Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2010 р. Справа № 16/145-13/158-15/60
Господарський суд Івано-Франківської області у складі колегії суддів:
головуючого судді Деделюка Б.В.,
судді Грици Ю.І.,
судді Булки В.І.,
при секретарі судового засідання Червак Н.С.
розглянувши матеріали справи
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" в особі структурного підрозділу Богородчанського управління по експлуатації газового господарства, вул. Могильницького, 23, смт. Богородчани, Богородчанського району, Івано-Франківської області, 77701,
до відповідача Головного управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000,
третя особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Івано-Франківська обласна державна адміністрація, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000,
про стягнення коштів в сумі 112628 грн. 75 коп.,
за участю представників сторін:
від позивача Костей Л.Д. - юрисконсульт, довіреність № 05-16/432 від 15.06.2010 року,
від відповідача Жирун Р.М. - юрисконсульт, довіреність № 417/01-04 від 03.06.2010 року,
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Івано-Франківської обласної державної адміністрації Тимків Л.В. - заступник начальника юридичного відділу, довіреність № 373/0/2-10/01-075 від 15.04.2010 року,
встановив:
Відкрите акціонерне товариство "Івано-Франківськгаз" в особі структурного підрозділу Богородчанського управління по експлуатації газового господарства звернулося до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Головного управління будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства Івано-Франківської обласної державної адміністрації і просило суд стягнути з останнього 112628 грн. 75 коп. боргу.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Управлінням капітального будівництва Івано-Франківської ОДА свого зобов'язання за договором №10-2004/03-04-002 від 23.03.2004 року в частині оплати виконаних позивачем підрядних робіт з будівництва газопроводів високого і середнього тиску та ГРП в с. Росільна, Богородчанського району. Одночасно позивач стверджує, що Управління капітального будівництва перейменовано на Головне управління будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 28.05.2009 року по справі № 16/145-13/148, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 27.10.2009 року, у задоволенні позову відмовлено з тих підстав, що Управління капітального будівництва ліквідовано та утворено Головне управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, яке не є правонаступником прав та обов'язків Управління капітального будівництва Івано-Франківської облдержадміністрації. Судом апеляційної інстанції також було з'ясовано, що Івано-Франківською ОДА було дотримано процедуру ліквідації свого структурного підрозділу.
Постановою Вищого господарського суду України від 09.03.2010 року по справі № 16/145-13/158 касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" в особі структурного підрозділу Богородчанського управління по експлуатації газового господарства задоволено частково. Рішення господарського суду Івано-Франківської області від 28.05.2009 рроку та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 27.10.2009 року у справі № 16/145-13/158 скасовано. Справу передано до господарського суду Івано-Франківської області на новий розгляд.
Розпорядженням голови господарського суду Івано-Франківської області від 20.05.2010 року справу № 16/145-13/158 за позовом відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" в особі структурного підрозділу Богородчанського управління по експлуатації газового господарства до відповідача Головного управління будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства Івано-Франківської обласної державної адміністрації, третя особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Івано-Франківська обласна державна адміністрація, про стягнення коштів в сумі 112628 грн. 75 коп., передано на розгляд колегії у складі 3-х суддів: головуючий суддя Деделюк Б.В., суддів Грица Ю.І., Булка В.І.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 27.05.2010 року справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 10.06.2010 року.
Ухвалами суду від 15.06.2010 року та від 23.06.2010 року відкладено розгляд справи відповідно на 23.06.2010 року та на 29.07.2010 року.
Ухвалою суду від 29.07.2010 року замінено відповідача Головне управління будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства Івано-Франківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 33645856) на його правонаступника Головне управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 33645856) та відкладено розгляд справи на 14.09.2010 року.
Ухвалою суду від 14.09.2010 року відкладено розгляд справи на 28.09.2010 року.
