Ухвала суду № 116576423, 23.01.2024, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2024
Номер справи
120/16278/23
Номер документу
116576423
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

м. Вінниця

23 січня 2024 р.Справа № 120/16278/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян Марини Бондівни, розглянувши у письмовому провадженні заяву представника відповідача про закриття провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання протиправними та скасування рішень.

Ухвалою від 01.11.2023 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

20.11.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого Стрижавська селищна рада просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Разом із відзивом на позовну заяву відповідачем також подано клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України.

Так, представник Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області вказує, що в межах цієї справи позивачем заявлено позов з метою захисту своїх прав та законних інтересів як користувача земельними ділянками за кадастровими номерами: 0520655900:02:009:1500 та 0520655900:02:009:1499 та власника нежитлових приміщень загальною площею 922,2 кв.м на земельній ділянці 0520655900:02:009:1500. З огляду на вищезазначене, відповідач вважає, що спірні правовідносини мають приватноправовий характер та підлягають захисту у порядку цивільного судочинства.

21.11.2023 представником позивача подано заперечення на клопотання про закриття провадження у справі. Сторона позивача переконує, що в даному випадку, спір, який є предметом розгляду у даній справі, стосується дій відповідача щодо розгляду клопотання про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, а тому не носить приватно-правовий характер.

Визначаючись з приводу клопотання відповідача про закриття провадження, суд керується такими мотивами.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

При цьому, визначення публічно-правового спору наведено у пункті 2 частини 1 статті 4 КАС України, відповідно до якої під таким розуміється спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи; такою є діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Під суб`єктом владних повноважень у пункті 7 частини 1 статті 4 КАС України розуміється орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак, не кожен спір за участю суб`єкта владних повноважень є публічно-правовим. Для розгляду спору адміністративним судом необхідно встановити його публічно-правовий зміст (характер), що є визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції.

Для з`ясування характеру спору слід враховувати, що протилежним за своїм змістом є приватноправовий спір, однією з ознак якого є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника такого спору. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.

Пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Суд зазначає, що в межах цієї справи позивач оскаржує рішення Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області рішень 70 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради № 35, 36 від 29.09.2023 року "Про припинення права користування", та "Про розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок". Вищезазначеними рішеннями вирішено припинити право користування земельної ділянкою наданою в оренду ОСОБА_1 та іншим рішенням вирішено розробити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності площею 4,2164 га кадастровий номер: 0520655900:02:009:1500 та земельної ділянки комунальної власності площею 0,4000 га, кадастровий номер: 0520655900:02:009:1499.

Підставою для оскарження таких рішень позивачем зазначено порушення суб`єктом владних повноважень процедури прийняття рішення про припинення права користування та про поділ та об`єднання земельних ділянок, а саме відсутність нотаріально посвідченої згоди землекористувача.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України.

Згідно вимог статтею 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад, а також здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Статтею 25 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до виключної компетенції пленарних засідань сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (частина 10 статті 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні).

Крім того, у відзиві на позовну заяву Стрижавська селищна рада переконує, що саме по собі рішення Стрижавської селищної ради №35 від 29.09.2023, яким припинено право користування земельною ділянкою, не змінює та не припиняє будь-яких прав позивача на земельну ділянку з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256 на підставі договору оренди, та не має юридичного наслідку у вигляді розірвання договору оренди.

Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд зазначає, що оскаржувані позивачем рішення прийнятті Стрижавською селищною радою Вінницького району Вінницької області на виконання делегованих їй повноважень у сфері земельних правовідносин. При цьому, оскаржувані рішення №35 та 36 від 29.09.2023 не встановлюють та не припиняють для позивача жодні права щодо володіння, користування, розпорядження майном, в тому числі і того, що знаходиться на вищезазначених земельних ділянках, а мотиви оскарження таких рішень обмежуються порушенням відповідачем порядку прийняття останніх.

Відтак, суд доходить висновку, що у даному випадку між позивачем та Стрижавською селищною радою Вінницького району Вінницької області наявний спір, який склався в межах публічних, а не приватноправових правовідносин.

Отже, клопотання відповідача про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України не підлягає задоволенню.

Керуючись статями 4, 19, 238, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про закриття провадження у справі відмовити.

Копії ухвали направити учасникам справи.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.

СуддяМультян Марина Бондівна