Постанова № 117417473, 28.02.2024, Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
28.02.2024
Номер справи
398/5638/23
Номер документу
117417473
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №: 398/5638/23

провадження №: 3/398/160/24

ПОСТАНОВА

Іменем України

"28" лютого 2024 р. м.Олександрія

Суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Подоляк Я.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який згідно протоколу не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.4 ст.121, ч.5 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

02.11.2023 року о 15 год 34 хв в м.Олександрія по проспекту Соборний ОСОБА_1 керував мопедом «Хонда діо», без номерного знака, на якому були відсутні дзеркала заднього виду. Правопорушення вчинено повторно протягом року, постанова серія БАД №85717 від 29.07.2023 року за ч.1 ст.121 КУпАП. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.31.4.7а ПДР України та вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.4 ст.121 КУпАП.

Крім того, 02.11.2023 року о 15 год 34 хв в м.Олександрія по проспекту Соборний ОСОБА_1 керував мопедом «Хонда діо», не маючи посвідчення водія відповідної категорії. Правопорушення вчинено повторно протягом року, постанова серія БАД №85717 від 29.07.2023 року за ч.2 ст.126 КУпАП. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1 «а» ПДР України та вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.5 ст.126 КУпАП.

Крім того,02.11.2023року о15год 34хв ОСОБА_1 в м.Олександріяпо проспектуСоборний,керував мопедом«Хонда діо»з явнимиознаками алкогольногосп`яніння (запахалкоголю спорожнини рота,виражене тремтінняпальців рук,поведінка,що невідповідає обстановці). Огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння було проведено зі згоди водія на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаталізатора «Drager Alcotest 6820». Результат тесту становив 0,55 проміле. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.9а Правил дорожнього руху України, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.

ОСОБА_1 , в судові засідання призначені на 20.11.2023, 18.12.2023, 01.01.2024, 31.01.2024 та 28.02.2024,. не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом направлення СМС повідомлень на номер телефону, вказаний ним у заявках про отримання судової повістки в електронній формі за допомогою СМС повідомлення, однак повідомлення не були доставлені абоненту у зв`язку з його тимчасовою недоступністю. Також виклик ОСОБА_1 в судові засідання на 31.01.2024 та 28.02.2024 року було здійснено шляхом направлення судових повісток на адресу місця його проживання, зазначену під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, однак поштові відправлення з судовими повістками повернулись на адресу суду з відміткою про невручення у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.

Крім того, ОСОБА_1 було достовірно відомо про наявність в суді справи про адміністративні правопорушення стосовно нього, він був обізнаний щодо вищевказаних подій, йому було повідомлено, у вчиненні яких адміністративних правопорушень йому висувається обвинувачення, тому, зважаючи на це, він мав реальну можливість та нагоду хоча б поцікавитись про стан та перебіг справи щодо нього або стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду.

Стаття 7 КУпАПвказує на те, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікована Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 року, гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

Відповідно до Глави 21 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, зобов`язана добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов`язки.

Слід також відзначити, що і Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» наголосив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження.

Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 не виконує процесуального обов`язку щодо своєчасної явки до суду за викликом, не повідомляє про причини неявки, клопотань по відкладення розгляду справи із зазначенням причин неможливості розгляду справи не надає, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності

Дослідивши адміністративний матеріал, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст.9КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з п.31.4.7 (а) ПДР України забороняється експлуатація транспортних засобів в яких немає передбачених конструкцією транспортного засобу стекол, дзеркал заднього виду.

Частиною 4 статті 121 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частинами першою - третьою цієї статті, а саме, за: керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів; керування водієм транспортним засобом, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, що має несправності, передбачені частиною першою цієї статті, або технічний стан і обладнання якого не відповідають вимогам стандартів, правил дорожнього руху і технічної експлуатації, керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов`язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов.

Пунктом 2.1а ПДР України передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП настає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.

Відповідальність за ч. 2 ст. 126 КУпАП настає за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.

