Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №613/1367/23 Провадження № 2/613/69/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2024 року м. Богодухів
Богодухівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Сеник О.С.,
за участю секретаря судового засідання Нагорної С.П.,
представника позивача Юркова І.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в м. Богодухові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 613/1367/23 за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу та витрат, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника, -
ВСТАНОВИВ:
25.08.2023 АТ «ОГС «Харківгаз» звернулося до Богодухівського районного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту відповідач), в якому просить суд :
1) стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь АТ «Харківгаз» заборгованість за донарахований об`єм природного газу в сумі 47228 грн. 00 коп. (код ЄДРПОУ 03359500, ІВАN НОМЕР_2 , відкритий у Філії Харківське обласне управління АТ «Ощадбанк»);
2) стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь АТ «Харківгаз» (код ЄДРПОУ 033589500, ІВАN НОМЕР_2 , відкритий у Філії Харківське обласне управління АТ «Ощадбанк») вартість послуги, що пов`язана з демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника газу в розмірі 5883 грн. 27 коп.;
3) стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь АТ «Харківгаз» (код ЄДРПОУ 033589500, ІВАN НОМЕР_2 , відкритий у ФіліїХарківське обласне управління АТ «Ощадбанк»), суму судового збору в розмірі 2684 грн. 00 коп.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 є споживачем послуг АТ «Харківгаз» за адресою: АДРЕСА_1 . 03.11.2021 працівниками Богодухівської дільниці Дергачівського відділення АТ «Харківгаз» було відвідане домоволодіння ОСОБА_1 з метою перевірки стану газоспоживаючих приладів. При обстеженні лічильника газу типу МКМ, G-6, зав. № 8840918 було виявлено підозру на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові лічильника газу. Факт правопорушення було зафіксовано в Акті про порушення № КН006115 від 03.11.2021, який ОСОБА_1 власноручно підписала без зауважень та заперечень. Також, факт правопорушення було зафіксовано в акті про виявлені порушення від 03.11.2021, в якому працівники АТ «Харківгаз» висловили сумніви у правильності роботи встановленого за вищевказаною адресою лічильника типу МКМ, G-6, зав. № 8840918 з показами 70474,695 м3 з причини «ознак зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра», який споживачем власноручно також був підписаний без зауважень та заперечень. 03.11.2021 вказаний лічильник газу був демонтований для проведення експертизи в лабораторії з ТО та ремонту ППЛГ АТ «Харківгаз».
Довідкою ДП «Укрметртестстандарт» № 39-1-3/82731 від 11.11.2021 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки встановлено, що вищевказаний лічильник газу не відповідає вимогам п.п. 6.4 Р50-071-98 «Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки». Підстава визнання ЗВТ непридатним: «Невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника».
Позивач зазначає, що 26.11.2011 Оператор ГРМ на підставі Акту про порушення № КН 006115 від 03.11.2021 щодо виявлених порушень вимог Кодексу ГРС, зафіксованих по об`єкту споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , склав Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості за граничними нормами споживання. За період з 03.05.2021 по 31.10.2021 витрата газу за граничними об`ємами споживання склала 2163,64 м3, при цьому за вказаний період по особовому рахунку споживача відображена витрата природного газу в обсязі: 283,96 м3. Донарахований обсяг, визначений за граничними нормами поживання складає 1879,68 м3(2163,64 м3 - 283,96 м3). Вартість донарахованого об`єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» склала 47228,00 грн. За експертизу побутового лічильника природного газу, встановленого у споживача, при наявності підтвердженого факту несанкціонованого втручання в його роботу, відповідач повинен відшкодувати Оператору ГРМ суму наданих робіт та послуг в розмірі 5883,27 грн.
З посиланням на правову позицію Верховного Суду, викладену в постановах від 18.11.2021 по справі № 903/160/21, від 18.05.2021 по справі № 902/417/20 вказує, що зміна конструкції лічильника газу безумовно призводить до викривлення даних обліку природного газу, і сама по собі є несанкціонованим втручанням в роботу лічильника газу та підставою для нарахування вартості не облікованого спожитого газу, при цьому, саме споживач, у відповідності до п.4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС, несе відповідальність за зберігання та цілісність ЗВТ, а відтак, немає жодного значення, хто саме здійснив несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ - споживач чи треті особи.
Враховуючи викладене, стверджує про правомірність донарахування відповідачці вартості обсягу не облікованого природного газу в сумі 47228,00 грн. та вартості послуг, пов`язаних з демонтажем, експертизою та транспортуванням лічильника у сумі 5883,27 грн.
Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 20.09.2023 відкрито провадження по справі та призначено у справі судове засідання. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного провадження.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити. Пояснив, що пломба заводу-виробника, яка обов`язково повинна мати відповідне маркування з роком і кварталом виготовлення, у лічильнику відповідачки була замінена на іншу пломбу, яка не має жодного маркування та яку можна придбати у вільному продажу. Зняття пломби заводу-виробника створило вільний доступ до гвинта відлікового механізму ЗВТ, та свідчить про несанкціоноване втручання споживача в роботу лічильника. У свою чергу, наявність доступу до відлікового механізму і його відкручування перешкоджає правильному обліку спожитого газу.
Відповідачка та її представник у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Згідно з ч. 1 ст.223ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, зазначає наступне.
Судом встановлено, що 04.11.2011 між Богодухівським УТГ ПАТ «Харківгаз» та ОСОБА_1 був укладений договір про надання послуг з газопостачання, за умовами якого виконавець зобов`язався безперервно надавати споживачеві членам його сім`ї та іншим особам, зареєстрованим у квартирі, приватному будинку послуги з постачання природного газу від групових резервуарних установок для побутових потреб, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленим тарифом (цінами) у строки і на умовах, передбачених договором (а.с.7).
01.04.2016 ОСОБА_1 було підписано заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача) із ГРМ ПАТ «Харківгаз» (а.с.8).
Отже, ОСОБА_1 у розумінні п. п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС є побутовим споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .
03.11.2021 представниками оператора ГРМ - АТ «ОГС «Харківгаз» була проведена перевірка газового обладнання за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами якої були виявлені ознаки несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ - лічильника, про що був складений Акт про порушення № КН 006115 від 03.11.2021.
Зазначеним актом зафіксовано порушення п.1.3 глави 2 розділу ХІ несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме відсутній відтиск на пломбі заводу-виробника.
У вказаному акті наявна дата і час засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду цього акту 26.11.2021 о 10 год. 00 хв. (а.с.9).
Крім того, працівниками АТ «ОГС «Харківгаз» 03.11.2021 було складено акт № 006115 про виявлені порушення, яким зафіксовано наявність ознак зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра, а саме на пломбі заводу-виробника відсутній відтиск року випуску лічильника (а.с.10).
03.11.2021 складений акт (протокол) № 006115 про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, в якому зазначено, що після зняття лічильник MKM G-6 (заводський номер, 8840918, з показами 70474,695 м3, дата останньої повірки - 1995), розпломбований (номер пломби 3452904), поміщений в пакет, опломбований (додатково опломбовано вхідний та вихідний патрубки цього лічильника та пакет з пломбою АТ «Харківгаз» № 10018861), та направлений на експертизу в лабораторію з ТО та ремонту побутових та промислових ЛГ АТ «Харківгаз» (а.с.11).
Як зазначено в акті (протоколі) № 006115 від 03.11.2021, споживач ОСОБА_1 запрошується для проведення експертизи лічильника на 10 год. 00 хв. на 11.11.2021 (а.с.11).
11.11.2021 комісією АТ «Харківгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» була проведена експертиза лічильника газу Premagas-MKM G-6, заводський номер 8840918, з показами 70474 м3, знятого відповідно до акту від 03.11.2021 № 006115, належного споживачу ОСОБА_1 , встановленого за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами експертизи було складено акт від 11.11.2021 № 1635, яким зафіксовано невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника, наявність доступу до відлікового механізму.
Разом з тим, у цьому ж акті зазначено щодо цілісності відлікового механізму не пошкоджений, щодо механічних пошкоджень відсутні (а.с. 12).
Як вбачається з вказаного акту та довідки від 11.11.2021 № 39-1-3/82731, за результатами повірки лічильник газу MKM G-6, заводський номер 8840918, виробник Premagas, не відповідає вимогам п.6.4 Р50-071-98 «Лічильники газу побутові. Методи та засобі повірки», підстава визнання засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) непридатним невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника.
