Рішення № 117562802, 11.03.2024, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2024
Номер справи
580/10074/23
Номер документу
117562802
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2024 року справа № 580/10074/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Чернікова Д.Ю. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Київ про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

26.10.2023 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Чернікова Д.Ю. (01103, м.Київ, бульв.Миколи Міхновського, 28-В, 6 поверх (абонентська скринька 43) від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Київ (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16; код ЄДРПОУ 42098368) (далі відповідач) про:

визнання протиправними дій, які полягають у обмеженні пенсії максимальним розміром, з 01.04.2019, з 01.03.2022, з 01.03.2023 та у не нарахуванні та не виплаті йому щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021;

зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити йому пенсію в розмірі 82% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з 01.04.2019, у розмірі 82% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з 01.03.2022 з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі постанова КМУ №118), у розмірі 82% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з 01.03.2023 з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі постанова КМУ №168) та здійснити нарахування та виплату без обмеження максимальним розміром щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00грн відповідно до вказаної вище постанови Кабінету Міністрів України, починаючи з 01.07.2021.

Ухвалою від 13.11.2023 суд задовольнив частково заяву (вх. від 06.11.2023 № 48204/23) представника позивача, прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі в частині позовних вимог. У іншій частині позовну заяву повернув. Позивач її оскаржив у апеляційному порядку. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2024 вказану вище ухвалу суду у частині повернення позовної заяви скасовано, а справу №580/10074/23 передано на розгляд до суду першої інстанції. Постанову мотивовано тим, що висновок суду першої інстанції про пропуск позивачем строку звернення до суду є помилковим. Вказана справа передана для продовження розгляду судді Бабич А.М.

Ухвалою від 13.02.2024 суд прийняв до розгляду позовну заяву в частині повернутих позовних вимог, а саме про:

визнання протиправними дій, які полягають у обмеженні пенсії максимальним розміром, з 01.04.2019, з 01.03.2022 та у не нарахуванні та не виплаті йому щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021 до 25.04.2023;

зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити йому пенсію в розмірі 82% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з 01.04.2019, у розмірі 82% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з 01.03.2022 з урахуванням індексації, встановленої постановою №118, та здійснити нарахування та виплату без обмеження максимальним розміром щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00грн відповідно до вказаної вище постанови Кабінету Міністрів України, починаючи з 01.07.2021 до 25.04.2023.

Вказану ухвалу сторони отримали 13.02.2024, що підтверджується довідками про доставку електронних листів в їх електронні кабінети.

Відповідач правом подати відзив не скористався, про причини суд не повідомив.

Всі подані сторонами докази долучені судом до матеріалів адміністративної справи.

Оскільки в цій справі частина позовних вимог прийнята до розгляду та вирішена по суті рішенням від 04.12.2023, а ухвала суду в частині повернення із-за пропуску строку звернення до суду без розгляду решти позовних вимог скасована судом апеляційної інстанції з направленням на продовження розгляду, суд дотримуючись вимог п.1 ч.1 ст.252 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) про наслідки ухвалення судового рішення без вирішення частини позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, вирішив ухвалити додаткове рішення.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що прийняті до розгляду ухвалою суду від 13.02.2024 позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на таке.

Пенсійним посвідченням від 12.03.2005 №4764 підтверджується, що позивачу призначена пенсія за вислугу років.

Відомостями Єдиного державного реєстру судових рішень підтверджується, що на розгляді Окружного адміністративного суду міста Києва знаходилась адміністративна справа № 640/4595/21 між тими ж сторонами. Рішенням від 16 червня 2021 року, що набрало законної сили 30.09.2021, зазначений суд задовольнив позов частково. Зобов`язав відповідача провести перерахунок пенсії з 01.04.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 22.01.2021 №22/6-1015 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, з урахуванням основного розміру пенсії - 82 % від визначеного в цій довідці розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії - 22274,00 грн, що включає в себе: посадовий оклад - 5920,00 грн; оклад за військовим званням - 1480,00 грн; надбавку за вислугу років (50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням) - 3700,00 грн; надбавку за особливості проходження служби (50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) - 5550,00 грн, надбавку за кваліфікацію (5% посадового окладу) - 296,00 грн; надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15% посадового окладу) - 888,00 грн та премію (75% посадового окладу) - 4440,00 грн, з урахуванням виплаченого.

