Постанова № 11638874, 11.10.2010, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
11.10.2010
Номер справи
2а-2691/10/2770
Номер документу
11638874
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

< Копия >

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

11.10.10 о 09 год. 55 хв.Справа №2а-2691/10/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі< колегії суддів >: головуючого судді - Лотової Ю.В.;

< суддів ><<- >><Суддя >;

при секретарі - Сігнаєвському І.О.,

з участю представників:

позивача Дерябкіної В.Л., довіреність від 19.08.2010 року № 5091/10/10

відповідача не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомДержавної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя (вул. 7 Листопада, 3, м. Севастополь, 99042);< Список ><Позивач в особі >доприватного підприємства «ТС Сервіс» (вул. Кожанова, 10, кв. 2, м. Севастополь, 99003);< Список ><Відповідач в особі >про стягнення заборгованості,

Обставини справи:

13.09.2010 р. Державна податкова інспекція у Балаклавському районі м. Севастополя звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до приватного підприємства «ТС Сервіс»про стягнення з відповідача на користь бюджету заборгованості з орендної плати на землю у розмірі 87647,92 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14.09.2010 року відкрито провадження в адміністративної справі № 2а-2691/10/2770.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14.09.2010 року закінчено підготовче провадження по справі № 2а-2691/10/2770, справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, позов просила задовольнити. Позовні вимоги обґрунтовані Законом України «Про плату за землю», Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2182-III від 21.12.2000 року (далі Закону України № 2181).

Представник відповідача у судове засідання не зявився, надав клопотання про перенесення розгляду справи у звязку із зайнятістю в іншому процесі, але ніяких доказів у підтвердження цього представником відповідача суду надано не було, у звязку з чим причина неявки представника відповідача була визнана судом неповажною. Крім того, ухвали Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14.09.2010 року відповідачем не виконано, письмового відзиву на позовну заяву з документальним та правовим обґрунтуванням своїх заперечень не надано.

Розглянувши документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ч. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, встановлених законодавством.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» податкова адміністрація є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах у містах підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям.

Відповідно до пп. 1, 2 ст. 10 цього Закону одними із завдань податкової адміністрації є контроль за своєчасністю, достовірністю та повнотою обчислення і сплати податків та зборів; забезпечення обліку платників податків, правильність обчислення та своєчасність надходження податків.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу» органи державної податкової служби подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без встановлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України).

Правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення (ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Таким чином, позивач є субєктом владних повноважень, що має право звернутись до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом про стягнення заборгованості з орендної плати за землю.

Приватне підприємство «ТС Сервіс» зареєстровано як юридична особа Ленінською районною державною адміністрацією міста Севастополя 11.04.2005 року, включено до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб та фізичних осіб підприємців та перебуває на обліку в органах державної податкової служби як платник орендної плати на землю.

Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 14.07.2008 року, укладенимому між Севастопольською міською Радою та відповідачем, відповідач є орендарем земельної ділянки загальною площею 3,4161 га., розташованою за адресою вул. Крестовського, 54-а в Балаклавському районі у м. Севастополі.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеним цім Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється

орендна плата.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно із Законом України покладений обов'язок сплачувати податки та збори (обов'язкові платежі).

Згідно з п. 3 ст. 9 цього Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни

Відповідно до пп. 4.1.1, п. 4.1. ст. 4 Закону України № 2181 платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до ст. 15 зазначеного Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

30.01.2009 року відповідачем до позивача була подана податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки державної комунальної власності за 2009 рік, відповідно до якого зобовязання з орендної плати за землю склало 18478,62грн., де щомісячний платіж за період з січня по жовтень 1040,28 грн., за листопад 1710,98 грн., за грудень 6364,84 грн. Згідно уточнюючій податковій декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік, яка була надана відповідачем 25.12.2009 року зобовязання з орендної плати за землю склало 108056,60 грн., де щомісячний платіж за період з січня по квітень 8142,95 грн., за травень 8142,97 грн., з червня по листопад 9620,26 грн., за грудень 9620,27 грн. 29.01.2010 року відповідачем до позивача була подана податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, відповідно до якого зобовязання з орендної плати за землю склало 333729,30 грн., де щомісячний платіж за період з січня по червень 10112,49 грн., за липень 32596,45 грн., за серпень-листопад 48091,58 грн., за грудень 48091,59 грн.

Пунктом 5.1. статті 5 цього Закону України № 2181 визначено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Відповідно до підпункту 5.3.1. пункту 5.3 статті 5 Закону України № 2181 платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

Згідно з п. 1.4. ст. 1 Закону України № 2181 пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Відповідно до п.п. 16.1.2, 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом; та при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Відповідно до розрахунків позивача відповідач має залишок несплаченої пені у розмірі 46,76 грн.

Судом встановлено, що на цей час відповідачем не сплачена орендна плата за землю за період з листопада 2009 року по липень 2010 року. Зазначені суми податкових зобовязань відповідачем повністю не були сплачені, таким чином, відповідно до розрахунків та з урахуванням пені у розмірі 46,76 грн. сума заборгованості складає 87647,92 грн.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Так перша податкова вимога від 29.12.2009 року № 1/186 надіслана позивачем на адресу відповідача та отримана 29.01.2010 року. Друга податкова вимога від 01.03.2010 року № 2/25 надіслана на адресу відповідача та отримана 12.03.2010 року.

Таким чином, сума заборгованості 87647,92 грн. судом встановлена та документально підтверджується матеріалами справи.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, який набрав законної сили 30.07.2010 року, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Але згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до п. 15.2.1. ст. 15 Закону України № 2181, який діяв на момент виникнення правовідносин, у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.

Отже суд дійшов висновку, що при зверненні позивача до суду з адміністративним позовом строк порушено не було.

За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

На підставі ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з позивача не стягуються.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 11.10.2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 15.10.2010 р.

Керуючись ст. 6, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з приватного підприємства «ТС Сервіс» (вул. Кожанова, 10, кв. 2, м. Севастополь, 99003, ідентифікаційний код 33459975) суму заборгованості перед бюджетом зі орендної плати за землю у розмірі 87647,92 грн. (вісімдесят сім тисяч шістсот сорок сім грн.. 92 коп.) на р/р 33214812700002, одержувач Балаклавський місцевий бюджет, банк одержувача УДК м. Севастополя, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035692, код платежу 13050200, стягував - державна податкова інспекція у Балаклавському районі м. Севастополя (вул. 7 Листопада, 3, м. Севастополь, 99042).

Постанова набирає законної сили у порядку та строки відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя< підпис >Ю.В. Лотова

Судді:< підпис ><Суддя >

< З оригіналом згідно >

Суддя< підпис >Ю.В. Лотова

Судді:< підпис ><Суддя >