Постанова № 11743458, 05.10.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2010
Номер справи
2а-20121/10/0570
Номер документу
11743458
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2010 р. справа № 2а-20121/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11-45 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Зекунова Е. В.

при секретаріКовальському А.В.

за участю:

представника позивача Добрина В.Е. за довір. від 31.12.2009р.

представника відповідача не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі структурного підрозділу «Шахта імені Карла Маркса» до Управління пенсійного фонду України в м.Єнакієве про скасування рішень про застосування фінансові санкції та нарахування пені,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» (далі ДП «Орджонікідзевугілля») в особі структурного підрозділу «Шахта імені Карла Маркса» звернулось з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Єнакієве (далі -Фонд) про скасування рішень відповідача №№ 1063, 1064, 1065, 1066 від 28.07.2010 року про застосування фінансові санкції та нарахування пені.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що 29 липня 2010 року на його адресу надійшли рішення відповідача № 1063 на суму 104948,04 грн., № 1064 на суму 1044,77 грн, №1065 на суму 96683,29 грн., №1066 від 28.07.2010 року на суму 84185,87 грн. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені. Згідно зазначених Рішень, відповідач вимагає сплатити фінансові санкції та пеню за несплату страхових внесків, у тому числі донарахованих за період з 29.03.2010р по 29.06.2010р.

Позивач не погоджується з Рішеннями Управління Пенсійного фонду України з наступних причин.

Згідно Рішення № 1066 від 28.07.2010 року підприємству нараховане штраф у розмірі 10 відсотків за своєчасно несплачені страхові внески та пеня у розмірі 0,1 відсотка за своєчасно несплачені штрафні санкції, як вбачається з розрахунку фінансової санкції, що надано Пенсійним фондом, страхові внески за лютий 2009 року в сумі 825,351,72 гривень сплачувались підприємством 31.03.2010 року, але, згідно платіжних доручень № № 83, 291, 70 від 31.03.2010 року страхові внески за лютий 2010 року фактично сплачені підприємством у сумі 827,851,72 гривень.

Згідно Рішення № 1065 від 28.07.2010 року підприємству нараховано штраф у розмірі 10 відсотків за своєчасно несплачені страхові внески та пеня у розмірі 0,1 відсотка за своєчасно несплачені штрафні санкції, як вбачається з розрахунку фінансової санкції, що надано Пенсійним фондом, страхові внески за березень 2010 року сплачувались підприємством 29.04.2010 у сумі 668 253,54 гривні та 30.04.2010 року у сумі 286 173,36 гривень, але, згідно платіжних доручень №13 та № 9 страхові внески за березень 2010 року фактично сплачені підприємством у сумі 288 673,36 гривень.

Згідно Рішення № 1064 від 28.07.2010 року підприємству нараховане пеня у розмірі 0,1 відсотка за своєчасно несплачені штрафні санкції, як вбачається з розрахунку фінансової санкції, що надано Пенсійним фондом, страхові внески за квітень 2010 року нібито повинні сплачуватись підприємством 18.05.2010, але, згідно до п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 28 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для СП «Шахта імені Карла Маркса» ДП «Орджонікідзевугілля» з урахуванням приписів та вимог п. 1 ст. 14, п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є календарний місяць. Тобто, за квітень 2010р. підприємство мало сплатити страхові внески до 28 травня 2010 року.

Згідно Рішення № 1063 від 28.07.2010 року підприємству нараховане штраф у розмірі 10 відсотків за своєчасно несплачені страхові внески та пеня у розмірі 0,1 відсотка за своєчасно несплачені штрафні санкції, як вбачається з розрахунку фінансової санкції, що надано Пенсійним фондом, страхові внески за квітень 2010 року нібито сплачувались підприємством 29.06.2010 року у сумі 84084,95 гривень та 01.06.2010 року у сумі 902392,54 гривень, але, згідно платіжних доручень № 34 та №119 від 01.06.2010 року страхові внески за квітень 2010 року фактично сплачені підприємством у сумі 972 406,52 гривні.

Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). Установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на виплату (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум.

Фактично СП «Шахта імені Карла Маркса» ДП «Орджонікідзевугілля» було сплачено страхові внески, за поточний період, а не недоїмку, пеню чи фінансові санкції за інший період, як вважає відповідач.

Як вбачається з вищенаведеного, Управління Пенсійного фонду України у м. Єнакієве Донецької області порушило встановленні положення Закону України та перевищило свої повноваження щодо накладання штрафних санкцій.

Окрім цього, відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» цей Закон є спеціальним Законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. Слід зазначити, що цей Закон, який є спеціальним з питань погашення зобов'язань, не передбачає погашення зобов'язань наступним чином: «За рахунок сум, що надходять від страхувальника... в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансові санкції у порядку календарної черговості їх виникнення». Тобто, є неправомірним посилання органів Пенсійного фонду України на п.5 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Прийнявши рішення всупереч вимогам ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Управління Пенсійного фонду України у м. Єнакієве порушило встановлені положення Закону України та перевищило свої повноваження щодо накладення штрафних санкцій.

Просить скасувати рішення відповідача №№ 1063, 1064, 1065, 1066 від 28.07.2010 року про застосування фінансові санкції та нарахування пені.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, надавши пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце справи повідомлений судом належним чином. Заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.

Надав письмові заперечення проти позову в яких зазначив, що СП шахта " Карла Маркса " ДП Орджонікідзевугілля код ЄДРПОУ 26351872, зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в м. Єнакієве, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування 27.03.2003р., реєстраційний номер № 05-27-01-1818.

Обчислення та сплата страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначено ст.20 Закону України № 1058. Відповідно п. 14 розділу XV " Прикінцевих положень" Закону № 1058 гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період , не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

Відповідно до п.6 ч. 2 ст.17 Закону № 1058 страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески. Пунктом 2 ч. 9 ст. 106 Закону України № 1058 та п.п. 9.3 п. 9 ( Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 ( Інструкції № 21-1) за несплату ( неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування ) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, виконавчі органи Пенсійного фонду України накладають штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених ( не перерахованих ) страхових внесків і фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі даних картки особового рахунку страхувальника ( п. 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 (Інструкції № 21-1), яка формується за даними звітів платника розрахованих самостійно та поданих до органу Пенсійного фонду.

Статтею 57 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» передбачено списання недоїмки із страхових внесків, заборгованості з відшкодував пільгових пенсій ( в тому числі витрат на їх доставку ) та боргу з фінансові санкції та пені, що не погашені станом на 01 березня 2010 року на вугле - та торфодобувних підприємствах, які входять до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України.

У зв'язку з тим, що списання заборгованості згідно ст. 57 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» здійснювалося в липні 2010року, то нарахування фінансової санкції та пені за несвоєчасну сплату страхових внесків по ставці 33,2%, 4% за період з 01.03.2010р.по СП шахта " Карла Маркса " ДП Орджонікідзевугілля проводилося в ручному режимі з урахуванням списаних сум.

Відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону № 1058 у разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Управлінням ПФУ в м. Єнакієве було правомірно зараховано в рахунок сплати вказаної недоїмки суми, що надійшли в рахунок сплати поточних сум страхових внесків.

Відповідно до картки особового рахунку, Структурним підрозділом шахта «Карла Маркса» ДП «Орджонікідзевугілля» не були своєчасно та в повному обсязі сплачені страхові внески за ставкою 33,2%,4 % за лютий 2010р., березень 2010р., квітень 2010р., у зв'язку з чим рішеннями від 28.07.2010р. № 1063-1066, управлінням Пенсійного фонду України в м. Єнакієве до Структурного підрозділу шахта «Карла Маркса» ДП «Орджонікідзевугілля» були застосовані фінансові санкції.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121 /2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058), у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п.5 ст.4 вказаного Положення, Пенсійний Фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу Органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обовязкове державне пенсійне страхування; призначення і виплата пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Державне підприємство “Орджонікідзевугілля”, є юридичною особою, ідентифікаційний код 32276912, адреса місцезнаходження 86405, Донецька обл., м. Єнакієве, вул. Трестівська, б.10, має у своєму складі структурний підрозділ “Шахта імені Карла Маркса».

