Постанова № 11636878, 27.05.2010, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
27.05.2010
Номер справи
2а-988/10/2770
Номер документу
11636878
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

< Копия >

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

27.05.10Справа №2а-988/10/2770

м. Севастополь

12 год. 33 хв.

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

судді - Водяхін С.А.;

при секретарі - Єньшиній Н.Б.,

за участю представників:

позивача: Приватного підприємства «Мезонін»директор Ачкіназі Світлана Василівна, наказ №1 від 29.08.2006 р., НОМЕР_1, виданий Нахімовським РВ УМВС України в м.Севастополі 19.12.2000року;

відповідача: Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя - Летюча Діана Геннадіївна, довіреність № 344/10-004 від 22.06.09, службове посвідчення УСВ №019093;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомПриватне підприємство «Мезонін»доДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополяпро визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0001070151/0, № 0001080151, № 0001090151 від 29.03.2010 р., -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Мезонін»звернулося до суду з позовом доДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополяпро визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень № 0001070151/0, № 0001080151, № 0001080151 від 29.03.2010 р.

В судовому засіданні представником позивача виправлена друкарська помилка, що була допущена в прохальної частині позовної заяви, зокрема позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0001070151/0, № 0001080151, № 0001090151 від 29.03.2010 р.

Позовні вимоги вмотивовані тім, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняти відповідачем без врахування сплати позивачем 16.01.2009 р. єдиного податку за грудень 2008 року в сумі 2700,00 грн. та надання до ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя заяви про перерахування помилково сплаченої суми єдиного податку за грудень 2008 року до відповідного бюджету.

Тому, позивач вважає, що податкові повідомлення-рішення № 0001070151/0, №0001080151, № 0001090151 від 29.03.2010 р. є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідач надав до суду заперечення проти адміністративного позову, у яких посилаючись на ст.ст. 38, 39 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», п.п. 8.8.4, 8.8.5, п. 8. Порядкуобліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Наказом ДПА України № 80 від 19.02.1998 р. та затвердженого в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 р. за №172/2612, зазначив, у разі зміни юридичної адреси субєктів підприємницької діяльності платників податків сплата визначених законодавством податків і зборів (обовязкових платежів) після реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного року. Позивачу був продовжений термін перебування на обліку у ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя щодо сплати єдиного податку до закінчення поточного бюджетного року. Після 1 січня 2009 року пакет документів, облікову справу, платника податків для взяття на облік передана до відповідача. Платник несе відповідальність за відповідність інформації, зазначеної в документі на переказ.

Таким чином, відповідач вважає, що податкові повідомлення-рішення про нарахування ПП «Мезонін»штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів сплати узгоджених сум зобовязань з єдиного податку винесені правомірно, а доводи адміністративного позову не засновані на законі.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, та просив у задоволенні позовних вимог відмовити, як у безпідставних та не заснованих на законі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, встановивши обставини у справі, перевіривши докази та вивчивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, що відповідачем, відповідно до акту №1747/10/15-1/33775168 від 29.03.2010 р. (а.с. 11), встановлено порушення позивачем граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з єдиного податку, передбаченого п. 3 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва».

На підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на два календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 1349,00 грн., відповідачем податковим повідомленням-рішенням від 29.03.2010 р. № 0001080151/0 застосовані до позивача штрафні (фінансові) санкції у розмірі 10 % у сумі 134,90 грн. (а.с. 13).

Перевіркою встановлено, що погашення податкового боргу здійснено на підставі меморіального ордеру № 12075922 від 22.01.2009 р. у сумі 1349,00 грн. (а.с. 11 зворот).

Також, відповідачем, відповідно до акту №1745/10/15-1/33775168 від 29.03.2010 р. (а.с. 9), встановлено порушення позивачем граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з єдиного податку, передбаченого п. 3 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва».

На підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на три календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 279,80 грн., відповідачем податковим повідомленням-рішенням від 29.03.2010 р. № 0001090151/0 застосовані до позивача штрафні (фінансові) санкції у розмірі 10 % у сумі 27,98 грн. (а.с. 14).

