ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.10.2010 Справа № 4/154-10
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ємленінової З.І. при секретарі Сокуренко Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом державної екологічної інспекції в Херсонській області м. Херсон
до комунального виробничого управління “Каховський водоканал”
м.Каховка Херсонської області
про стягнення 55618грн.39коп.
за участю представників сторін:
від позивача - юрист Грек С.І.,
держ.інспектори Акуленко І.В., Дудченко Н.С.
від відповідача - юрист Рой Г.Б.
Державна екологічна інспекція в Херсонській області (позивач по справі) звернулася з позовом про стягнення 55618грн.39коп. шкоди з комунального виробничого управління “Каховський водоканал” (відповідач), посилаючись на те, що з вини відповідача в період з 01.10.2008року по 31.12.2009року здійснено скид в Каховське водосховище зворотних вод з перевищенням нормативів гранично допустимих скидів забруднюючих речовин, чим спричинено шкоду державі внаслідок порушення вимог водного законодавства.
Відповідач позовні вимоги визнає частково, посилаючись на те, що ним частково сплачено шкоду в розмірі 10000грн.00коп.. Його представник в засіданні суду пояснив, що комунальне виробниче управління “Каховський водоканал” є засноване на комунальній власності територіальної громади м.Каховка, є комунальним підприємством, яке підпорядковане виконавчому комітету Каховської міської ради. Скид зворотних вод з перевищенням гранично допустимих нормативів забруднюючих речовин здійснено у зв’язку з тим, що очисні споруди потребують реконструкції, однак кошти на ці цілі на підприємстві відсутні.
Крім того, відповідач просить надати йому розстрочку виконання рішення суду, посилаючись на тяжке фінансове становище, а також на те, що одноразове стягнення ціни позову спричинить припинення діяльності підприємства та забезпечення водопостачання населення.
Справа розглядалася з перервою, яка відповідно до ст. 77 ГПК України оголошувалася в засіданні 07.10.2010року.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані до справи докази, заслухавши представників сторін, суд
в с т а н о в и в:
Відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києва та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.2006року №548, державна екологічна інспекція в Херсонській області здійснює реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, відтворення та охорони природних ресурсів.
Статтею 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, позивачу, як спеціально уповноваженому органу з питань екології та природних ресурсів, надано право здійснювати контроль за використанням та охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, дотриманням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
В межах своєї компетенції визначеної законом, спеціалістами позивача в присутності начальника лабораторії відповідача Романів Н.І., здійснено державний контроль за дотриманням комунальним виробничим управлінням “Каховський водоканал” вимог водного законодавства та відповідно до плану роботи виконано відбір проб стічних вод, скид яких здійснюється відповідачем у Каховське водосховище.
Протоколами вимірювання показників складу та властивостей відібраних проб води від 05.11.2008року, від 18.03.2009року, від 13.05.2009року, від 26.08.2009року, від 19.10.2009року встановлено перевищення нормативів гранично допустимих скидів у водні об’єкти із зворотними водами з очисних споруд комунального виробничого управління “Каховський водоканал” в період з 01.10.2008року по 31.12.2009року по показниках: біохімічне споживання кисню (БСК5)- 16,97 мг/м куб при нормативі 15; хімічне споживання кисню (ХСК) –81,1 мг/м куб. при нормативі 80; сухий залишок - 865,13 мг/дм куб, при нормативі 728; азот амонію –9,4 мг/дм куб. при нормативі 2; сульфати –146,84 мг/дм куб при нормативі 100,0; залізо загальне - 0,53 мг/дм.куб при нормативі 0,20.
Згідно з вимогами пунктів 1, 3 ч.1 ст. 44, ст. 49 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відновлення, поліпшення якості та дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимих скидів забруднюючих речовин і встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин .
Статтею 70 Водного Кодексу України передбачено, що скидання стічних вод у водні об’єкти допускається лише за наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Однак відповідач порушив вимоги зазначених норм закону та здійснив скиди стічних вод з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимих скидів забруднюючих речовин, чим порушив вимоги 1, 3 ч.1 ст. 44, ст. 49, ст. 70 Водного Кодексу України.
Згідно з наданим позивачем розрахунком заподіяних державі збитків, виконаним на підставі додатку №2 до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №37 від 18.05.1995року і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.06.1995року за №162/698, відповідачем в результаті скиду 1732569куб.м.. неочищених стоків за період з 01.10.2008року по 23.08.2009року заподіяно державі збитки в сумі 289грн.65коп.
