ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
_________________
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
12 жовтня 2010 р. Справа 12/124-10
за позовом: Державної екологічної інспекції у Вінницькій області (вул.600-річчя, 19, м.Вінниця, 21000)
до: Дочірнього підприємства "Літинський райагроліс" ВОКСЛП "Віноблагроліс" (вул.Сосонське шосе, 10, смт Літин, Вінницька область, 22300)
про стягнення 7 172,90 грн.
Головуючий суддя
Cекретар судового засідання
Представники
позивача : Педченко Г.О., Фіщук О.Ф. - за дорученням
відповідача : не з'явився
ВСТАНОВИВ :
Подано позов про стягнення з Дочірнього підприємства "Літинський райагроліс" ВОКСЛП "Віноблагроліс" на користь Державної екологічної інспекції у Вінницькій області 7 172,90 грн. збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Ухвалою суду від 26.07.2010 р. порушено провадження у даній справі та призначено її до розгляду на 21.09.2010 р..
У зв'язку з неявкою в судове засідання представника відповідача та ненаданням сторонами усіх необхідних для вирішення спору по суті документів, ухвалою суду від 21.09.2010 р. розгляд справи відкладено на 12.10.2010 р..
В судове засідання 12.10.2010р. з'явились представники позивача.
Відповідач представника в судове засідання повторно не направив, відзиву на позов та витребуваних судом документів не надав. Про дату, місце та час слухання справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції відповідачу 29.09.2010р..
Відсутність представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
За таких обставин, справу розглянуто за наявними матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Заслухавши надані в судовому засіданні пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
На підставі листа Контрольно-Ревізійного Управління у Вінницькій області № 02-07-17-14/2606 Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на території ДП "Літинський райагроліс" ВОКСЛП "Віноблагроліс".
Перевіркою Державної екологічної інспекції у Вінницькій області було встановлено порушення відповідачем вимог ст.ст. 67,69 Лісового Кодексу України та ст. 10 Закону України "Про рослинний світ", а саме, незаконну порубку шести дерев за межею ділянки кварталу 23 виділ 5 площа 1,4 га, ділянки головного користування 2008 року на території ДП "Літинський райагроліс" від 08.05.2009 р., про що Інспекцією складено Довідку про результати здійснення державного контролю за дотриманням вимог лісового законодавства на території ДП "Літинський райагроліс" від 08.05.2009 р..
КРУ у Вінницькій області також було складено довідку № 10-07/13 від 23.06.2009 р. ревізії фінансово-господарської діяльності філії ВОКСЛП "Віноблагроліс" "Літинський Райагроліс", використання бюджетних коштів, передбачених на заходи з охорони і захисту, раціонального використання лісів, наданих в постійне користування агропромисловим підприємствам району за період з 01.05.2007 р. по 01.04.2009 р..
У зв"язку з цим, на підставі ст. 107 Лісового кодексу України, ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст. 1172 ЦК України позивачем було нараховано та заявлено до стягнення з відповідача збитки, нанесені державі в сумі 7 172,90 грн.
Розрахунок суми збитків здійснено позивачем у відповідності до додатку № 1 Постанови КМ України від 23.07.2008 року № 665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, яка діяла на момент заподіяння збитків.
На день подання позову та розгляду справи в суді, відповідач доказів сплати в добровільному порядку збитків в сумі 7 172,90 грн. суду не надав.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши і оцінивши надані докази, суд дійшов такого висновку.
Згідно ст. 17 Лісового кодексу України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. У постійне користування ліси на землях комунальної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створені спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані: 1) забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; 2) дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; 3) вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; 4) вести первинний облік лісів; 5) дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель; 6) забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства; 7) своєчасно вносити плату за спеціальне використання лісових ресурсів; 8) забезпечувати безперешкодний доступ до об'єктів електромереж, інших інженерних споруд, які проходять через лісову ділянку, для їх обслуговування.
Згідно з ч.1 ст.69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Частиною 1 ст.105 Лісового кодексу України встановлено, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Статтею 107 Лісового кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
У відповідності до ст. 1172 ЦК України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про рослинний світ" порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу”.
Згідно ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 6 Закону "Про державний бюджет України на 2010 рік" зазначені кошти є джерелом поповнення дохідної частини державного бюджету України.
В силу ст. ст. 4-3, 33 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Здійснений позивачем розрахунок збитків відповідає чинному законодавству.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що вимоги позивача стосовно стягнення з відповідача 7172,90 грн. збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства, є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв’язку з чим позов підлягає задоволенню відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до положень ст.49 ГПК України судові витрати на оплату держмита та інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 115, 116 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2.Стягнути з Дочірнього підприємства "Літинський райагроліс" ВОКСЛП "Віноблагроліс" (вул. Сосонське шосе, 10, смт. Літин, Вінницька область, 22300, код ЄДРПОУ 36102127) до державного бюджету (стягувач - Державна екологічна інспекція у Вінницькій області (вул. 600-річчя, 19, м. Вінниця, 21000, р/р 33114331700311 в ГУДКУ у Вінницькій області, МФО 802015) 7 172,90 грн. збитків.
3.Стягнути з Дочірнього підприємства "Літинський райагроліс" ВОКСЛП "Віноблагроліс" (вул. Сосонське шосе, 10, смт. Літин, Вінницька область, 22300, код ЄДРПОУ 36102127) до Державного бюджету України 102,00 грн. - державного мита та 236,00 грн. - за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - відповідачу (вул.Сосонське шосе, 10, смт Літин, Вінницька область, 22300)