Рішення № 11787873, 11.10.2010, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
11.10.2010
Номер справи
9/109-53
Номер документу
11787873
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

                    

"11" жовтня 2010 р. Справа № 9/109-53 Господарський суд Волинської області у складі головуючої судді Соломки Л.І., розглянувши справу

За позовом державної екологічної інспекції у Волинській області, м. Луцьк

до відповідача - 1: Старовижівського виробничого управління житлово - комунального господарства, смт. Стара Вижівка

відповідача –2: Головного управління Державного казначейства України у Волинській області, м. Луцьк

про стягнення 6 016,99грн.

Представники :

від позивача : Турчинський Р. А., дов. № 1 від 14.01.2008 року, Франчук А.А. –представник (довіреність №13 від 11.10.10р.)

від відповідача - 1: Бутмерець В.С. – начальник

від відповідача –2: Манчик О.М. –головний спеціаліст юридичного відділу Головного управління та управління Державного казначейства (довіреність №14-08/09/10-33 від 04.01.2010р.)

У судовому засіданні 27.09.2010р. оголошувалась перерва до 11.10.2010р. для подачі додаткових доказів: від позивача письмові пояснення щодо методики визначення розміру завданих збитків, від відповідача 2 письмовий відзив.

Права та обов’язки представникам сторін роз’яснені відповідно до ст.ст. 22 ГПК України.

Відводу складу суду не заявлено.

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не поступало.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до вимог ст. 85 ГПК України.

Суть спору: державна екологічна інспекція у Волинській області просить стягнути з відповідача - Старовижівського виробничого управління житлово - комунального господарства 6016,99грн. збитків заподіяних державі порушенням водного законодавства у 2008 році.

Свої вимоги обґрунтовує, тим що проведеною перевірку стану дотримання вимог природоохоронного законодавства згідно з даними лабораторних досліджень, які проведені відділом інструментально - лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Волинській області, при перевірці каналізаційно-очисних споруд відповідача виявлено перевищення гранично допустимих скидів речовин у водний об’єкт із зворотними водами, що скидаються відповідачем у річку Вижівка. Згідно довідки від 13.02.2009 року за період з 04.03.2008 року по 20.08.2008 року відповідачем було скинуто 6800 м3 стічних вод з фактичними концентраціями забруднюючої речовини по наступних інгредієнтах: 15,267 мг/дм 3 завислих речовин при величині затвердженої допустимої конкуренції 15,000мг/л; 1,013 мг/дм 3 залізо загальне при величині допустимої концентрації 0, 880 мг/л; 20,230 мг/ дм 3 органічних речовин по БСК 5 при величині затвердженої допустимої концентрації 15,000 мг/л; 188,433 мг/дм 3 ХСК при величині затвердженої допустимої концентрації 80, 000 мг/л. За порушення вимог Водного кодексу України та Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” згідно розрахунку проведеного у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 37 від 18.05.1995 року, зареєстр. в МЮ України 01.06.1995 року за № 162/698 (далі Методика) відповідач повинен відшкодувати завдану державі шкоду в сумі 6016,99 грн.

          В підтвердження заявленої вимоги позивачем представлено акти відбору проб води № 16 від 04.03.2008р., №37 від 23.04.2008р., № 89 від 20.08.2008р.; лист ВУЖКГ від 13.02.2009 року № 434 про те, що протягом 2008 року скинуто 6800 м 3 скидів; акт перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього середовища від 04.03.2008р року, протоколи вимірювання показників складу та властивостей проб води №74 від 29.08.2007 року, №27 від 06.05.2008 року, № 13 від 13.03.2008р; постанову про накладення адміністративного стягнення від 11.03.2008р.

В поясненні від 27.09.2010р. представник позивача повідомив, що стягнення збитків виявлених у 2008р. звернулись лише у 2010р. у зв’язку із зміною керівництва та юрисконсультів ДЕІ у Волинській області.

Крім того посилається на положення ст. 257 Цивільного кодексу України, вважаючи що при подачі позову до Старовижівського ВУЖКГ ДЕІ у Волинській області не порушено норми чинного законодавства України щодо загальної позовної давності.

Також представником державної інспекції у судовому засіданні 11.10.2010р. було пояснено методику визначення розміру завданих збитків та як дані показники переводяться в грошовий еквівалент.

Відповідач –1 у відзиві від 13.09.2010р. та у судовому засіданні позов не визнав, директор Старовижівського виробничого управління житлово - комунального господарства пояснив, що очисні споруди були побудовані і введені в дію у 1978 році, є зношеними фізично і застарілими морально та не можуть забезпечувати належної очистки стоків, які є на даний час. Кошти на реконструкцію та технічне переустаткування очисних споруд не виділяються ні місцевими ні державним бюджетом, підприємство на протязі 2008-2010р.р. є збитковим. Також директор Старовижівського ВУЖКГ повідомив, що господарство робить все можливе для того, щоб розробити кошторисну документацію щодо реконструкції очисних споруд потужності 400 м 3 /добу в смт. Стара Вижівка, а так як у зв’язку з невідповідністю тарифів за наданні комунальні послуги вартість яких була нижчою за собівартість, через що ВУЖКГ було понесено збитки в сумі 203587 тис. грн. то всі кошти зараз ідуть на погашення даної заборгованості. Просить у позові відмовити.

