Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 346/776/24
Провадження № 3/346/776/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2024 року м. Коломия
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Третьякова І.В., розглянувши справи про адміністративні правопорушення, за ст. 130 ч. 1, ст.. 124 КУпАП, які надійшли від Коломийського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області, складені відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,українця,громадянина України,працюючого наторговій базі,проживаючого заадресою: АДРЕСА_1 , -
у с т а н о в и л а:
08 лютого 2024 року о 20:30 год. в с. Шепарівці по вул. Шевченка, Коломийського району, Івано-Франківської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Opel Astra» д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння зі згоди водія був проведений у встановленому законом порядку із застосуванням спеціального технічного приладу «Alcotest Drager 6820», результат 1,86‰. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9 «а» ПДР за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Від керування транспортного засобу відсторонений шляхом евакуації транспортного засобу.
Крім цього, 08 лютого 2024 року о 20:30 год. в с. Шепарівці по вул. Шевченка, Коломийського району, Івано-Франківської області, ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «Opel Astra» д.н.з. НОМЕР_1 , проявив неуважність до дорожньої обстановки, не реагував на її зміну, не вибрав безпечної швидкості руху. Не дотримався безпечної дистанції, внаслідок чого здійснив зіткнення з автомобілем «Opel Vivaro», який рухався попереду, після чого виїхав на смугу зустрічного руху та здійснив зіткнення з автомобілем «Honda C-RV». В результаті ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим були завдані матеріальні збитки. Своїми діями ОСОБА_1 п. 1.3, п. 12.1, п. 13.1 ПДР, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
01.04.2024р. ОСОБА_1 подав до суду письмове клопотання в якому просив врахувати при розгляді справи те, що він визнає себе винним у скоєному, щиро розкаюється, а також добровільне та повне відшкодування ним збитків потерпілим, підтвердженням чого є розписки від громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які до нього претензій не мають. Також просив взяти до уваги, що він скоїв адміністративне правопорушення вперше, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався. В зв`язку з цим, просив не застосовувати до нього додаткове стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, оскільки наявність посвідчення водія є його єдиною можливістю отримувати дохід за рахунок провадження підприємницької діяльності, так як на даний час він зареєстрований як ФОП за КВЕД 49.41 вантажний автомобільний транспорт. Наявне в нього посвідчення водія дозволяє займатися всіма видами перевезень за вказаним КВЕДом, оскільки у нього відкриті всі категорії водія: В, ВЕ, С, С1, СЕ. Наразі підприємницьку діяльність він здійснює сам, найманих працівників не залучає, а тому позбавлення його права керування транспортними засобами призведе до неможливості заробітку, який є його єдиним джерелом доходу. Також просив врахувати, що будь-які обставини, що обтяжували б його відповідальність відсутні. В підтвердження своїх доводів ОСОБА_1 до клопотання додав копію виписки з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, якою підтверджується реєстрація ОСОБА_1 як ФОП, основним видом економічної діяльності якого являється за КВЕД 49.41 вантажний автомобільний транспорт, акт обстеження житлово-побутових умов проживання, складений представниками ОСББ «Лисенка 3», в якому вказано, що ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1 , один. Квартира перебуває в його оренді; довідку начальника ВК «ТОВ «Агробізнес» з якої слідує, що ОСОБА_1 працював водієм автотранспортних засобів Коломийського регіонального структурного підрозділу ТОВ «Агробізнес» в період з 21.11.2022р. по 22.05.2023р., а також копії розписок від ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в яких останні вказують, що не мають претензій матеріального та морального характеру до ОСОБА_1 .
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130, ст.. 124 КУпАП визнав повністю та просив не застосовувати до нього адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами з мотивів, викладених ним в письмовому клопотанні.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності дослідивши матеріали справи, оцінивши представлені докази, суд прийшов до наступного висновку.
Згідно зіст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно достатті 245 КУпАПзавданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Водночас,стаття 280 КУпАПзакріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_4 інкримінується порушенняп. 2.9 «а» ПДРУкраїни, який передбачає заборону водієві керувати транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння.
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп`яніння), та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція, затверджена спільним наказом МВС та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 р.
Відповідно до п.2 Інструкції, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку) (п. 6 Розділу І Інструкції).
Відповідно до п. 6 Порядку від 17 грудня 2008 року № 1103 та п. 7 Розділу І. Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я,якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266КУпАП.
Відповідно до ч.1, 2, 5ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним..
Норма ч.1ст. 130 КУпАПпередбачає адміністративну відповідальність зокрема за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно достатті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
В якості доказів вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП працівником поліції надано:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 588193 в якому вказано дату та час вчинення правопорушення 08 лютого 2024р. о 20:30 год., місце вчинення с. Шепарівці, вул. Шевченка, та суть порушення керування водієм ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння
- акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначені виявлені у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, нечітка хода, а також вказано, що результат проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння 1,86 проміле;
- направлення на огляд водія транспортного засобу до КНП «Коломийська ЦРЛ» в якому також вказані ознаки алкогольного сп`яніння та зазначено, що огляд в медичному закладі не проводився в зв`язку з відмовою водія на місці ДТП;
- роздруківка зі спеціального технічного засобу «Alcotest 6820», згідно якої результат тесту 1,86‰. Дата тесту 08 лютого 2024р., час 20:46 год.;
- копія свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки газоаналізатора «Alcotest 6820» чинного до 31.07.2024р.;
- копія постанови поліцейського Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області Данилюка Т.Д. від 08.02.2024р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 126 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 425 гривень;
- копія письмових пояснень ОСОБА_5 в яких останній зазначає, що 08.02.2024р. він вживав спиртні напої та керуючи автомобілем «Opel Astra» на якому рухався в сторону Шепарівського кільця скоїв ДТП, а саме зіткнувся з автомобілем «Opel Vivaro» заїхавши йому в задню частину, після чого його викинуло на смугу зустрічного руху де він зіткнувся з автомобілем «Хонда».
