Єдиний державний реєстр судових рішень Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2010 р. Справа № 2а-24049/10/0570
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючий суддя: Буряк І.В.
Смагар С.В.
Логойда Т.В.
при секретарі:Беспалько Г.Г.
за участю представників сторін:
позивача-1:ОСОБА_3
позивача-2:ОСОБА_4
відповідача-1:не зявився
відповідача-2:не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву ОСОБА_3, ОСОБА_4
до Іловайської міської виборчої комісії місто Харцизьк, Зугреської міської виборчої комісії місто Харцизьк
про визнання незаконними та такими, що не відповідають вимогам Конституції та законодавства України: дії Іловайської міської, міста Харцизьк, виборчої комісії з проведення підготовки виборів Іловайсьоко міського голови у місті Харцизьку; дії Зугреської міської, міста Харцизьк, виборчої комісії з проведення підготовки виборів Зугреського міського голови у місті Харцизьку
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (надалі позивач-1, ОСОБА_3), ОСОБА_4 (надалі позивач, ОСОБА_4) звернулись до суду із позовом до Іловайської міської виборчої комісії місто Харцизьк (надалі відповідач-1), Зугреської міської виборчої комісії місто Харцизьк (надалі відповідач-2) про визнання незаконними та такими, що не відповідають вимогам Конституції та законодавства України: дії Іловайської міської, міста Харцизьк, виборчої комісії з проведення підготовки виборів Іловайського міського голови у місті Харцизьку; дії Зугреської міської, міста Харцизьк, виборчої комісії з проведення підготовки виборів Зугреського міського голови у місті Харцизьку.
Позов мотивовано проведенням відповідачами підготовки та проведенням окремих виборів міських голів Іловайська та Зугреса, як окремих адміністративно-територіальних одиниць, з формуванням окремих органів самоврядування.
У судовому засіданні від 21.10.2010р. позивачі позов підтримали та просили суд його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позові.
Відповідачі письмових заперечень на позовну заяву не надали.
Представники відповідачів до судового засідання від 21.10.2010р. не зявились, подали заяви про розгляд справи без їхньої участі через канцелярію суду 20.10.2010р.
До вказаної заяви відповідачами надано: постанову № 2 Харцизької міської виборчої комісії від 24.09.2010р. із додатками №1 та № 2; ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.10.2010р., а також свідоцтва про державну реєстрацію відповідачів, довідки з ЄДРПОУ відносно відповідачів, Постанову Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року N 355 «Про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя), районних у місті Севастополі виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» із додатком № 135.
З урахуванням приписів ч.12 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників відповідачів.
Суд, заслухавши пояснення позивачів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року N 355 «Про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя), районних у місті Севастополі виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» сформовано склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя), районних у місті Севастополі виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, у тому числі у межах Донецької області.
Вказаною Постановою сформовано склад Харцизької міської виборчої комісії Донецької області (додаток 135).
Постановою Харцизької міської виборчої комісії Донецької області № 2 від 24.09.2010р. «Про формування складу Іловайської міської виборчої комісії міста Харцизьк Донецької області, Зугреської міської виборчої комісії міста Харцизьк Донецької області, Зуївської селищної виборчої комісії міста Харцизьк Донецької області, Троїцько-Харцизької селищної виборчої комісії міста Харцизьк Донецької області» сформовано склад Іловайської міської виборчої комісії місто Харцизьк (додаток 1 до вказаної Постанови) та Зугреської міської виборчої комісії місто Харцизьк (додаток 2 до вказаної Постанови).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
У відповідності до ч. 2 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України, виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.
Частиною восьмою ст. 22 Закону України від 10 липня 2010 року N 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» встановлено, що міські територіальні виборчі комісії міст, до складу яких входить інше місто, селище, село, формують склад відповідних міських, селищних, сільських територіальних виборчих комісій не пізніш як за 36 днів до дня виборів. Подання до складу відповідних територіальних виборчих комісій можуть вносити міські організації політичних партій, зазначених у частині другій цієї статті, а у разі їх відсутності - організації цих політичних партій вищого рівня. Такі подання вносяться не пізніш як за 38 днів до дня виборів.
