ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 77-96-83
УХВАЛА
20 жовтня 2010 р. Справа № з-21/94
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І. М.
при секретарі судового засідання Чверенчук Р.Р.
за участю:
представника позивача - Микитюк А.І.
представника відповідача - Микитюк М.І.
розглянувши у відкритому судовому зхасіданні матеріали справи
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Хімтехнопласт", 76023, м. Івано-Франківськ, вул. Юності, 62 А, код ЄДРПОУ 13642846.
до відповідача: Сільської ради села Слобода Коломийського району, 78278, Івано-Франківська область, Коломийський район, с. Слобода, вул.І.Франка, 37.
про визнання нечинним рішення № 258-28/2010 від 02 липня 2010р. про відмінення рішення дев'ятої сесії від 09 серпня 2003 року про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки Івано-Франківському виробничому підприємству "Хімтехнопласт" в селі Слобода в урочищі "Фабрика" та переведення земельної ділянки - 2, 5780 га у землі запасу Слобідської сільської ради, затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Фірма "Хімтехнопласт" розміщеної в с. Слобода, урочище "Фабрика", Коломийського району, Івано-Франківської області для рекреаційного призначення ( обслуговування незавершеного будівництва санатарію-профілакторію), судові витрати покласти на відповідача,
встановив, що товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Хімтехнопласт" подала суду позовну заяву про визнання нечинним рішення № 258-28/2010 від 02 липня 2010р. про відмінення рішення дев'ятої сесії від 09 серпня 2003 року про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки Івано-Франківському виробничому підприємству "Хімтехнопласт" в селі Слобода в урочищі "Фабрика" та переведення земельної ділянки - 2, 5780 га у землі запасу Слобідської сільської ради, затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Фірма "Хімтехнопласт" розміщеної в с. Слобода, урочище "Фабрика", Коломийського району, Івано-Франківської області для рекреаційного призначення ( обслуговування незавершеного будівництва санатарію-профілакторію).
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що вищевказане рішення є незаконним, оскільки прийняте при неправильному застосуванні норм законодавства, неповному дослідженні обставин, які мали значення при прийнятті даного рішення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України встановлено обов"язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статтею 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено один із основних принципів місцевого самоврядування - принцип законності.
Згідно ст. 25 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Стаття 59 вищевказаного Закону містить перелік нормативних актів, які мають право приймати органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції.
Однак ні норми Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ні норми інших правових актів України не встановлюють право сільської ради, як органу місцевого самоврядування скасовувати чи відміняти попередні рішення, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідношення пов"язані з реалізацією певних суб"єктивних прав та охоронюваних Законом інтересів і суб"єкти цих правововідносин заперечують проти їх зміни.
Представник відповідача, щодо позову заперечив при цьому зазначив, що згідно ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селичні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншим законами до їх відання.
Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"встановлено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відносяться вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. У відповідності до ст. 59 Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішення. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає за доцільне припинити провадження у справі.
При цьому суд врахував наступне.
01.04.10 р. Конституційний суд України прийняв рішення про те, що в аспекті конституційного подання:
- положення частини першої статті 143 Конституції України ( 254к/96-ВР ), згідно з якими територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування "вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції", слід розуміти так, що при вирішенні цих питань органи місцевого самоврядування діють як суб'єкти владних повноважень;
- положення пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України (2768-14) у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень;
- положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) стосовно поширення компетенції адміністративних судів на "спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності" слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Враховуючи вищевикладене, спір між ТОВ "Фірма "Хімтехнопласт" та сільською радою села Слобода Коломийського району про визнання нечинним рішення № 258-28/2010 від 02 липня 2010р. про відмінення рішення дев'ятої сесії від 09 серпня 2003 року про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки Івано-Франківському виробничому підприємству "Хімтехнопласт" в селі Слобода в урочищі "Фабрика" та переведення земельної ділянки - 2, 5780 га у землі запасу Слобідської сільської ради - є публічно- правовим спором на який поширюється юриздикція адміністративних судів.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України.
Щодо вимоги позивача - затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Фірма "Хімтехнопласт" розміщеної в с. Слобода, урочище "Фабрика", Коломийського району, Івано-Франківської області для рекреаційного призначення ( обслуговування незавершеного будівництва санатарію-профілакторію), слід зазначити, що згідно ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших, справи про банкрутство, справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції, справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери, справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів, відповідно спір в частині - затвердити проект землеустрою не підвідомчий господарським судам України.
У відповідності до п. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Керуючись ст.ст. 80, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження у справі № з-21/94 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Хімтехнопласт" до Сільської ради села Слобода Коломийського району про визнання нечинним рішення № 258-28/2010 від 02 липня 2010р. про відмінення рішення дев'ятої сесії від 09 серпня 2003 року про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки Івано-Франківському виробничому підприємству "Хімтехнопласт" в селі Слобода в урочищі "Фабрика" та переведення земельної ділянки - 2, 5780 га у землі запасу Слобідської сільської ради, затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Фірма "Хімтехнопласт" розміщеної в с. Слобода, урочище "Фабрика", Коломийського району, Івано-Франківської області для рекреаційного призначення ( обслуговування незавершеного будівництва санатарію-профілакторію) - припинити.
Суддя Скапровська І.М.