Перевіркою встановлено, що погашення податкового боргу здійснено на підставі меморіального ордеру № 12075922 від 23.01.2009 р. у сумі 279,80 грн. (а.с. 9 зворот).

Крім того, відповідачем, відповідно до акту №1746/10/15-1/33775168 від 29.03.2010 р. (а.с. 10), встановлено порушення позивачем граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з єдиного податку, передбаченого п. 3 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва».

На підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на шість календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 1051,90 грн., відповідачем податковим повідомленням-рішенням від 29.03.2010 р. № 0001070151/0 застосовані до позивача штрафні (фінансові) санкції у розмірі 10 % у сумі 105,19 грн. (а.с. 12).

Перевіркою встановлено, що погашення податкового боргу здійснено на підставі меморіального ордеру № 12075922 від 26.01.2009 р. у сумі 1349,00 грн. (а.с. 10 зворот).

Проте, висновки відповідача щодо порушення позивачем строків сплати узгодженої суми податкового зобовязання з єдиного податку, суперечать вимогам законодавства та спростовуються наявними у справі доказами, зокрема.

Статтею 5 Закону України «Про систему оподаткування»встановлено, що облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Документ, що підтверджує взяття на облік в органі державної податкової служби, надсилається платнику податків наступного робочого дня з дня взяття на облік.

Порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) визначається центральним органом державної податкової служби України.

Відповідно до п.п. 8.8. Порядкуобліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 р. № 80 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 р. за № 791/3231 (далі - Порядкуобліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)), підставою для переведення на обслуговування платника податків з одного органу державної податкової служби до іншого (взяття на облік/зняття з обліку) у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) платника, пов'язаною зі зміною адміністративного району, є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про реєстрацію таких змін.

Відповідно до п.п. 8.8.4. Порядкуобліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), в органі державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) термін перебування платника податків на обліку повинен бути продовжений до: закінчення поточного бюджетного року, якщо Законом України про Державний бюджет України на поточний рік передбачено, що при зміні місцезнаходження (місця проживання) сплата визначених законодавством України податків та платежів після перереєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного року.

Відповідно до п.п. 8.8.6. Порядкуобліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), до взяття на облік платника податків в органі державної податкової служби за новим місцезнаходженням (місцем проживання) він сплачує податки і подає податкові декларації, розрахунки, звіти за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання).

Після взяття на облік платника податків та повернення ним довідки за ф. № 4-ОПП, виданої за попереднім місцем обліку, орган державної податкової служби видає платнику податків нову довідку за ф. № 4-ОПП.

Приватне підприємство «Мезонін»зареєстровано Нахімовською районною державною адміністрацією у місті Севастополя в якості юридичної особи 05.10.2005 р. (а.с. 34), взято на податковий облік в органах державної податкової служби 06.10.2005 р. за № 9009, та є платником податків (а.с. 35).

Протягом 2008 року позивач знаходився на податковому обліку у ДПІ у Нахімовському районі м.Севастополя, перебував на спрощеної системі оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 10 % суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору, у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

25.06.2008 р. позивач змінив місцезнаходження та зареєструвався за адресою: 99011, АДРЕСА_1 (а.с. 34).

Відповідно до довідки за формою № 4-ОПП про взяття на облік платника податків від 20.01.2009 р. № 29/65 (а.с. 35) позивач з 20.01.2009 р. перебуває на обліку у ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя.

Згідно із ч. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється, зокрема із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу).

Відповідно до ч. 1 ст. 11 цього Закону відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.

Згідно з п. 3 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Підпунктами 1.2 та 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначено, що:

- податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

- податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

В силу п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені даним Законом, визнається сумою податкового боргу.

