Ухвала суду № 11802695, 25.10.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2010
Номер справи
2а-5158/10/1670
Номер документу
11802695
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-5158/10/1670 Колегія суддів Полтавського окружного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Удовіченка С.О.,

суддів Бойка С.С. , Єресько Л.О. ,

при секретарі Саченко Н.С.,

за участю:

представника позивача Строгової Г.О.,

представника відповідача Іваненка Б.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом Шишацької районної партійної організації всеукраїнського об'єднання "Батьківщина"до Шишацької районної виборчої комісії Полтавської областіпро визнання неправомірним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И Л А:

23 жовтня 2010 року Шишацька районна партійна організація всеукраїнського об'єднання "Батьківщина"звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Шишацької районної виборчої комісії Полтавської областіпро визнання неправомірним та скасування рішення №6 від 18.10.2010 про скасування рішення протоколу №5 від 15.10.2010 про затвердження головою Куйбишевської дільничної виборчої комісії ОСОБА_3 та про затвердження головою Куйбишевської дільничної виборчої комісії ОСОБА_4 (пункти 1,2 рішення).

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на те, що оспорюване рішення №6 від 18.10.2010 не відповідає вимогам статей 23,29 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” , оскільки формування складу дільничних виборчих комісій та призначення голови такої комісії відбувається не пізніше як за 15 днів до дня виборів, тобто згідно із календарним планом, затвердженим Центральною виборчою комісією від 03.09.2010 за №335, до 15 жовтня включно, отже Шишацька районна виборча комісія у порушення статті 23 вказаного Закону вийшла за межі вказаного строку. Крім того, вказував, що статтею 29 Закону передбачений вичерпний перелік обставин при яких припиняється членство у виборчих комісіях, а також обставин за яких відбувається заміна голови виборчої комісії, а такої причини як “відсутність керівного досвіду роботи у виборчий дільниці” не передбачено Законом як підстава для зміни голови дільничної виборчої комісії.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на правомірність прийнятого комісією рішення.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Колегією суддів, встановлено що 15.10.2010 на засіданні Шишацької районної виборчої комісії Полтавської області прийнято рішення про утворення дільничних виборчих комісій та їх затвердження (пункт 1 Порядку денного), про що складено відповідний протокол №5.

Так, зокрема, було утворено Куйбишевську дільничну виборчу комісію №17 та затверджено, зокрема, головою вказаної комісії ОСОБА_3.

18.10.2010 на засіданні Шишацької районної виборчої комісії Полтавської області, про що складено відповідний протокол №6, прийнято рішення, зокрема, про скасування рішення протоколу № 5 від 15.10.2010 про затвердження головою Куйбишевської дільничної виборчої комісії ОСОБА_3 (пункт 1) та про затвердження головою Куйбишевської дільничної виборчої комісії ОСОБА_4 (пункт 2).

Проте позивач не погодився із зазначеним рішенням та звернувся до суду про його скасування в цій частині.

Надаючи оцінку оскаржуваній постанові, колегія суддів, виходить із наступного.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів визначені Законом України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” від 10.07.2010, № 2487-VI (далі Закон № 2487-VI).

Стаття 23 Закону № 2487-VI визначає порядок утворення дільничної виборчої комісії.

Так, відповідно до частини 1 статті 23 Закону № 2487-VI дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті.

При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.

При цьому колегія суддів, зазначає, що згідно із пунктом 93 Постанови Центральної виборчої комісії, від 03.09.2010, № 335 "Про Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року" утворення дільничних виборчих комісій здійснюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною в містах Києві та Севастополі виборчою комісією до 15 жовтня включно.

До складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 21 цього Закону (частина 2 статті 23 Закону № 2487-VI).

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону 2487-VI дільнична виборча комісія утворюється у складі: 1) для малих дільниць - 10-16 осіб; 2) для середніх дільниць - 14-20 осіб; 3) для великих дільниць - 18-24 осіб.

