ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" жовтня 2010 р.
13 год.10 хв.Справа № 2-а-3947/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Морської Г.М.,
при секретарі: Гричановська А.В.,
за участю:
представника позивача - Ткаченка О.С.,
представника відповідача - Величко М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Приватного підприємства "Трієра"
до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області
про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення,
встановив:
Приватне підприємство "Трієра" (далі позивач, ПП) є субєктом підприємницької діяльності та зареєстроване юридичною особою Чаплинською райдержадміністрацією 27.02.2004р.
Відповідно до довідки головного управління статистики у Херсонській області основним видом діяльності ПП «Трієра» є роздрібна торгівля пальним.
Позивач перебуває на спрощеній системі оподаткування.
07 липня 2010 р. головними державними податковими ревізорами-інспекторами Щербиною І.В. та Літвіновим В.В. проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів, ліцензій. Перевірка проведена на підставі направлення на перевірку № 106/237 від 06.07.2010р., виписаного відповідно до плану перевірок на липень 2010р. (до якого включено ПП «Трієра» ід. номер 32763897), затвердженого наказом голови ДПА у Херсонській області від 23.06.2010р. № 170. Здійснено перевірку газозаправного пункту за адресою: Херсонська область, смт Чаплинка, вул. Леніна, 193, що належить ПП «Трієра».
Перевіркою встановлено порушення пунктів 1,2,5 статті 3, статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 р. (далі Закон № 265/95-ВР), а саме: відсутність в розрахунковій книжці реєстраційної сторінки, здійснення розрахункових операцій без застосування РРО на суму 191504 грн.
Ревізорами встановлено, що позивач здійснював роздрібну торгівлю через засоби пересувної торгівельної мережі (автоцистерну) та проводив розрахунки за проданий товар без застосування РРО, з використанням книги обліку розрахункових операцій (далі КОРО) та розрахункової книжки.
Згідно даних КОРО № 2/21000270/1 від 05.11.2004р. станом на 22.10.2009р. розмір граничного обсягу розрахункових операцій з продажу скрапленого газу перевищив 200000грн. Незважаючи на таке перевищення позивач продовжував здійснювати розрахунки без застосування РРО.
За період з 03.12.2009р. (дата, коли позивач повинен перейти на застосування РРО) по 07.07.2010р. (дата проведення перевірки) сума продажу скрапленого газу склала 191504 грн.
На підставі акту перевірки до ПП «Трієра» застосовані штрафні санкції рішенням від 21.07.2010р. № 0000522310, а саме: за порушення порядку використання розрахункової книжки (п. 3 ст. 17 Закону № 265/95-ВР) - 340 грн.; за здійснення розрахункових операцій без застосування РРО (п. 1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР) - 191504 грн. х 5 = 957520 грн.
Не погоджуючись із рішенням податкового органу, приватне підприємство "Трієра" звернулось до суду із позовом до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.07.2010р. № 0000522310.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, обґрунтовуючи їх тим, що штрафні санкції застосовано неправомірно, оскільки перевірка проведена із порушенням, а недоліки, зафіксовані в акті перевірки, не відповідають дійсності. Позивач вважає перевірку незаконною, оскільки вона була проведена із порушенням ст. 16 Закону № 265/95-ВР, а саме планова перевірка субєктів підприємницької діяльності, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування, може бути проведена не частіше одного разу на рік за наслідками звітного календарного року. Щодо виявленого порушення - незастосування РРО під час проведення розрахункових операцій, представник позивача пояснив, що підприємство не повинно застосовувати РРО під час проведення розрахункових операцій, так як здійснює реалізацію скрапленого газу через засоби пересувної торгівельної мережі (автоцистерну), що розташована за межами стаціонарного приміщення, де проводяться розрахунки. Статтею 10 Закону № 265/95-ВР у такому випадку дозволено проводити розрахунки із застосуванням розрахункової книжки, без використання РРО, якщо граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій не перевищує 200000 грн. Оскільки законодавчо не закріплений порядок визначення розміру річного обсягу розрахункових операцій, позивач вважає, що він обраховується протягом календарного року. Таким чином податковий орган мав право застосувати штрафні санкції лише за період із 03.12.2009р. до 31.12.2009р., оскільки із 01.01.2010р. починається новий податковий період, у якому позивачем не допущено перевищення розміру річного обсягу розрахункових операцій.
