Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 вересня 2010 року 15:21 № 2а-10184/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Богдан В.Є. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Моноліт"
до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м.Києва
проскасування повідомлення - рішення № 000362305 від 28.01.2010року.
за участю представників сторін:
від позивача: Плішко В.Д.(паспорт НОМЕР_1)
від відповідача: Бойко І.І. (дов.від 20.05.10 №54)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Моноліт» до Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16.09.2010 року в 15 год. 21 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування штрафних санкцій.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що після проведеної перевірки встановлено порушення п.13 ст3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За виявлене порушення відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000362305 від 28.01.10р., в сумі 2848,45 грн. яке на думку позивача є неправомірним.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, на його думку виявлене порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відбулось у звязку з невідповідністю сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків суми коштів, яка зазначена в денному звіті. За таких підстав до субєктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність згідно з ст.22 Закону України №265/95.
Крім того, з результатів про перевірки встановлено, що позивач не забезпечив відповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків згідно з показником звіту РРО, яка склала 569,69 грн.
На підставі зазначеного порушення відповідачем винесено рішення від 28.01.10р. №000362035, яке на його думку є правомірним.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 21.01.2010 року працівниками ДПІ у Солом'янському районі міста Києва(надалі - відповідач), на підставі направлення № 16/23-05 від 21.01.2010 року, проведено планову перевірку магазину, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Освіти, 18, який належить ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Моноліт»(далі позивач).
Перевірка проводилась з метою здійснення контролю та додержання позивачем вимог Законів України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 23.03.1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», постанови Правління Національного банку України від 12.12.1004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України».
За результатами проведеної перевірки з питань дотриманням суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, складено акт від 21.01.2010 року № 0013/26/58/23/25284783.
Актом встановлено порушення позивачем п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (надалі - Закон №265/95) відповідно до якого суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Крім того, перевіркою встановлено що позивач не забезпечив відповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків згідно з показником звіту РРО, яка склала 569,69 грн.
Під час перевірки виявлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків (1 РРО - 1007,00 грн.) та (2 РРО - 11673,00 грн.) сумі коштів, що зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (856,81 грн.) та (745,50) склала всього - 569,69 грн.
Відповідно до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 12.12.1004 року № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Як зазначає позивач кошти, у сумі 150,19 грн. та в сумі 419,50 грн. знаходились не у місці проведення розрахунків, а на робочому місці продавців.
На думку суду, слід звернути увагу суду на той факт, що п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, каса це - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.
Поряд з цим, ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»визначено, що місце проведення розрахунків - місце де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
З детального аналізу наведених вище нормативно правових актів вбачається, що місце проведення розрахунків це не тільки ящик РРО, а і приміщення де знаходиться такий РРО та проводяться розрахунки з покупцем.
Статтею 22 Закону № 265/95-ВР передбачена відповідальність за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.01.2010 року № 000362305 до позивача в розмірі 2848,45 є правомірним.
Щодо позиції позивача стосовно проведення перевірки
Зазначена перевірка проводилась працівниками відповідача з метою дотримання вимог Законів України від 06.07.1995року № 265/95-ВР ««Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 23.03.1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»з внесеними змінами та доповненнями, постанови Правління Національного банку України від 12.12.1004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», указів Президента та інших нормативно - правових актів, які регулюють готівковий обіг в Україні», тобто з метою здійснення контролю за додержанням суб'єктами господарювання порядку розрахунків за товари (послуги), наявністю торгових патентів та ліцензій.
Статтею 3 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової служби в Україні в своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно - правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.
Згідно із ст. 11 Закону про Державну податкову службу - органи державної податкової служби у випадках, в межах своєї компетенції та у порядку встановлених законом України мають право здійснювати контроль додержання суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Також, відповідно до ст.15 Закону №265/95, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством.
Відповідно до ст.16 Закону №265/95 - контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
Відповідно до ст. 11-1 Закону про Державну податкову службу плановою виїзною перевіркою вважається перевірки платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.
Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
З огляду на вище викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, оскільки відповідачем - як субєктом владних повноважень доведена правомірність, як прийнятого рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.01.2010р. №000362305 в розмірі 2848,45 так і обґрунтованість підстав для здійснення перевірки.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ :
1.В задоволенні позовних вимог відмовити.
2.Постанова може бути оскаржена в порядку ст.ст. 185- 187 КАС України.
Суддя І.А.Качур
Суддя І.А. Качур