- матеріали відеозапису на якому зафіксовано приїзд працівників поліції на місце дорожньо-транспортної пригоди, встановлення осіб водіїв, які причетні до пригоди, та пропонування їм всім пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці з використанням спеціального технічного засобу. Водії по черзі проходять огляд на приладі «Alcotest 6820», результат якого фіксує у ОСОБА_1 стан алкогольного сп`яніння 1,86‰, інші водії в стані алкогольного стану не перебувають. Після цього, працівник поліції повідомивши ОСОБА_1 його результат, запитує, чи водій погоджується з ним та чи бажає він проїхати в Коломийську ЦРЛ для проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння в медичному закладі. Водій спочатку погоджується їхати в медичний заклад, однак через декілька хвилин, після того, як працівник поліції знову в нього запитує чи дійсно він слідуватиме в лікарню та чи готувати направлення, ОСОБА_1 повідомляє, що їхати відмовляється. Після цього, йому повідомляють, що відносно нього будуть складені протоколи за ст.. 130 та ст.. 124 КУпАП. Надалі відбувається відео фіксація складання адміністративних матеріалів, відібрання пояснень в учасників ДТП та ознайомлення ОСОБА_1 зі складеними відносно нього протоколами та постановою за ст.. 126 ч.1 КУпАП, роз`яснення йому його прав, передбачених ст.. 268 КУпАП, ст.. 63 Конституції України, а також ознайомлення інших водіїв зі складеними матеріалами по ДТП.
Згідно ст.. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дослідивши та оцінивши вищевказані докази, суд прийшов до висновку про підтвердження ними факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, що являє собою порушення п.2.9 «а» ПДР України.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченогост.130 ч.1 КУпАП, а саме керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп`яніння.
Щодо правопорушення передбаченого ст.. 124 КУпАП, то вина ОСОБА_1 в його вчиненні підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 588236, в якому вказано обставини дорожньо-транспортної пригоди.
- схемою місця ДТП з графічним зображенням місця пригоди, з відображенням та фіксацією на ньому розташування транспортного засобу, а також отримані кожним автомобілем механічні пошкодження;
- письмовими поясненнями водія автомобіля «Opel Vivaro» ОСОБА_3 .в яких він зазначає, що 08.02.2024р. о 20:30 год. в с. Шепарівці на вул. Шевченка він керував своїм автомобілем та рухався в напрямку кільця в с. Шепарівці і відчув різкий удар в задню ліву сторону і замітив, що його обганяє автомобіль «Opel Astra», який в подальшому здійснив виїзд на смугу зустрічного руху та зіткнувся з автомобілем «Honda C-RV». Після цього водій автомобіля «Honda C-RV» зателефонував на службу 102. Всі автомобілі отримали механічні пошкодження.
- письмовими поясненнями водія автомобіля «Honda C-RV» ОСОБА_6 .в яких вона зазначає, що 08.02.2024р. о 20:30 год. в с. Шепарівці на вул. Шевченка вона керувала вказаним автомобілем та рухалася в напрямку м. Коломия. Побачила, що автомобіль «Opel Astra» зіткнувшись з автомобілем «Opel Vivaro» виїхав на смугу її руху та зіткнувся з її автомобілем внаслідок чого дані транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
- письмових пояснень ОСОБА_5 , зміст яких було викладено вище.
Таким чином, в діях ОСОБА_5 також міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченогост.124КУпАП - порушення учасниками дорожнього рухуправил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує конкретні обставини правопорушень, особу правопорушника, який до адміністративної відповідальності не притягувався, являється само зайнятою особою.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність правопорушника згідно ст.ст. 34 КУпАПсуд визнав щире розкаяння винного, добровільне відшкодування ним завданих збитків потерпілим.
Обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника згідно ст.35 КУпАП судом не встановлено.
Згідно з ч.1ст.36 КУпАПпри вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Частина друга вказаної статті регламентує, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
ОСОБА_5 вчинив два адміністративні правопорушення, передбачені різними статтямиКодексу України про адміністративні правопорушення.
Відтак, обираючи вид адміністративного стягнення в межах санкції інкримінованих ОСОБА_5 статей, суд призначає стягнення за кожне правопорушення окремо і на підставіст.36 КУпАПнакладає основне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме зач.1 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, з урахуванням наведеного, вважаю, що на підставіст.36КУпАП стягнення повинно бути обрано у виді штрафу в межах санкції ст. 130 ч.1 КУпАП з позбавленням права керування транспортними засобами.
Суд позбавлений можливості задовольнити клопотання ОСОБА_5 щодо незастосування до нього додаткового стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки санкція ч.1 ст. 130 КУпАП не визначає альтернативних видів відповідальності, а передбачає застосування до водія адміністративного стягнення лише у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно дост. 40-1 КУпАПу разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку було накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір якого встановлено законом. Відповідно дост. 4 ч.2 п. 5 ЗУ «Про судовий збір»у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.40-1,124, 130ч.1,221, 283,284 КУпАП,
п о с т а н о в и л а :
Справу №346/776/24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 заст.130ч.1КУпАП та справу №346/777/24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 заст.124 КУпАП, об`єднати в одне провадження, присвоїти номер 346/776/24.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.130КУпАП, ст.124 КУпАПта призначити йому стягнення.
- за ст. 124 КУпАП- у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 коп.
- за ч. 1ст. 130 КУпАП- у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
На підставіст. 36 КУпАПостаточно призначити ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік
На підставі ч. 2ст. 308 КУпАПу разі несплати штрафу протягом 15 днів з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок у дохід держави: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд.
Суддя: Третьякова І. В.