Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.14
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 вересня 2010 року Справа № 2а-6025/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі Головуючого судді:Захарової О.В.
при секретарі:Білоконі Д.І.
за участю:
представника позивача:Гладченко С.В. (довіреність від 18.01.2010 №130)
представник відповідача:не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Кіровського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Господарчого товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Практик» в особі Відокремленого підрозділу «Шахтодільниця №1 про стягнення заборгованості із сплати страхових внесків у сумі 47506,32 грн., -
ВСТАНОВИВ:
06 серпня 2010 року Кіровський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з Господарчого товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Практик» заборгованості відокремленого підрозділу «Шахтодільниця № 1» по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у сумі 47506,32 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відокремлений підрозділ «Шахтодільниця № 1» Господарчого товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Практик» 20.05.2009 року було зареєстроване за № 120573786 у Кіровському міському центрі зайнятості як страхувальник роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Обовязковість сплати страхових внесків на випадок безробіття для роботодавців встановлено п.п. 2 ст. 35 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ”. Згідно Розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 1-ше півріччя 2010 року заборгованість зі сплати страхових внесків складає 86888,62 грн., з яких: недоїмка зі сплати страхових внесків до Фонду 79405,89 грн., пеня 426,60 грн., сума страхових внесків, строк сплати яких не настав 7056,13 грн. Частково заборгованість сплачена. У період з 01.01.2010 по 30.06.2010 утворилась нова недоїмка у розмірі 47506,32 грн. Сума заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 47506,32 грн. відповідачем не сплачена.
У звязку з чим позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у сумі 47506,32 грн.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві, просив стягнути з відповідача заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у сумі 47506,32 грн.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі.
Суд вважав можливим розглянути справу без участі представника відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що субєкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 12 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ (далі Закон України №1533) Кіровський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, в звязку з чим виконує покладені на нього функції, серед яких здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судах та інших органах.
Кіровський міський центр зайнятості як орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, а спори за участю цих органів та юридичних осіб щодо стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття, є публічно правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню «адміністративної справи».
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фондів соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідач Господарче товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Практик» зареєстроване виконавчим комітетом Брянківської міської ради Луганської області 27.09.2002, номер запису 138551050001000208, і.к. 21847746 в якості юридичної особи (а.с. 23).
Згідно довідки АБ № 066662 відокремлений підрозділ «Шахтодільниця № 1» головного підприємства Господарчого товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Практик», без права юридичної особи (а.с. 6).
З матеріалів справи вбачається, що відповідач зареєстрований в Кіровському міському центрі зайнятості як страхувальник роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (а.с. 7).
За змістом ч.1 ч.3 ст.95 Цивільного Кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобовязань як на Головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.
Таким чином, відповідальність за несвоєчасне перерахування страхових внесків відокремленим підрозділом «Шахтодільниця № 1» повинно нести Господарче товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Практик» як юридична особа.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону України № 1533 Фонд зобов'язаний, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.
Згідно із п.2 ст.35 Закону України № 1533, роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Згідно із ч.2 ст.38 Закону України № 1533, строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків регулюється вказаним Законом та Інструкцією про порядок обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі Інструкція) затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.12.2000 № 339, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221.
Відповідно до п.п.5.6, 5.7 Інструкції перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
У разі нестачі коштів на рахунку платника на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі, видача коштів на оплату праці і перерахування страхових внесків до Фонду проводяться у пропорційних сумах.
Підпунктом 7.1 пункту 7 Інструкції зазначено, що контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.
Згідно п.п.7.4. п.7 за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.
Судом встановлено, що за результатами планової перевірки, яка відображена в Акті № 12 від 05.02.2010 (а.с. 9-12), додатку № 1 (а.с. 13), розрахунку пені за результатами перевірки (а.с. 10) за перевіряємий період з 20.05.2009 по 31.12.2009 нараховано страхових внесків до Фонду у сумі 39814,93 грн. Страхові внески на випадок безробіття у перевіреному періоді не сплачувались, таким чином утворилась недоїмка у сумі 31899,57 грн. але не в повному обсязі, (на кінець перевіряємого періоду не сплачено 1071327,74 грн.) внаслідок чого нарахована пеня в сумі 47158,43 грн. За несвоєчасну сплату страхових внесків до Фонду нарахована пеня у сумі 426,60 грн. На кінець перевірки заборгованість складає: 40241,53 грн., в тому числі недоїмка 31899,57 грн., пеня 426,60 грн., сума страхових внесків строк сплати, яких не настав, складає 7 915,36 грн.
Заборгованість у розмірі 32326,17 грн. за період з 20.05.2009 по 31.12.2009 стягнута за рішенням Луганського окружного адміністративного суд від 13.05.2010.
Сума боргу, новоутвореної недоїмки складає 47506,32 грн., що визначається розрахунком: 79405,89 грн. (недоїмка за 1-ше півріччя 2010 року) 31899,57 грн. (недоїмка без урахування пені, згідно акту перевірки № 12 від 05.02.2010) = 47506,32 грн. Несплачена недоїмка у розмірі 47506,32 грн. утворилась у період з 01.01.2010 по 30.06.2010.
Наявність недоїмки відповідача із сплати страхових внесків за перше півріччя 2010 року підтверджується Розрахунковою відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 1-ше півріччя 2010 року (а.с. 8).
Недоїмка із сплати страхових внесків в сумі 47506,32 грн. відповідачем не сплачена.
З абз.1 п.9.7 Інструкції вбачається, що несплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533 спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
До теперішнього часу сума заборгованості зі сплати страхових внесків відповідачем не сплачена.
Таким чином, сума заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 47506,32 грн. обґрунтована та підтверджена матеріалами справи.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (недоїмки) на суму 47506,32 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи, що органи Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття відповідно до п. 34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито» звільнені від сплати судового збору, а також вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 35, ст. 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ, ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Кіровського міського центру зайнятості про стягнення з Господарчого товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Практик» заборгованості відокремленого підрозділу «Шахтодільниця № 1» заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття на суму 47506,32 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Господарчого товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Практик» (і.к. 21847746) на користь Кіровського міського центру зайнятості до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, код ЄДРПОУ 13392332, р/р 37172971900023 в ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013) недоїмку зі сплати страхових внесків на випадок безробіття в сумі 47506,32 грн. (сорок сім тисяч пятсот шість гривень 32 копійки).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складений та підписаний 01 жовтня 2010 року.
СуддяО.В. Захарова