В судовому засіданні 28.09.2010 року оголошено перерву до 04.10.2010 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтвердив в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві. Обгрунтовуючи позовні вимоги посилається на неналежне виконання Управлінням капітального будівництва Івано-Франківської ОДА зобов'язання за договором № 10-2004/03-04-002 від 23.03.2004 року в частині оплати виконаних позивачем підрядних робіт з будівництва газопроводів високого і середнього тиску та ГРП в с. Росільна, Богородчанського району. На підставі чого просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 112628 грн. 75 коп. та покласти на останнього судові витрати.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує, з підстав викладених у відзиві на позов, при цьому посилається те, що згідно розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації № 260 від 07.06.2005 року Управління капітального будівництва Івано-Франківської ОДА було ліквідовано та створено Головне управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства. Обгрунтовуючи свої заперечення посилається на те, що Головне управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації не було стороною по договору № 10-2004/03-04-002 від 23.03.2004 року. Управління капітального будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації ліквідовано, а не реорганізовано. Задоволення вимог та претензій кредиторів Управління капітального будівництва ОДА здійснювала ліквідаційна комісія управління капітального будівництва облдержадміністрації у порядку ст. 112 ЦК України, в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до ліквідаційної комісії УКБ ОДА з вимогою оплатити боргові зобов"язання. Просить відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Івано-Франківської обласної державної адміністрації в судовому засіданні проти позову заперечує.
Фізична особа ОСОБА_1, в судовому засіданні 28.09.2010 року, підтвердив вимоги заяви щодо вступу у справу на стороні позивача у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Як вбачається з поданої заяви ОСОБА_1 просить залучити його до участі у справі в зв"язку з несплатою йому заробітної плати за час вимушеного прогулу та моральної шкоди. Враховуючи приписи, які встановлено ст. 27 ГПК України, предмет та підстави спору, в задоволенні даного клопотання слід відмовити.
Розглянувши подане клопотання суд вважає його безпідставним, оскільки згідно ст. 27 ГПК України встановлено підстави для залучення у справу, а саме треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін.
Розглянувши документи і матеріали, подані сторонами та витребувані судом, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, з"ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.
ВАТ "Івано-Франківськгаз" в особі Богородчанського управління по експлуатації газового господарства та Управлінням капітального будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації 23 березня 2004 року укладено договір № 10 на будівництво газопроводів високого і середнього тиску та ГРП в с. Росільна Богородчанського району.
Відповідно до п. 2.4. вищевказаного договору Управління капітального будівництва Івано-Франківської ОДА (Замовник) розрахунки за виконані роботи проводить щомісячно, згідно акту виконаних робіт в розмірі 95 %, решту суми сплатити після введення об"єкту в експлуатацію.
Позивач виконав роботи на суму 221385 грн., що підтверджується актами приймання виконаних робіт № 02-1-1, 02-1-2 та 02-1-4 за липень 2004 року на суму 187985 грн., № 02-1-5 за серпень 2004 року на суму 33400 грн., з яких відповідачем оплачено 108756 грн. 25 коп. (передоплата станом на 01.07.2004 року - 9918 грн. 45 коп. перераховано в липні 2004 року 77524 грн., в грудні 2004 року - 10000 грн., у вересні 2005 року зараховано в оплату 1313 грн. 80 коп., перераховано в листопаді 2005 року - 10000 грн.). Заборгованість в сумі 112628 грн. 75 коп. відповідачем не сплачено. Вказаний факт виконання позивачем робіт та розрахунку за них, не заперечується відповідачем та не спростовується матеріалами справи.
Докази, щодо призупинення робіт та розірвання договору (розділ 6 Договору від 23.03.2004 року) в матеріалах справи відсутні.
З метою досудового врегулювання спору, позивачем направлено УКБ Івано-Франківської ОДА претензії № 473 від 02.06.2005 року та № 03/10-10 від 30.03.2006 року про сплату заборгованості, які залишено без відповіді та задоволення (а.с. 15, 21). Окрім цього позивачем направлено Головному управлінню будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства облдержадміністрації вимогу № 03/10-30 від 17.10.2006 року, яка залишена без відповіді та задоволення (а.с. 18).