26.11.2021 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення Дергачівського відділення АТ «Харківгаз» розглянуто акт про порушення від 03.11.2021 № КН 006115, за результатами розгляду визнано цей акт таким, що відповідає Кодексу газорозподільних систем, та підлягає задоволенню, а також вирішено залишити до відшкодування абонентом вартості наданих послуг, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника, в сумі 5883,27 грн., та провести донарахування об`ємів необлікованого природного газу в обсязі 1879,65 м3 за період з 03.05.2021 по 31.10.2021 за цінами закупівлі природного газу для «АТ «Харківгаз», які діяли у зазначений період. Вартість донарахованих об`ємів складає 47228 грн. Донарахування 87,65 м3 за період з 01.11.2021 по 03.11.2021 здійснено за ціною постачальника (а.с.14).
Згідно з частиною першою статті 714ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Статтею 13Закону України«Про ринокприродного газу» визначено, що споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 59Закону України«Про ринокприродного газу» суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема, є несанкціонований відбір природного газу.
Відносини між громадянами (споживачами природного газу) та газопостачальною організацією регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі по тексту Кодекс ГРС), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1379/27824.
За визначенням п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС побутовий споживач - це споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; лічильник газу засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам`ятовування та відображення об`єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.
Пунктом 4 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС встановлено, що оператор газорозподільної системи при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право:
-оглядати комерційний вузол обліку природного газу та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження засобу вимірювальної техніки, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в засіб вимірювальної техніки, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу);
-здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу (за їх наявності);
-перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку засобів вимірювальної техніки (відміток про повірку в паспортах засобів вимірювальної техніки), що входять до складу комерційного вузла обліку природного газу.
За приписами п.п.1-2 глави 5 розділу Х Кодексу ГРС комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника.
Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ.
Оператор ГРМ під час введення комерційного ВОГ в експлуатацію або під час його експлуатації має право встановлювати власні охоронні пломби на елементах та складових комерційного ВОГ, а також на запірній арматурі обвідних ліній, фланцевих з`єднаннях перед комерційним ВОГ та після нього, а також на інших пристроях і місцях для унеможливлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу.
Відповідно до пункту 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо, зокрема : відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до пп. 3 п. 1 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
У свою чергу, пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до п. 1-3 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Згідно з п.п.5, 6 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.
Згідно з п.п.2, 4, 5, 8 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи.
За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.
Системний аналіз цих положень законодавства дає підстави для висновку про те, що у разі встановлення непридатності лічильника до використання про це прямо вказується у акті експертизи із зазначенням виявлених у його роботі недоліків.
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Крім того, пунктом 8 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ передбачено, що якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
В постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 11 жовтня 2021 року по справі № 646/6354/19 (провадження № 61-11642св21) вказано, що для покладення обов`язку на споживача відшкодувати необлікований об`єм та обсяг природного газу необхідно встановити як факт пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, так і факт викривлення даних обліку природного газу витрат (споживання).
Отже, для покладення на споживача відповідальності у виді нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу вимагається встановлення факту, а не можливості несанкціонованого відбору природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу), про що може свідчити встановлений факт несанкціонованого втручання споживача у роботу засобу вимірювальної техніки (лічильника).
Сам по собі факт пошкодження не є підтвердженням несанкціонованого відбору природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу).
Відповідні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 24 жовтня 2018 року у справі № 914/2384/17, від 31 липня 2019 року у справі № 904/4030/18, від 05 листопада 2019 року у справі № 922/137/19, від 12 березня 2020 року у справі №920/1217/16, від 26 червня 2020 року у справі № 911/720/19, від 08 вересня 2020 року у справі № 922/4351/19, від 17 березня 2021 року у справі № 509/2780/19, від 07 квітня 2021 року у справі № 335/7587/19, від 26 травня 2021 року у справі № 310/10313/18.
В постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 14 квітня 2021 року по справі № 509/4515/18 (провадження № 61-4953св20) зроблено висновок, що згідно із підпунктом 37 пункту 4 глави 1 Кодексу ГРС для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; 2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу). При цьому, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Зазначений висновок підтримано і в постанові Верховного Суду від 08 лютого 2023 року у справі № 210/7480/21, провадження № 61-9483св22.
З вищенаведеного вбачається, що обов`язковою умовою для донарахування споживачу обсягів необлікованих об`ємів газу є не лише доведення факту несанкціонованого втручання в роботу комерційного вузла обліку газу, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).
Вказаний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 25 січня 2023 року у справі № 635/8494/20, провадження № 61-9972св22.
Крім того, суд зауважує, що за визначенням підпункту 37 пункту 4 глави 1 Кодексу ГРС несанкціонованим втручанням є не саме по собі пошкодження пломб заводу-виробника, а втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу) шляхом, зокрема, пошкодження на них пломб, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства.
