Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2010 р.Справа № 2-а-65/09/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.
Суддів: Григоров А.М. , Подобайло З.Г.
за участю секретаря судового засідання Галан О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватна фірма "Центр сільськогосподарського інвестування "Аграрій" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.12.2009р. по справі№2-а-65/09/2070
за позовом Приватна фірма "Центр сільськогосподарського інвестування "Аграрій" <Список ><Текст >
до Вовчанська міжрайонна державна податкова інспекція в Харківській області <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ПФ "Центр сільськогосподарського інвестування "Аграрій", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд скасувати рішення Вовчанської МДПІ Харківської області від 21 листопада 2008 року № 3810/10/28-016, рішення Вовчанської МДПІ Харківської області від 31 грудня 2008 року № 4238/10/28-016, податкове повідомлення-рішення відповідача від 19 грудня 2008 року № 0000642301/0. Позивач не погоджується з висновками відповідача, які викладені в акті перевірки щодо порушення ним норм податкового законодавства. В обрунтування позовних вимог зазначив, що податкове повідомлення-рішення від 19грудня 2008 року № 0000642301/0 винесено на підставі акта від 16 грудня 2008 року № 1228/23-31529825, складеного за результатами невиїзної документальної перевірки з питань достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2006 року. Податковою інспекцією було відмовлено в бюджетному відшкодуванні податку на додану вартість в рахунок зменшення податкових зобов'язань з ПДВ, що призвело до нарахування податкового зобов'язання та штрафних санкцій за його несвоєчасну сплату в листопаді 2008 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від07 грудня 2009 року в задоволенні адміністративного позову Приватної фірми "Центр сільськогосподарського інвестування "Аграрій" до Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області про скасування рішень відмовлено у повному обсязі.
ПФ "Центр сільськогосподарського інвестування "Аграрій", не погоджуючись з вказаною постановою суду, в апеляційній скарзі вказує, що постанова є необґрунтованою та незаконною, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від07 грудня 2009 року та прийняти нову, якою задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
Сторони в судове засідання не зявились, були повідомлені належним чином.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Вовчанської МДПІ Харківської області від 21 листопада 2008 року № 3810/10/28-016, рішення Вовчанської МДПІ Харківської області від 31 грудня 2008 року № 4238/10/28-016, податкове повідомлення-рішення відповідача від 19 грудня 2008 року № 0000642301/0 були прийняті відповідачем правомірно, у відповідності до вимоги діючого законодавства, тому підстави для їх скасування відсутні.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що в грудні 2008 року була здійснена невиїзна документальна перевірка ПФ "ЦСІ "Аграрій" (код ЄДРПОУ 31529825) з питання достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування за лютий 2006 року. За результатами перевірки встановлено, що зменшено суму, що підлягала бюджетному відшкодуванню шляхом зарахування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за лютий 2006 року на суму 3513329 грн. по причині того, що підприємством в порушення п. п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Законом України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України від 25.03.2005 року №2505-ІУ) ( надалі - Закон “Про ПДВ”) невірно визначена частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченого отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг). На підставі висновків, викладених в акті перевірки, Вовчанською МДПІ було винесено оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення, яким підприємству зменшено суму, що підлягала бюджетному відшкодуванню шляхом зарахування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за лютий 2006 року на суму 3513329 грн. та донараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 124476 грн.
Посилання позивача, що він належним чином керуючись положеннями Закону “Про ПДВ” щоперіоду правильно обраховував податок на додану вартість, враховуючи при цьому результати обліку попередніх податкових періодів, і тому його право на податковий кредит не зникає, а переноситься з одного податкового періоду в інший є необґрунтованими, оскільки результати обрахування податку на додану вартість щоперіоду повинні насамперед відображатись платником у відповідних рядках податкових декларацій з податку на додану вартість. Податкові декларації з податку на додану вартість ПФ “ЦСІ “Аграрій” за період 2004-2008 роки Вовчанською МДПІ не були визнані у якості податкових декларацій. Правомірність рішень Вовчанської МДПІ про невизнання зазначеної податкової звітності позивача, крім іншого, підтверджена судовими рішеннями, що набули законної сили у встановленому порядку.