Відповідно до частини першої ст. 25 вказаного Закону встановлено, що територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів в межах повноважень та у порядку, передбаченому цим та іншими законами України.
Статтею 25 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» визначені повноваження міських територіальних виборчих комісій, у тому числі міських, розташованих у складі міста існуючого відповідно до існуючого адміністративно-територіального устрою), територіальних виборчих комісій.
У матеріалах справи наявна копія Постанови Донецького окружного адміністративного суду від 30.09.2010р. по справі № 2а-22809/10/0570, якою ОСОБА_3 відмовлено у задоволенні позову до Харцизької міської виборчої комісії про визнання постанови Харцизької міської виборчої комісії від 24.09.2010р. №2 «Про формування складу Іловайської міської виборчої комісії міста Харцизьк Донецької області, Зугреської міської виборчої комісії міста Харцизьк Донецької області, Зуївської селищної виборчої комісії міста Харцизьк Донецької області, Троїцько-Харцизької селищної виборчої комісії міста Харцизьк Донецької області» такою, що не відповідає вимогам законодавства України та її скасування.
Зазначена Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 30.09.2010р. по справі № 2а-22809/10/0570 залишена без змін Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.10.2010р.
Відповідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Як вбачається з вказаних судових рішень, судом встановлено правомірність формування складу Іловайської міської виборчої комісії міста Харцизька Донецької області, Зугреської міської виборчої комісії міста Харцизька Донецької області на підставі постанови Харцизької міської виборчої комісії від 24.09.2010р. №2, у тому числі й щодо підготовки та проведення виборів Іловайського та Зугреського міських голів м. Харцизька.
Постанова Харцизької міської виборчої комісії Донецької області № 2 від 24.09.2010р. «Про формування складу Іловайської міської виборчої комісії міста Харцизьк Донецької області, Зугреської міської виборчої комісії міста Харцизьк Донецької області, Зуївської селищної виборчої комісії міста Харцизьк Донецької області, Троїцько-Харцизької селищної виборчої комісії міста Харцизьк Донецької області», якою сформовано склад Іловайської міської виборчої комісії місто Харцизька та Зугреської міської виборчої комісії місто Харцизька не скасована та є чинною, а тому Іловайська міська виборча комісія міста Харцизька та Зугреська міська виборча комісія міста Харцизька повинні забезпечувати організацію і проведення місцевих виборів в межах повноважень та у порядку, передбаченому Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Таким чином, судом не встановлена неправомірність дій відповідачів з проведення підготовки виборів Іловайського та Зугреського міських голів м. Харцизька.
Враховуючи, що позивачі підставою для визнання дій відповідачів неправомірними вважають порушення порядку формування вказаних вище виборчих комісій, правомірність чого вже була встановлена судовими рішеннями, які набрали законної сили, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Позивачі не надали до матеріалів справи доказів сплати судового збору.
Частиною 9 ст.172 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ч. 1 ст. 89 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, яка звертається до адміністративного суду із позовною заявою, апеляційною чи касаційною скаргою, заявою про перегляд судових рішень Верховним Судом України, заявою про перегляд справи за нововиявленими обставинами, повинна сплатити судовий збір.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Іловайської міської виборчої комісії місто Харцизьк, Зугреської міської виборчої комісії місто Харцизьк відмовити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_1), ОСОБА_4 (АДРЕСА_2) на користь Державного бюджету України (рахунок № 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, банк Головне управління Державного Казначейства України у Донецькій області) 3 (три) гривні 40 (сорок) копійок судового збору.
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 21 жовтня 2010 року.
4. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України
5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Буряк І. В.
Судді Логойда Т. В. Смагар С.В.