Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2024 року Справа№200/6384/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Галатіної О.О. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
На адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 01.06.2023 та без врахування положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 18.04.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянуло заяву від 18.04.2022 про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішення про відмову від 28.04.2022 № 057350005663 було оскаржене в судовому порядку. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2023 по справі №380/9831/22, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до положень пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV з 01.06.2023. На звернення позивача, відповідач надав відповідь, згідно якої вбачається, що страховий стаж позивача складає 29 років 4 дні, з них пільговий стаж за Списком №1 15 років 4 місяці 9 днів. Відповідач зазначає, що в рішенні суду відсутні зобов`язання стосовно обчислення призначеної пенсії відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці». Вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку з им звернувся до суду із вказаним позовом.
10 листопада 2023 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправни дії, зобов`язання вчинити певні дії. Відкрито провадження в адміністративній справі № 200/6384/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
На адресу суду від представника Головного управління ПФУ в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого зазначено, що ОСОБА_1 18.04.2022 звернувся до Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, заява ОСОБА_1 надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянуло заяву від 18.04.2022 ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». ОСОБА_1 оскаржив рішення про відмову в призначенні пенсії від 28.04.2022 № 057350005663 в судовому порядку. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2023 по справі №380/9831/22, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до положень пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV з 01.06.2023. Страховий стаж становить 29 років 00 місяців 04 дні, пільговий стаж за Списком №1 - 15 років 04 місяць 09 днів. Вказує на те що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2023 по справі № 380/9831/22, виконано в межах зобов`язань. Отже, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.01.2023 по справі № 380/9831/22 було виконано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області. Відстак, за наведених обставин, позовні вимоги позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 26 грудня 2023 року залучено Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, адреса: 79016, Львівська обл., місто Львів, Галицький район, ВУЛИЦЯ МИТРОПОЛИТА АНДРЕЯ, будинок 10) до участі у справі №200/6384/23 в якості співвідповідача.
Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області наступні докази:
-належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
Представником Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до суду було надано заяву, згідно якої просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, зокрема, зазначивши, що позивач у своєму позові висуває вимоги щодо здійснення перерахунку та виплати йому пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 18.04.2022 з урахуванням раніше виплачених сум. Таким чином, приходить до висновку, що ГУ ПФУ у Львівській області не є відповідачем у даній справі. Також звертає увагу суду, що вищезазначені позовні вимоги не були предметом спору при винесенні рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.01.2023. Зауважує, що ГУ ПФУ у Львівській області не приймало рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачу.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з`ясував наступні обставини справи.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), 18.04.2022 звернувся до Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, заява ОСОБА_1 надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянуло заяву від 18.04.2022 ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 28.04.2022 № 057350005663 було відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.01.2023 по адміністративній справі №380/9831/22 (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 29 серпня 2023 року) позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, та відповідно до положень пункту « 1» частини другоїстатті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Вищезазначене рішення набуло законної сили 01 червня 2023 року, відповідно до постанови Восьмовго апеляційного адміністративного суду.
На виконання рішення суду від 18 січня 2023 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до положень пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV з 01.06.2023.
На звернення позивача від 18.08.2023, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надана відповідь від 18.09.2023, згідно якої зазначено, що з 01.06.2023 року, враховуючи рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2023 року у справі №380/9831/22, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області Позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до положень пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Страховий стаж становить 29 років 00 місяців 04 дні, пільговий стаж за Списком №1 - 15 років 04 місяць 09 днів.
Зазначено, що в рішенні суду відсутні зобов`язання стосовно обчислення призначеної пенсії відповідно до ст. 8 Закону України від 02.09.2008 №345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку з им звернувся до суду із вказаним позовом.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України Про пенсійне забезпечення.
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб`єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2статті 4 КАС України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування).
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345-VІ суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI (далі - Закон №345-VI) передбачено, що його дія поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Як встановлено судом, позивач отримує пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у зв`язку з чим її розмір обчислюється згідно із Законом України № 1058 і визначається індивідуально залежно від тривалості набутого шахтарем страхового стажу та величини одержуваного заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.
Відповідно до ст.27 Закону №1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Статтею 8 Закону №345-VI, встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Судом встановлено, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 29 років 00 місяців 04 дні, пільговий стаж за Списком №1 - 15 років 04 місяці 09 днів, що сторонами не заперечується.