Згідно з розрахунками пенсії за вислугу років в пенсійній справі №4764 станом на 01.04.2019, 01.01.2020, 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, 16.06.2023, 01.09.2023 пенсія позивача перерахована із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад 5920,00грн, оклад за військове звання 1480,00грн, процентна надбавка за вислугу років 50% - 3700,00грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 11174,00грн (усього 22274,00грн). Основний розмір пенсії 82% грошового забезпечення. Підсумок пенсії з надбавками з 01.04.2019 становить 18264,68грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 14970,00грн, 01.01.2020 -18264,68грн, а з урахуванням максимального розміру пенсії 16380,00грн, 29.01.2020 - 18264,68грн, а з урахуванням максимального розміру 16380,00грн, 01.01.2021 - 18264,68грн, а з урахуванням максимального розміру 17690,00грн,01.01.2022 - 18264,68грн, 01.01.2023 20821,74грн, 16.06.2023 22321,74грн, а з урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00грн, 01.09.2023 22321,74грн, а з урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00грн.

Листом від 30.08.2023 № 29672-29456/К-02/8-2600/23 відповідач повідомив, що після виконання у жовтні 2021 року вказаного вище рішення суду переглянув право на встановлення щомісячної доплати. Розмір пенсії за вислугу років відповідно до ст.13 Закону України №2262-ХІІ на 01.03.2018 становив 7770,00грн (11100,00грн х 70%). Розмір пенсії позивача відповідно до ст.13 Закону України №2262-ХІІ, обчислений на виконання вказаного вище рішення суду, на 01.07.2021 становив 18264,68грн (22274,00грн х 82%). Збільшення пенсії за період з березня 2018 року до липня 2021 року становить 9162,68грн, тобто перевищує 2000,00грн. Тому відсутні підстави для встановлення з 01.07.2021 позивачу щомісячної доплати відповідно до постанови КМУ №713 після здійсненого на виконання вказаного вище рішення суду перерахунку пенсії. Водночас розмір пенсійної виплати з 01.04.2019 до 30.06.2021 та з 01.03.2022 визначається з урахуванням обмеження максимального розміру відповідно до ст.43 Закону України №2262-ХІІ, оскільки перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Не погоджуючись зі вказаним позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон №2262-ХІІ) у чинній на дату виникнення спірних правовідносин редакції визначено умови перерахунку раніше призначених пенсій.

Зокрема, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Пунктом 1 постанови КМУ від 14.07.2021 №713Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб (далі - постанова КМУ №713) визначено установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX Про внесення змін до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб щодо пенсій в разі втрати годувальника), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Отже, якщо пенсії осіб переглядалися (перераховувалися) після 01.03.2018 вказана вище доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.

Відповідно до п.2 постанови КМУ №713 установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 3854 гривень, таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Пунктом 3 постанови КМУ №713 зобов`язано Пенсійний фонд України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. № 656 Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Згідно з п.4 постанови КМУ №713 фінансування виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. №656 Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передбачені за програмою 2506080 Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду.

У п.6 постанови КМУ №713 визначено, що вона набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування, та застосовується з 1 липня 2021 року.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої ст.43 та ст.63 Закону № 2262-XII.

Встановлені обставини свідчать, що позивач мав щомісячну доплату в сумі 668,00грн, передбачену постановою КМУ №713, якої не вистачало до 2000,00грн до пенсії до дати перерахунку для виконання зазначеного вище рішення суду у справі № 640/4595/21. Відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, внаслідок чогорозмір пенсії позивача збільшився більше як на 2000,00грн. Листом від 30.08.2023 відповідач повідомив позивачу, що підстави для встановлення доплати у розмірі 2000грн відсутні із-за здійсненого перерахунку для виконання згаданого рішення суду. Тобто, після перерахунку така доплата для пенсії позивача вирахувана відповідачем у сумі фактично виплаченої.

Згідно зі ст.95 Конституції України бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Держава прагне до збалансованості бюджету України. Регулярні звіти про доходи і видатки Державного бюджету України мають бути оприлюднені.

