Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 161/22105/23
Провадження № 3/161/380/24
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2024 року м.Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого судді Пахолюка А.М.,
при секретарі - Грень А.В.,
розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , місце роботи: військова частина НОМЕР_1 , посада: командир відділення -
за ст. 124, ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення гр. ОСОБА_1 , 30.10.2023 року о 12 год. 00 хв., на а/д Т2207, поблизу с. Степне Бориславського району Херсонської області, керуючи автомобілем марки «Nissan Navara», д.н.з. НОМЕР_2 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням, що призвело до перекидання транспортного засобу, чим порушив вимоги п. 12.1 Правил дорожнього руху України. Внаслідок ДТП водій ОСОБА_1 отримав тілесні ушкодження.
Крім того, згідно протоколу серії ААД № 196475 від 09.12.2023 року, гр. ОСОБА_1 , 30.10.2023 року о 12 год. 00 хв., на а/д Т2207, поблизу с. Степне Бориславського району Херсонської області керував автомобілем марки «Nissan Navara», д.н.з. НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп`яніння, чим порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України. Згідно виписки з медичної карти хворого № 23П27454 від 02.11.2023 року, водій керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння - 1,52 % проміле, результат позитивний.
До початку судового засідання захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 подав суду заяву, в якій просив розгляд справи здійснювати у відсутності ОСОБА_1 та його представника. Провадження щодо ОСОБА_1 за ст. 130 КУпАП просив закрити у зв`язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення, з підстав, наведених у клопотанні.
З`ясувавши обставини справи, всебічно, повно та об`єктивно дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 та є склад адміністративного правопорушення, передбаченогост.124 КУпАП,з наступнихпідстав.
Статтею 124 КУпАП передбачено відповідальність учасників дорожнього руху за порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 196438 від 09.12.2023 року (далі протокол) вбачається, що гр. ОСОБА_1 , 30.10.2023 року о 12 год. 00 хв., на а/д Т2207, поблизу с. Степне Бориславського району Херсонської області, керуючи автомобілем марки «Nissan Navara», д.н.з. НОМЕР_2 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням, що призвело до перекидання транспортного засобу, чим порушив вимоги п. 12.1 Правил дорожнього руху України. Внаслідок ДТП водій ОСОБА_1 отримав тілесні ушкодження (а.с. 1).
Наведене об`єктивно підтверджується схемою дорожньо-транспортної пригоди та фото таблицями, наявними в матеріалах справи (а.с. 15, 18-22, 25-29).
Відповідно до вищевказаного протоколу ОСОБА_1 ставиться у провину порушення вимог п. 12.1 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР), яким встановлено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Виходячи із матеріалів справи, ОСОБА_1 не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням, що призвело до перекидання транспортного засобу, чим і порушив вимоги ПДР.
За змістом ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Будь-яких належних, допустимих і беззаперечних доказів в розумінні ст. 251 КУпАП на спростування вищевказаного в матеріалах справи немає, правопорушником в ході розгляду справи надано не було.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, повністю доведена в суді і підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 196438 від 09.12.2023 року, де останній вказав, що з протоколом згідний, рапортами, постановою про закриття кримінального провадження від 21.11.2023 року, протоколом огляду місця ДТП від 30.10.2023 року, схемою місця ДТП від 30.10.2023 року, протоколом огляду транспортного засобу від 30.10.2023 року, фото таблицями до протоколу огляду транспортного засобу від 30.10.2023 року, протоколом допиту свідка від 11.11.2023 року, письмовою заявою ОСОБА_1 від 11.11.2023 року.
Таким чином, проаналізувавши зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Відтак, ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, оскільки, рішення про закриття кримінального провадження по вищезазначеному факту ДТП було прийнято 21.11.2023 року (а.с.5-8), а тому, передбачені ч. 7 ст. 38 КУпАП, строки притягнення до адміністративної відповідальності не сплинули.
