Справа № 2а-156/07
УКРАЇНА
Харківський окружний адміністративний суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2007 року, м. Харків Справа № 2а-156/07
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: П'янової Я.В.
при секретарі: Грек О.І.
За участю представників сторін:
позивача: Бєлік Л.С.
відповідача: Непомняща Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду позовну заяву ТОВ «Південтрансбуд» до ДПІ у Ленінському районі м. Харкова про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень -
встановив:
Позивач, ТОВ «Південтрансбуд», 24.05.2007 р. звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просив визнати недійсними податкові повідомлення-рішення № 0000841702/0 від 28.12.2006 р. та № 0000841702/1 від 12.03.2007 р., прийняті ДПІ у Ленінському районі м. Харкова, на суму 4891,91 грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 24.05.2007 р. по справі № АС-27/229-07 позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків до 04.06.2007 р.
ТОВ «Південтрансбуд» було усунуто зазначені недоліки у визначений судом строк.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 30.05.2007 р. адміністративну справу передано за предметною підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2007 р. було відкрито провадження по даній справі.
Позивач декілька раз заявляв уточнення позовних вимог.
Позивач заявою від 05.07.2007 р. уточнив позовні вимоги та зменшив позовні вимоги на 302,28 грн., у зв’язку з тим, що ДПІ у Ленінському районі м. Харкова своїм рішенням від 08.05.2007 р. за № 5697/10/25-010 зменшила суму штрафних санкцій.
На підставі вказаного рішення відповідачем 25.05.2007 р. прийнято податкове повідомлення-рішення за № 0000841702/2 на суму 4589,63 грн.
13.07.2007 р. позивач надав уточнення позовних вимог, в яких зазначив, що підприємство згодне з штрафними санкціями на суму 279,14 грн., а штрафні санкції на суму 4310,49 грн. вважає неправомірними та просить їх відмінити.
В судовому засіданні 06.08.2007 р. ТОВ «Південтрансбуд» надав уточнення позовних вимог, в яких просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000841702/2 від 25.05.2007 р. в частині штрафу на суму 4310,49 грн., як незаконно нараховані, а суму 279,14 грн. - залишити в силі як такі, що правомірно нараховані.
При розгляді матеріалів справи судом встановлено, що позивач є платником податку з власників транспортних засобів та звітує про нараховані податки до ДПІ у Ленінському районі м. Харкова.
Позивач надав до ДПІ у Ленінському районі розрахунок суми податку з власників транспортних засобів за 4 квартал 2001 року – 4 квартал 2004 року.
Відповідно до вимог п.5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-111 від 21.12.2000 р. (далі Закон № 2181), податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.
Відповідно до вимог п.5.1 ст. 5 ст.15 Закону України № 2181 платник податків має право подати уточнюючий розрахунок протягом 1095 днів з дня подання розрахунку, в якому допущена помилка.
30.03.2005 року позивач надав до ДПІ у Ленінському районі м. Харкова уточнюючий розрахунок за період 4 квартал 2001 – 4 квартал 2004 років, де була виправлена помилка в розрахунку податку з власників транспортних засобів в сторону зменшення.
Таким чином, відповідно до змісту ст.5 Закону № 2181 податкове зобов’язання позивача зі сплати податку з власників транспортних засобів за 1 квартал 2002 року – 4 квартал 2004 року є узгодженим саме з 30.03.2005 р.
Як зазначає позивач в письмових поясненнях уточнені розрахунки були подані у зв’язку з тим, що транспортні засоби не можливо було поставити на облік підприємству через заборону на реєстрацію і перереєстрацію цих автомобілів в ДАІ м. Харкова згідно з листом УОБОП в Харківській області. Розрахунки на всі транспортні засоби в 2001, 21002, 2003, 2004 роках подавалися тому, що підприємство сподівалося, що арешт з транспорту буде знятий, але він не знятий дотепер.
Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Ленінському районі м. Харкова була проведена перевірка ТОВ „Південтрансбуд" з питання своєчасності сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, за результатами якої був прийнятий акт перевірки № 136/17- 218/22717846 від 24.12.2006 р. Перевіркою було встановлено, що ТОВ „Південтрансбуд" сплачувало узгоджені податкові зобов'язань з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів з порушенням строків, визначених Законом України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р., 2181-!!! (із змінами та доповненнями).
В акті зазначено, що перевіркою встановлено несвоєчасне надання платіжного доручення на перерахування податкового узгодженого зобов’язання по податку власників транспортних засобів за 4 квартал 2001 року, в сумі 1678,74грн., фактичне надання 31.03.2005 року, слід надати 14.01.2002р.; за 1 кв.2002р. в сумі 1071,50 грн., фактичне надання 31.03.2005р., слід надати 15.04.2002р.; за 2 кв.2002р. в сумі 22,98 грн., фактичне надання 31.03.2005р., слід надати 15.07.2002р.; за 2 кв.2002р. в сумі 1048,52 грн., фактичне надання 31.03.2005р., слід надати 15.07.2002р.; за 3 кв.2002р. в сумі 1071,50 грн., фактичне надання 31.03.2005р., слід надати 15.10.2002р.; за 4 кв.2002р. в сумі 1071,50 грн., фактичне надання 31.03.2005р., слід надати 14.01.2003р.; за 1 кв.2003р. в сумі 1071,50 грн., фактичне надання 31.03.2005р., слід надати 14.04.2003р.; за 2 кв.2003р. в сумі 510,24 грн., фактичне надання 31.03.2005р., слід надати 14.07.2003р.; за 2 кв.2003р. в сумі 561,28 грн., фактичне надання 31.03.2005р., слід надати 14.07.2003р.; за 3 кв.2003р. в сумі 1071,50 грн., фактичне надання 31.03.2005р., слід надати 14.10.2003р.; за 4 кв.2003р. в сумі 46,28 грн., фактичне надання 31.03.2005р., слід надати 14.01.2004р.; за 4 кв.2003р. в сумі 252,30 грн., фактичне надання 16.06.2006р., слід надати 14.01.2004р.; за 4 кв.2003р. в сумі 305,98 грн., фактичне надання 10.07.2006р., слід надати 14.01.2004р.