Нормою п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у наступних розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. - у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу;

- при затримці понад 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Виходячи з системного аналізу вищенаведених норм, вбачається, що, щомісячна (не пізніше 20 числа наступного місяця) сплата єдиного податку на окремий рахунок відділень Державного казначейства України є обовязком, суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних осіб, якій припиняється із сплатою податку.

При цьому підставою застосування штрафних санкцій органами державної податкової служби є несвоєчасна сплата позивачем узгоджених податкових зобов'язань з єдиного податку та набрання такими податковими зобовязаннями статусу податкового боргу.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач платіжним дорученням № 5 від 16.01.2009р. сплатив до місцевого бюджету Нахімовського району м. Севастополя 2700,00грн. єдиного податку за грудень 2008 року (а.с. 6).

20.01.2009 р. позивач надав до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя заяву про перерахування до місцевого бюджету Ленінського району м.Севастополя суми єдиного податку за грудень 2008 року в розмірі 2700,00 грн. сплаченої за платіжним доручення № 5 від 16.01.2009 р. (а.с. 7).

Перерахування сплачених позивачем за платіжним доручення № 5 від 16.01.2009 р. суми єдиного податку за грудень 2008 року в розмірі 2700,00 грн. з розрахункового рахунку № 34213378700008 місцевого бюджету Нахімовського району м. Севастополя на розрахунковий рахунок № 34213378700007 місцевого бюджету Ленінського району м.Севастополя по коду платежу 16050100 «Єдиний податок на підприємницьку діяльність з юридичних осіб»було виконано ДПІ у Нахімовському районі м.Севастополя, шляхом перерахування на підставі меморіального ордеру № 12075922 від 22.01.2009 р. у сумі 1349,00 грн. (а.с. 11 зворот), меморіального ордеру № 12075922 від 23.01.2009 р. у сумі 279,80 грн. (а.с. 9 зворот), меморіального ордеру № 12075922 від 26.01.2009 р. у сумі 1349,00грн. (а.с. 10 зворот), що підтверджується листом ДПІ у Нахімовському районі м.Севастополя від 26.05.2010 р. №4010/10/69-0 (а.с. 36).

Відповідно до п.п. 8.8.6. Порядкуобліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), до взяття на облік платника податків в органі державної податкової служби за новим місцезнаходженням (місцем проживання) він сплачує податки і подає податкові декларації, розрахунки, звіти за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання).

Зазначені приписи законодавства та докази по справі свідчать про те, що обовязок позивача зі сплати єдиного податку припинився з його сплатою до місцевого бюджету 16.01.2009 р.

При цьому, позивач в день взяття на облік в ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя 20.01.2009 р. надав заяву ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя про перерахування сплаченої суми єдиного податку на відповідний рахунок органу Державного казначейства України.

Отже станом на 20.01.2009 р. у позивача не було податкового боргу зі сплати з єдиного податку.

Крім того, діюче податкове законодавство не передбачає відповідальності платників податків за несвоєчасне перерахування органами Державної податкової служби сплачених сум податків на відповідні рахунки Державного казначейства України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя зобов'язана діяти на підставі та межах повноважень та у способі, що передбачені Конституцією та Законами України, застосовує інші нормативно-правові акти, прийняти відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.ст. 70, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Доказів несвоєчасності сплати позивачем узгоджених податкових зобов'язань з єдиного податку та набрання такими податковими зобовязаннями статусу податкового боргу відповідачем до суду не надано.

При таких обставинах, суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно прийняти податкові повідомлення-рішення №0001070151/0, №0001080151/0, № 0001090151/0 від 29.03.2010 р. про застосування до позивача штрафних санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги підлягають задоволенню, а податкові повідомлення-рішення №0001070151/0, №0001080151/0, № 0001090151/0 від 29.03.2010 р. є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно ч. 3 ст. 160 КАС України повний текст постанови складено та підписано 01.06.2010р.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства «Мезонін»доДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0001070151/0, №0001080151/0, № 0001090151/0 від 29.03.2010 р.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя< підпис >С.А. Водяхін

< З оригіналом згідно >

< Суддя ><підпис ><Суддя >