Як встановлено у ході здійснення попередніх планових виїзних перевірок посадовими особами ПФ “ЦСІ “Аграрій” не в повному обсязі надавались документи. Зокрема, для перевірки надавались лише первинні бухгалтерські документи, а регістри бухгалтерського обліку (журнали-ордери), головні книги та дані податкового обліку, які б засвідчували повноту всіх здійснених господарських операцій на перевірку не надані, тому фахівцям, які здійснювали перевірку, не було можливості об'єктивно, послідовно та в повному обсязі перевірити всі операції, пов'язані з нарахуванням та сплатою податків, а також дослідити факти придбання та реалізації товарів (робіт, послуг), наявності складських приміщень, що в свою чергу не дало можливості перевірити правомірність обрахування ПДВ. Виходячи з вищевикладеного, фахівці Вовчанської МДПІ були позбавлені можливості перевірити правильність нарахування приватною фірмою податкового кредиту з ПДВ, який виник за результатами господарської діяльності за період 2004-2006 роки (період, який було охоплено останніми плановими виїзними перевірками).
З позову ПФ “ЦСІ “Аграрій” вбачається, що внаслідок хибного розуміння порядку відшкодування з бюджету сум ПДВ у тому чи іншому періоді, позивач вважає за правомірне заявлення до відшкодування з бюджету у лютому 2006 року залишку від'ємного значення січня 2005 року. Втім, перевіркою встановлено, що ПФ “ЦСІ “Аграрій” заявила до відшкодування з бюджету у лютому 2006 року залишок від'ємного значення січня 2005 року згідно порядку відшкодування, який діяв з 01.01.2008року і впроваджений пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України від 03.04.97 року №168/97-ВР “Про податок на додану вартість” (із змінами внесеними Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.07р. №107-УІ), але, у періоді, коли платник податку заявив ПДВ до відшкодування з бюджету (лютий 2006 року) діяв інший порядок відшкодування з бюджету, який впроваджений пп.7.7.2 п.7.7. ст.7 закону України "Про податок на додану вартість" (із змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" від 25.03.05р. №2505-ІУ) зокрема: відшкодуванню з бюджету підлягала частина від'ємного значення, яка дорівнювала сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді. Попередній податковий період для лютого 2006 року є січень 2006 року.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної сили в часі, платник не може заявляти до відшкодування з бюджету суми ПДВ шляхом надання уточненого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок у лютому 2006 року залишку від'ємного значення січня 2005 року.
Перевіркою правильності заповнення показників довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого в звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, яка надана до податкової інспекції у листопаді 2008 року (додаток 2) встановлено, що по рядку 1 колонки 2 вищезазначеної довідки “залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (ряд.24 податкової декларації звітного періоду)” підприємством в порушення пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України від 03.04.97 року №168/97-ВР “Про податок на додану вартість” (із змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" від 25.03.05р. №2505-ІУ ) відображено “звітний період, у якому виникла сума” січень 2005 року хоча, згідно вищевказаного Закону, підприємство мало б відобразити залишок від'ємного значення лише попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 24 податкової декларації звітного податкового періоду), тобто повинно було відобразити залишок від'ємного значення за січень 2006 року. При цьому, що податкова декларація з податку на додану вартість за січень 2006 року (№2116 від 17.02.06р.), яка надана позивачем до Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції, не була визнана податковою інспекцією як податкова декларація, у зв'язку з чим показники цієї декларації нульові, тобто значення рядка 26 декларації з ПДВ за січень 2006 року відсутнє.
Перевіркою правильності заповнення розрахунку суми бюджетного відшкодування, який надано позивачем до податкової інспекції у листопаді 2008 року (вх. № 181109 від 20.11.2008р.) ( період за який виправляються помилки - лютий 2006 року) встановлено, що ПФ "ЦСІ "Аграрій" задекларовано наступні показники у розрізі таких рядків: залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду - 3554732,0 грн., частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) - 3513329,0 грн., сума, що підлягає відшкодуванню - 3513329,0 грн.