На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії.

Місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані у багатомандатному або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії). Подання підписується відповідно керівником місцевої організації партії та засвідчується печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня.

Кандидат у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови вносить до територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії) за своїм підписом.

Зазначені подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій подаються за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, не пізніш як за 20 днів до дня виборів.

До подання щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії додаються заяви осіб, включених до списку кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій (із зазначенням, чи згодна така особа виконувати повноваження голови, заступника голови чи секретаря виборчої комісії), а також відомості про засоби зв'язку (контактний телефон, електронна адреса) суб'єкта подання.

У поданні щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії зазначаються такі відомості: 1) прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) особи; 2) число, місяць, рік народження; 3) громадянство особи; 4) місце проживання (адреса житла) особи, а також контактні телефони; 5) освіта; 6) місце роботи (заняття), посада; 7) наявність досвіду щодо участі в роботі виборчих комісій чи комісії референдуму (частина 4 статті 23 Закону 2487-VI).

Територіальні виборчі комісії одночасно з утворенням відповідної дільничної виборчої комісії призначають голову, заступника голови, секретаря такої дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму за пропозиціями голови територіальної виборчої комісії, що утворює дільничну виборчу комісію відповідно до внесених подань (частина 6 статті 23 Закону 2487-VI).

Відповідно до статті 3, частин 1-4 статті 21, статті 23, пункту 1, 2 частини 1 статті 24 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, статей 11-13, пункту 4,5 статті 17, пункту 2 статті 21 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”Центральною виборчою комісією 22 вересня 2010 року була прийнята постанова №362 “Про Роз'яснення щодо утворення дільничних виборчих комісій під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.

Центральна виборча комісія відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону № 2487-VIздійснює на всій території України контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України, до пункту 2 частини першої статті 24 - приймає обов'язкові для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування цього Закону.

Згідно із пунктом 18 “Роз'яснень щодо утворення дільничних виборчих комісій під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”(надалі - “Розяснення”) при утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду їх роботи у виборчих комісіях, комісіях референдуму.

Територіальні виборчі комісії одночасно з утворенням відповідної дільничної виборчої комісії призначають голову, заступника голови, секретаря такої дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму за пропозиціями голови територіальної виборчої комісії, що утворює дільничну виборчу комісію відповідно до внесених подань (пункт 19 “Розяснення”).

Як вбачається із матеріалів справи, Шишацькою районною організацією Всеукраїнського обєднання “Батьківщина” було подано до Шишацької районної виборчої комісії Полтавської області подання щодо кандидатур до складу виборчих комісій виборчих дільниць, утворених у межах Куйбишевської сільської ради, а саме: на посаду голови виборчої дільниці № 17 ОСОБА_3, де графа “наявність досвіду роботи у виборчих комісіях, комісіях з референдуму (із зазначенням року проведення виборів, референдуму, посади в комісії)”не заповнена.

Водночас, Шишацькою районною організацією Партії регіонів було подано до Шишацької районної виборчої комісії Полтавської області подання щодо кандидатур до складу виборчих комісій виборчих дільниць, утворених у межах Шишацького району, зокрема, на посаду голови виборчої дільниці № 25017 ОСОБА_5, де у графі “наявність досвіду роботи у виборчих комісіях, комісіях з референдуму (із зазначенням року проведення виборів, референдуму, посади в комісії)”зазначено: “член ДВК 2010 рік”.

Разом із тим, Шишацькою районною виборчою комісією Полтавської області 15.10.2010 було прийнято рішення про затвердження головою Куйбишевської дільничної виборчої комісії ОСОБА_3

Як встановлено в ході судового розгляду справи, 16.10.2010 до Шишацької районної виборчої комісії Полтавської області надійшла заява районного виборчого штабу Партії регіонів про перегляд рішення комісії від 15.10.2010 з тих підстав, що при формуванні керівного складу дільничної виборчої комісії № 17 головою була затверджена ОСОБА_3, яка немає досвіду роботи у ДВК, а відхилена кандидатура ОСОБА_4, який був поданий на цю посаду від районної організації Партії регіонів, і має досвід роботи.