Матеріали справи свідчать, що в ході як поверхневого огляду лічильника фахівцями АТ «ОГС «Харківгаз», так і за результатами експертизи лічильника газу споживача ОСОБА_1 не встановлено жодного іншого відхилення від норми, ніж невідповідність пломби заводу-виробника встановленому зразку (на пломбі заводу-виробника відсутній відтиск року і кварталу виготовлення лічильника).
Будь-яких очевидних пошкоджень на корпусі чи всередині ЗВТ ані поверхневим оглядом, ані експертизою не встановлено. Не вбачається також пошкоджень і з наданих представником позивача фотографій ЗВТ.
При цьому, як було встановлено у судовому засіданні, зовнішнє пломбування ЗВТ залишилось непошкодженим.
Інших ознак несанкціонованого втручання встановлено не було.
Доводи представника позивача про порушення зчеплення (нещільне прилягання шестернів) відлікового механізму та безпосередньо самого лічильника, внаслідок чого порушується облік спожитого природного газу, не підтверджені ані змістом актів про виявлені порушення від 03.11.2021 та акту експертизи № 1635 від 11.11.2021, ані наданими представником позивача фотографіями.
Так, виходячи зі змісту акту експертизи лічильника № 1635 від 10.11.2021, експертизою було встановлено виключно невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника та наявність доступу до відлікового механізму. Цілісність відлікового механізму: не пошкоджено. Механічні пошкодження мехнізму: інші пошкодження відсутні.
На підставі цього відповідачем зроблено висновок про те, що мало місце несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу.
Водночас, доказів того, що внаслідок зазначених пошкоджень витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та відбувається викривлення даних обліку природного газу, що має бути обов`язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу, матеріали справи не містять.
Суд зауважує, що висновки комісії, зроблені за результатами експертизи лічильника, не відображають інформацію щодо наявності не облікованого (облікованого частково) газу або викривлення даних обліку газу, що було наслідком пошкодження лічильника.
Акт експертизи лічильника газу № 1635 від 11.11.2021 не містить таких показників позачергової повірки, як втрата тиску, герметичність, похибка лічильника за об`ємної витрати, а також показників лічильника після повірки, відповідні графи не заповнені.
Відсутність в акті експертизи достовірних даних про викривлення показників обліку газу, тим більше за відсутності пошкоджень конструкції та зовнішнього пломбування ЗВТ, або інших ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, не є підставою для висновку про таке втручання та для донарахування споживачу вартості необлікованого обсягу природного газу.
З довідки Державного підприємства «УКРМЕТРТЕСТАНДАРТ» про непридатність засобу вимірювальної техніки № 39-1-3/82731 від 11.11.2021 вбачається, що підставою для визнання засобу вимірювальної техніки непридатним є невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника.
Однак, чіткого та однозначного висновку про викривлення даних обліку газу як наслідку невідповідності ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника, вказана довідка не містить.
Отже, матеріалами справи не підтверджено факту несанкціонованого втручання споживача ОСОБА_1 у роботу засобу вимірювальної техніки (лічильника) та викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням), а тому відсутні підстави для донарахування об`ємів та обсягів природного газу, а також нарахування витрат, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрат, пов`язаних з експертизою лічильника.
Посилання представника відповідача на те, що Акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, Акт про виявлені порушення, Акт про порушення були складені в присутності представника споживача ОСОБА_2 та підписані ним без зауважень та заперечень, суд відхиляє, оскільки відсутність у позивача заперечень щодо складених Актів не підтверджує наявності порушення несанкціонованого втручання в роботу лічильника.
За приписами ст.ст. 12, 13, 81ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін; сторони мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін; докази подаються сторонами; збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
При здійсненні правосуддя у цивільних справах суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом (стаття 4 ЦПК України).
Відповідно до вимог статті 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ для захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Враховуючи, що АТ «ОГС «Харківгаз» не доведено факту несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника, встановленого по об`єкту за адресою: АДРЕСА_1 , та, відповідно, і правомірності донарахування необлікованого обсягу природного газу та його вартості, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
В силу ч. 1 ст. 141 ЦПК України судові витрати по сплаті судового збору слід залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст.4, 10-13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 274-279, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу та вартості послуг, що пов`язані з демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника газу відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Позивач : Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз», адреса: 62302, Харківська область, м. Дергачі, вул. Культури, 100-А, код ЄДРПОУ 03359500.
Відповідач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Повний текст рішення складено 12.02.2024.
Суддя О.С. Сеник