Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2010 р.Справа № 2-а-12795/09/1670
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Катунова В.В.
за участю секретаря судового засідання Геріх Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Полтаві на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 08.12.2009р. по справі№2-а-12795/09/1670
за позовом Державної податкової інспекції у м. Полтаві <Список ><Текст >
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавагазпром" <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
15.01.2009 року Державна податкова інспекція у м. Полтава звернулась до Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавагазпром», в кому просила:
- прийняти рішення про зобовязання посадових осіб Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавагазпром» допустити посадових осіб Державної податкової інспекції у м. Полтава та посадових осіб Державної податкової адміністрації у Полтавській області, які входять до складу робочої групи, до проведення позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавагазпром» та надати необхідні первинні бухгалтерські документи для перевірки.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.12.2009 року в задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у м. Полтава до Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавагазпром» про зобовязання вчинити дії відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 08.12.2009 року у справі № 2-а-12795/09/1670 та прийняти нову постанову якою задовольнити позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Полтава.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що судом першої інстанції було порушено норми чинного законодавства, а саме: положення Конституції України, положення Закону України «Про державну податкову службу».
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Державною податковою інспекцією у м. Полтаві було проведено виїзну планову перевірку ТОВ “Полтавагазпром” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 по 31.12.2007 Перевірка проводилась з 23.05.2008 по 19.06.2008. Наказом Державної податкової інспекції у м. Полтаві № 1404 від 18.06.2008 термін проведення комплексної документальної перевірки було продовжено на 10 днів. За результатами перевірки було складено акт № 1274/23-1/33891089 від 11.07.2008.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не мав права звертатись до суду з позовною вимогою, зокрема, про зобовязання надати необхідні первинні бухгалтерські документи.
Колегія суддів частково погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 2 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків та зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно зі ст. 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів). Податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення обєктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Органи податкового контролю виконують свою основну фіскальну функцію за допомогою проведення податкових перевірок діяльності платників податків. Порядок, строки, повноваження органів податкової служби при проведенні перевірок визначаються згідно з Законом України “Про державну податкову службу в Україні”.
Відповідно до статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” для виконання покладених на них завдань, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок визначені частиною 6 статті 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, якою також встановлені обставини, за наявності яких є можливим проведення позапланової виїзної перевірки за рішенням керівника податкового органу, яке оформлюється наказом відповідно до вимог ч. 8 зазначеної статті Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, у розпорядженні № 212-р від 05.11.2008 Державної податкової адміністрації в Полтавській області “Про проведення службового розслідування та позапланової документальної перевірки ТОВ “Полтавагазпром””, зазначено, що проведеним аналізом акту № 1274/23-1/33891089 від 11.07.2008 року встановлено ряд недоліків та порушень розпорядчих документів ДПА України щодо оформлення та складення актів перевірок субєктів господарювання (наказ ДПА України від 10 серпня 2005р. № 327 “Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства”; наказ ДПА України від 27 квітня 2006р. № 225 „Про затвердження нової редакції зразків форм актів перевірок та Методичних рекомендацій щодо їх оформлення”, які можуть суттєво вплинути на висновки акту перевірки, а тому підлягають усуненню під час позапланової перевірки. А також зазначеним розпорядженням зобовязано Начальника ДПІ у м Полтаві Лизуна Б.П. керуючись Порядком проведення службових розслідувань стосовно державних службовців, затвердженого постановою КМУ від 13.06.2000 року за № 950 провести службове розслідування стосовно дій посадових осіб ДПІ у м. Полтаві, які проводили планову документальну перевірку ТОВ “Полтавагазпром”( п.1.1 розпорядження), початок перевірки з 06.11.2008 року та закінчення у термін відповідно діючого законодавства (п.1.3 розпорядження). Крім того, зобовязано п. 1.4 розпорядження з 10.11.2008 року організувати проведення позапланової документальної перевірки ТОВ “Полтавагазпром” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006р. по 31.12.2007р. з врахуванням вимог п.8 ч. 6 ст.11-1 Закону України “Про державну податкову службу” від 04.12.1990.
06.11.2008 року розпорядженням № 113-р Державної податкової інспекції у м. Полтаві на виконання вимог розпорядження ДПА 05.11.08р. №212-р зобовязано провести службове розслідування відносно посадових осіб ДПІ у м. Полтаві, які проводили виїзну планову перевірку ТОВ “Полтавагазпром" за період з 01.10.2006 по 31.12.2007 (п.1 розпорядження), яке розпочати з 06.11.2008 року та закінчити 26.12.2008 року (п.5 розпорядження), а також організувати з 10.11.2008 року проведення позапланової документальної перевірки ТОВ “Полтавагазпром” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 31.12.2007 року з врахуванням вимог п.8 ч. 6 ст.11-1 Закону України “Про державну податкову службу”від 04.12.1990 року.
07.11.2008 року на підставі розпорядження від 05.11.2008 року №212-р, Державною податковою інспекцією у м. Полтаві видано наказ № 2153 “ Про проведення позапланової документальної перевірки ТОВ “Полтавагазпром” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 р. по 31.12.2007р”, термін перевірки 10 днів з 10.11.2008р. по 21.11.2008р..
На підставі направлення № 905 від 10.11.2008 року працівниками ДПІ у м. Полтаві здійснено вихід за фактичною адресою ТОВ “Полтавагазпром”- м. Полтава, вул. Куйбишева,20, у звязку із недопущенням до проведення перевірки складено акт № 30 від 10.11.2008 року.
Наказом Державної податкової інспекції у м. Полтаві від 04.12.2008 року № 2329 в звязку з не допуском посадовими особами ТОВ “Полтавагазпром” до проведення виїзної позапланової документальної перевірки анульовано наказ № 2153 від 07.11.2008 року та направлення № 905 від 10.11.2008 року про проведення позапланової комплексної документальної перевірки ТОВ “Полтавагазпром”.
09.12.2008 року на підставі розпорядження від 05.11.2008 року №212-р, Державною податковою інспекцією у м. Полтаві видано наказ № 2358 “ Про проведення позапланової документальної перевірки ТОВ “Полтавагазпром” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 р. по 31.12.2007р.”, термін перевірки 10 днів з 10.12.2008 року по 23.12.2008 року.
Проте Товариством з обмеженою відповідальністю "Полтавагазпром" фахівців ДПІ у м. Полтаві не було допущено 10.12.2008 року до проведення виїзної позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 р. по 31.12.2007 р. у зв'язку з відсутністю у них непохідної законної підстави для цього.
При цьому колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з пунктом 1 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”визначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами. їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок, утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Пунктом 1.2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005 року № 327, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 року за № 925/11205, невиїзна документальна перевірка визначена як перевірка, що проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі.
Аналогічне визначення документальної невиїзної перевірки (камеральної) міститься в пункті 1.2.2 Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджених наказом ДПА України № 350 від 18.08.2005 року.
За вказаних обставини колегія суддів дійшла висновку, що право органу державної Податкової служби на здійснення документальної невиїзної перевірки (камеральної) правильності задекларованих платником ПДВ сум бюджетного відшкодування податку не обмежується перевіркою показників податкової декларації лише з точки зору правильності арифметичних дій з цими показниками, а стосується відповідності цих показників фактичним даним бухгалтерського та податкового обліку платника податку в межах податкового періоду, за який подана декларація.
Обрання податковим органом способу реалізації повноваження щодо висновку за результатами документальної невиїзної (камеральної) перевірки в разі ненадання платником податку необхідних для такого висновку документів є компетенцією цього органу та відповідний спосіб повинен обиратися відповідно до Конституції та законів України, як це передбачено частиною 2 статті 19 Конституції України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкти, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зокрема, згідно п.4 ч.1 ст. 17 компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Статус Державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України "Про державну службу в Україні".
Частиною 6 статті 111 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” визначено, що позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, перелік яких наведений в пунктах 1-9 цієї частини. Зокрема, серед таких обставин пунктом 3 частини 6 статті 11 зазначеного Закону визначено виявлення недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Законом України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено право податкової інспекції на звернення до суду з позовом про надання дозволу на проведення позапланових перевірок, проте рішення суду як виключну підставу для проведення позапланової документальної перевірки необхідно розглядати лише у випадках виникнення обставин, які прямо не зазначені у статті 11 цього Закону.
Згідно з п. 4 ч.1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
З огляду, на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку провадження у справі закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позапланова перевірка здійснюється згідно з наказом начальника Державної податкової інспекції у м. Полтава.
Керуючись п. 1 ст. 157, ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 4 ст. 198, 203, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Полтаві задовольнити частково.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 08.12.2009р. по справі№2-а-12795/09/1670 скасувати.
Провадження у справі №2-а-12795/09/1670 за позовом Державної податкової інспекції у м. Полтаві <Список ><Текст >до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавагазпром" <3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >про зобовязання вчинити дії закрити.
< Текст >
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя<підпис >Зеленський В.В.
Судді<підпис >
<підпис >Дюкарєва С.В. Катунов В.В. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 12.07.2010 р.