Частиною 1 ст.130КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 2.9 «а» Правил дорожньогоруху України, встановлено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Пунктом 8, 9 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі- Інструкція), передбачено, що у разі скоєння дорожньо-транспортної пригоди (далі ДТП), унаслідок якої є особи, що загинули або травмовані, проведення огляду на стан сп`яніння учасників цієї пригоди є обов`язковим у закладі охорони здоров`я. З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров`я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров`я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Відповідно до частин четвертої та п`ятоїстатті 266 КУпАП, огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції,здійснюється взакладах охорониздоров`я непізніше двохгодин змоменту встановленняпідстав дляйого здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Судом встановлено, що 30.10.2023 року о 13 год. 55 хв. гр. ОСОБА_1 був доставлений до КП «Великоолександрівська лікарня» Великоолександрівської селищної ради з місця ДТП, однак кров на алкоголь у нього не була взята через відсутність необхідного устаткування. Зазначена обставина підтверджується довідкою медичного закладу від 30.10.2023 року (а.с.39).
Із виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 23 П27454 Криворізької міської лікарні № 2 вбачається, що ОСОБА_1 був доставлений на стаціонар 30.10.2023 року. Загальний аналіз крові на вміст алкоголю був взятий 31.10.2023року (а.с. 40).
Отже, кров на аналіз було взято в ОСОБА_1 через добу після скоєння ДТП, тобто всупереч вищенаведеним положеннямКУпАПта Інструкції, огляд особи на стан алкогольного було проведено пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255цього Кодексу.
З врахуванням вимог ст. 251 КУпАП, враховуючи, що оформлення матеріалів огляду на стан сп`яніння водія транспортного засобу здійснювався з порушенням вимог чинного законодавства, а тому такі результати огляду є недійсними і не можуть бути використані як докази винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Дана обставина унеможливлює притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1ст. 130 КУпАП.
Будь-які інші докази, в тому числі письмові пояснення чи відповідні рапорти, працівників поліції, фото чи відео доказів, до матеріалів справи не додано, що позбавило суд, можливості спростувати версію захисника Людви О.В.
Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини(далі - Конвенція) передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом…,який вирішить спір щодо його прав та обов`язків …».
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Срамек проти Австрії» (case Sramek v. Austria, § 36) зазначив, що орган влади, який не є судом держави, для виконання статті 6 § 1, може розглядатися як «суд» у змістовному значенні цього терміна.
На думку суду, в даному випадку поняття «суд» може розглядатися у змістовному значенні щодо працівника поліції у справі, так як, останній відповідно до вимогЗакону України «Про Національну поліцію»та вимог КУпАП наділений повноваженнями одноособово вирішувати питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Таким чином, працівник поліції, будучи уповноваженим діяти від імені держави, при вирішенні питання про притягнення позивача до відповідальності повинен був дотримуватися критеріїв незалежності та безсторонності, передбачених ст. 6 Конвенції.
На думку суду, під час притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності зазначені критерії не були дотримані.
Отже, аналіз наведених вище обставин та доказів в їх сукупності не дає достатніх і переконливих підстав дійти висновку про наявність події і складу в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1статті 130 КУпАП, та про доведеність його винуватості у вчиненні цього правопорушення й порушенні пункту 2.9Правил дорожнього рухуУкраїни.
Жодних доказів в розумінністатті 251 КУпАПна спростування вищевказаного в матеріалах справи немає.
За змістомстатті 62 Конституції Україниобвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях та усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом (частина 1статті 7 КУпАП).
Відповідно до пункту 1статті 247 КУпАПпровадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вказане, проаналізувавши та оцінивши відповідно до вимогстатті 252 КУпАПнаведені вище обставини справи та докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП підлягає закриттю у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 7, 247, 252, 280, 283, 284 КУпАП, на підставі ч.1 ст. 124, ст. 130 КУпАП суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогост. 124КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1ст.130КУпАП закрити на підставі ст. 247 п.1 КУпАП, в зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп. за наступними реквізитами: рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код банку отримувача (МФО): 899998, кодкласифікації доходів бюджету- 22030106.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.М. Пахолюк