Постанова № 11743841, 20.10.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2010
Номер справи
2а-23963/10/0570
Номер документу
11743841
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 жовтня 2010 р. Справа № 2а-23963/10/0570

19 год. 28 хв.

у залі судового засідання за адресою:

м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шинкарьової І.В.,

суддів Наумової К.Г., Зеленова А.С.

при секретарі Горюновій Л.С.,

за участю

представника (ів) позивача не зявився

представника відповідача Йолчієв А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата на посаду Донецького міського голови ОСОБА_2 до Донецької міської виборчої комісії Донецької області про визнання протиправними дії відповідача, які полягали у безпідставному відхиленні всіх внесених кандидатур на посади членів дільничних виборчих комісій у м. Донецьку, скасування постанови від 15 жовтня 2010 року №85 «Про утворення складу дільничних виборчих комісій у м. Донецьку Донецької області», як таку, що винесена із порушення закону, зобовязання відповідача розглянути питання щодо включення до складу дільничних виборчих комісій у місті Донецьку кандидатів у члени цих комісій, поданих позивачем

встановив

Кандидат на посаду Донецького міського голови ОСОБА_2 звернувся з позовом до Донецької міської виборчої комісії Донецької області про визнання протиправними дії відповідача, які полягали у безпідставному відхиленні всіх внесених кандидатур на посади членів дільничних виборчих комісій у м. Донецьку, скасування постанови від 15 жовтня 2010 року №85 «Про утворення складу дільничних виборчих комісій у м. Донецьку Донецької області», як таку, що винесена із порушення закону, зобовязання відповідача розглянути питання щодо включення до складу дільничних виборчих комісій у місті Донецьку кандидатів у члени цих комісій, поданих позивачем.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, 10 жовтня 2010 року їм було подано до відповідача подання про включення до складу дільничних виборчих комісій, утворених у місті Донецьку, по одному кандидату у члени цих комісій.

15 жовтня 2010 року відповідач прийняв постанову №85 «Про утворення складу дільничних виборчих комісій у місті Донецьку Донецької області», якою утворив склад виборчих дільниць у місті Донецьку. Даною постановою відповідач фактично затвердив персональний склад всіх 420 дільничних виборчих комісій у м. Донецьку, разом з тим, жодного кандидата у члени цих дільничних комісій поданих від позивача включено не було.

Посилаючись на ч. 3 ст..19 ст. 11, ст..23 ч.6 ст.23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі закон про вибори), зазначає, що комісія утворюється відповідною міською виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих субєктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.

До складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 21 закону про вибори. Територіальна виборча комісія, що утворила відповідну дільничну виборчу комісію, невідкладно повідомляє субєкта подання про включення поданої ним кандидатури до складу відповідної дільничної виборчої комісії. Таким чином позивач вважає, що прийнявши постанову від 15 жовтня 2010 «Про утворення складу дільничних виборчих комісій у м. Донецьку Донецької області» відповідач діяв не у спосіб та всупереч порядку встановленому статтями 11,23,37 Закону про вибори, а саме, шляхом відхилення (не включення) запропонованих позивачем 374 кандидатур на посади членів ДВК, допустив проти нього протиправні дії.

Згідно з частиною 15 ст.27 Закону про вибори рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: найменування комісії, найменування рішення, дату та місце його прийняття і порядковий номер, мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посилання на положення нормативно правових актів або рішення Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення, резолютивну частину. На підставі викладеного позивач вважає, що оскільки, в постанові не наведено, внаслідок чого відповідач відхилив внесені кандидатури на посади ДВК, вона не може вважатися законною та обґрунтовано, у звязку з чим просив позовні вимоги задовольнити.

Позивач у судове засідання не зявився, надав заяву у якій просив розглянути позовну заяву без його участі.

Представник відповідача, позовні вимоги не визнав, надав відзив, у якому зазначив що згідно з ч.1 ст.23 Закону про вибори районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданням місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті.

При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих субєктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях з референдуму. У звязку з тим, що особи, які були подані позивачем в члени дільничних виборчих комісій не мають взагалі або достатнього досвіду роботи у виборчих комісіях, вони не були включені до складу дільничних виборчих комісій.

На підставі викладеного просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 зареєстровано кандидатом на посаду Донецького міського голови від Донецької міської організації Єдиного центру, відповідно до Постанови Донецької міської виборчої комісії від 04 жовтня 2010 року №32.

Донецька міська виборча комісія Донецької області з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року, склад якої сформований Постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 355 «Про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя), районних у місті Севастополі виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів».

15 жовтня 2010 року Донецькою міською виборчою комісією Донецької області прийнято постанову №85 «Про утворення складу дільничних комісій у місті Донецьку Донецької області»

Позивач 10.10.2010 року звернувся до відповідача з поданням щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, утворених у межах м. Донецька.

Як вбачається з протоколу №14 від 15 жовтня 2010 року Донецької міської виборчої комісії Донецької області з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року були розглянуті подання від субєктів виборчого процесу щодо формування складу дільничних виборчих комісій. За формування відповідних дільничних комісій члени Донецької міської виборчої комісії Донецької області з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських селищних, міських голів 15 жовтня 2010 року проголосували одностайно. Даний протокол підписано без зауважень.

Згідно до ст. 21 Закону про вибори до складу виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення відповідних місцевих виборів, можуть входити громадяни України, які мають право голосу на цих місцевих виборах. Особа може одночасно входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення місцевих виборів чи будь-яких інших виборів або референдумів, що проводяться одночасно. До складу виборчої комісії не можуть входити кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, представники, уповноважені особи місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, офіційні спостерігачі, посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, судді та працівники правоохоронних органів, а також громадяни, які утримуються в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах або мають судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята в установленому законом порядку. До складу дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці не можуть входити керівники відповідного закладу. Голова, заступник голови, секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим, а також не менш як третина членів цієї комісії повинні мати вищу юридичну освіту.

Відповідно до ст.23 Закону про вибори дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті.

При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.

До складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 21 цього Закону.

Дільнична виборча комісія утворюється у складі:

1) для малих дільниць - 10 - 16 осіб;

2) для середніх дільниць - 14 - 20 осіб;

3) для великих дільниць - 18 - 24 осіб.

На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії.

Місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані у багатомандатному або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії). Подання підписується відповідно керівником місцевої організації партії та засвідчується печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня.

Кандидат у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови вносить до територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії) за своїм підписом.

Зазначені подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій подаються за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, не пізніш як за 20 днів до дня виборів.

До подання щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії додаються заяви осіб, включених до списку кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій (із зазначенням, чи згодна така особа виконувати повноваження голови, заступника голови чи секретаря виборчої комісії), а також відомості про засоби зв'язку (контактний телефон, електронна адреса) суб'єкта подання.

У поданні щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії зазначаються такі відомості: 1) прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) особи; 2) число, місяць, рік народження; 3) громадянство особи;4) місце проживання (адреса житла) особи, а також контактні телефони; 5) освіта; 6) місце роботи (заняття), посада; 7) наявність досвіду щодо участі в роботі виборчих комісій чи комісії референдуму.

Представником відповідача у судовому засіданні надано пояснення, що підтверджується поданням, згідно з яким, позивачем у поданні у відомостях про кандидатів до складу дільничних виборчих комісій були зазначені неправдиві відомості, так зокрема ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у графі наявність досвіду роботи у виборчих комісіях, комісіях з референдуму (із зазначенням року проведення виборів, референдуму посади в комісії) зазначено що він приймав участь у роботі ДВК на виборах 2004 року, але на час проведення виборів 2004 року йому було лише 15 років. Більшість запропонованих кандидатур не мала достатнього досвіду роботи у виборчих комісіях. Майже всі кандидатури які зазначені у поданні було запропоновано на посаду голови комісії.

Колегія суддів не приймає до уваги твердження позивача про те, що порушено його право на рівність у виборчому процесі, що полягало у відмові відповідача включити кандидатів від позивача до складу дільничних виборчих комісій, виходячи з такого.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» рівність прав та можливостей участі у виборчому процесі забезпечується: забороною привілеїв чи обмежень для учасників у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі. етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними та іншими ознаками; забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування у виборчий процес, за винятком випадків, передбачених законом

Суд зазначає, що вказана норма Закону регулює загальні принципи виборчого процесу та ніяким чином не встановлює обовязковості рівного визначення кількості кандидатів до дільничних виборчих комісій від кожної партійної організації.

При визначенні осіб, які підлягали включенню до складу відповідних дільничних виборчих комісій, відповідач керувався вимогами ст. 23 Закону, згідно якої територіальна виборча комісія враховує попередній досвід роботи осіб у виборчих комісіях, що є єдиним встановленим законом критерієм визначення складу дільничних виборчих комісій.

Тобто у даному випадку позивач скористався своїм правом на подання своїх представників на участь у формуванні ДВК, однак у поданнях позивача були вказані переважно особи без досвіду такої роботи, тому його кандидатів відповідач не включив до складу дільничних комісій.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що при формуванні складу дільничних виборчих комісій, зокрема, при розгляді подань позивача, Донецька міська виборча комісія Донецької області керувалася вимогами Закону країни «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та як колегіальний орган прийняла рішення в межах наданих їй повноважень, з дотриманням встановленої процедури.

Пунктом 2 частини 1 статті 24 Закону 2487 встановлено, що Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію", приймає обов'язкові для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування цього Закону.

На виконання зазначеної норми Закону, Постановою Центральної виборчої комісії від 22.09.2010 N 362 було затверджено Розяснення щодо утворення дільничних виборчих комісій під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, пунктом 13 якого передбачено, що керівник відповідної місцевої організації політичної партії, уповноважена особа місцевої організації партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, або особа, що вносить подання за довіреністю місцевої організації політичної партії, надає також копію рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі або копію рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з виборів депутатів Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради. Копія такого рішення не надається у разі внесення подання до територіальної виборчої комісії, яка прийняла рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі або про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі від місцевої організації політичної партії, яка вносить відповідне подання.

При цьому, пунктом 15 цього Розяснення передбачено, що у разі невідповідності внесеного подання та доданих до нього документів вимогам статті 23 Закону або встановленій Центральною виборчою комісією формі таке подання підлягає відхиленню. Рішення щодо відхилення відповідних подань і окремих кандидатур не приймається.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що при формуванні складу дільничних виборчих комісій, зокрема, при розгляді подань кандидата на посаду Донецького міського голови ОСОБА_2, Донецька міська виборча комісія Донецької області керувалася вимогами Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та як колегіальний орган прийняла рішення в межах наданих їй повноважень, з дотриманням встановленої процедури.

З урахуванням викладених обставин, суд відмовляє у задоволенні позову в повному обсязі.

Відповідно до ч. 9 ст. 172, ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України з позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3грн.40коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

У задоволенні позову кандидата на посаду Донецького міського голови ОСОБА_2 до Донецької міської виборчої комісії Донецької області про визнання протиправними дії відповідача, які полягали у безпідставному відхиленні всіх внесених кандидатур на посади членів дільничних виборчих комісій у м. Донецьку, скасування постанови від 15 жовтня 2010 року №85 «Про утворення складу дільничних виборчих комісій у м. Донецьку Донецької області», як таку, що винесена із порушення закону, зобовязання відповідача розглянути питання щодо включення до складу дільничних виборчих комісій у місті Донецьку кандидатів у члени цих комісій, поданих позивачем відмовити.

Стягнути з кандидата на посаду Донецького міського голови ОСОБА_2 на користь Державного бюджету України (р/р 31112095700005, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, отримувач Державний бюджет Калінінського району м. Донецька) судовий збір у сумі 3 грн. 40 коп..

Постанова проголошена в повному обсязі 20 жовтня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Шинкарьова І.В.

Судді Наумова К.Г. Зеленов А. С.