ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2009 р. Справа № 12/51
за позовом Виконавчого комітету Івано-Франківської міськради вул.Грушевського,21,м.Івано-Франківськ,76000
до відповідача-1 ТзОВ "Центр комунальних платежів та моніторингу" вул.Незалежності,7,Івано-Франківськ,76000
до відповідача 2 ТзОВ "ЮНІТЕК" вул.Труша, 5, м.Жовква, Жовківський район, Львівська область,80300
3-тя особа без самостійних вимог на стороні позивача Івано-Франківська міська рада вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000
про визнання недійсним договору оренди від 11.06.07 , повернення майна , виселення ТзОВ"ЮНІТЕК" із орендованих приміщень та зобов"язання ТзОВ"Центр комунальних платежів та моніторингу" вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах
Представники:
Від позивача та третьої особи : Буджак В.М.
Від відповідача-1: не з"явився .,
Від відповідача-2 : не з"явився .
СУТЬ СПОРУ: заявлено позов про визнання недійсним договору оренди від 11.06.07 , повернення майна , виселення ТзОВ"ЮНІТЕК" із орендованих приміщень та зобов"язання ТзОВ"Центр комунальних платежів та моніторингу" вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах .
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав , викладених в позовній заяві , уточнив позовні вимоги та просив зобов"язати ТзОВ «Центр комунальних платежів і моніторингу» повернути виконавчому комітету Івано-Франківської міської ради нежитлові приміщення загальною площею 87 кв.м., що знаходяться на першому поверсі в будинку № 7 по вул. Незалежності в м. Івано-Франківську , визнати недійсним договір оренди нерухомого майна від 11.06.2007 року, укладений між ТзОВ «Центр комунальних платежів і моніторингу» та ТзОВ «ЮНІТЕК» , виселити ТзОВ «ЮНІТЕК» із нежитлових приміщень загальною площею 87 кв.м, що розташовані першому поверсі по вул. Незалежності. 7 в м. Івано-Франківську та зобов"язати ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу» вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах.
Відповідачі 1 та 2 в судове засідання не з"явилися , хоча про час та місце судового розгляду належним чином повідомлені ухвалою суду від 30.06.09 , що підтверджується поштовими повідомленнями .
В той же час , 27.07. 09 відповідачем-1 подано клопотання б/н про відкладення розгляду справи .
Суд вважає за правильне відхилити подане клопотання як необгрунтоване з огляду на наступне .
Ухвалою суду від 30.04.09 відкладено розгляд справи у зв"язку з неявкою відповідача -1 в судове засідання , належним чином (за юридичною адресою) повідомленого про дату та час судового розгляду , від якого не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи , причини неявки суду не повідомив.
05.06.09 відповідачем-1 подано клопотання про відкладення розгляду справи , мотивоване неможливістю забезпечити обов"язкову явку повноважного представника в судове засідання . Ухвалою суду від 09.06.09 подане клопотання задоволено та відкладено розгляд справи на 30.06.09. В судове засідання 30.06.09 відповідач-1 не з"явився .
27.07. 09 відповідачем -1 подано клопотання б/н про відкладення розгляду справи у зв"язку із неможливістю забезпечити обов"язкову явку повноважного представника в судове засідання та необхідністю подачі відзиву на позовну заяву , при цьому причини неможливості забезпечити обов"язкову явку повноважного представника у поданому клопотанні (як і в клопотанні від 05.06.09 ) не вказано .
За змістом ст.28 ГПК України справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника. Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище. Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації.
При цьому суд звертає увагу відповідача-1 на те , що відповідно до ст.22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Приписами ст.77 ГПК України встановлено , що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
За таких обставин , приймаючи до уваги той факт , що в матеріалах справи наявні всі докази , необхідні для вирішення спору , суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами згідно зі ст.75 ГПК України без участі представників відповідачів 1 та 2 , запобігаючи , одночасно , безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.
Розглянувши матеріали справи , вислухавши представника позивача , оцінивши зібрані в справі докази та надавши їм належної правової оцінки , суд встановив наступне .
На підставі рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 27.02.2001 року № 84 виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради виступив співзасновником ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу» .
Відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради № 179 від 25.04.2001 р . та п.5.4 Статуту вказаного товариства виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, як одним із засновників та учасників товариства, у статутний фонд товариства внесено вклад у вигляді права використання нежитлового приміщення по вул. Незалежності ,7 . Даний факт підтверджується оглядом в судовому засіданні копій зазначених документів .
Разом з тим , постановою господарського суду України від 19.06.2007 року по справі № АП-16/301, яке вступило в законну силу, за позовом заступника прокуратури м Івано-Франківська в інтересах держави, в особі Івано-Франківської міської ради до виконавчого комітету міської ради, ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу» визнано нечинним п. 1 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 179 від 25.04.2001 р. «Про внесок Івано-Франківського міськвиконкому до статутного фонду ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу» та зобов'язано виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради повернути Івано-Франківській міській раді нежитлові приміщення, що знаходяться в будинку № 7 по вул. Незалежності в м. Івано-Франківську, які є комунальною власністю.
