Рішення № 117477721, 01.03.2024, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2024
Номер справи
200/6901/23
Номер документу
117477721
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДОНЕЦЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 березня 2024 року Справа№200/6901/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Троянової О.В., розглянувши впорядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (юридична адреса: 85300, Донецька область, м. Покровськ, вул. Поштова, 16, код ЄДРПОУ 08301764) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у виготовленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки у відповідності до Додатку 2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року у якій зазначити «посадовий оклад» (за посадою або прирівняною до неї), оклад за військовим (спеціальним) званням (майор) надбавку за вислугу років, надбавку за роботу з таємними документами за відповідною посадою прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил враховуючи статті 81 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01.04.2023; зобов`язання щодо відмови у виготовленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки у відповідності до Додатку 2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року у якій зазначити «посадовий оклад», оклад за військовим (спеціальним) званням (майор) надбавку за вислугу років, надбавку за роботу з таємними документами за відповідною посадою прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил враховуючи статті 81 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01.04.2023.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2023 року позовну заяву залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків.

В установлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

За правилами частини 1статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі-КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином за допомогою програмного забезпечення «Електронний суд».

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що з 03 грудня 2015 по 18 вересня 2020 року працював в органах військової прокуратури на посадах прокурора військової прокуратури гарнізону, слідчого в особливо важливих справах та прокурора відділу військової прокуратури об`єднаних сил. Зазначив, що 22.11.2022 звернувся до відповідача із заявою із проханням підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною (прирівняною) посадою прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил станом на 19.09.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 для здійснення обчислення та перерахунку розміру його пенсії. Відповідачем було здійснено витребування довідок зі Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону, після чого зазначені довідки було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, проте останнє відмовило йому у перерахунку пенсії.

Зазначив, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19.05.2023 року у справі №200/1455/23 було визначено, що довідки для перерахунку пенсії позивача як прокурору військової прокуратури повинні готувати не органи прокуратури, а державні органи, із якого позивач відряджався для проходження служби у органах прокуратури.

Крім того, зазначив, що 05.10.2023 року звернувся до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про виготовлення довідки щодо грошового забезпечення за посадою прирівняною до посади при звільненні станом на 01.04.2023, проте відповідач фактично відмовив у виготовленні такої довідки. Бездіяльність відповідача щодо відмови у виготовленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки у відповідності до Додатку 2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року у якій зазначити «посадовий оклад» (за посадою або прирівняною до неї), оклад за військовим (спеціальним) званням (майор) надбавку за вислугу років, надбавку за роботу з таємними документами за відповідною посадою прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил, враховуючи статті 81 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01.04.2023, вважає протиправною, просив задовольнити позов.

Відповідачем через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що перерахунок проводиться тільки у випадку підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Згідно пункту 4 Постанови №704 встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Зазначив, що для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року враховуються тільки три складові грошового забезпечення: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Врахування інших видів грошового забезпечення постановою КМУ №103 не передбачено. Зазначив, що відповідно до довідки обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, зазначена сума була врахована Головним управлінням Пенсійного фонду України в області для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_2 ,виданий Дружківським МВ ГУ ДМС України в Донецькій області17 жовтня 2015 року), особою з інвалідністю 2 групи (довідка серії 12 ААГ № 194098 від 26.09.2022 року та учасником бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_3 від 22 червня 2017 року).

Відповідач - Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08301764)у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах згідно ст. 43 Кодексу адміністративного судочинства України має адміністративну процесуальну дієздатність.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 року у справі №200/1455/23 встановлено наступне.

Згідно військового квитка серії НОМЕР_4 , виданого на ім`я ОСОБА_1 , останній проходив військову службу з 10 грудня 2015 року по 18 вересня 2020 року.

10 вересня 2020 року наказом Міністра оборони України (по особовому складу) №449 відповідно до пункту 18 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України від 19.09.2019 №113-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органі прокуратури» та пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» майора юстиції ОСОБА_1 , прокурора відділу організації діловодства та матеріально технічного забезпечення військової прокуратури об`єднаних сил, який був відряджений до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі, було звільнено з військової служби у запас з підпунктом «г» (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів).

