Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 березня 2024 року справа № 580/6594/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю Сокар Петролеум про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
встановив:
29 грудня 2022 року до суду з позовною заявою звернулося Головне управління Держпродспоживсужби у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю Сокар Петролеум, в якій просить стягнути з відповідача на користь державного бюджету 118192,82 грн, згідно рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №37 від 02.09.2022.
Обґрунтовуючи позивач зазначив, що під час перевірки виявлено отримання відповідачем необґрунтованої виручки від реалізації пального та встановлено, що відповідач не здійснював декларування змін роздрібних цін при їх зростанні більш ніж на 5%, чим порушив вимоги постанови КМУ від 09.12.2020 №1236. Відповідач добровільно відмовляється сплачувати вказані кошти.
Ухвалою судді від 03.01.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що висновки викладені в акті перевірки та прийнятому на його основі рішенні є помилковими і необгрунтованими, а тому просить позовну заяву залишити без задоволення.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 12.01.2023 зупинено провадження у даній справі.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 08.03.2024 поновлено провадження у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що на виконання доручення Прем`єр-міністра України від 07.05.2022, на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 07.07.2022 №608-АГ та направлення від 07.07.2022 №464 у період з 07.07.2022 по 20.07.2022 Головним управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області проведено позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю Сокар Петролеум (код ЄДРПОУ 38305367) з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. За результатами перевірки складено акт від 20.07.2022 №40/464-П3.
Перевіркою встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю Сокар Петролеум на АЗС за місцем провадження діяльності: Львівська обл., с. Підрясне, вул. В.Стуса, 15, у період з 11.05.2022 по 18.05.2022 застосовано завищені роздрібні ціни на брендове преміальне дизельне пальне ТМ Nano Extro, які сформовані з перевищенням граничного розміру доплати 5% до розміру роздрібних цін на відповідні види палива, що визначені з врахуванням граничних надбавок до середніх вартостей 1 л дизельного палива, встановлених Мінекономіки України, а саме:
- з 11.05.2022 по 13.05.2022 здійснено реалізацію Диз.палива ТМ Nano Extro із застосуванням завищеної ціни 49,00 грн./л, замість регульованої державою граничної ціни 44,76 грн./л;
- з 14.05.2022 здійснено реалізацію Диз.палива ТМ Nano Extro із застосуванням завищеної ціни 49,00 грн./л, замість регульованої державою граничної ціни 44,43 грн./л;
- за період з 15.05.2022 по 18.05.2022 здійснено реалізацію Диз.палива ТМ Nano Extro із застосуванням завищеної ціни 51,00 грн./л, замість регульованої державою граничної ціни 44,43грн./л.
Головним управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області прийнято рішення від 02.09.2022 № 37 про застосування до ТОВ Сокар Петролеум адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, зокрема, про вилучення у позивача в дохід державного бюджету необґрунтовано одержану виручку та штраф у сумі 118192,82 грн.
Позивач не погоджуючись із рішенням Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 02.09.2022 № 37 подав скаргу до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
За результатами розгляду скарги позивача Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на адресу ТОВ Сокар Петролеум направила лист від 14.10.2022 № 15.2.1- 8/15438, у якому повідомила про відсутність підстав для скасування рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін від 02.09.2022 № 35.
Рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №37 від 02.09.2022 відповідачем оскаржено в судовому порядку до Черкаського окружного адміністративного суду від
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06 березня 2023 року, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2023 у задоволенні позов відмовлено. Рішення Черкаського окружного адміністративного суду набрало законної сили 29.05.2023.
Позивач зазначає, що оскільки штрафні санкції відповідач не сплатив, у позивача виникли підстави для їх стягнення в судовому порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності передбачено, що у разі несплати суб`єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) протягом 15 календарних днів з дня вручення або направлення розпорядчого документа в порядку, передбаченому абзацами дванадцятим і тринадцятим частини дев`ятої статті 7 цього Закону, якщо розпорядчі документи не були оскаржені до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку та залишені в силі, сума санкції стягується в судовому порядку.
Відповідно до вимог ч. 3 ст.20 Закону України Про ціни і ціноутворення порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених цією статтею, визначається Господарським кодексом України.
Статтею 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно- господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Спеціальним законом, який визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення є Закон України Про ціни та ціноутворення.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України Про ціни і ціноутворення суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.
Згідно п. 6 ст. 18 Закону України Про ціни і ціноутворення уповноважені органи мають право: приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Пунктом 8 ст. 18 Закону України Про ціни і ціноутворення визначено, що уповноважені органи мають право: звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
З наведених законодавчих приписів вбачається, що у разі несплати адміністративно-господарських санкцій, такі санкції підлягають стягненню в судовому порядку.
З огляду на викладене, оскільки у передбачений законом термін відповідачем не сплачено в добровільному порядку адміністративно-господарські санкції, застосовані відповідно до Закону України Про ціни і ціноутворення, суд вважає обґрунтованим стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю Сокар Петролеум в дохід Державного бюджету України штраф у сумі 118192,82 грн., згідно рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін № 37 від 02.09.2022.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 77, 241-246, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» (18001, м. Черкаси, вул. Надпільна, буд. 226/1, код ЄДРПОУ 38305367) до Державного бюджету України штраф у сумі 118192 (сто вісімнадцять тисяч сто дев`яносто дві) грн 82 коп., згідно рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення дисципліни цін № 37 від 02.09.2022.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Валентина ТИМОШЕНКО