Ухвала суду № 11741589, 29.07.2010, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2010
Номер справи
2-а-12709/09/1670
Номер документу
11741589
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2010 р.Справа № 2-а-12709/09/1670

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бенедик А.П.

Суддів: Калиновського В.А. , Кононенко З.О.

за участю секретаря судового засідання Лаби О. П.

представника відповідача - Пусан Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фан-Сервіс" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 02.09.2009р. по справі №2-а-12709/09/1670

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фан-Сервіс" <Список ><Текст >

до Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції в Полтавській області <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >

про визнання рішення про застосування штрафних(фінансових) санкцій нечинним,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фан-Сервіс", звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції в Полтавській області, в якому просив суд скасувати рішення Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції в Полтавській області в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" щодо застосування при здійсненні розрахункових операцій незареєстрованного та неопломбованого РРО.

29.04.2009 року в судовому засіданні відповідною заявою уточнив свої позовні вимоги та просив визнати рішення Кременчуцької ОДПІ № 0005762303/2754 від 29.09.2008 року нечинним повністю.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що автоматичні гральні автомати не є реєстраторами розрахункових операцій у розумінні ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а тому накладення штрафних (фінансових) санкцій за застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованного, неопломбованого реєстратора розрахункових операцій є неправомірним.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.09.2009р. в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Фан-Сервіс" відмовлено.

Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на прийняття судом рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме: Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Конституції України, що призвело до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, в межах апеляційної скарги, та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Фан - сервіс" є юридичною особою (свідоцтво про державну реєстрацію серії АОО № 127315, номер запису про державну реєстрацію 15851020000001373 від 08.06.2005 р., ідентифікаційний код 33588919) та має ліцензію на організацію діяльності з проведення азартних ігор (діяльності з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах), видану 01.06.2006 р. Міністерством фінансів України серія АВ № 082935 зі строком дії з 28.04.2006 р. по 27.04.2011 р. (ліцензія Полтавської обласної державної адміністрації серії АВ № 303221 строк дії до 14.08.2012 р., рішення про видачу ліцензії від 14.08.2007 р. № 321).

08 вересня 2008 року на підставі направлення від 04.09.2008 року № 1597 головним державним податковим ревізором-інспектором III рангу Державної податкової адміністрації у Кіровоградській області Валахом К.М. та головним державним податковим ревізором-інспектором II рангу Державної податкової адміністрації у Кіровоградській області Поліщуком С.В. була проведена планова виїзна перевірка залу гральних автоматів, розташованого за адресою: вул. Червоногвардійська, 2, м. Кіровоград, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Фан-сервіс" ( юридична адреса: вул. Красіна, буд. 40, кв. 23, м. Кременчук, Полтавська область) щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахункових операцій, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

В ході проведення перевірки було встановлено, що в приміщенні грального залу знаходилось 7 (сім) гральний автоматів з купюроприймачем, 5 (п'ять) з яких перебували в робочому стані та були підключені до електромережі. Проведення азартних ігор на гральних автоматах базується на використанні генератора випадкових чисел і результат гри вираховується програмою в середині автомату автоматично без участі оператора грального залу. Ставка вводиться шляхом внесення купюри номіналом 5-00 грн. до купюроприймача, що відображається на екрані грального автомата. Вищевказані гральні автомати не були зареєстровані, як реєстратори розрахункових операцій в податковому органі та не переведені у фіскальний режим.

Таким чином, було встановлено порушення п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме було проведено розрахункові операції з надання послуг гри на гральному автоматі на суму 198,00 грн. через незареєстровані, неопломбовані і не переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.

За результатами перевірки було складено від 08.09.2008 акт № 1128/002264 перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, яким зафіксовано виявлені в ході перевірки порушення.

На підставі вищезазначеного акту Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.09.2008 року № 0005762303/2754, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2684 грн.00 коп.

З даним рішенням не погодився позивач та оскаржив його до суду.

Надаючи оцінку оспорюваному рішенню, суд першої інстанції правомірно зазначив наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в України, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, здійснювати контроль за: додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Вищевказана перевірка позивача була проведена відповідно до плану перевірок за здійсненням суб'єктами господарської діяльності розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу на вересень 2008 року на підставі направлення від 04.09.2008 року № 1597, виданого відповідно на ГДТТРІ II рангу ДПА у Кіровоградській області Поліщука С.В., ГДПРІ I II рангу ДПА у Кіровоградській області Валаха К.М., ГДПРІ III рангу ДПА у Кіровоградській області Бесараба В.В.

Згідно п.1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Статтею 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що реєстратор розрахункових операцій є пристроєм або програмно-технічнім комплексом, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Виходячи із вказаного визначення, гральний автомат, оснащений купюроприймачем, є реєстратором розрахункових операцій в розумінні вказаної норми.

Статтею 11 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 121 "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" на Міністерство промислової політики було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 липня 2008 року № 430 "Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції" (наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року № 581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему "Фіскал", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про те, що з моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи "Фіскал", позивач зобов'язаний був використовувати зазначену систему.

Судом встановлено, що комп'ютерно-касова система "Фіскал'Товариством з обмеженою відповідальністю "Фан-сервіс" азом на зазначених гральних автоматах не використовувалась.

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції правомірно спростував доводи позивача про те, що на території України не виробляються та не імпортуються автоматичні гральні автомати із вбудованою можливістю щодо фіскальних функцій, оскільки позивачем не було надано доказів, що засвідчують вжиття ним заходів із встановлення технічної можливості використання комп'ютерно-касової системи "Фіскал"у гральному автоматі, що ним використовується.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції правомірно не прийняв до уваги твердження позивача про те, що внесена готівка до грального автомату, оснащеного купюроприймачем, по закінченню гри вилучається працівником грального залу та проводиться через РРО, оскільки це не позбавляє його обов'язку застосовувати у своїй діяльності зареєстровані, опломбовані та переведені у фіскальний режим у встановленому законодавством порядку гральні автомати.

Згідно з п. 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позивачем було допущено порушення п. 1. ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Пунктом 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлена відповідальність за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.

За порушення п. 1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" рішенням Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції № 0005762303/2754 від 29.09.2008 року до Товариства з обмеженою відповідальністю було застосовано фінансову санкцію в розмірі 2684 грн. 00 коп. (17 грн.*20*5 (кількість незареєстрованих в органах ДПС і непереведених у фіскальний режим роботи гральних автоматів) + (5 * 196, 80 грн. (вартість наданих послуг).

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція, приймаючи оскаржуване рішення, діяла в межах повноважень, наданих їй законом, а тому оскаржуване рішення є правомірним та обґрунтованим.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 02.09.2009 року по справі№2-а-12709/09/1670 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фан-Сервіс" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 02.09.2009р. по справі №2-а-12709/09/1670 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя(підпис)Бенедик А.П.

Судді(підпис)

(підпис)Калиновський В.А. Кононенко З.О. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Калиновський В.А. Повний текст ухвали виготовлений 03.08.2010 р.