ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
28.04.10Справа №2а-719/10/10/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання Дєрюшковій І.А.
за участю представників:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія Автономної Республіки Крим
до Феодосійського казенного оптичного заводу
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АРКдо Феодосійського казенного оптичного заводу про стягнення на користь УПФУ в м. Феодосія АРК заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за жовтень 2009 року у сумі 77766,69 гривень, заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за грудень 2009 року за списком № 1 у розмірі 1319,84 гривень, за списком № 2 у розмірі 6547,20 гривень, заборгованості по відшкодуванню витрат, які складають різницю між сумою пенсії, призначеною за законом України “Про науку та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа, за грудень 2009 року в розмірі 130,81 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Феодосійський казенний оптичний завод (далі ФКОЗ) зареєстрований в УПФУ в м. Феодосія АРК, проте у встановлений законодавством термін страхові внески за жовтень 2009 року, передбачені Законом України від 09.07.2003 року № 1058 - IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» відповідачем не були сплачені у повному обсязі, тому УПФУ в м. Феодосія АРК направлено вимогу про їх сплату. Сума недоїмки по страховим внескам, заявлена у позові погоджена з відповідачем, проте добровільно у повному обсязі не сплачена, тому за Феодосійський казенний оптичний завод склалася заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 77766,69 гривень.
Крім того, УПФУ в м. Феодосія АРК відповідачеві було направлено розрахунки суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій. Даними повідомленнями зазначалося, що розмір сум до відшкодування за списком № 1, пенсії призначені відповідно до п.п. а) ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за грудень 2009 року складає 1319,84 гривень; за списком № 2, пенсії призначені відповідно до п.п. б)- з) ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за грудень 2009 року складає 6547,20 гривень.
Також, УПФУ в м. Феодосія АРК було направлено повідомлення про розмір суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про науково - технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів на 2009 рік (з 1 квітня 2009 року по 31 грудня 2009 року) відповідач був зобовязаний відшкодувати УПФУ в м. Феодосія АРК щомісячно 130,81 гривень.
Оскільки відповідачем добровільно не сплачена заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за жовтень 2009 року у сумі 77766,69 гривень, заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за грудень 2009 року за списком № 1 у розмірі 1319,84 гривень, за списком № 2 у розмірі 6547,20 гривень, заборгованість по відшкодуванню витрат, які складають різницю між сумою пенсії, призначеною за законом України “Про науку та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа, за грудень 2009 року в розмірі 130,81 гривень УПФУ в м. Феодосія АРК просить стягнути зазначені суми з ФКОЗ.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11.01.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11.01.2010 року закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання представник позивача не зявився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, надіслав клопотання про розгляду справи за його відсутністю, зазначивши, що заборгованість на час розгляду справи не сплачена, тому наполягає на задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, під розпис (а.с.36), про причини неявки не повідомив, клопотання про неможливість розгляду справи за його відсутністю до суду не надав.
Суд, враховуючі клопотання позивача про розгляд справи за їх відсутністю, приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, керуючись ч.3 ст. 122, ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності представників позивача та відповідача, повідомлених належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до п. 6 п.2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до п. 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки
Таким чином, УПФУ в м. Феодосія АРК, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як субєкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
З зазначених підстав, спір, що виникає між фізичним, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно стягнення недоїмки, відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій, відшкодування витрат, які складають різницю між сумою пенсії, призначеною за законом України “Про науку та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів являється публічно правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058-ІV) всі відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону № 1058- IV страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Феодосійський казенний оптичний завод (код ЄДРПОУ 14310649, юридична адреса: 98100, АР Крим, м. Феодосія, вул.. Московська, буд. 11), зареєстровано 19.11.1998 року виконавчим комітетом Феодосійської міської ради, що підтверджується довідкою ГУ статистики в АРК від 14.01.1999 року № 23/5-96, свідоцтвом про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності юридичної особи (а.с.16, 17).
Судом встановлено, що Феодосійський казенний оптичний завод зареєстровано як платник в Управлінні ПФУ в м. Феодосія за реєстраційним номером 07010019, у зв'язку з чим відповідач є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Судом встановлено, що Феодосійський казенний оптичний завод під час здійснення підприємницької діяльності використовує працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, що підтверджується відомостями, зазначеними відповідачем в розрахунках суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, відповідач являється страхувальником та платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п.п. 4,6 частини 2 статті 17 Закону № 1058- IV страхувальник зобовязаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону № 1058- IV територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Частиною 6 статті 20 Закону № 1058- IV встановлено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься позивач, встановлений зазначеною нормою закону один календарний місяць.
Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону № 1058- IV, п. 5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі Інструкція) перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Судом встановлено, що відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень 2009 року, Феодосійський казенний оптичний завод зобовязався сплатити 77766,69 гривень (а.с.7).
В порушення п.п. 4,6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону № 1058- IV відповідач своєчасно до 20.11.2009 року зазначені ним в розрахунках суми страхових внесків не сплатив повністю.
Згідно з частиною 3 статті 106 Закону № 1058- IV територіальні органи Пенсійного фонду за формою та в строки, встановлені правлінням Пенсійного фонду України надсилають страхувальникам, які мають недоїмку вимогу про її сплату.
Пунктом 8.2. Інструкції органи Пенсійного фонду направляють страхувальникам вимогу про сплату недоїмки у випадку, якщо страхувальник має на кінець звітного періоду заборгованість по сплаті страхових внесків. При цьому вимога формується на підставі облікових даних карток особових рахунків страхувальника.
На суму недоїмки Феодосійський казенний оптичний завод станом на 30.11.2009 року в розмірі 4918092,97 гривень УПФУ в м. Феодосія АРК виставлена вимога № Ю-2184 від 04.12.2009 року, яка 08.12.2009 року була вручена відповідачу, що підтверджується поштовим повідомленням № 496299 (а.с.6).
До суми недоїмки, крім іншого, включено заборгованість зі сплати страхових внесків за жовтень 2009 року в сумі 77766,69 гривень.
Суд зазначає, що у визначений абзацом 3 частини 3 ст.106 Закону № 1058- IV 10-денний строк відповідач встановлені у вимозі суми недоїмки зі сплати страхових внесків не оскаржив, тому сума заборгованості вважається погодженою.
Судом встановлено, що згідно з розрахунком недоїмки, карткою особового рахунку страхувальника суми заборгованості зі сплати страхових внесків зазначені у позові не сплачені. На час розгляду справи за Феодосійський казенний оптичний завод значиться заборгованість зі сплати страхових внесків за жовтень 2009 року в сумі 77766,69 гривень.
Доводи відповідача стосовного того, що укладення з УПФУ м. Феодосія договору про сплату страхових внесків-5ДП від 08.09.2009 року, є, на думку відповідача, підставою для звільнення від сплати заборгованості по страховим внескам суд не може прийняти до уваги, оскільки відповідно до п.1 договору предметом договору є заборгованість із страхових внесків, що склалася на 1 січня 2009 року, при цьому доказів щодо досягнення домовленості між сторонами щодо реструктуризації заборгованості, що виникла у жовтні 2009 року під час розгляду справи до суду не надано та про їх існування до суду не доведено.
Посилання відповідача в підтвердження сплати заборгованості за жовтень 2009 року на платіжне доручення №620 від 08.12.2009 року, яким Феодосійський казенний оптичний завод перерахував на користь УПФУ м. Феодосія суму 73287,44 гривень із зазначенням призначення платежу "заборгованість по страховим внескам до ПФ із заробітної плати за жовтень 2009 року", суд перевіривши зазначені доводи, встановив, що вони є безпідставними.
Відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Відповідно до платіжного доручення № 620 від 08.12.2009 року, наявного в матеріалах справи (а.с.30), Феодосійський казенний оптичний завод сплатив страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за жовтень 2009 року, що підтверджується призначенням платежу, зазначеним у платіжних дорученнях, проте зазначені суми направлялись Пенсійним фондом не в рахунок погашення поточної заборгованості зі сплати страхових внесків, а в рахунок погашення заборгованості з фінансових санкцій за рішенням № 800 від 30.12.2004 року та страхових внесків за березень 2005 року.
Вивчивши надані документи, керуючись ст. 106 Закону, суд дійшов висновку, що зарахування позивачем грошових сум, визначених у платіжному доручені № 620 від 08.12.2009 року, хоча і з зазначенням призначення платежу: на погашення страхових внесків за поточний період, в рахунок погашення заборгованості за попередні періоди, є правомірним.
Таким чином, суд приходить до висновку, що недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 77766,69 гривень являється погодженою відповідачем, підлягає стягненню з останнього, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" N 1788-XII від 05.11.1991 року виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Відповідно із вимогами статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» N 1977-XII від 13.12.1991 року держава встановлює для наукових працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність, наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Відповідно до абзацу 2 пункту 13 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьомурізниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність».
