Постанова № 11743176, 07.10.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
07.10.2010
Номер справи
2а-9370/10/2/0170
Номер документу
11743176
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 жовтня 2010 р.Справа №2а-9370/10/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійська швейна фабрика»

до Державної податкової інспекції в м. Євпаторії

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень

за участю представників:

від позивача Володін Є.Р. пред-к, дов. від 13.12.2007 р. .

від відповідача Тумашов А.М. пред-к,дов. № 10378/10/10-0 від 20.09.2010 р.

Котлярова О.В. пред-к, дов. № 9498/10/10-0 від 30.08.2010р.

Суть спору: Відкрите акціонерне товариство «Євпаторійська швейна фабрика» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом , в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м.Євпаторії (далі відповідач) від 13.04.2010 р. №0001921503/0 та № 0001931503/0. Вимоги мотивовані тим, що вказані податкові повідомлення - рішення прийняти відповідачем без зясування обставин , з порушенням вимог чинного законодавства, що призвело до необґрунтованого застосування штрафних санкцій.

Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 21.09.2010 р., надав заперечення на позов (вих. №8663/10/10-0 від 09.08.2010 р.), в яких вказав на відсутність підстав для задоволення позовних вимог, до позивача були застосовані штрафні санкції в порядку, передбаченому чинним законодавством, за несвоєчасну сплату ним узгоджених податкових зобовязань.

Під час проведення судових засідань представники сторін наполягали на вимогах та доводах, викладений у позові та запереченнях до нього.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач провів невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати погодженої суми податкового зобовязання по земельному податку за 2002-2003р.р., за результатами якої 09.04.2010 р. склав акт № 593/15-3.

У висновках зазначеного акту зафіксовано встановлення порушення позивачем Законом України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” щодо своєчасності сплати ним узгоджених податкових зобовязань по земельному податку.

На підставі акту перевірки № 593/15-3 від 09.04.2010 р. відповідачем 13.04.2010р. прийнято податкові повідомлення рішення № 0001931503/0, згідно з яким позивач у звязку з порушенням граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання по земельному податку у сумі 3286,30 грн., передбаченого п.п. 5.3.1.п.5.3.ст.5. Законом України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та на підставі п.п.17.1.7п.17.1.ст.17 вказаного закону за затримку на 30 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання був зобовязаний сплатити штраф у розмірі 328,63 грн., та № 0001921503/0, згідно з яким позивач у звязку з порушенням граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання по земельному податку у сумі 11131,15 грн., передбаченого п.п. 5.3.1.п.5.3.ст.5. Законом України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та на підставі п.п.17.1.7п.17.1.ст.17 вказаного закону за затримку на 86 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання був зобовязаний сплатити штраф у розмірі 2226,23 грн.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов язкових платежів) є Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Ст. 1 закону визначає, що податковим боргом (недоїмкою) є податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Порядок подання податкових декларацій та визначення суми податкових зобовязань визначений у ст. 4 вказаного закону, п.п. 4.1.4 якої визначає, що податкові декларації податкові декларації подаються за базовий податковий період що дорівнює календарному місяцю протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Уп.п.4.1.5.ст4 Закону визначено, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день.

У п. 5.3.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченогоп.п.4.1.4п.4.1.ст.4 Закону для подання декларації платника податків. У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф, зокрема, при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем, граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу (п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” ).

Відповідно до п.п. 5.4.1.п.5.4. ст. 5 вказаного закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена у строки, визначені у Законі, визнається сумою податкового боргу платника податків.

У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф, зокрема, при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання , - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу (п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” ).

Відповідно до п.п. 15.1.1. п. 15.1. ст. 15 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий орган має право самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податків не пізніше 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобовязань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобовязання.

До матеріалів справи залучена копія Акту № 593/15-3 від 09.04.2010 р. про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати своєчасності сплати погодженої суми податкового зобовязання по земельному податку за 2002-2003р.р., в якому встановлено порушення позивачем строків сплати земельного податку за 2002-2004 р.р.

Представники відповідача у судових засіданнях зазначили, що при проведені перевірки позивача було встановлено порушення ним вимог ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” щодо сплати сум податкових зобовязань , зазначених у поданих ним розрахунках земельного податку за зазначені періоди часу.

Вивчивши обставини справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що відповідач, керуючись положеннями п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, мав право прийняти податкові повідомлення - рішення по стягненню з позивача штрафу за порушення ним строків сплати узгоджених податкових зобовязань, діючи тільки у рамках строку, передбаченого п.п.15.1.1. п. 15.1. ст. 15 вказаного Закону.

Однак, матеріали справи свідчать про те, що відповідачем у квітні 2010 р. прийняти податкові повідомлення - рішення щодо застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку, термін сплати якого був у період з 2002р по 2004 р.

За таких обставин суд приходить до висновку, що податкові повідомлення рішення № 0001921503/0 та № 0001931503/0 прийняти відповідачем з порушенням вимог зазначених вище положень Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, в наслідок чого підлягають задоволенню позовні вимоги по визнанню їх протиправними та скасуванню.

Крім того суд вважає необхідним зазначити, що під час розгляду справи позивачем надана копія акту звірення розрахунків по сплаті ним податків станом на 01.11.2004 р., в якому зафіксовано те, що на зазначену дату у нього були нараховані штрафні санкції «довідково» у сумі 2554,86 грн.

До матеріалів справи також залучена копія відповіді податкового органу № 12490/10/19-0-05 від 03.11.2004 р., в якому зазначено, що станом на 29.11.2004 р. по земельному податку з юридичних осіб переплата за основним платежем складала 1046,45 грн., штрафні санкції, нараховані «довідково» в автоматичному режимі дорівнювали 2554,86 грн.

За таких обставин суд вважає, що, ще у 2004 р. позивач розрахував штрафні санкції, мав в термін, визначений у ст. 15 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, прийняти рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до платника податків.

Під час судового засідання, яке відбулось 07.10.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 14.10.2010р.

Керуючись ст.ст. 98, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Євпаторії від 13.04.2010 р. № 0001921503/0 та №0001931503/0

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійська швейна фабрика» (м. Євпаторія, вул. 9-травня, 49 код ЄДРПОУ 05468050, банківські реквізити невідомі) 3,40 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.