Постанова № 11739723, 08.10.2010, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2010
Номер справи
2а-2490/10/0370
Номер документу
11739723
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2010 рокуСправа № 2а-2490/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,

з участю представника позивача Ліщука А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ОСОБА_2 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4315,63 грн., пені у розмірі 194, 79 грн., а всього - 4510,42 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідно до частини 1 статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідач у рядку 01 Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік, вказала, що середньооблікова чисельність працюючих за 2009 рік становила 8 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, складає 0 осіб. Відповідно до вимог ст. 19 вищевказаного Закону норматив для працевлаштування відповідачем інвалідів становить 1 особу, який ОСОБА_2 не виконаний. У звязку з цим, до відповідача було застосовано адміністративно-господарську санкцію в розмірі 4315,63 грн. та нарахована пеня у розмірі 194, 79 грн., а всього - 4510,42 грн. У звязку з тим, що адміністративно-господарська санкція та пеня відповідачем в добровільному порядку сплачені не були, просить стягнути їх з ОСОБА_2

Представник позивача Ліщук А.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не прибула повторно, хоча належним чином була повідомлена про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується поштовими повідомленнями (а.с.13, 22). Згідно ч.11ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. ОСОБА_2 причини неприбуття до суду не повідомила, клопотання про розгляд справи за її відсутності не заявила. Оскільки відповідно до ст. 128 КАС України повторне неприбуття в судове засідання відповідача, який не є субєктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, не перешкоджає розгляду справи, тому справу розглянуто та вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Згідно із ч.1 ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” № 875-ХІІ від 21.03.1991 року з наступними змінами та доповненнями, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно п.2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженого Постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем реєстрації як платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно п. 3.3. Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" (Затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42) у рядку 03 звіту відображається кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»

Відповідач у своєму звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік від 10.03.2010 року у рядку 03 щодо кількості інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не вказала, що нею створено робоче місце для працевлаштування інваліда.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України № 875-ХІІ з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, не забороненою законом.

Статтею 18 Закону України № 875-ХІІ встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма зобовязує роботодавців виділяти та створювати робочі місця для інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів та подавати Фонду звіт про створення таких місць відповідно до «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування».

З матеріалів справи вбачається, що у 2009 році у приватного підприємця ОСОБА_2 середньооблікова кількість штатних працівників становила 8 осіб. Згідно з вимогами ч.1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для відповідача норматив щодо працевлаштування інвалідів становив 1 особу. В матеріалах справи відсутні будь-які відомості стосовно виділення та створення відповідачем одного робочого місця для працевлаштування інваліда.

З листа Луцького міського центру зайнятості № 4581/05-05 від 08.10.2010 року вбачається, що ОСОБА_2 не надавала інформацію до Луцького МЦЗ про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Розмір середньорічної заробітної плати у господарстві відповідача у 2009 році становив 8631,25 грн.

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України № 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму за весь їх строк. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу нараховано пеню в сумі 194,79 грн.

Відповідно до пункту 2 “Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів № 70 від 31 січня 2007 року роботодавці самостійно обчислюють та сплачують суму адміністративно-господарських санкцій до 15 квітня року, що наступає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць.

Враховуючи те, що відповідач не створила одного робочого місця для працевлаштування особи, якій встановлена інвалідність, не інформувала державну службу зайнятості про наявні вакантні робочі місця для інвалідів, суд приходить до висновку, що відповідач не вжила всіх вищезгаданих заходів щодо обовязку забезпечення працевлаштування інваліда, а тому позовні вимоги щодо стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 4510,42 грн. є законні, обґрунтовані та підлягають до повного задоволення.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в дохід Державного бюджету (Держбюджет міста Луцька 50070000, номер рахунку 31213230700002, ідентифікаційний код 21741605, банк ГУДКУ у Волинській області МФО 803014) адміністративно-господарські санкції в сумі 4315,63 грн., пеню в сумі 194,79 грн., а всього 4510,42 грн. (чотири тисячі пятсот десять гривень сорок дві копійки).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлений 11 жовтня 2010 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.М.Димарчук