Відповідно до п. 2 ст. 17 Закону №1058 страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати та сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону №1058 страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обовязку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону №1058 сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.

Частиною 6 ст. 20 Закону №1058 передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Пунктом 2 ч.9 ст.106 Закону України № 1058 передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду України застосовують до страхувальників фінансову санкцію за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, у вигляді штрафу залежно від строку затримки платежу.

Розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку страхувальника (п.9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за №64/8663), яка формується за даними звітів платника розрахованих самостійно. Підставою для застосування фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків також є дані картки особового рахунку страхувальника.

Відповідно до частини 2 п.9 ст.106 Закону №1058 «за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, … накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів».

В судовому засіданні встановлено, що СП «шахта імені Карла Маркса» ДП «Орджонікідзевугілля» сплачували страхові внески з затримкою платежів, а саме:

внески у сумі 825351,72 грн. за ставкою 33,2%, 4% нараховані за лютий 2010р. підлягали сплаті до 29.03.2010. включно. Фактично сплачені 31.03.2010р. У зв'язку з чим рішенням № 1066 від 28.07.2010р. нараховано пені у сумі 1650,70 грн.; застосовано фінансові санкції у сумі 82535,17 грн.

внески у сумі 954426,90 грн. за ставкою 33,2%, 4% нараховані за березень 2010р. підлягали сплаті до 28.04.2010. включно. Фактично сплачені 29.04.2010р., 30.04.2010р. У зв'язку з чим рішенням № 1065 від 28.07.2010р. нараховано пені у сумі 1240,60грн., застосовано фінансові санкції у сумі 95442,69 грн.

станом на 18.05.2010р. підлягали сплаті фінансові санкції у сумі 74626,27 грн. включно. Фактично сплачені 01.06.2010р. У зв'язку з чим рішенням № 1064 від 28.07.2010р. нараховано пені у сумі 1044,77 грн.;

внески у сумі 986477,49 грн. за ставкою 33,2%, 4% нараховані за квітень 2010р. підлягали сплаті до 28.05.2010. включно. Фактично сплачені 01.06.2010р., 29.06.2010р. У зв'язку з чим рішенням № 1063 від 28.07.2010р. нараховано пені у сумі 6300,29 грн., застосовано фінансові санкції у сумі 98647,75 грн.

У відповідності до ч. 2 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно частини 5 ст.106 зазначеного Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Отже, виходячи із змісту вказаних норм Закону відповідач зобов'язаний зарахувати сплату поточних сум страхових внесків в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд відзначає, що такі докази представник відповідача надав в повному обсязі і вони є належними.

У відповідності до викладеного та аналізу зазначених правових норм суд приходить до висновку, що рішення № 1063 на суму 104948,04 грн., № 1064 на суму 1044,77 грн, №1065 на суму 96683,29 грн., №1066 від 28.07.2010 року на суму 84185,87 грн. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені є правомірними та скасуванню не підлягають.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд бере до уваги положення частини 2 ст. 94 КАС України згідно яких, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз;

Оскільки у матеріалах справи відсутні документальні докази судових витрат відповідача, суд, у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, їх не компенсує.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 181, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі структурного підрозділу «Шахта імені Карла Маркса» до Управління пенсійного фонду України в м. Єнакієве про скасування рішень про застосування фінансові санкції та нарахування пені відмовити повністю.

Вступна та резолютивна частини постанови суду проголошено 05 жовтня 2010 року у присутності представника позивача. Повний текст постанови виготовлено 08 жовтня 2010 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя Зекунов Е. В.