповідачем і застосовані до позивача ще до закінчення 1095 днів з моменту виникнення у відповідача права на їх нарахування, тому в цій частині спірні податкові повідомлення-рішення є правомірним.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Лисянському районі від 11.02.2008р. №№0000381501/0, 0000391501/0 повністю та №0000401501/0 від 11.02.2008р. в частині застосування 1654 грн. 26 коп. штрафних санкцій.

Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства „Лисянське ремонтно-транспортне підприємство” (провулок Бужанський, 40, смт. Лисянка, Черкаська область, 19300, ідентифікаційний код 03766613) –00 грн. 60 коп. витрат на сплату судового збору.

У задоволенні решти адміністративного позову відмовити.

Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через господарський суд Черкаської області заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення постанови і апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання такої заяви.

Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

У разі своєчасного подання заяви про апеляційне оскарження і неподання апеляційної скарги у встановлений строк, ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ Довгань К.І.