До складу грошового забезпечення відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Доплата, передбачена постановою КМУ №713, не є складовою грошового забезпечення. Тому, враховуючи вказані вище норми, не є обов`язковою.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії. У преамбулі постанови КМУ №713 вказано її мету - поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України. Тобто, призначення доплати згідно з постановою №713 - усунути диспропорцію, а не збільшити (розширити) складові грошового забезпечення особи. При цьому перерахунком на підставі судового рішення пенсії особам з числа колишніх військовослужбовців органів міліції за довідкою про грошове забезпечення поліцейських, у т.ч. із-за істотного збільшення за листопад 2019 року розміру премії без урахування фактів того, чи були такі розміри в наступних місяцях нараховані працюючим поліцейським, усунуті диспропорції, для вирішення яких прийнята постанова КМУ №713. У такий спосіб пенсії поліцейських та колишніх працівників міліції прирівняні, оскільки для їх обчислення взяті всі (основні та додаткові) складові грошового забезпечення.

Державний бюджет України відповідно до ст.96 Конституції України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період. Кабінет Міністрів України не пізніше 15 вересня кожного року подає до Верховної Ради України проект закону про Державний бюджет України на наступний рік. Разом із проектом закону подається доповідь про хід виконання Державного бюджету України поточного року. Кабінет Міністрів України згідно зі ст.97 Конституції відповідно до закону подає до Верховної Ради України звіт про виконання Державного бюджету України.

Отже, застосування постанови КМУ №713 виключно в частині визначеного нею розміру доплати 2000,00грн без урахування її дійсного призначення та її диспозиції щодо умов такого нарахування, вільний розсуд відповідача з приводу підстав застосувати чи не застосувати чинну постанову Уряду, не відповідатиме принципу правової держави.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року в адміністративній справі №420/2473/22 щодо подібних правовідносин у пункті 46 наголосив, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018. Тобто, Верховний Суд саме так оцінив обставини спору за наявних фактичних обставин та доказів у матеріалах пенсійної справи відповідного позивача. Водночас не звертався, як передбачає вказаний вище абзац другий ч.4 ст.7 КАС України, для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта, що віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.

Рішення про протиправність окремих норм постанови КМУ №713 відсутні. Водночас практика застосування її норм за обставин перерахунку пенсії на підставі рішення суду на час вирішення спору Верховним Судом набула статусу усталеної. Так, у постановах від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22 Верховний Суд у складі колегій суддів Касаційного адміністративного суду не знайшов підстав для відступу від правового висновку у вказаній вище справі. Застосовуючи висновки викладені у постанові від 08 листопада 2022 року в адміністративній справі №420/2473/22 до обставин у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, Верховний Суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФ України на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року. За таких обставин, на його думку, відмова органу Пенсійного фонду України у нарахуванні та здійсненні щомісячної доплати до пенсії позивача в сумі 2000 грн згідно з постановою КМУ № 713 починаючи з 01 листопада 2021 року є протиправною, а позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Аналогічна правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21 та від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22. Таким чином Верховний Суд, переглянувши численні касаційні скарги у подібних обставинах спору, дійшов висновку, що для вказаних спірних обставин норми абзаців третього і четвертого пункту 1 Постанови №713 не підлягають застосуванню.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Дотримуючись вказаних вимог суд дійшов висновку про обгрунтованість посилань позивача щодо права на доплату до пенсії з 01.07.2021 згідно з постановою КМУ №713. Оскільки така доплата частково нарахована та виплачена, але внаслідок подальшого перерахунку пенсії з 01.04.2019 виникла заборгованість, яку відповідач зменшив на суму виплаченої вказаного виду доплати, відмова у нарахуванні та виплаті цієї щомісячної доплати з 01.07.2021 до 25.04.2023 (заявлений, але не вирішений період, якого стосуються позовні вимоги) листом на заяву позивача є протиправною. Наявні обгрунтовані підстави зобов`язати відповідача вчинити такі дії.

Щодо обмеження пенсії максимальним розміром з 01.04.2019 та з 01.03.2022 суд урахував.

Відповідно до абзацу 18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення особи, що несе службу за прирівняною посадою.