У періоді за який, позивачем виправляються помилки, розрахунок суми бюджетного відшкодування заповнювався, за формою, яка була затверджена наказом ДПА України “Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання” від 30.05.1997 року №166 (із змінами внесеними Наказом ДПА України “Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість” від 15.06.2005 року .N2213), який зареєстровано в Мін'юсті України 30.06.2005 року за №702/10982, тобто зазначена форма розрахунку суми бюджетного відшкодування діяла до моменту внесення змін до зазначеного наказу наказом ДПА України від 17.03.2008 року №159 (до 01.03.2008року). Відмінність у формах розрахунків бюджетного відшкодування полягає зокрема у тому, що в періоді з 01.06.05 по 01.03.08 бюджетному відшкодуванню підлягала частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг) - (ст.103 розділу VI "Прикінцевих положень" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" від 15.03.05р. №2505-ІУ), а у періоді з 01.01.08 по дійсний час “бюджетному відшкодуванню підлягає частина залишку від'ємного значення, яка фактично сплачена отримувачем товарів послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг)” (абз.2 п.13 розділу 2 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.07р. №107-УІ).
Таким чином, ПФ "ЦСІ "Аграрій" у листопаді 2008 року надало до податкової інспекції розахунок суми бюджетного відшкодування, в якому коригуються (виправляються) показники лютого 2006 року за формою, яка є дійсною на даний час (з 01.03.2008 року) і яка в свою чергу відмінна від форми, яка повинна була заповнюватися платниками податку у лютому 2006 року.
В звязку з тим, що ПФ “ЦСІ “Аграрій” невірно визначена частина від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг), з урахуванням положень п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону. України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 року №168/97-ВР (зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" від 25.03.05р. №2505-ГУ)) підприємству цілком правомірно зменшено суму, що підлягала бюджетному відшкодуванню шляхом зарахування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за лютий 2006 року на 3513329 грн. Якщо внаслідок завищення отримане бюджетне відшкодування, платник податку визнається таким, що ухиляється від оподаткування, і до нього застосовуються санкції відповідно до законодавства.
Щодо безпідставного, на думку позивача, прийняття Вовчанською МДПІ рішень від 21.11.2008р. №3810/10/28-016 та від 31.12.2008 р. №4238/10/28-016 слід зазначити, що факт невизнання зазначеними рішеннями звітності позивача жодним чином не мав вплинути на підстави прийняття оскаржуваного рішення від 19.12.2008р. №0000642301/0 про визначення штрафних санкцій по податку на додану вартість в розмірі 124476 грн., оскільки, крім викладених вище обставин, показники цієї невизнаної звітності не знайшли належного відображення у показниках декларації з ПДВ за лютий 2006 р. Крім того, внаслідок оскарження позивачем у адміністративному порядку рішень МДПІ про невизнання податкових декларацій від 21.11.2008 р. №3810/10/28-016 та від 31.12.2008 р. №4238/10/28-016 податковою інспекцією зазначені рішення були скасовані в частині визначення в якості мотиву - необхідність надання звітності за формами декларацій дійсними на момент їх складання, та прийнято рішення, яким платнику, з посиланням на норми діючого податкового законодавства, було роз'яснено про причини неможливості прийняття декларацій ПФ “ЦСІ “Аграрій” за період 2003 - 2006 р.р., а саме : “Підпунктом 17.2. Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі - Закон №2181-111) передбачено, що платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку; б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку. Вовчанською МДПІ було здійснено ряд перевірок фінансово-господарської діяльності підприємства. Зокрема актом від 27.01.2006 року №9/23-31529825 був перевірений період з 01.10.2003 року по 30.09.05 року, актом від 06.04.2007 року №323/23-31529825 період з 01.10.2005 р. по 31.12.2006 р. При цьому слід враховувати, що підпунктом 4.4 пункту 4 Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 №166 (зі змінами та доповненнями), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України №250/2054 від 09.07.97, передбачено, що „якщо платник самостійно виявив помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, то такий платник зобов'язаний подати в порядку, встановленому для подання декларацій з податку на додану вартість (без урахування граничного терміну подання, але з урахуванням строків давності, встановлених ст.15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 року (1095 днів)), уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок". Тобто ПФ „ЦСІ "Аграрій" виправлено помилки податкових періодів, які вже перевірені контролюючим органом та стосовно яких минув законодавчо встановлений строк давності.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у позові, та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Приватна фірма "Центр сільськогосподарського інвестування "Аграрій" залишити без задоволення.
постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.12.2009р. по справі№2-а-65/09/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя<підпис >Мельнікова Л.В.
Судді<підпис >
<підпис >Григоров А.М. Подобайло З.Г. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 02.08.2010 р.