Постанова № 11800688, 20.10.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2010
Номер справи
2а-17121/09/0470
Номер документу
11800688
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

20.10.10 копія

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2010 р. Справа № 2а-17121/09/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М. <Текст > при секретаріЛоба Е.Г. за участю: представників позивача представника відповідача Безручка М.В., Любенецької Ю.В. Ревкової І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 7 м. Дніпропетровська про стягнення економічних санкцій, - ВСТАНОВИВ: 09 грудня 2009 року до суду надійшов позов Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 7 м. Дніпропетровська із позовними вимогами про стягнення з Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 7 м. Дніпропетровська економічної санкції в сумі 842 992,89 грн. в дохід державного бюджету, код 21081100, відділ держказначейства Бабушкінського району на р/р 31116106700004 УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЗКПО 24245686 та зобовязання Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство № 7 м. Дніпропетровська виконати припис Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області № 696 від 28.10.2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами перевірки відповідача позивачем згідно ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами» прийнято рішення № 269 від 05.11.2009 року про вилучення в доход бюджету суми економічних санкцій 842992,89 грн. з Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 7. Сума економічних санкцій склалася з суми необґрунтовано отриманої виручки в розмірі 280997,63 грн. та штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 561995,26 грн.

28.10.2009 року Державна інспекція з контролю за цінами в Дніпропетровській області винесла припис № 696 від 28.10.2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін. В зазначений термін економічні санкції не були сплачені відповідачем, припис не виконано.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову та зазначив, що в ході проведеної позивачем перевірки не знайшов свого підтвердження факт необґрунтованого отримання відповідачем виручки в розмірі 280997,63 грн., а тому рішення і припис позивача є незаконними та не підлягають виконанню.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, чинне законодавство, суд встановив наступне.

Державна інспекція з контролю за цінами в Дніпропетровській області здійснила планову перевірку Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 7 м. Дніпропетровська з питання додержання державної дисципліни цін. За результатами перевірки позивачем складено акт № 696 від 28 жовтня 2009 року.

В ході перевірки підприємства було встановлено необґрунтоване завищення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством № 7 було порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 560, постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529 та Рішення виконкому Дніпропетровської міської ради від 22.12.2008 року № 4083 «Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 20.11.2007 року № 3763».

Перевіркою було здійснено аналіз фактичного надання послуг у порівнянні з фактичним нарахуванням за даними підприємства. При перевірці розрахунків встановлено, що сума завищення по обслуговуванню житлового фонду, з урахуванням перерахунку, проведеного підприємством, склала 390410,05 грн. з ПДВ за 8 місяців 2009 року та підлягає перерахунку зі споживачами.

Загальна суму по акту перевірки внаслідок стягнення плати за фактично не надані або надані не в повному обсязі послуги за 8 місяців 2009 року становить 280997, 63 грн. (без ПДВ).

Інспекцією з контролю за цінами в Дніпропетровській області прийнято рішення № 269 від 05.11.2009 року про вилучення в доход бюджету суми економічних санкцій у розмірі 842992,89 грн. з Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 7. Сума економічних санкцій склалася з суми необґрунтовано отриманої виручки в розмірі 280997,63 грн. та штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 561995,26 грн.

28.10.2009 року Державна інспекція з контролю за цінами в Дніпропетровській області винесла припис № 696 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, відповідно до якого відповідача було зобовязано в місячний термін усунути завищення тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій шляхом приведення цін (тарифів) у відповідність до вимог Рішення виконкому Дніпропетровської міської ради від 22.12.2008 року № 4083 та постанов КМУ від 12.07.05 р. № 560 і від 20.05.09 р. № 529.

Згідно з ч.1 ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Відповідно до п. 3 Положення про інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, основними завданнями Держцінінспекції є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

Пунктом 5 вказаного Положення встановлено, що Держцінінспекція має право обстежувати в установленому порядку виробничі, складські, торговельні та інші приміщення підприємств, установ та організацій, що використовуються для виготовлення, зберігання й реалізації товарів і сировини, організації та надання послуг; приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.

Держцінінспекція має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення.

Частиною 1 статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» встановлено, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Пунктом 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України N 298/519, 03.12.2001, передбачено, що відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення" необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки за належністю.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та п. 10 Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою КМУ від 12.07.05 року № 560, постановою КМУ від 20.05.2009 року № 529, у разі ненадання послуг або ненадання їх не в повному обсязі, відхилення їх кількісних і якісних показників від нормативних, виконавець послуг повинен здійснювати перерахунок розміру плати. Відповідно до п. 6 Типового договору, розрахунковим періодом є календарний місяць.

Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи, що рішення № 269 від 05 листопада 2009 року Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та припис № 696 від 28.10.2009 року Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін винесені позивачем в межах наданих йому законодавством повноважень, є обовязковими для виконання та чинними, не оскаржувались відповідачем в передбаченому законом порядку, суд приходить до висновку про задоволення позову шляхом стягнення з відповідача суми економічних санкцій та зобовязання відповідача виконати припис Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області № 696 від 28.10.2009 року.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 7 м. Дніпропетровська економічні санкції в сумі 842 992,89 грн. (вісімсот сорок дві тисячі девятсот девяносто дві гривні 89 коп.) в дохід державного бюджету, код 21081100, відділ держказначейства Бабушкінського району на р/р 31116106700004 УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЗКПО 24245686.

Зобовязати Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство № 7 м. Дніпропетровська виконати Припис Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області № 696 від 28.10.2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 20 жовтня 2010 року.

Суддя (підпис)

З оригіналом згідно.

< Список >

СуддяВ.М. Олійник

< суддя учасник колегії >

< ПІБ Судді >

В.М. Олійник