Представник відповідача проти позову заперечила, мотивуючи тим, що перевірка була законною, проведена на підставі направлення на перевірку, плану перевірок, затвердженого начальником ДПА у Херсонській області. Дана перевірка була проведена на підставі Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". В розумінні ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. № 509-ХІІ (далі Закон № 509-ХІІ), перевірка є позаплановою, оскільки відповідно до ч. 7 цієї статті позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Щодо виявленого порушення: здійснення розрахункових операцій без застосування РРО, суду пояснила, що позивачем перевищено розмір граничного обсягу розрахункових операцій з продажу скрапленого газу 200000грн. Протягом місяця після допущення такого перевищення позивач повинен був зареєструвати у податковому органі РРО та проводити розрахунки із його застосуванням. Невиконання такої вимоги зумовило застосування до позивача штрафної санкції за здійснення розрахункових операцій без застосування РРО у пятикратному розмірі вартості проданих товарів. Крім цього штрафні санкції у розмірі 340 грн. застосовані за порушення порядку ведення розрахункової книжки.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, вивчивши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 265/95-ВР реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Пунктом. 5 ч. 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР передбачено, що у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України;
Статтею 10 Закону № 265/95-ВР встановлено, що перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики і Державної податкової адміністрації України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2000р. № 1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Постанова № 1336) затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі - Перелік).
У пункті 2 до вказаного Переліку віднесено роздрібну торгівлю через засоби пересувної торговельної мережі (автомагазини, авторозвозки, автоцистерни, цистерни, бочки, бідони, низькотемпературні лотки-прилавки, візки, розноски, лотки, столики), що розташовані за межами стаціонарних приміщень.
Частиною 2 Постанови № 1336 встановлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, для форм та умов проведення діяльності, визначених у пунктах 2, 3, 5, 6, 13, 14, 16, 17, 22, 23, 27 переліку, у розмірі 200 тис. гривень на один суб'єкт господарської діяльності, а визначених у пунктах 4 і 7 переліку, - 75 тис. гривень на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів (надання послуг).
Статтею 11 Закону № 265/95-ВР передбачено, що терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.
Дані терміни встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001р. N 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» (далі Постанова № 121), де у п. 2 передбачено, що для суб'єктів підприємницької діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 р. N 1336 дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, і розмір річного обсягу розрахункових операцій яких не перевищує граничного розміру, встановленого зазначеною постановоютермін їх переведення на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням РРО становить один місяць з дати перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій.
У судовому засіданні встановлено, що позивачем перевищено 22.10.2009р. граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій у 200000 грн., проте, позивач продовжував здійснювати розрахунки із споживачами із застосуванням розрахункової книжки. Даний факт не оспорюється представником позивача.
Останній термін переведення ПП «Трієра» на облік розрахункових операцій із застосуванням РРО закінчився 03.12.2009р.
Таким чином, позивач неправомірно здійснював розрахунки після зазначеної дати без використання РРО.
Суд не погоджується із позицією позивача про необхідність застосування до нього штрафних санкцій у межах календарного року, тобто із 03.12.2009р. до 31.12.2009р., та із твердженням, що підприємство після початку нового календарного року має право знову застосовувати розрахункову книжку під час проведення розрахунків до повторного досягнення граничного розміру 200000 грн., оскільки ст. 10 Закону № 265/95-ВР передбачено, що, у разі перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим. Законом не встановлено можливість зворотнього повернення субєкта господарювання до застосування розрахункової книжки.
Також суд не погоджується із посиланням позивача на п. 12 ст. 9 Закону № 265/95-ВР, яким передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції із розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля, тощо).
Так представником позивача у судовому засіданні повідомлено, що розрахункові операції із продажу скрапленого газу проводяться у стаціонарному приміщенні, а відпуск газу здійснюється із автоцистерни за 20 метрів від цього приміщення.
Суд вважає, що у даному випадку товар отримується безпосередньо після проведення розрахунків і у місці проведення розрахунків, тому застосування до позивача п. 12 ст. 9 Закону № 265/95-ВР є некоректним.
Під час перевірки було виявлено також відсутність в розрахунковій книжці реєстраційної сторінки, що є порушенням порядку використання розрахункової книжки (п. 3 ст. 17 Закону № 265/95-ВР), за що до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 340 грн.
За таких обставин суд приходить до висновку про правомірність застосування до позивача штрафних санкцій рішенням від 21.07.2010р. № 0000522310.
Щодо позиції позивача порушення ст. 11-1 Закону № 509-ХІІ під час проведення перевірки, необхідно зазначити наступне.
Частиною 7 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995р. № 481/95 (далі Закон № 481/95), вважаються позаплановими.
Відповідно до ст. 15 Закону № 265/95-ВР контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 11-2 Закону № 509-ХІІ посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та тривалість.
Посадовими особами ДПА у Херсонській області були дотримані дані вимоги, вони були допущені до проведення перевірки, тому суд не погоджується із твердженням позивача про відсутність у посадових осіб ДПА у Херсонській області права на проведення перевірки позивача.
Таким чином, суд приходить до висновку про необґрунтованість та безпідставність вимог позивача та відмовляє у їх задоволенні.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити Приватному підприємству "Трієра" у задоволенні позовних вимог до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.07.2010р. № 0000522310.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 11 жовтня 2010 р.
Суддя Морська Г.М.
кат. 2.11.8