10 вересня 2020 року наказом Військової прокуратури об`єднаних сил №586к майора юстиції ОСОБА_1 звільнено з посади прокурора відділу організації діловодства та матеріально-технічного забезпечення військової прокуратури об`єднаних сил та зараховано у розпорядження військового прокурора об`єднаних сил для вирішення питання щодо проведення остаточного розрахунку та виключення із списків особового складу.

18 вересня 2020 року наказом Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил №34-к ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу військової прокуратури об`єднаних сил т усіх видів забезпечення.

19 листопада 2020 року Обласною медико-соціальною експертною комісією №1 м. Краматорськ проведений первинний огляд ОСОБА_1 і йому була встановлена 3 група інвалідності з 06 листопад 2020 року за захворюванням, яке пов`язане із захистом Батьківщини (копія довідки до акту медико соціальної експертної комісії серія 12 ААБ №782721).

09 лютого 2021 року Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціально підтримки сформовано подання про призначення пенсії №6059 (ФС-98880) для призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 .

До зазначеного подання, з-поміж іншого, була долучена довідка Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил №14-17 вих-21 від 14.01.2021 про грошове забезпечення майор юстиції ОСОБА_1 : оклад за військовим званням - 1340,00 грн, посадовий оклад - 5730,00 грн надбавка за вислугу років - 40%, надбавка за ОВР - 100%, щомісячна премія - 40%, надбавка за доступ до державної таємниці - 10%.

Відповідно до протоколу по пенсійній справі 0501019978 від 19 вересня 2020 року ОСОБА_1 була призначена пенсія по інвалідності із грошового забезпечення: посадовий оклад - 5730,00 грн, оклад з військове звання - 1340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 2828,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 19829,84 грн, у тому числі робота таємними документами, надбавка за особливо важливі завдання, премія. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 29727,84 грн. Основний розмір пенсії 60% грошового забезпечення - 17836,00 грн. Всього призначено - 17120,00 грн.

26 вересня 2022 року Обласним центром медико-соціальної експертизи (м. Ужгород) проведений повторний огляд ОСОБА_1 і йому була встановлена 2 група інвалідності з 26 вересня 2022 року з захворюванням, яке пов`язане із захистом Батьківщини (виписка з акту огляду медико-соціально експертної комісії до довідки серія 12 ААБ №194098).

16 листопада 2022 року ОСОБА_1 подав до Головного управління Пенсійного фонду України Закарпатській області заяву про призначення/перерахунок пенсії по інвалідності.

Відповідно до протоколу по пенсійній справі 0501019978 від 18 квітня 2023 року ОСОБА_1 була призначена пенсія по інвалідності із грошового забезпечення: посадовий оклад - 5730,00 грн, оклад з військове звання - 1340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 2828,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 19829,84 грн, у тому числі робота таємними документами, надбавка за особливо важливі завдання, премія. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 29727,84 грн. Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення - 23782,27 грн. З урахуванням індексації: 29444,17 грн, з урахуванням доплати: 35389,74 грн., в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 23782,27 - 5945,57 грн, індексація базового ОСНП 2023(5945,57* 0,197): 1171,28 грн, індексація базового ОСНП 2022 (29727,84* 0,140): 4161,90 грн індексація базового ОСНП 2023 (33889,74* 0,197): 1500,00 грн. Вид підвищення або надбавка до пенсії: інвалід війни 2 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст.7) (з 01 по 30) - 837,20 грн, інваліди війни 2 гр./при виконанні обов`язків в/с - 50,00 грн щомісячна доплата до 100 грн. Всього призначено: 36276,94 грн. До виплати - 20930,00 грн.