Аналогічне правило передбачене також статтею 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", відповідно до якої різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, визначається Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку зазначено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів. Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.
Відповідно до пункту 5 Порядку зазначено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення встановленого зразка.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Феодосії АР Крим відповідно до вимог Порядку № 372 надіслано відповідачу повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про науково - технічну діяльність”і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів на 2009 рік (з 1 квітня 2009 року по 31 грудня 2009 року), що підтверджується повідомленням № 160495 (а.с.9).
Судом встановлено, що відповідно до повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про науково - технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів на 2009 рік (з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року) відповідач Феодосійський казенний оптичний завод зобовязаний відшкодовувати УПФУ в м. Феодосії АРК щомісячно 130,81 гривень різниці між сумою пенсії, призначеної ОСОБА_2 (а.с.8).
Судом встановлено, що дане повідомлення було отримане відповідачем 08.04.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням № 160495 (а.с.9).
Відповідно до частини 2 пункту 5 Порядку підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Таким чином, відповідач повинен відшкодувати понесені позивачем витрати на виплату наукових пенсій за грудень 2009 року у розмірі 130,81 гривень, що також підтверджується розрахунком позовних вимог (а.с. 5).
Відповідно до п. 8 Порядку у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Судом встановлено, що згідно з розрахунком недоїмки, карткою особового рахунку суми заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату різниці між сумою пенсії, призначеної за законом України “Про науку та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа, за грудень 2009 року складає 130,81 гривень, тому позовні вимоги про стягнення зазначеної суми з відповідача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених згідно пунктом «а», «б»-«з» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України
Згідно пункту 6.1. Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах:
а) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
б) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:
20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;
30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;
40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;
50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;
60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;
70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;
80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;
90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;
100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Відповідно до пункту 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Судом встановлено, що 10.12.09 УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2, які підлягають відшкодуванню за грудень 2009 року в розмірі 6547,20 гривень, який одержано відповідачем 14.12.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 500253 (а.с.12).
Судом встановлено, що відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Феодосійський казенний оптичний завод зобовязаний відшкодувати УПФУ в м. Феодосія АРК фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій 11-ти громадянам, що складає за грудень 2009 року 6547,20 гривень.
Таким чином, судом встановлено, що за грудень 2009 року відповідач повинен був відшкодувати позивачеві за списком № 2 6547,20 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2.
Судом встановлено, що 10.12.09 УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1, які підлягають відшкодуванню за грудень 2009 року в розмірі 1319,84 гривень, який одержано відповідачем 14.12.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 500253 (а.с.12).
Судом встановлено, що відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ФОКЗТ зобовязаний відшкодувати УПФУ в м. Феодосія АРК фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій 2-м громадянам (ОСОБА_3, ОСОБА_4), що складає за грудень 2009 року 1319,84 гривень.
Таким чином, судом встановлено, що за грудень 2009 року відповідач повинен був відшкодувати позивачеві за списком № 1 - 1319,84 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1.
Згідно з пунктом 6.8. Інструкції, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Оскільки заборгованість Феодосійського казенного оптичного заводу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за грудень 2009 року за списком № 1 в сумі 1319,84 гривень та за списком № 2 в сумі 6547,20 гривень підтверджується картками особового рахунку платника, відповідач не надав доказів сплати ним заборгованості в УПФУ в м. Феодосія АРК на виплату та доставку пільгових пенсій, яка підлягає стягненню на користь позивача, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 12 статті 20 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобовязаннями, у тому числі із сплати податків та інших обовязкових платежів.
Таким чином, позовні вимоги Управління ПФУ в м. Феодосія АРК підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Судом 28 квітня 2010 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 05 травня 2010 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Стягнути з Феодосійського казенного оптичного заводу (код ЄДРПОУ 14310649, юридична адреса: 98100, АР Крим, м. Феодосія, вул.. Московська, буд. 11) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АРК 85764 (вісімдесят пять тисяч сімсот шістдесят чотири) гривень 54 копійок, у тому числі заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 77766,69 (сімдесят сім тисяч сімсот шістдесят шість) гривень 69 копійок; заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 у сумі 1319 (одна тисяча триста девятнадцять) гривень 84 копійки; за списком № 2 у сумі 6547 (шість тисяч пятсот сорок сім) гривень 20 копійок; заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку наукових пенсій у сумі 130 (сто тридцять) гривень 81 копійка.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження. Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського адміністративного апеляційного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Кудряшова А.М.