< Список >
Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 жовтня 2010 року Справа № 2а-3242/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Яковлєва О.В.;
при секретарі Дигас В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кіровограді адміністративну справу за позовом ВАТ «Кіровоградобленерго»до Знам»янської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому ставить вимоги до Знам»янської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № 0002481500/2 від 26.08.10 року.
Вимоги обґрунтував тим, що за результатами камеральної перевірки відповідачем складено акт № 66/1530/23226362 від 31.03.10 року, згідно якого встановлено порушення позивачем ст. 21 ЗУ «Про оренду землі»та Постанови КМУ № 783 від 12.05.2000 року.
На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкового повідомлення-рішення № 0002481500/2 від 26.08.10 року, яким встановлено порушення п.п. 4.2.2 п.4.2 ст.4 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та визначено податкове зобовязання у сумі 882,59 гривень, в тому числі за основним платежем 840,56 гривень, за штрафними санкціями 42,03 гривень.
Порушення викладені в акті перевірки не відповідають фактичним обставинам справи.
Так, перевіркою встановлено, що позивачем в податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2010 рік № 827 від 29.01.10 року не застосовано коефіцієнт індексації розміру орендної плати на 2010 рік, що призвело до заниження податкового зобов»язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Викладені обставини не відповідають дійсності, так як між позивачем та власником землі укладено договір оренди землі від 17.03.09 року, яким визначено умови оплати за оренду землі та умови зміни умов договору, в тому числі за умови зміни коефіцієнту індексації. Позивачем направлявся лист до Дмитрівської сільської ради з метою зміни умов договору, але останнім погодження тарифів направлено з помилками, а зміни до договору не направлялись. Тому, позивач не може самостійно змінити умови двостороннього договору, а як наслідок змінити коефіцієнт інфляції.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та надав пояснення у відповідності до обгрунтувань зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні вимоги позову не визнав та пояснив, що порушення встановлене в ході перевірки вчинено в супереч ст. 21 ЗУ «Про оренду землі»та Постанови КМУ № 783 від 12.05.2000 року, а саме не застосовано коефіцієнт індексації розміру орендної плати на 2010 рік, що призвело до заниження податкового зобов»язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності. Прийняте за наслідками перевірки рішення відповідає вимогам ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Заслухавши пояснення сторін та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.5 ЗУ «Про оренду землі», встановлено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Статтею 6 даного Закону, орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України ), Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 13 Закону, передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Також, статтею 21 Закону, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Крім того, статтею 2 ЗУ «Про плату за землю», плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не становлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. У відповідності до постанови КМУ України від 12 травня 2000 р. N 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель», встановлено порядок проведення індексації. Також, п.п.4.2.2. п.4.2 ст.4 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.
Судом встановлено, що працівником Знам»янської ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності ВАТ «Кіровоградобленерго».
За наслідками перевірки складено акт № 66/1530/23226362 від 31.03.10 року, згідно якого встановлено порушення позивачем ст. 21 ЗУ «Про оренду землі»та Постанови КМУ № 783 від 12.05.2000 року, а саме позивачем в податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2010 рік № 827 від 29.01.10 року не застосовано коефіцієнт індексації розміру орендної плати на 2010 рік, що призвело до заниження податкового зобов»язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності.
На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкового повідомлення-рішення № 0002481500/2 від 26.08.10 року, яким встановлено порушення п.п. 4.2.2 п.4.2 ст.4 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та визначено податкове зобовязання у сумі 882,59 гривень, в тому числі за основним платежем 840,56 гривень, за штрафними санкціями 42,03 гривень.
Висновок податкового органу не узгоджується з обставинами встановленими судом.
Так, 17.03.09 року між Дмитрівською сільською радою та ВАТ «Кіровоградобленерго»укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення.
Пунктами 9-12 Договору, встановлено порядок сплати орендної плати.
Пунктом 13 Договору, передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнта індексації, визначених законодавством.
Листом № 321/06 від 15.02.10 року, позивач повідомив Дмитрівську сільську раду про існуючі зміни нормативно-грошової оцінки земельних ділянок та необхідності укладення додаткової угоди.
Дмитрівська сільська рада надала відповідь, у відповідності до листа № 63 від 18.03.10 року, з якої вбачається повідомлення позивача про зміни нормативно-грошової оцінки земельних ділянок баз надання додаткової угоди.
За період з січня по липень 2010 року позивачем здійснювалась оплата за землю на підставі укладеного договору без урахування змін.
Податкова декларація подана на адресу відповідача 29.01.10 року.
Таким чином, в порушення вищезазначених норм та договору податковим органом не взято до уваги, що єдиною умовою змін орендної плати є внесення змін до існуючого договору оренди землі про що в даному випадку і повідомлено Дмитрівській сільській раді. Бездіяльність останнього щодо укладення додаткової угоди не може інкримінуватись позивачу як порушення законодавства про оренду землі, а як наслідок і податкового законодавства.
Крім того, в порушення п.4.11 «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства»затвердженого наказом ДПА України № 327 від 10.08.05 року, податкове повідомлення-рішення № 0002481500/2 від 26.08.10 року прийнято з пропуском 10 денного строку, так як акт перевірки складено 31.03.10 року та вручено позивачу 6.04.10 року, а рішення прийнято 26.08.10 року, тобто через 5 місяців.
Керуючись ст.5, 6, 13, 21 ЗУ «Про оренду землі», ст. 2 ЗУ «Про плату за землю», Постановою КМУ України від 12 травня 2000 р. N 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель», п.п.4.2.2. п.4.2 ст.4 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.4.11 «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства»затвердженого наказом ДПА України № 327 від 10.08.05 року, ст.ст. 158-163, 167 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ВАТ «Кіровоградобленерго»до Знам»янської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Знам»янської обєднаної державної податкової інспекції № 0002481500/2 від 26.08.10 року винесене відносно ВАТ «Кіровоградобленерго».
Судові витрати, сплачений судовий збір у сумі 3,40 гривень, стягнути з Державного бюджету України на користь ВАТ «Кіровоградобленерго».
Постанова, відповідно до статті 254 КАСУ, набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.
У разі застосування судом ч.3 ст.160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 19.10.10 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.В. Яковлєв