Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2010 року Справа № 2а-2599/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагун А.В. розглянувши у порядку письмового провадження в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю,-
ВСТАНОВИВ:
Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості звернувся (далі по тексту Кіровоградський МРЦЗ) в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_2, в якому просив стягнути з відповідача кошти в сумі в розмірі 795,01 грн.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач незаконно отримував у період з 10 серпня по 10 вересня 2010 року допомогу по безробіттю, в той час як у цей же період, без повідомлення позивача, надавав послуги з позасудового стягнення заборгованості згідно цивільно-правового договору, укладеного між ним та ВАТ КБ „Надра”.
Відповідач в судове засідання повторно не зявився.
На адресу відповідача направлялись повістки, однак конверти повернулись без вручення адресату.
Відповідно до ч. 11 ст.35 КАС України вважається, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Таким чином, відповідач вважається повідомленим належним чином.
З огляду на те, що відповідач в судове засідання не зявився повторно, при цьому відповідач вважається повідомленим, зважаючи, що у справі відсутні потреби у заслуховуванні свідка чи експерта, суд вирішив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до ст.18 Закону України „Про зайнятість населення”, державна служба зайнятості створена для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Правовідносини щодо надання матеріальної допомоги по безробіттю врегульовано Конституцією України, Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 року № 16/98-ВР (далі Основи) та Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 року № 1533-III.
Стаття 4 Основ, як вид загальнообов'язкового державного соціального страхування, залежно від страхового випадку, встановлює страхування на випадок безробіття.
Зокрема ст. 6 Основ передбачено, що застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Статтею 11 Основ визначено поняття страхового випадку, яким є подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг, передбачених законами України з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Стаття 25 Основ встановлює види соціальних послуг та матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням до яких, зокрема, відноситься допомога по безробіттю та матеріальна допомога безробітному та членам його сім'ї.
Стаття 30 Основ передбачає, що сума вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг, наданих застрахованій особі внаслідок зловживання або невиконання нею своїх обов'язків, стягується з цієї особи в судовому порядку.
Згідно ч. 2 ст. 11, ч. 1 ст. 2, пп. а ч. 3 ст. 1Закону України „Про зайнятість населення” особи, визнані у встановленому порядку безробітними, мають право на одержання допомоги по безробіттю. Безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, якою встановлюються права, обов'язки та відповідальність застрахованих осіб, зазначається, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що 23 квітня 2009 року відповідач зареєстрований у Кіровоградському МРЦЗ як безробітний, повідомлений під розписку з порядком перебування на облік як безробітний (а.с. 5, 6). 30 квітня 2009 року відповідач звернувся із заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій зазначив, що не займається видами діяльності, що визначені ч. 1 ст. 1 Закону України „Про зайнятість населення” (а.с. 7). У той же день відповідачу надано статус безробітного (а.с. 8). У період з 10 серпня по 10 вересня 2009 року ОСОБА_2 виплачені кошти як допомога по безробіттю в сумі 795,01 грн. (а.с. 17).
Проте, відповідно до акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення №962 від 20.05.2010 року, листа ВАТ КБ „Надра” від 14.05.2010 року №1973, відповідачем на платній основі, згідно договору підряду №9 від 10.08.2009 року, у період з 10 серпня по 10 вересня 2009 року позивачем надавались ВАТ КБ „Надра” послуги з позасудового стягнення заборгованості, за що він отримав винагороду у розмірі 2073 грн. (а.с. 7).
Про тимчасову роботу та отриманий дохід, в порушення ч. 3 ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, позивач Кіровоградський МРЦЗ не повідомив.
Таким чином, у період з 10 серпня по 10 вересня 2009 року відповідач порушив порядок перебування на обліку в статусі безробітного з правом на отримання допомоги, а тому ним безпідставно отримано матеріальну допомогу за вказаний період в сумі 795,01 грн., яка підлягає стягненню
Керуючись ст.ст. 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості, код 22218952, р/р 37171303901003 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823916, виплачене матеріальне забезпечення в сумі 795 грн. 01 коп. (сімсот девяносто пять гривень 01 коп.).
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі відкладення складання постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, впродовж десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А. В. Сагун