В підтвердження зазначеного директором Старовижівського ВУЖКГ представлено: договір від 10.09.2010р. №12/08 на створення (передачу) проектно - кошторисної документації; кошторис №1 на проектні (вишукувальні) роботи; акт здавання –приймання проектно –вишукувальних робіт згідно договору 12/08 від 10.09.2010р.№1; платіжне доручення № 85 від 10.09.2010р. на суму 22000 грн.; листи Старовижівського ВУЖКГ до Старовижівської селищної ради та Старовижівської райдержадміністрації, щодо повернення коштів по оплаті за комунальні послуги вартість яких була нижчою за собівартість, через що ВУЖКГ було понесено збитки в сумі 20587 тис. грн. за 3,5 роки; розрахунки фактичної собівартості послуги водопостачання, що постачалися населенню Старовижівським ВУЖКГ; розпорядження Старовижівської районної державної адміністрації від 09.04.2001р. №113 «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 20.05.1999р. №174 «Про тарифи на комунальні послуги»; калькуляція затрат на каналізації; та інші документи що підтверджують не відповідність тарифів на послуги теплопостачання за період з 2002р. по 2005р.

          Головне управління Державного казначейства України у Волинській області (відповідач –2) в поясненні від 11.10.2010р. повідомив, що Державне казначейство вносить пояснення що відповідно до п.48 ст. 6, п.7 ст. 47 Закону України «Про Днержавний бюджет України на 2010рік»грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської діяльності та іншої діяльності, зараховуються до відповідних бюджетів у такому співвідношенні:а) 30 відсотків до спеціального фонду Державного бюджету України; б) 70 відсотків до спеціального фонду місцевих бюджетів. Крім того, повідомив реквізити рахунку, відкритого в Головному управлінні ДК України у Волинській області для зарахування коштів, які підлягають розподілу між державним і місцевим бюджетом, а саме рахунок №33113331700377, Старовижівська с-щ/р 24062100, код одержувача коштів 21740451, МФО 803014 в ГУДКУ у Волинській області.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовну вимогу, представник відповідача заперечує проти позову вказуючи що даних коштів на рахунку в Старовижівського ВУЖКГ не має.

          Заслухавши представників сторін та дослідивши наявні в матеріалах справи докази суд дійшов висновку, що позовна вимога про стягнення з відповідача шкоди в розмірі 6016,99 грн. підставна, а тому позов підлягає задоволенню.

          Даного висновку суд дійшов виходячи з наступного.

          Згідно п.3 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов’язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Згідно ст. 33 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

          Факт порушення діючого законодавства в частині перевищення гранично допустимих скидів речовин у водний об’єкт із зворотними водами підтверджується: актами відбору проб води № 16 від 04.03.2008р., №37 від 23.04.2008р., № 89 від 20.08.2008р.; листом ВУЖКГ від 13.02.2009 року № 434 про те, що протягом 2008 року скинуто 6800 м 3 скидів; актом перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього середовища від 04.03.200р року, протоколами вимірювання показників складу та властивостей проб води №74 від 29.08.2007 року, №27 від 06.05.2008 року, № 13 від 13.03.2008р; постановою про накладення адміністративного стягнення від 11.03.2008р.

Розрахунок завданих збитків, які заявлені до відшкодування, здійснено на підставі:

          Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 37 від 18.05.1995 року та зареєстрованої в МЮ України 01.06.1995 року за № 162/698.

          Згідно розрахунку позивача розмір збитків від перевищення нормативів гранично допустимих скидів речовин у водний об’єкт із зворотними водами, що скидалися ВУЖКГ у річку Вижівку в період з04.03.2008 року по 20.08.2008 року становить 6016,99 грн.

          Твердження відповідача, що очисні споруди Старовижівського ВУЖКГ були побудовані і введені в дію 1978 р. та технологія очистки стоків були розрахована проектною документацією на тою час та на даний час не забезпечує належної очистки стоків, а також про те що коштів на реконструкцію та технічне переоснащення очисних споруд не з державного ні з місцевого бюджету не виділяють, а за послуги комунальної каналізації підприємство несе збитки,суд вважає безпідставним, оскільки нормами чинного законодавства не передбачено звільнення підприємства від обов’язку відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства, в результаті відсутності прибутку, а виходячи з конституційного принципу верховенства права, вказана вище Методика не може суперечити положенням Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” та Водного кодексу України та не повинна застосовуватись в тій частині, що не відповідає даним нормативним актам.

          Враховуючи викладене та керуючись Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. ст. 95,110,111 Водного кодексу України, ст. ст. 38, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

в и р і ш и в :

1.          Позов задоволити.

2.          Стягнути з Старовижівського виробничого управління житлово - комунального господарства (44400, смт. Стара Вижівка, Волинська область, вул. Коцюбинського,2) збитки в сумі 6016,99 грн. та зарахувати на рахунок Старовижівської селищної ради на р/р 33113331700377, Старовижівська с-щ/р 24062100, код одержувача коштів 21740451, МФО 803014 в ГУДКУ у Волинській області.

3.          Стягнути з Старовижівського виробничого управління житлово - комунального господарства (44400, смт. Стара Вижівка, Волинська область, вул. Коцюбинського,2) на користь державного бюджету України 102 грн. державного мита та 236 витрат на ІТЗ судового процесу.

Суддя                                                   Соломка Л.І.

Повне рішення складено

13.10.2010р.