Згідно п. 2.9а ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;

За ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції закріплено у ст. 266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 № 1452/735.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.4 ст.121, ч.5 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується:

- протоколами про адміністративні правопорушення від 02.11.2023 року серія ААД №№542805, 542830, 542831, які складено відповідно до вимог ст. 256 КУпАП та в яких розкрито суть адміністративних правопорушень;

- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 02.11.2023 року, згідно якого огляд було проведено на місця зупинки транспортного засобу, результат огляду позитивний, 0,55%;

- результатами проведення тесту для визначення стану алкогольного сп`яніння за допомогою алкотестера «Drager Alcotest 6820» від 02.11.2023 року, який показав результат 0,55%;

-актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого результат огляду позитивний, 0,55%;

- довідкою Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградськійобласті від 06.11.2023 року згідно з якою стосовно ОСОБА_1 29.07.2023 року було складено дві постанови серія БАД №85717 про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.121 та ч.2 ст.126 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу;

- копіями постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАД №85717 від 20.07.2023 року, згідно якої ОСОБА_1 визнано винним за ч.1 ст.121 КУпАП та за ч.2 ст.126 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 3400,00 грн;

- довідкою Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області від 06.11.2023 року, згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за даними Інформаційно-телекомунікаційної системи «ІПНПУ» підсистеми НАІС «Посвідчення», посвідчення водія не отримував взагалі;

- відеозаписом, розміщеним на CD-диску, який є додатком до протоколів та на якому зафіксовано факт проходження ОСОБА_1 огляду для визначення стану алкогольного сп`яніння за допомогою алкотестера «Drager Alcotest 6820», який показав результат 0,55%.

Ураховуючи вищевикладене, суддя, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до висновку про винуватість ОСОБА_2 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених:

ч.4 ст.121 КУпАП - повторне протягом року керування водієм транспортним засобом, що має технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється,

ч.5 ст. 126 КУпАП повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом;

ч.1 ст.130 КУпАП керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп`яніння.

Разом з тим, згідно п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Відповідно до ч.2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи іншихзаконів підвідомчісуду (судді),стягнення можебути накладеноне пізнішяк черезтри місяціз днявчинення правопорушення,а притриваючому правопорушенні-не пізнішяк черезтри місяціз дняйого виявлення.Згідно ч.7вказаної статтіуразі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

Стосовно правопорушень, передбачених ч.4 ст.121, ч.5 ст.126 КУпАП встановлено загальні строки накладення адміністративного стягнення, тобто 3 місяці з дня їх вчинення, тому, враховуючи, що згідно протоколів про адміністративне правопорушення від 02.11.2023 року серія ААД № 542830, 542831 правопорушення, передбачені ч.4 ст.121 та ч.5 ст.126 КУпАП, ОСОБА_1 було вчинено 02.11.2023 року, і до дня розгляду справи судом, тобто 28.02.2024 року, пройшло більше трьох місяців, приходжу до висновку, що провадження по справі про адміністративні правопорушенняпередбачені ч.4ст.121та ч.5ст.126КУпАП стосовно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення.

Разом з тим, згідно ч.6 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.

На час розгляду справи судом, а саме, 28.02.2024 року, строки накладення адміністративного стягнення за вчинення ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не закінчились.

Враховуючи викладене, суддя вважає доцільним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

При призначення стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами суд керується правовими висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 04.09.2023 у справі № 702/301/20, де зазначено, що правова природа додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами не зводиться виключно до вилучення посвідчення водія та не вичерпується такою дією, а застосовується на певний період, тривалість якого визначається судом відповідно до санкції відповідної частини статей і полягає у забороні керувати транспортними засобами.

Крім того, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 грн 60 коп.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.38, ч.4 ст.121, ч.5 ст.126, ч.1 ст.130, ст.ст.247,283,284,294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.121 КУпАП.

Провадження по справі про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , доадміністративної відповідальності за вчиненняадміністративного правопорушення,передбаченого ч.4ст.121КУпАП, закрити у зв`язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП.

Провадження по справі про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , доадміністративної відповідальності за вчиненняадміністративного правопорушення,передбаченого ч.5 ст.126КУпАП, закрити у зв`язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у сумі 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп.

Реквізити для сплати штрафу, назва платежу: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху; номер рахунку UA658999980313000149000011001; отримувач коштів: ГУК у Кіров.обл./Кіров.обл./21081300, код за ЄДРПОУ: 37918230; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 21081300; призначення платежу *; 121; код платника; ПІБ адмінштраф.

Реквізити для сплати судового збору Назва платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави; № рахунку: UA908999980313111256000026001; Назва одержувача коштів: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Роз`яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу у встановлений ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення строк, постанова буде направлена для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 Кодексу України про адміністративне правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.

Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом 3-х місяців.

Суддя Яна Миколаївна ПОДОЛЯК