На виконання зазначеної постанови виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради прийнято рішення №342 від 12.07.2007 року (яке знаходиться в матеріалах справи) про вихід виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради зі складу учасників ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу» та повернення нежитлових приміщень, що знаходяться по вул. Незалежності, 7 у м. Івано-Франківську, в користування і розпорядження виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
30.07.2007 року листами за № 445 та № 446 виконавчий комітет міської ради повідомив Асоціацію економічного розвитку Івано-Франківщини, як одного із засновників ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу» , та загальні збори учасників ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу» про прийняття виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради рішення № 342 від 12.07.2007 року.
В порушення положень чинного законодавства України , що регулює спірні правовідносини , та установчих документів ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу» виконавчому комітету міської ради відповідачем-1 не повернено нежитлові приміщення по вул. Незалежності, 7 в м. Івано-Франківську , право користування якими було внесено позивачем до статутного фонду товариства.
Крім того, ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу» не вчинив дій, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»щодо державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону "Про господарські товариства".
Як вбачається з позовної заяви , виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради невзмозі виконати постанову господарського суду Івано-Франківської області від 19.06.2007 р. по справі № АП-16/301 в частині повернення Івано-Франківській міській рад нежитлових приміщень, що знаходяться в будинку № 7 по вул. Незалежності, оскільки ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу» передано вказані приміщення в оренду ТзОВ «ЮНІТЕК» згідно договору оренди нерухомого майна від 11.06.2007 року .
Суд вважає позов таким , що підлягає до задоволення , з огляду на наступне .
Статтею 10 Закону України "Про господарські товариства" передбачено право учасника у встановленому порядку вийти з товариства .
Зазначена правова норма кореспондується із ч.1ст. 148 Цивільного кодексу України , відповідно до якої учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.
В розумінні ч.2 ст.87 цього ж кодексу установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.
За змістом п.п.1.3 , 2.3 Статуту ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу» товариство провадить свою діяльність відповідно до Конституції та законодавства України , Установчого договору , а також на підставі статуту ; парва та обов"язки учасників регулюються установчим договором .
Так , п.4.3 Установчого договору ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу» учасник має право вийти з товариства за власною ініціативою .Учасник вважається таким , що вийшов з товариства , з моменту доведення рішення про вихід , прийнятого вищим керівним органом Учасника , до відома Зборів учасників .
Положення зазначеного установчого договору кореспондуються зі ст. 88 Господарського кодексу України , відповідно до якої учасники господарського товариства мають право вийти, в передбаченому установчими документами порядку, зі складу товариства.
Таким чином, суд констатує , що виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради вийшов із складу учасників ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу», прийнявши рішення № 342 від 12.07.2007 року та повідомивши листами від 30.07.2007 року загальні збори учасників ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу» та Асоціацію економічного розвитку Івано-Франківщини як учасника товариства .
Аналогічну правову позицію займає Верховний суд України (лист від 01.08.2007 року «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» ) : при вирішенні корпоративних спорів про вихід учасників з господарського товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до нормативно-правових актів, учасник товариства з обмеженою відповідальністю чи товариства з додатковою відповідальністю вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства, у зв'язку з чим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку.
Крім того , аналогічні тези наведено в постанові Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2008 року N 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів», згідно п. 28 якої при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до ЦК України та Закону України «Про господарські товариства»учасник товариства з обмеженою відповідальністю чи товариства з додатковою відповідальністю вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними. У разі, якщо товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону про господарські товариства.
За змістом п. З ч. 2 ст. 148 Цивільного кодексу України якщо вклад до статутного фонду був здійснений шляхом передання права користування майном, відповідне майно повертається учасникові без виплати винагороди
Приписами ч. 2 ст. 54 Закону України «Про господарські товариства» встановлено , що при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю майно, передане учасником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без винагороди.
Аналогічне положення закріплено у п. 4.4 Установчого договору : майно, передане учасником товариству тільки у користування, повертається в натуральній формі без винагороди.
Як зазначалося вище, виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради передав у статутний фонд Товариства право користування нежитловими приміщеннями по вул. Незалежності, 7 , які після виходу учасника (виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради) з товариства підлягають поверненню цьому учаснику відповідно до п. З ч. 2 ст. 148 Цивільного кодексу України , ч. 2 ст. 54 Закону України «Про господарські товариства» та п. 4.4 Установчого договору.
Отже, суд вважає , що після виходу позивача з товариства відсутні правові підстави щодо перебування нежитлових приміщень по вул. Незалежності, 7 в м. Івано-Франківську в користуванні ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу».
Крім того , за змістом ст.92 Господарського кодексу України порядок створення та порядок діяльності окремих видів господарських товариств регулюються цим Кодексом, Цивільним кодексом України та іншими законами , зокрема , Законом України "Про господарські товариства" , який визначає поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов'язки їх учасників та засновників..