Як вбачається з відповіді Івано-Франківської обласної ради від 16.01.2007 року на звернення сільського голови с. Росільна щодо повернення боргу за виконані роботи з газифікації села, вищевказане звернення розглянуто Головним управлінням будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства ОДА. Згідно висновку останнього сформовано пропозиції до переліку об"єктів та вказані суми бюджетної заборгованості будівельним організаціям в тому числі до переліку враховано повернення боргу по газифікації с. Росільна (а.с. 99).
Окрім того, Головним управлінням будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства ОДА направлено позивачу лист № 04-03/482 від 04.06.2007 року облдержадміністрацією проводиться відповідна робота щодо уточнення заборгованості за виконані роботи на об"єктах газифікації області, в тому числі і по газопроводу до села Росільна, після чого питання погашення заборгованості буде розглянуто при черговому уточненні виконання обласного бюджету на сесії обласної ради (а.с. 98).
На час розгляду справи в суді заборгованість відповідача перед позивачем становить 112628 грн. 75 коп., що підтверджується матеріалами справи, виходячи з наступного.
Статтею 118 Конституції України встановлено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Статтею 13 названою Закону визначено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань, зокрема, будівництва.
Відповідно до ст. 5 Закону, склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій. У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій. Рекомендаційні переліки управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, а також типові положення про них затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 42 Закону, управління, відділи та інші структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій здійснюють керівництво галузями управління, несуть відповідальність за їх розвиток.
Відповідно до п. 3 Типового положення про управління капітального будівництва обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації, затвердженого постановою КМУ від 06.09.2000 року № 1401, основними завданнями управління є: забезпечення реалізації державної політики у галузі будівництва; виконання завдань з будівництва житлових будинків, об'єктів освіти, охорони здоров'я, зв'язку, транспорту, торгівлі, громадського харчування, комунального господарства, культурно-побутового й іншого призначення та ефективного використання капітальних вкладень, що спрямовуються на цю мету.
Пунктом 4 Типового положення передбачено, що управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розміщує замовлення на капітальне будівництво, укладає з будівельними організаціями відповідні договори; разом з підрядними організаціями визначає і погоджує ціни на будівництво об'єктів відповідно до діючих нормативних актів.
Указом Президента України "Про вдосконалення структури місцевих державних адміністрацій" від 03.04.2005 року № 593/2005, з метою підвищення ефективності здійснення місцевими державними адміністраціями своїх повноважень, постановлено Кабінету Міністрів України затвердити відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" примірні переліки управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, передбачивши, що до їх складу входять, зокрема, такий структурний підрозділ: в обласній державній адміністрації - управління містобудування та архітектури.
На виконання вказаного Указу, постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2005 року № 328 "Про структуру місцевих державних адміністрацій", затверджені примірні переліки управлінь, відділів та інших структурних підрозділів обласної, Севастопольської міської, районної, районної у м. Севастополі державних адміністрацій. До цього переліку входить й Управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства.
Як вбачається з матеріалів справи, керуючись ст.ст. 5, 47 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", та названими вище Указом та постановою, Івано-Франківська обласна державна адміністрація прийняла розпорядження № 260 від 07.06.2005 року, відповідно до якого Управління капітального будівництва ліквідовано та утворено Головне управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства.
Розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 12.09.2005 року № 466 затверджено Положення про головне управління будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації. Відповідно до п. 4 цього Положення, структурним підрозділом головного управління є управління капітального будівництва, яке в силу п. 6 Положення, забезпечує в установленому порядку своєчасне і в повному обсязі фінансування проектно-розвідувальних робіт і будівництва об'єктів, по яких управління виступає замовником, відповідно до титульних списків будов та укладених угод, а також здійснює ті ж самі повноваження, які були передбачені й у ліквідованого Управління.
Аналіз наведених правових норм свідчить про те, що замість ліквідованого Управління капітального будівництва Івано-Франківської ОДА утворено Головне управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Івано-Франківської ОДА, яке, у свою чергу, так само як й ліквідоване Управління, здійснює функції та повноваження Івано-Франківської обласної державної адміністрації, передбачені Законом України "Про місцеві державні адміністрації", та іншими актами законодавства і, відповідно, несе всі права і обов'язки виконавчої влади в Івано-Франківській області.
