Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №: 398/5710/23
провадження №: 3/398/181/24
ПОСТАНОВА
Іменем України
"23" лютого 2024 р. м.Олександрія
Суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Подоляк Я.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який згідно протоколу не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
05.11.2023 року в 15 год 20 хв ОСОБА_1 , керував автомобілем ВАЗ 21063, днз. НОМЕР_1 , в м.Олександрія Кіровоградської області, по вул.Діброви, не маючи посвідчення водія відповідної категорії. Правопорушення вчинено повторно протягом року, постанова серія ЕАС №6980062 від 12.05.2023 року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1 «а» ПДР України та вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.5 ст.126 КУпАП.
Крім того, 05.11.2023 року в 15год 20хв ОСОБА_1 , будучи особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, керував автомобілем ВАЗ 21063, днз. НОМЕР_1 , в м.Олександрія Кіровоградської області, по вул.Діброви, з явними ознаками наркотичного сп`яніння, а саме, звужені зіниці, які не реагують на світло та підвищена рухливість. Від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп`яніння у встановленому законом порядку відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судові засідання призначені на 24.11.2023, 21.12.2023, 24.01.2024, 01.02.2024 та 23.02.2024,. не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом направлення судових повісток на адресу місця його проживання, зазначену під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, однак поштові відправлення з судовими повістками на 01.02.2024 та 23.02.2024 року повернулись на адресу суду з відміткою про невручення у зв`язку з закінченням терміну їх зберігання. Крім того, виклик ОСОБА_1 було також здійснено шляхом направлення СМС повідомлень на номер телефону, вказаний ним у заявці про отримання судової повістки в електронній формі за допомогою СМС повідомлення, однак повідомлення не були доставлені абоненту з технічних причин оператора мобільного зв`язку, що підтверджується довідками про недоставляння СМС.
Крім того, ОСОБА_1 було достовірно відомо про наявність в суді справи про адміністративні правопорушення стосовно нього, він був обізнаний щодо вищевказаних подій, йому було повідомлено, у вчиненні яких адміністративних правопорушень йому висувається обвинувачення, тому, зважаючи на це, він мав реальну можливість та нагоду хоча б поцікавитись про стан та перебіг справи щодо нього або стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду.
Стаття 7 КУпАПвказує на те, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікована Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 року, гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Відповідно до Глави 21 КУпАПособа, яка притягається до адміністративної відповідальності, зобов`язана добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов`язки.
Слід також відзначити, що і Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» наголосив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження.
Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 не виконує процесуального обов`язку щодо своєчасної явки до суду за викликом, не повідомляє про причини неявки, клопотань по відкладення розгляду справи із зазначенням причин неможливості розгляду справи не надає, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності
Дослідивши адміністративний матеріал, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.9КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність
Пунктом 2.1а ПДР України передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП настає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Відповідальність за ч. 2 ст. 126 КУпАП настає за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Згідно п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.3 ст.130 КУпАП відповідальність настає за дії, передбаченічастиною першоюцієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -
За ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції закріплено у ст. 266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 № 1452/735.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, підтверджується:
- протоколами про адміністративні правопорушення від 05.11.2023 року серія ААД №№542877, 542878, які складено відповідно до вимог ст. 256 КУпАП та в яких розкрито суть адміністративних правопорушень;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 05.11.2023 року, який пояснив, що 05.11.2023 року в 15год 20хв він керував автомобілем ВАЗ 21063, днз. НОМЕР_1 , в м.Олександрія Кіровоградської області, по вул.Діброви, та був зупинений працівниками поліції. Пройти огляд для визначення стану наркотичного сп`яніння він відмовляється. Посвідчення водія він взагалі не отримував.
