Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
26 січня 2024 року Справа №200/8358/20-а
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Кошкош О.О., розглянувши звіт про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
21 жовтня 2020 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду визнано протиправним та скасовано рішення Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 13 березня 2020 року №165 про відмову в перерахунку пенсії, зобов`язано Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі від 86% від суддівської винагороди на відповідній посаді, згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 26 лютого 2020 року №04-229, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 19 лютого 2020 року.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2021 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року у справі № 200/8358/20-а задоволено. Застосовано судовий контроль за виконанням судового рішення у справі № 200/8358/20-а шляхом зобов`язання Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року у справі № 200/8358/20-а у місячний строк з дня набрання цією постановою законної сили.
23 серпня 2023 року ухвалою суду встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.10.2020 по справі №200/8358/20-а. Зобов`язано Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати у місячний строк з дня постановлення ухвали звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.10.2020 по справі №200/8358/20-а.
13 листопада 2023 року ухвалою суду замінено боржника Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, адреса: 84122, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3).
Ухвалою суду від 24 листопада 2023 року зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати протягом 60 днів з дати постановлення ухвали звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року у справі №200/8358/20-а.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.10.2020 у справі №200/8358/20-а.
У звіті зазначено, що доплата за рішенням суду за період з 19.02.2020 по 31.01.2021 в сумі 493694,56 грн, як така, що не передбачена бюджетом Головного управління потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу.
27.06.2023 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2023 рік». Цим бюджетом передбачено на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішенням суду асигнування в сумі 360 млн грн.
Відповідно у Плані доходів і видатків головного управління на 2023 рік, затвердженого головою правління Пенсійного фонду України 29.06.2023 року у складі виплат за рахунок коштів Державного бюджету передбачено кошти для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у розмірі 7 318,20 тис гривень. Водночас, абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку зазначено, що черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.10.2020 по справі № 200/8358/20-а набрало законної сили 14.01.2021 (після повернення апеляційної скарги). Головним управлінням в межах відповідних бюджетних призначень у 2023 році та за окремою бюджетною програмою проведено виплату заборгованості по судовим рішенням, які набрали законної сили по 20.09.2020.
Вказує, що з метою забезпечення своєчасних розрахунків по борговим зобов`язанням та виділення коштів на ці цілі Головним управлінням впродовж 2021, 2022 року (лист від 25.10.2021 №0500-1805-5/92300, лист від 20.12.2021 №0500-1805-5/131293, лист від 13.09.2023 №0500-1804-5/54902, лист від 11.11.2022 №0500- 0404-5/67651, лист від 13.01.2023 №0500-0504-5/10051, лист від 03.04.2023 №0500-0504- 5/26682, лист від 02.05.2023 №0500-0504-5/35543, лист від 12.06.2023 №0500-0504-5/49622, лист від 04.08.2023 №0500-0504-5/66301, від 13.10.2023 №0500-0504-5/87525; лист від 20.11.2023 № 0500-0504-5/99087, лист від 01.12.2023 №0500-0502-5/103813, лист від 16.01.2024 № 0500-0501-5/4825 були спрямовано до Пенсійного фонду України звернення з проханням виділити кошти на проведення передбачених у поточному бюджетному році розрахунків.
У відповіді на запити Головного управління Пенсійний фонд України своїми листами повідомляв інформацію про видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду листи від 27.10.2021 №2800-040201-9/53318, від 20.09.2022 №2800-030102-9/39398, від 02.03.2023 № 2800-030203-9/10500, від 31.05.2023 №2800-030102-9/29513, від 11.07.2023 №2800-030102-9/38644, від 05.09.2023 №2800-030202-9/49742, від 08.11.2023 2800-030102-9/6299, від 18.12.2023 № 2800-030102-9/71736 , від 27.12.2023 № 2800-040203-9/74086.
Вважає, що виходячі із стану виділення бюджетних цільових коштів на означені цілі та повноважень посадових осіб щодо прав на виділення та розпорядження означеними бюджетними цільовими коштами, - зобов`язання з боку територіальних органів Пенсійного фонду України відносно судового рішення по ОСОБА_1 виконані.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов`язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ст. 73 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 9 липня 2003 року № 1058-IV кошти Пенсійного фонду використовуються на:
1) виплату пенсій, передбачених цим Законом;
1-1) здійснення страхових виплат та фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування";
2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування";
3) фінансування адміністративних витрат, пов`язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду;
4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій;
5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 23 та п. 20 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
З врахуванням викладеного, суд зазначає, що відсутність додаткового фінансування бюджету Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не свідчить про виконання рішення суду, а лише підтверджує, що таке невиконання судового рішення обумовлено обставинами, незалежними від посадових осіб вказаного управління.
Суд враховує, що пенсійним органом вживалися заходи щодо виконання судового рішення в частині виплати заборгованості. Отже, вжиті пенсійним органом заходи щодо виконання рішення суду свідчать про відсутність вини та умислу на навмисне невиконання рішення суду у цій справі з боку відповідача.
Разом з тим, враховуючи те, що рішення суду на момент подання відповідачем звіту виконано не в повному обсязі, суд на підставі частини першої статті 382 КАС України вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі.
Суд звертає увагу на те, що частина 2 статті 14 КАС України передбачає, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
На підставі викладеного, керуючись статтею 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати протягом 60 днів з дати постановлення ухвали звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року у справі №200/8358/20-а.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя О.О. Кошкош