Справа №2а 5243/2010
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«19» серпня 2010 року Коростенський міськрайонний суд
Житомирської області
в складі: головуючої судді Лешко С.М.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, яка діє в своїх інтересах та інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. народження, до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недоплачених коштів, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з позовом в якому просить визнати неправомірними дії відповідача та стягнути з УПСЗН Коростенської РДА недоплачені кошти, що передбачені ст.37 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ за період з 01.02.2008р. по 01.02.2009р., та передбачені ст.39 цього ж закону за період з 01.01.2006р. по 01.01.2009р., мотивуючи це тим, що вона постійно працює у Лісівщинській ЗОШ Коростенського РайВО. Разом із неповнолітнім сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.н., мають статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи і постійно проживають у зоні гарантованого добровільного відселення.
Вважає, що проведення виплат в твердих сумах, встановлених Постановою КМУ №836 від 26.07.1996 року, а не у розмірах визначених ЗУ “Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ порушує їхні права.
Позивачка до суду не з'явилась, надала заяву де просить розглянути справу у її відсутність, заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить їх задовольнити.
Представник відповідача УПСЗН Коростенської РДА в судове засідання також не з'явився, надав заперечення де зазначає, що позов не визнає, оскільки він суперечить чинному законодавству, а крім того, поданий поза строками звернення із позовом до адміністративного суду. Просить розглянути справу у його відсутність, а у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивачка разом із неповнолітнім сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. народження, проживає у м.Коростені Житомирської області, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Відповідно до посвідчення серії Б №НОМЕР_1, виданого 26.04.20061995р. ОСОБА_1 є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 3-ої категорії і її неповнолітній син також має статус потерпілого, про що свідчить відповідне посвідчення серії Д №НОМЕР_2, яке міститься в справі. З 02.09.2002р. по даний час позивачка постійно працює у Лісівщинській ЗОШ Коростенського РайВО, тобто у зоні посиленого радіологічного контролю, що стверджується письмовими доказами у справі.
Крім того, з 01.04.2006 року по 01.09.2007 року ОСОБА_1 перебувала у декретній відпустці і соціальної доплати за роботу на радіоактивно забрудненій території не отримувала.
Позивачка отримує кошти, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи...“, якою встановлені компенсації та доплати громадянам, що проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення. Розмір виплат стверджується наданою суду довідкою.
Виходячи з пріоритетності законів над урядовими нормативними актами позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, в межах строку звернення із позовом до адміністративного суду, як то передбачає ст.99 КАС України, згідно проведеного судом розрахунку. До того ж, при обчисленні суми позову позивачка допустила помилку, щодо виплати двох мінімальних заробітних плат, замість однієї, як передбачено законом.
Відповідач наполягає на застосуванні позовної давності, строк якої відповідно до ст.99 КАС України становить один рік, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Пропуск строку позовної давності є підставою для відмови у позові (ст.100 КАС України).
Виплати, про стягнення яких просить позивачка, носять періодичний характер, виплачуються щомісячно, і про порушення своїх прав позивачка була обізнана безпосередньо після отримання компенсаційних виплат за кожен конкретний часовий період відповідний місяць, відповідного року.
Позивачка не заявляла клопотань про поновлення строку позовної давності, отже позов підлягає задоволенню у межах строку позовної давності.
Так, суд враховує строк звернення позивачки до суду 04.12.2009 року, у звязку з чим задовольняє лише вимоги за ст.39 ЗУ «Про статус…», як доплату до заробітної плати за роботу на забрудненій радіоактивній території, за період з 01.09.2007р. по 01.01.2009р.; та за ст.37 цього ж закону, як соціальні виплати на чисте харчування, за період з 01.12.2008р. по 01.02.2009р. в межах заявлених вимог, за фактично відпрацьований період. Решта позовних вимог задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
При обчисленні суми суд враховує розміри мінімальної заробітної плати, які діяли у періодах: -з 1.07.2007р. 440грн.; -з 1.04.2008р. 525грн.;
-з 1.10.2007р. 460грн.; -з 1.10.2008р. 545грн.;
-з 1.01.2008р. 515грн.; -з 1.12.2008р. 605грн.;
Відповідно до ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ громадянам, що проживають в зоні гарантованого добровільного відселення , проводиться доплата в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, щомісяця.
Відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, що працюють на території радіоактивного забруднення, проводиться доплата у розмірі однієї мінімальної заробітної плати у зоні посиленого радіологічного контролю.
Ці виплати згідно до Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ громадянам проводяться за місцем роботи та входять в структуру заробітної плати.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про оплату праці” до структури заробітної плати, окрім основної, входить додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші виплати.
В зв'язку з викладеним, розмір недоплачених позивачці коштів становить:
- передбачених ст.37 Закону, з врахуванням інтересів неповнолітнього сина, у розмірі 40% мінімальної заробітної плати щомісяця, за мінусом одержаних коштів по 4,20грн. (2 міс. х 4,20грн. = 8,40грн .):
-з 1.12.2008р. по 01.02.2009р. - (605грн. х 40%) х 2 міс. = 484грн.;
Таким чином: 484грн. х 2 8,40грн. = 959,60грн.
- передбачених ст.39 Закону у розмірі 1-єї мінімальної заробітної плати щомісяця, за мінусом одержаних коштів по 5,20 грн. (16 міс. х 5,20 = 83,20грн .):
-з 1.09.2007р. по 01.10.2007р. 440грн. х 1 міс. = 440грн.;
-з 1.10.2007р. по 01.01.2008р. 460грн. х 3 міс. = 1380грн.;
-з 1.01.2008р. по 01.04.2008р. 515грн. х 3 міс. = 1545грн.;
-з 1.04.2008р. по 01.10.2008р. 525грн. х 6 міс. = 3150грн.;
-з 1.10.2008р. по 01.12.2008р. 545грн. х 2 міс. = 1090грн.;
-з 1.12.2008р. по 01.01.2009р. 605грн. х 1 міс. = 605грн.;
Таким чином: 8210,00грн.83,20грн .= 8126,80грн. А всього: 959,60грн.+8126,80грн.= 9086,40грн .
Відповідно до Законів України “Про Державний бюджет України на 2004 рік" та "Про Державний бюджет України на 2005 рік“ та Порядку використання коштів Державного бюджету України на виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Наказом №147 від 02.04.2004 року Міністерства праці та соціальної політики України головним розпорядником бюджетних коштів, призначених для видатків на соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи є Міністерство Праці та соціальної політики України, а на місцях відповідні Управління праці та соціального захисту населення та Управління Пенсійного фонду України, а тому кошти підлягають стягненню з відповідача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.7-12, 99, 122 ч.3, 159163 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.ст.37, 39, 70 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, Постановою Кабінету Міністрів України №987 від 20.06.2000 року “Про затвердження порядку використання коштів фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення”, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоплачені кошти, передбачені ст.37 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з врахуванням інтересів неповнолітнього сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, в розмірі 959,60 грн. за період з 01.12.2008 року по 01.02.2009 року, та передбачені ст.39 цього ж Закону в розмірі 8126,80 грн. за період з 01.09.2007 року по 01.01.2009 року, а всього 9086 (девять тисяч вісімдесят шість) гривень 40 копійок.
В решті позовні вимоги залишити без задоволення, - за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її постановлення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя