Постанова № 11638709, 01.10.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2010
Номер справи
2074/10/2170
Номер документу
11638709
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" жовтня 2010 р. Справа № 2-а-2074/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ковбій О.В.,

при секретарі: Попутько О.А.,

за участю представника ТОВ "Мале підприємства "Ніка" ЛТД" - Губіна І. Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" про стягнення заборгованості в сумі 23487,50 грн., за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" до Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.08.2009 року № 0003952302 та № 0003942302 ,

встановив:

Державна податкова інспекція у Генічеському районі Херсонської області (далі - ДПІ) звернулася до суду з адміністративним позовом до ТОВ "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" (далі - ТОВ) про стягнення заборгованості перед бюджетом в сумі 23487,50 грн.; ТОВ "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" до Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

В судове засідання представник ДПІ у Генічеському районі Херсонської області до суду не з"явився, надіслав заяву про розгляд справи в без участі представника інспекції, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, проти позовних вимог ТОВ "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" заперечував, позов просив не задовольняти.

ДПІ обгрунтовує свої позовні вимоги тим, що під час перевірки ТОВ було виявлено ряд порушень, а саме, п.п. 3, 9, 11, 12, 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР.

Перевірка була проведена відповідно до вимог діючого законодавства.

Представник ТОВ "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" свої вимоги обгрунтовує тим, що прийняті рішення про застосування штрафних санкцій є протиправними і підлягають скасуванню в зв"язку з тим, що вони прийняті з порушенням діючого законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника ТОВ "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" суд прийшов до висновку, що адміністративний позов ДПІ у Генічеському районі Херсонської області підлягає задоволенню, а адміністративний позов ТОВ "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" є необгрунтованим та задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 17.08.2009 року працівниками ДПА України у Херсонській області на підставі затвердженого плану перевірок на серпень 2009 року, направлення від 14 серпня 2009 року № 001448/237 було проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб"єктами господарської діяльності в магазині за адресою: Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Миру 87.

За результатами перевірки складено акт від 17.08.2009 р. № 1167/21/22/23/14131533, в якому зафіксовано порушення п.п. 3, 9, 11, 12, 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР.

На підставі складеного акту та виявлених порушень винесено рішення про застосування штрафних санкцій: № 0003952302 у розмірі 22460 грн. та № 0003942302 у розмірі 457,50 грн.

Визначаючись щодо позовних вимог, доводів сторін, наданих у справу доказів, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" плановою перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби i проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.

Дана норма пов"язана з пунктом 1 ст. 11 вказаного Закону, де зазначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування i сплати податків та зборів платниками податків.

Разом з тим, згідно частини 7 ст. 11-1 Закону № 509 позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва i oбiгy спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Дана норма пов"язана з пунктом 2 ст. 11 вказаного Закону, де зазначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, торгових патентів тощо.

Отже, спеціальним законом в даному випадку є Закон України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", який регулює правовідносини суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Згідно зі ст. 15 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб"єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27 травня 2008 року № 355, передбачено, що працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі. Перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів i ліцензій проводяться групою у складі не менше двох посадових ociб органів ДПС за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку.

Згідно Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання oбiгy готівки, наявності торгових патентів i ліцензій, затверджених наказом ДПА України від 12 серпня 2008 року № 534 за результатами перевірки складається акт, а у paзi відсутності порушення суб'єктами господарювання вимог чинного законодавства - довідка. При цьому акт перевірки - це службовий документ, який підтверджує факт проведення перевірки i є носієм доказової інформації про виявлені порушення (або їх відсутність) вимог чинного законодавства зазначеними суб'єктами. Акт перевірки складається на бланку органу ДПС, за рішенням якого було призначено i проведено перевірку. Перший примірник акту перевірки залишається у посадових ociб органу ДПС, другий - у керівника суб'єкта господарювання або особи, що його заміщає, а у разі їх відсутності - у особи, уповноваженої здійснювати розрахункові операції. У разі встановлення при проведенні перевірки порушень законодавства за результатами розгляду матеріалів такої перевірки керівником (заступником керівника) органу ДПС, на обліку в якому перебуває такий суб'єкт господарювання, приймається у встановлені законодавством терміни та надсилається суб'єкту господарювання рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за встановленою формою.

Як свідчать матеріали перевірки, посадовими особами ДПС проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів i ліцензій встановлено порушення п.п. 3, 9, 11, 12, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яким зобов"язано суб"єктів підприємницької діяльності:

- застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх використання (п. 3 ст. 3 Закону № 265/95-ВР);

- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки i забезпечувати їх зберігання в КОРО (п. 9 ст. 3 Закону №265/95-ВР);

- проводити розрахункові операції через РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості ( п. 11 ст. 3 Закону № 265/95 - ВР);

- вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особам , які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів ( п. 12 ст. 3 Закону № 265/95 - ВР);

-забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квітанціями, виданими з початку робочого дня (п. 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР);

Статтею 17 Закону № 265 встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції.

Micце проведення розрахунків визначено ст. 2 Закону України № 265 як місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Штрафні санкції застосовуються до відповідальних ociб органами державної податкової служби, в тому числі на підставі матеріалів проведених ними перевірок в установленому законодавством порядку та розмірах, чинних на день завершення перевірок.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ДПІ у Генічеському районі Херсонської області підлягає задоволенню, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство "Ніка" ЛТД є необгрунтованим та задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд-

постановив:

У задоволенні адміністративного позову ТОВ "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" відмовити в повному обсязі.

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Генічеському районі задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ТОВ "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" (код ЄДР 14131533) борг перед бюджетом в сумі 23487 (двадцять три тисячі чотириста вісімдесят сім) грн., 50 коп. на р/р 31116104700112*; 101; 24103822 (призначення платежу), отримувач відділення держказначейства України, в установі банку ГУДКУ у Херсонській області, м. Херсон, МФО 852010.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 жовтня 2010 р..

Суддя Ковбій О.В.

кат. 6.6.5