За період з 24.08.2009року по 31.12.2009року розрахунок збитків за скид відповідачем 836712куб.м. стічних вод з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимих скидів забруднюючих речовин здійснено на підставі пункту 12 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009року і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009року за №767/16783. Відповідно до зазначеного розрахунку відповідачем заподіяно шкоду державі за скид неочищених стічних вод в сумі 55328грн.74коп.
Всього розмір шкоди становить 55618грн.39коп.., що підтверджується наданим до матеріалів справи розрахунком позивача виконаним відповідно до вищезазначених Методик, який не оскаржується відповідачем.
Статтею 22 ЦК України встановлено загальну норму щодо захисту цивільних прав і інтересів по відшкодуванню збитків та майнової шкоди. Відповідно до зазначеної норми особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Також відповідно до приписів статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі, без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Статтею 111 Водного Кодексу передбачено, що підприємства, установи, організації зобов’язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення водного законодавства, в розмірах і порядку встановлених законодавством України.
Шкода за порушення природоохоронного законодавства повинна відшкодовуватися в розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення, або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення –на час його виявлення.
Враховуючи вищезазначені норми права, суд прийшов до висновку про те, що з вини відповідача спричинена шкода в розмірі 55618грн.39коп.
В той же час відповідачем надано суду документальне підтвердження того, що шкода в сумі 10000грн.00коп. ним була сплачена платіжним дорученням №523 від 26.08.2010року (5000грн.00коп.) та платіжним дорученням №542 від 14.09.2010року в сумі 5000грн.00коп., тому згідно з п.1-1 ч.1 ст. 80 ГПК України провадження у справі в частині стягнення 10000грн.00коп. судом припиняється за відсутністю предмету спору.
Документального підтвердження перерахування решти ціни позову –45618грн.39коп. відповідач суду не надав, тому зазначена сума підлягає стягненню з нього до державного фонду охорони навколишнього природного середовища.
В той же час, суд враховує тяжке фінансове становище відповідача, те, що він є комунальним підприємством, яке забезпечує питною водою населення, підприємства, установи та організації усіх форм власності міста Каховка, та здійснює відведення стічних вод, а також те, що одноразове стягнення суми позову може призвести до припинення водопостачання міста, тому згідно з п. 6 ст.83 ГПК України суд вважає можливим задовольнити його клопотання та надати розстрочку виконання рішення суду на 12 місяців, стягуючи щомісячно по 3801грн.54коп.
Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України відносяться на відповідача з вини якого виник спір.
В засіданні оголошувалася вступна та резолютивна частина рішення.
На підставі ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст.110, 111 Водного Кодексу України, та керуючись ст.ст. 44, 49, 77, п.1-1 ч. 1 ст. 80, ст. 82-85 ГПК України суд,
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з комунального виробничого управління “Каховський водоканал” м.Каховка вул.Мелітопольська № 87 Херсонської області ідентифікаційний код 192362621154 код ЄДРПОУ 19236260 (інші реквізити суду невідомі):
а) на користь Державної екологічної інспекції в Херсонській області м.Херсон провулок Козацький № 10 та перерахувати до державного фонду охорони навколишнього природного середовища на р/р № 33118331700011 Каховської міської ради у ВДК м.Каховка МФО 852010 код бюджетної класифікації 24062100 код ЄДРПОУ 24103779 - 45618грн.39коп. шкоди.
Надати розстрочку виконання рішення в цій частині на 12 місяців, стягуючи щомісячно по 3801грн.54коп.;
б) в доход державного бюджету –одержувач управління Державного казначейства у м.Херсоні р/р № 31119095700002 в Головному управлінні Державного Казначейства по Херсонській області МФО 852010 код 24104230, код призначення платежу 22090200 символ звітності банку 095 – 556грн.18коп. витрат по сплаті державного мита.
Наказ надіслати ДПІ у м.Каховка Херсонської області;
в) в доход державного бюджету на рахунок р/р 31218264700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області МФО 852010 код ЄДРПОУ 24104230 отримувач платежу УДК м.Херсона, призначення платежу код 22050003 символ звітності банку 264 –236грн.00коп. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
3. Припинити провадження у справі в частині стягнення 10000грн.00коп. основного боргу.
Суддя З.І. Ємленінова
Рішення оформлено відповідно до ст. 84
ГПК України і підписано 20.10.2010року.