Аналогічні положення закріплені і в абз.1 частини першої статті 28 Закону №1058, а саме мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст.1 Закону №1058, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Отже, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону №345-VI, не нижче трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, розмір пенсії розраховується за правилами, визначеними ст.27 Закону №1058, і за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року, що передбачено ч. 3 ст. 24 Закону № 1058.
Тобто розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону №345-VI, визначається з урахуванням їх стажу та заробітку. До одержаного розміру встановлюється доплата за понаднормовий стаж (по 1% розміру пенсії, але не більш як 1% мінімальної пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу: чоловікам - понад 35, а жінкам - понад 30 років, як це визначено абзацом 1 частини першої ст.28 Закону №1058).
Враховуючи вищенаведене, пільговий стаж позивача, як працівника із видобування вугілля за Списком № 1 складає більше 15 років, що дає йому право для перерахунку розміру пенсії у відповідності до приписів статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці.
Судом встановлено, що, дійсно, вищезазначені позовні вимоги не були предметом спору при винесенні рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.01.2023 по адміністративній справі №380/9831/22.
Також у суду відсутні будь-які докази того, чи приймалось Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області відповідне рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачу.
Натомість, як вже встановлено судом та про що зазначено вище, на звернення позивача від 18.08.2023, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надана відповідь від 18.09.2023, згідно якої, зокрема зазначено, що в рішенні суду у справі №380/9831/22 відсутні зобов`язання стосовно обчислення призначеної пенсії відповідно до ст. 8 Закону України від 02.09.2008 №345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Однак, суд вважає в необхідне зауважити, що позивач не повинен звертатись до відповідача з окремою заявою відповідно до п. 1.8 Порядку 22-1, оскільки його право на обчислення призначеної пенсії з урахуванням особливостей, передбачених ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацом 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», чинним законодавством не ставиться в залежність від подання такої заяви, а впливає безпосередньо з записів зазначених правових норм, які пенсійний орган повинен був застосувати при обчисленні пенсії Позивача.
Таким чином, суд приходить до висновку при протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не застосування при призначенні пенсії ОСОБА_1 ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці.
Щодо позовних вимог про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 18.04.2022, суд виходить з наступного.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.01.2023 по адміністративній справі №380/9831/22 (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 29 серпня 2023 року) позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, та відповідно до положень пункту « 1» частини другоїстатті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Дане рішення набуло законної сили 01 червня 2023 року, відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У вищезазначеному рішенні не визначено дату з якої зобов`язано призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, та відповідно до положень пункту « 1» частини другоїстатті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
На виконання рішення суду від 18 січня 2023 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до положень пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV з 01.06.2023 (з дати набуття рішенням законної сили).
Відповідно до порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України"Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування":
- п. 1.7 Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
- п. 1.8. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами ОСОБА_2 заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
{Абзац третій пункту 1.8 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Пенсійного фонду№ 21-1 від 20.04.2023}
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами ОСОБА_2 .
{Абзац четвертий пункту 1.8 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Пенсійного фонду№ 33-1 від 25.11.2021}
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбаченихчастиною четвертоюстатті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Судом встановлено, та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 18.04.2022 звернувся до Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відтак, суд приходить до висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області шодо призначення пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2023 року, а саме з дати набуття рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.01.2023 по адміністративній справі №380/9831/22 законної сили.
Поряд із цим, слід зауважити, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не здійснювало розгляд заяви позивача про призначення пенсії, не приймало рішення про відмову у її призначенні, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов`язку щодо здійснення перерахунку пенсійних виплат.
Однак, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на обліку в якому знаходиться позивач має виплачувати перераховану пенсію позивачу.
Аналогічна позиція викладена у постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2023 року по адміністративній справі №200/4852/22.
Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, приходить до висновку, що слід прийняти рішення про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 01.06.2023 а саме з дати набуття рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.01.2023 по адміністративній справі №380/9831/22 законної сили; визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не застосування при призначенні пенсії ОСОБА_1 ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 18.04.2022; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені судом обставини, оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., місто Слов`янськ, ПЛОЩА СОБОРНА, будинок 3, ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, адреса: 79016, Львівська обл., місто Львів, Галицький район, ВУЛИЦЯ МИТРОПОЛИТА АНДРЕЯ, будинок 10) про визнання протиправни дії, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 01.06.2023 (дати набуття рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.01.2023 по адміністративній справі №380/9831/22 законної сили).
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не застосування при призначенні пенсії ОСОБА_1 ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 18.04.2022.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату ОСОБА_1 з 18.04.2022 року відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.
Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.
Суддя О.О. Галатіна