13 лютого 2023 року Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки листом за №09/01/317 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області направлені довідки про розмір заробітної плати за посадою «прокурор відділу Спеціалізовано прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил» станом на 19.09.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, які були видані Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил за заявою ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) №14-7 вих-23, виданої 05 січня 2023 року Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил на ім`я ОСОБА_1 , розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 19 вересня 2020 року, з відповідною (прирівняною) посадою прокурора Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил становить: посадовий оклад - 37836,00 грн, оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років 40% - 15670,00 грн, надбавка за роботу з таємними документами 10% - 3783,60 грн, усього: 58630,00 грн.

Відповідно до довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) №14-8 вих-23, виданої 05 січня 2023 року Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил на ім`я ОСОБА_1 , розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2021 року, з відповідною (прирівняною) посадою прокурора Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил становить: посадовий оклад - 38400,00 грн, оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років 40% - 15896,00 грн, надбавка за роботу з таємними документами 10% - 3840,00 грн, усього: 59476,00 грн.

Відповідно до довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) №14-9 вих-23, виданої 05 січня 2023 року Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил на ім`я ОСОБА_1 , розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2022 року, з відповідною (прирівняною) посадою прокурора Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил становить: посадовий оклад - 48000,00 грн, оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років 40% - 19736,00 грн, надбавка за роботу з таємними документами 10% - 4800,00 грн, усього: 73876,00 грн.

27 лютого 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом з № 0500-0309-5/16860 повідомило Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 року у справі №200/1455/23 відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахуванні та виплат недоплачених сум пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» із врахуванням сум грошового забезпечення згідно з довідками Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил №14-7вих-23, №14-8вих-23 №14-9вих-23 від 05.01.2023 без обмеження максимального розміру; зобов`язання здійснити перерахунок пенсії із 19.09.2020 із врахуванням сум грошового забезпечення згідно з довідками Спеціалізовано прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил №14-7вих-23, №14- 8вих-23, №14-9вих-2 від 05.01.2023 без обмеження максимального розміру та стягнення недоплаченої частини пенсії одним платежем із врахуванням вже виплачених коштів; зобов`язання здійснити перерахунок та виплачувати пенсію згідно з довідками Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил № 14-7вих-23, № 14-8вих-23, № 14-9вих-23 від 05.01.2023 починаючи з 01.04.2023 без обмеження максимального розміру.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2023 року у справі №200/1455/23 залишено без задоволення апеляційну скаргу ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 р. у справі № 200/1455/23. Залишено без змін рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 р. у справі №200/1455/23.

На звернення представника позивача із заявою від 05.10.2023 року стосовно надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.04.2023 року для перерахунку пенсії Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки надано відповідь листом від 16 жовтня 2023 року №09/01/3072, відповідно до якої після 01.03.2018 рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців урядом не приймалось, відповідно, підстави для складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2023 року відсутні.

Отже, предметом спору у даній справі є наявність правових підстав щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил, станом на 01.04.2023 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частиною другоюстатті 19 Конституції Українипередбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

йому призначено пенсію за інвалідністю на підставіЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»як військовому пенсіонеру.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно із частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цьогоЗакону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цьогоЗакону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців,осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень пункту 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.

Аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за положеннямиЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення, на підставі рішення Кабінету Міністрів України, для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (набрала чинності 01.03.2018 року).

Суд звертає увагу, що в постанові Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 року мова йде саме про посадові оклади військовослужбовців, підтвердженням чого є формулювання пункту 1 вказаної постанови, яким затверджено «тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно здодатком 1».

У вищенаведеній постанові Кабінету Міністрів України не йдеться про посадові оклади прокурора.

При цьому, судом встановлено, що підставу для перерахунку пенсії, призначеної відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивач пов`язує із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» №113-ІХ від 19.09.2019 року.

Зазначеним нормативно-правовим актом до частини 3статті 81 Закону України «Про прокуратуру»внесено зміни, згідно із якими збільшився посадовий оклад прокурора окружної прокуратури.

Водночас, жодних доказів на підтвердження призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» матеріали справи не містять.

Таким чином, суд звертає увагу, що пенсії військовослужбовцям та працівникам органів прокуратури призначаються по-різному.