Вказану вище заяву, було поставлено на розгляд Шишацької районної виборчої комісії Полтавської області 18.10.2010, за результатами розгляду якої, комісією було вирішено скасувати рішення протоколу № 5 від 15.10.2010 про затвердження головою Куйбишевської дільничної виборчої комісії ОСОБА_3 (пункт 1) та про затвердження головою Куйбишевської дільничної виборчої комісії ОСОБА_4 (пункт 2).

Відповідно до статті 27 частини 1 Закону № 2487-VI територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією, у формі відкритих засідань.

Згідно зі статтею 27 частиною 11 Закону № 2487-VI на засіданні виборчої комісії ведеться протокол, який підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання, у разі відсутності секретаря комісії).

Відповідно до статті 27 частини 13 Закону № 2487-VI виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Акти і протоколи виборчої комісії складаються у випадках, передбачених цим Законом, за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, та у кількості примірників, встановленій цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії. Перший примірник акта чи протоколу мають право підписати присутні на засіданні кандидати, зареєстровані для участі у відповідних виборах, їх довірені особи, офіційні спостерігачі.

Відповідно до частини 14 статті 27 Закону № 2487-VI рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від присутніх членів комісії.

Згідно із частиною 17 статті 27 Закону № 2487-V рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу.

Ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.

Із аналізу вищенаведених норм можливо дійти до висновку, що призначення, зокрема, голови дільничної виборчої комісії являється виключним повноваження територіальної виборчої комісії, яке здійснюється з урахуванням вимог Закону № 2487-VІ .

В даному випадку, Шишацька виборча комісія у Полтавській області не припиняла достроково повноваження голови та не змінювала голову Куйбишевскьої дільничної виборчої комісії як про це стверджує позивач, а скасувала своє раніше прийняте рішення № 5 від 15.10.2010 в частині призначення головою Куйбишевської дільничної виборчої комісії ОСОБА_3 у звязку із відсутністю керівного досвіду роботи у виборчій дільниці, як цього вимагає частина 6 статті 23 Закону № 2487-VI та призначила з урахуванням вимог статті 23 Закону № 2487-VI головою Куйбишевської дільничної виборчої комісії ОСОБА_4.

Що стосується доводів позивача про порушення Шишацькою виборчою комісією у Полтавській області строків формування складу дільничних виборчих комісій та призначення голови такої комісії, як на підставу для скасування рішення, то такі колегія суддів, не приймає, оскільки відповідачем у строк встановлений Законом № 2487-V та у відповідності до вказаного вище Календарного плану основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року 15.10.2010 прийнято рішення про утворення, зокрема, Куйбишевської дільничної виборчої комісії та одночасно затверджено відповідний склад комісії, а 18.10.2010 було розглянуто заяву районного виборчого штабу Партії регіонів та прийнято рішення за результатами її розгляду.

З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що Шишацька виборча комісія у Полтавській області під час прийняття оскаржуваного рішення діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження їй надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.

А вимоги позовної заяви не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини 9 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

В задоволенні адміністративного позову Шишацької районної партійної організації всеукраїнського об'єднання "Батьківщина"до Шишацької районної виборчої комісії Полтавської областіпро визнання неправомірним та скасування рішення відмовити.

Стягнути з Шишацької районної партійної організації всеукраїнського об'єднання "Батьківщина"до Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3 (три) гривні 40 копійок на розрахунковий рахунок: 31416537700002, банк одержувача: ГУДК у Полтавській області, МФО: 831019, Код ЄДРПОУ: 34698804.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлено та проголошено 25 жовтня 2010 року.

Головуючий суддя

суддя

суддяС.О. Удовіченко

С.С. Бойко Л.О. Єресько