На підставі акту перевірки ДПІ у Ленінському районі м. Харкові підприємству позивача податковим повідомленням-рішенням від 28.12.2006 року № 0000841702/0 були застосовані штрафні санкції у розмірі 50% від несвоєчасної сплати узгоджених зобов'язань з податку власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 4891,91 грн.
Не погодившись з застосованими штрафними санкціями позивачем надана до ДПІ у Ленінському районі м. Харкова первинна скарга від 21.02.07 р. За результатами розгляду первинної скарги рішенням ДПІ у Ленінському районі м. Харкова від 07.03.2007 № 2929/10/25-010 податкове повідомлення-рішення від 28.12.2006 № 0000841702/0 було залишено без змін та направлено платнику податкове повідомлення - рішення від 12.03.2007 № 0000841702/1.
У рішенні від 10.05.07 р. за результатами розгляду повторної скарги податковий орган зазначив, що в повідомленні від 28.12.2006 № 0000841702/0 помилково було зроблено посилання на перевірку від 04.12.2006 року, замість 24.12.2006 року, зазначена помилка була виправлена в податковому повідомленні-рішенні від 12.03.2007 року № 0000841702/1. ДПІ у Ленінському районі м. Харкова рішенням від 08.05.2007 року № 5697/10/25-010 про внесення змін у рішення, прийнятого за результатами розгляду первинної скарги від 07.03.07 р. до резолютивної частини та до податкового повідомлення-рішення від № 0000841702/0 були внесені зміни та зазначене податкове повідомлення-рішення скасовано у сумі 302,28 грн., в іншій частині вказане повідомлення-рішення – залишено без змін.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, суд дійшов висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п.7.1.1 ст.17 Закону № 2181 джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Суд не погоджується з позицією відповідача щодо того, що фактична сплата – це зменшення нарахування, оскільки відповідно до п.1.13 ст.1 Закону № 2181 - кошти – це гривні або іноземна валюта. Тобто, під погашенням податкового боргу слід розуміти перерахування грошових коштів в рахунок сплати податкового боргу.
В рахунок погашення податкового боргу за зазначений вище період позивач перерахував грошові кошти відповідно до платіжних доручень № 53 від 10.07.2006 р. в розмірі 500,00 грн. та № 52 від 16.06.2006 р. в розмірі 409,28 грн.
Решта заборгованості позивача за період 1 квартал 2002 року – 4 квартал 2004 років відповідачем була врахована як погашена на підставі уточнюючого розрахунку, що підтвердили представники сторін в судовому засіданні.
Відповідно до п.17.1.7 ст.17 Закону № 2181 - у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1-
17.1.6 цього пункту, чи ні.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем не вірно застосовано положення ст.17 Закону № 2181 і неправомірно нараховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов’язання за зазначений вище період.
Виходячи із змісту ст.17 Закону № 2181 нарахуванню позивачеві штрафних санкцій підлягає сума від сплачених грошовими коштами податкових зобов’язань, а саме: 10.07.2006 р. в розмірі 500,00 грн. та 16.06.2006 р. в розмірі 409,28 грн.
Строк затримки, в даному випадку, сплати податку позивачем складає більше 90 календарних днів, тобто розмір штрафних санкцій складає 50 відсотків погашеної суми податкового боргу, що становить 279,14 грн.
Зазначену суму штрафних санкцій позивач визнав, у зв’язку з чим просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000841702/2 від 25.05.2007 р. в частині штрафу на суму 4310,49 грн., як незаконно нараховану, а суму 279,14 грн. - залишити в силі як таку, що правомірно нарахована.
Приймаючи до уваги зазначене, суд дійшов висновку про визнання недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова №0000841702/02 від 25.05.2007 р. в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі 4310,49 грн., а в іншій частині дане податкове повідомлення-рішення - залишити без змін.
З огляду на вищевикладене та керуючись ст.ст. 94, ст. 158, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов ТОВ «Південтрансбуд» до ДПІ у Ленінському районі м. Харкова про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова №0000841702/02 від 25.05.2007 р. в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі 4310,49 грн.
В іншій частині податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова №0000841702/02 від 25.05.2007 р. залишити без змін.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Південтрансбуд» 3,40 грн. судового збору.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова в повному обсязі виготовлена 08.10.2007 р.
Суддя П'янова Я.В.