- довідкою ОлександрійськогоРВП ГУНПв Кіровоградськійобласті від 09.11.2023 року згідно з якою стосовно ОСОБА_1 12.5.2023 року було винесено постанову серія ЕАС №6980062 про вчинення адміністративного правопорушення, передбачене ч.2 ст.126 КУпАП,та накладено адміністративне стягненняу видіштрафу;
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕАС №6980062 від 12.05.2023 року, згідно якої ОСОБА_1 визнано винним за ч.2 ст.126 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 3400,00грн;
- довідкою Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області від 09.11.2023 року, згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за даними Інформаційно-телекомунікаційної системи «ІПНПУ» підсистеми НАІС «Посвідчення», посвідчення водія не отримував взагалі;
- копією постанови Кременчуцького районного суду Полтавської області від 11.08.2023 року, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП та з урахуванням ч.2 ст.36 КУпАП накладено стягнення у виді штрафу в сумі 40 800 грн;
- копією постанови Кременчуцького районного суду Полтавської області від 08.09.2023 року, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП та з урахуванням ч.2 ст.36 КУпАП накладено стягнення у виді штрафу в сумі 40 800 грн;
- копією постанови Автозаводського районного суду м. Кременчука від 17.11.2023 року, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП та з урахуванням ч.2 ст.36 КУпАП накладено стягнення у виді штрафу в сумі 51 000 грн без позбавлення права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу;
- відеозаписом, розміщеним на CD-диску, який є додатком до протоколів та на якому зафіксовано відмову ОСОБА_1 пройти огляд на визначення стану наркотичного сп`яніння в закладі охорони здоров`я, та визнання ним факту вживання наркотичного засобу канабіс шляхом куріння.
Ураховуючи вищевикладене, суддя, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених:
ч.5 ст. 126 КУпАП повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом;
ч.3 ст.130 КУпАП відмова особи, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп`яніння.
Разом з тим, згідно п. 7 ч. 1ст. 247 КУпАПпровадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбаченихст. 38 КУпАП.
Відповідно доч.2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цьогоКодексучи іншихзаконів підвідомчісуду (судді),стягнення можебути накладеноне пізнішяк черезтри місяціз днявчинення правопорушення,а притриваючому правопорушенні-не пізнішяк черезтри місяціз дняйого виявлення.Згідно ч.7вказаної статтіуразі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Стосовно правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП встановлено загальні строки накладення адміністративного стягнення, тобто 3 місяці, тому, враховуючи, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 05.11.2023 року серія ААД № 542878 правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП ОСОБА_1 було вчинено 05.11.2023 року, і до днярозгляду справисудом,пройшло більшетрьох місяців,приходжу довисновку,що провадженняпо справі проадміністративне правопорушенняпередбачене ч.5ст.126КУпАП стосовно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення.
Разом з тим, згідно ч.6 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбаченихстаттею 130цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.
На час розгляду справи судом, а саме, 23.02.2024 року, строки накладення адміністративного стягнення за вчинення ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП, не закінчились.
Враховуючи викладене, суддя вважає доцільним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у в межах санкції ч. 3 ст. 130 КУпАП виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 51000 (п`ятдесят одну тисячу) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років, без конфіскації транспортного засобу.
При призначення стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами суд керується правовими висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 04.09.2023 у справі № 702/301/20, де зазначено, що правова природа додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами не зводиться виключно до вилучення посвідчення водія та не вичерпується такою дією, а застосовується на певний період, тривалість якого визначається судом відповідно до санкції відповідної частини статей і полягає у забороні керувати транспортними засобами.
При цьому, приймаючи до уваги, що згідно протоколів про адміністративні правопорушення автомобіль марки «ВАЗ 21063», д.н.з НОМЕР_1 , належить ОСОБА_2 , тобто ОСОБА_1 не являється його власником, суддя вважає за необхідне призначити адміністративне стягнення без конфіскації транспортного засобу.
Крім того, відповідно до вимогст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4Закону України "Про судовий збір", вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 грн 60 коп.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.38, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130, ст.ст.247,283,284,294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП.
Провадження посправі пропритягнення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,до адміністративноївідповідальності за вчиненняадміністративного правопорушення,передбаченого ч.5 ст.126КУпАП, закрити у зв`язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 51000 (п`ятдесят одну тисячу) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років, без конфіскації транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у сумі 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп.
Реквізити для сплати штрафу, назва платежу: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху; номер рахунку UA658999980313000149000011001; отримувач коштів: ГУК у Кіров.обл./Кіров.обл./21081300, код за ЄДРПОУ: 37918230; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 21081300; призначення платежу *; 121; код платника; ПІБ адмінштраф.
Реквізити для сплати судового збору Назва платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави; № рахунку: UA908999980313111256000026001; Назва одержувача коштів: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз`яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу у встановлений ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення строк, постанова буде направлена для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 Кодексу України про адміністративне правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом 3-х місяців.
Суддя Яна Миколаївна ПОДОЛЯК