Зокрема, умови призначення пенсії по інвалідності визначено статтею 18 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Водночас, з урахуванням приписів Закону України «Про прокуратуру» прокурори мають право на пенсійне забезпечення за наявності необхідної кількості вислуги років.

Прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Також, при наявності підстав для перерахунку пенсії, як військовослужбовців так і прокурорів, довідки, на підставі яких орган Пенсійного фонду здійснює такий перерахунок, формуються різними уповноваженими органами.

Складові грошового забезпечення військовослужбовців та складові заробітної плати прокурора за своєю правовою природою є різними поняттями, оскільки є відмінними за правовим регулюванням, порядком, способом здійсненням цих виплат, призначаються та виплачуються за різних умов та різними суб`єктами.

Згідно із установленими фактичними обставинами справи, позивач не є пенсіонером органу прокуратури, він є військовим пенсіонером, а тому із зміною грошового забезпечення саме військовослужбовців він набуває права на перерахунок пенсії, однак, в жодному разі не із зміною заробітної платипрокурора.

Чинним законодавством не передбачена можливість отримувати пенсію військовослужбовця, а для її перерахунку використовувати заробітну плату прокурора.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у позивача відсутнє право на вибір складових грошового забезпечення (зокрема, посадового окладу), у довідці про розмір грошового забезпечення, що готує Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки і який враховується для перерахунку пенсій, враховуючи те, що він отримує пенсію згідноЗакону №2262-XII.

Відповідно достатті 51 Закону №2262-XIIперерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цимЗакономта членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цимЗаконом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Положеннями частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цимЗакономта членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Законупровадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цьогоЗакону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цьогоЗакону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Суд акцентує увагу, що у контексті розгляду даної справи мова йде про можливість перерахунку пенсії не прокурорів, а військовослужбовців, саме у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393»затвердив Порядок №45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно доЗакону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно ізЗаконом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Слід звернути увагу, щонаказом Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року № 90встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (далі - Наказ № 90).

У додатках 1-22 до Наказу № 90 визначені основні типові посади та основні посади осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Між тим, у цих додатках відсутня посада прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил.

Верховний суд у постанові від 09 лютого 2023 року у справі №825/2164/18 також дійшов правового висновку про те, що для військовослужбовців відряджених для роботи в органах державної влади, які одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено особливість обчислення пенсії, а саме: особам офіцерського складу, які були відряджені для роботи в органах державної влади та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу. Тобто базою для обчислення і перерахунку пенсії є грошове забезпечення, встановлене за військовою (спеціальною) посадою, а не фактично отримуваний заробіток за місцем проходження служби.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Поряд з цим, слід звернути увагу, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватись у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, або у зв`язку із введенням для зазначеної категорії осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень).

Таким чином, оскільки позивач є військовим пенсіонером, підстави для перерахунку пенсії із врахуванням посадового окладу прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил відсутні.

Крім того, суд звертає увагу на необхідність дотримання принципу рівності як складової верховенства права. Мова йде про рівний підхід до військовослужбовців, яким, як і позивачу, призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Рівність у даному випадку проявляється у тому, що при виникненні у військових пенсіонерів права на перерахунок пенсії, підхід територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки до підготовки та надання до органів Пенсійного фонду України оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, з урахуванням відомостей про розмір посадового окладу, буде однаковим.

Оскільки позивач не набув права на перерахунок пенсії, то відповідно у відповідача не виник обов`язок з виготовлення та направлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки із зазначенням складових грошового забезпечення за відповідною посадою прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил станом на 01.04.2023 року.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з нормами частини 2 статті 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють,чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями,на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першоїстатті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин 1 статті 77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини 5 статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до пункту 10 частини 2статті 245 КАС Українипри вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечитьзаконуі забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За наслідками судового розгляду суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач, ОСОБА_1 відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях як особа з інвалідністю 2 групи.

Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення прийнято, складено та підписано в повному обсязі в нарадчій кімнаті 01 березня 2024 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Суддя О.В. Троянова