Згідно з абз.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до ст.2 Закону України від 8 липня 2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - ЗУ №3668-VI) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Конституційний Суд України у рішенні від 12 жовтня 2022 року № 7-р(II)/2022 у справі № 3-102/2021 визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 ЗУ №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Вказав, що приписи статті 2 ЗУ №3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Тобто, з 12.04.2023 (через 6 місяців з дня ухвалення вказаного вище рішення Конституційного суду України).

Для вирішення спору суд на виконання ч.5 ст.242 КАС України врахував останні висновки щодо застосування вказаних вище норм Закону, викладені Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 5 вересня 2023 року у справі №120/1602/23 (адміністративне провадження №К/990/19348/23) щодо подібних правовідносин. Верховний Суд дійшов висновку, що оскільки розмір пенсії позивача перевищив максимальний, що стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону №3668-VI, то до регулювання спірних правовідносин необхідно застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. З огляду на вищезазначене Верховний Суд сформулював висновок про те, що норми статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" кореспондуються та узгоджуються з положеннями частини третьої статті 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відтак, на осіб, яким пенсія перераховується відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 зазначеного Закону, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим ж Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку; зазначені положення законів не визнавалися неконституційними, є чинними, а тому обов`язкові для застосування. Крім того, останні відповідають критерію якості закону, є чіткими та однозначними, а також мають легітимну мету.

Отже, протиправним є обмеження відповідачем пенсії позивача з 12.04.2023. До вказаної дати обмеження правомірне, а доводи позивача в цій частині безпідставні та не обґрунтовані.

Як зазначено вище, підставою проведення перерахунку пенсії може бути як заява пенсіонера, так і рішення Уряду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ №118) встановлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-ГУ затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.

Пунктом 2 Постанови КМУ №118 установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Отже, пенсії військовослужбовців підлягають перерахунку (індексації) для виплати індексації з 01.03.2022 на підставі вказаної вище постанови Уряду.

Відповідач виконуючи вказану вище постанову Уряду провів перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022 та згідно з розрахунком станом на 01.01.2023 з пенсійної справи позивача основний розмір пенсії становить 82% грошового забезпечення у розмірі 18264,68грн, з урахуванням індексації 20821,74грн: індексація базового ОСНП (18264,68грн * 0,140) 2557,06грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 20821,74грн. Тобто, під час перерахунку фактично нарахував індексацію пенсії позивачу із застосуванням коефіцієнта - 0,140 та відсутні докази застосування обмеження пенсії максимальним розміром з 01.03.2022. У цій частині позовні вимоги безпідставні та задоволенню не підлягають.

Належним способом відновлення порушеного права позивача є зобов`язання здійснити з 12.04.2023 (через 6 місяців з дня ухвалення вказаного вище рішення Конституційного суду України) перерахунок пенсії у розмірі 82% грошового забезпечення (право на розмір встановлене вказаним вище рішенням суду, що набрало законної сили, у спорі між цими ж сторонами) без обмеження її максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність і виплатити пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.

Решта позовних вимог не обґрунтована.

Щодо розподілу судових витрат.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Понесені позивачем судові витрати підтверджені квитанціями від 29.09.2023 в сумі 5,00 грн та від 03.11.2023 в сумі 1712,76грн про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою. Суд урахував присудження рішенням від 04.12.2023 у цій справі на користь позивача з відповідача частини судового збору в сумі 858,88грн, тобто, половини понесених витрат. Оскільки за результатом вирішення спору в цілому стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають пропорційно задоволеній частині позову половина від суми 858,88грн, відсутні підстави для додаткового вирішення такого питання в цьому рішенні.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Ухвалити додаткове рішення про часткове задоволення невирішених рішенням від 04.12.2023 позовних вимог ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Київ щодо відмови нарахувати та виплати з 01.07.2021 до 25.04.2023 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», а також нарахування та виплату його пенсії з 12.04.2023 з обмеженням її максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Київ (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16; код ЄДРПОУ 42098368) нарахувати та виплатити з 01.07.2021 до 25.04.2023 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорія осіб», а також здійснити з 12.04.2023 перерахунок пенсії у розмірі 82% грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, і виплатити пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Копію додаткового рішення направити учасникам справи.

3. Це додаткове рішення є невід`ємною частиною результату судового вирішення спору до ухваленого 04.12.2023 рішення суду.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 11.03.2024.