Таким чином, Головне управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, утворене згідно розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації № 260 від 07.06.2005 року (а.с. 46), є правонаступником Управління капітального будівництва, ліквідованого згідно цього ж розпорядження.
Наведене підтверджується й листом начальника Головного управління будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 04.06.2007 року № 04-03/482, де останній повідомляє позивача про те, що обласною державною адміністрацію проводиться відповідна робота щодо уточнення заборгованості за виконані роботи на об'єктах газифікації області, у тому числі і по газопроводу до села Росільна, після чого питання погашення заборгованості буде розглянуто при черговому уточненні виконання обласного бюджету на сесії обласної ради (а.с. 73).
Про те, що безпосередньо обласна державна адміністрація через свої структурні підрозділи здійснює повноваження виконавчої влади у відповідних галузях та набуває у зв'язку з цим прав та обов'язків, у тому числі, й у спірних правовідносинах, свідчать також лист Головного управління будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 03.12.2007 року № 01-03/1091 (а.с. 86) та лист Голови обласної ради Івано-Франківської області від 16.01.2007 року № М-1/80д (а.с. 99).
Відповідно до ст. 25 ГПК України, в разі вибуття однієї із сторін у спірному або встановленому правовідношенні внаслідок реорганізації підприємства чи організації господарський суд здійснює заміну цієї сторони її правонаступником. Усі дії, вчинені в процесі до вступу правонаступника, є обов'язковими для нього в такій же мірі, в якій вони були б обов'язковими для особи, яку він замінив. Правонаступництво можливе на будь-якій стадії судового процесу.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобовязання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України, зокрема з правочинів. Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
В розумінні ст. 174 ГК України, господарські зобов”язання можуть виникати з договору та інших угод, передбачених законодавством, а також з угод, які не передбачені законом, але таких, які йому не суперечать.
У відповідності до ст. 175 Господарського кодексу України, майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Згідно статті 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов”язання мають виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від виконання зобов”язання не допускається.
Порушенням зобовязання відповідно до ст. 610 ЦК України є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання).
У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України та відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім
переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Доказів сплати заборгованості в сумі 112628 грн. 75 коп., що становить предмет позову, відповідач суду не подав, доводи позивача щодо підстав виникнення спору не спростував.
За наведених обставин, вимоги позивача щодо стягнення заборгованості згідно умов договору № 10-2004/03-04-002 від 23.03.2004 року, в сумі 112628 грн. 75 коп., є обгрунтованими, тому позов підлягає задоволенню.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст. 49 ГПК України, слід покласти витрати понесені позивачем в зв"язку з розглядом справи, а саме: 1126 грн. 29 коп. витрат по сплаті державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 129 Конституції України, ст.ст. 11, 509, 525, 526, 530, 610 Цивільного кодексу України, 174, 175, 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 22, 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" в особі структурного підрозділу Богородчанського управління по експлуатації газового господарства до Головного управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації третя особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Івано-Франківська обласна державна адміністрація про стягнення коштів в сумі 112628 грн. 75 коп. задовольнити.
Стягнути з Головного управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004, (ідентифікаційний код 33645856), на користь Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" в особі структурного підрозділу Богородчанського управління по експлуатації газового господарства, вул. Могильницького, 23, смт. Богородчани, Богородчанського району, Івано-Франківської області, 77701, (ідентифікаційний код 24686769), 112628 (сто дванадцять тисяч шістсот двадцять вісім) грн. 75 коп. заборгованості згідно умов договору № 10-2004/03-04-002 від 23.03.2004 року, 1126 (тисячу сто двадцять шість) грн. 29 коп. витрат по сплаті державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Головуючий суддяДеделюк Б. В.
Суддя Грица Ю. І.
Суддя Булка В. І.
Повне рішення складено 08.10.2010 року.