Приписами ч.4ст.83 Господарського кодексу встановлено , що зміни, які сталися в установчих документах господарського товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про господарські товариства" зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Товариство зобов'язане у п'ятиденний строк повідомити орган, що провів реєстрацію, про зміни, які сталися в установчих документах, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Аналіз ст.с.7,29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" дає підстави для висновку суду про те , що вихід одного із учасників(засновників) товариства зі складу товариства є підставою для внесення змін в установчі документи товариства та державної реєстрації таких змін .
Крім того , за змістом ч.2ст.35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Постановою господарського суду від 19.06.07 по справі № АП-16/301 встановлено факт перебування спірних приміщень у комунальній власності територіальної громади м.Івано-Франківська (аркуш третій , абзац другий постанови ) . Відповідно до ч.2ст.328 Цивільного кодексу України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування .
Відповідно до ст.ст. 1, 10, 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами є сільські, селищні, міські ради. Таким чином , з врахуванням положень ч.1ст.761 Цивільного кодексу України , за змістом яких право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права , суд вважає , що право на передачу в оренду зазначених приміщень належить виключно Івано-Франківській міській раді .
Зміст п. 31 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що рішення про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення цих повноважень та умов їх здійснення проводиться виключно на пленарних засіданнях міської ради. Законом України "Про оренду державного та комунального майна" , зокрема ст. 5 передбачено, що орендодавцем майна, що перебуває у комунальній власності, є органи, уповноважені органами місцевого самоврядування.
В матеріалах справи відсутні докази делегування відповідних повноважень Івано-Франківської міської ради іншим органам , тому суд приходить до висновку про те, що спірний договір оренди укладений з порушенням норм чинного законодавства, а відтак він підлягає визнанню недійсним, виходячи з нижчевикладеного.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно ч. 1, 2 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
З врахуванням положень ст.92 Цивільного кодексу України , приймаючи до уваги той факт, що після виходу позивача зі складу товариства у відповідача-1 відсутній необхідний обсяг цивільної дієздатності на укладення договору оренди , суд приходить до висновку про те, що договір оренди нерухомого майна від 11.06.2007 року , укладений ТзОВ «Центр комунальних платежів і моніторингу» всупереч вимогам ст.ст. 203 , 761 та ст. 312 Цивільного кодексу України , слід визнати недійсним .
Приписами ст.216 Цивільного кодексу встановлено , що у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
З огляду на викладене , суд не приймає до уваги заперечення ТзОВ"ЮНІТЕК" проти позову, оскільки наявні правові підстави для визнання спірного договору недійсним , проте відповідач-2 вправі звернутися з позовом до ТзОВ"Центр комунальних платежів та моніторингу" про відшкодування збитків , завданих внаслідок визнання спірного договору недійсним .
В контексті викладеного , позов підлягає задоволенню .
Судові витрати по справі покласти на відповідача-1 у зв"язку з доведенням спору до судового розгляду .
Керуючись ст.124 Конституції України , ст.ст. 148 , 215 , 761 Цивільного кодексу України , ст.83 , 92 Господарського кодексу України , ст.ст.7 ,54 Закону України "Про господарські товариства" , ст.29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" , ст.5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" , ст.ст.35 , 49 , 75 , 82-84 ГПК України , суд
ВИРІШИВ:
Зобов"язати ТзОВ «Центр комунальних платежів і моніторингу»(м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 7 код ЄДРПОУ 31524717) повернути виконавчому комітету Івано-Франківської міської ради нежитлові приміщення загальною площею 87 (вісімдесять сім) кв.м., що знаходяться на першому поверсі в будинку № 7 по вул. Незалежності в м. Івано-Франківську.
Визнати недійсним договір оренди нерухомого майна від 11.06.2007 року, укладений між ТзОВ «Центр комунальних платежів і моніторингу»(м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 7 код ЄДРПОУ 31524717) та ТзОВ «ЮНІТЕК»(80300, Львівська обл., Жовківській р-н., м. Жовква, вул. Труша, 5, код ЄДРПОУ 22356163).
Виселити ТзОВ «ЮНІТЕК»(80300, Львівська обл., Жовківській р-н., м. Жовква, вул. Труша, 5, код ЄДРПОУ 22356163) із нежитлових приміщень загальною площею 87 (вісімдесять сім) кв.м, що розташовані першому поверсі по вул. Незалежності. 7 в м. Івано-Франківську.
Зобов"язати ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу»(м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 7, код ЄДРПОУ 31524717) вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу»(м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 7, код ЄДРПОУ 31524717) .
Стягнути з ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу»(м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 7, код ЄДРПОУ 31524717) 85 грн. державного мита в дохід державного бюджету ( отримувач: УДК, м.Івано-Франківськ; банк отримувача: ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, р/р 31113095700002, код ЄДРПОУ 20568100, код платежу 22090200) .
Стягнути з ТзОВ «Центр комунальних платежів та моніторингу»(м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 7, код ЄДРПОУ 31524717) 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу ( отримувач: Державний бюджет м.Івано-Франківська, код ЄДРПОУ, отримувач: 20568100, р/р 31216259700002, банк- ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, код платежу 22050000) .
Накази видати після набрання рішенням законної сили .
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
рішення підписане 03.08.09
Виготовлено в АС"Діловодство суду"
______ Легінь О.В.
03.08.09