Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/9336/23
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
за участю секретаря судового засідання Бодюл М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом
позивач: приватне акціонерне товариство "Гідросила АПМ" (25006, м. Кропивницький, вул. Братиславська, 5-б, код ЄДРПОУ 36119987)
представник: Турчанов О.В.
відповідач-1: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)
представник: Дудка С.В.
відповідач-2: Державна казначейська служба України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6, код ЄДРПОУ 37567646)
відповідач-3: Головне управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області (25022, м. Кропивницький, проспект Винниченка, 1а, код ЄДРПОУ 37918230)
про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Гідросила АПМ" 08.11.2023 року звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області та Державної казначейської служби України про стягнення коштів.
Позов мотивовано тим, що ПрАТ "Гідросила АПМ" у декларації з податку на додану вартість за вересень 2022 року заявило до бюджетного відшкодування податок на додану вартість в сумі 1 410 273 грн. Ця сума стала узгодженою за наслідками судового оскарження, а саме після набрання 12.09.2023 року законної сили судовими рішеннями в адміністративній справі №340/1127/23. Позивач 20.09.2023 року звернувся до ГУ ДПС у Кіровоградській області із листом щодо внесення узгодженої суми бюджетного відшкодування до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Такий обов`язок відповідач-1 виконав. Однак у встановлені статтею 200 ПК України строки узгоджена сума бюджетного відшкодування позивачеві сплачена не була. Тож позивач просить суд стягнути з Державного бюджету України на його користь суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1 410 273 грн. та пеню у розмірі 34 124, 74 грн., нараховану на цю суму бюджетної заборгованості.
Ухвалою від 13.11.2023 року відкрито провадження у справі за цим позовом, вирішено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Від відповідачів-1, 2 надійшли відзиви на позову заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 12.09.2023 року у справі №340/1127/23 заявлена позивачем до бюджетного відшкодування сума податку на додану вартість в розмірі 1 410 273 грн. була 03.11.2023 року внесена до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та 10.11.2023 року відшкодована на рахунок платника у банку. Доводячи дотримання порядку взаємодії між органами ДПС та Державної казначейської служби України в процедурі формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та здійснення бюджетного відшкодування, просили суд у задоволенні позову відмовити.
У ході підготовчого провадження позивач подав до суду заяву про зменшення позовних вимог, у якій просить стягнути з Державного бюджету України на користь ПрАТ "Гідросила АПМ" пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість, у розмірі 37 092, 11 грн.
Ухвалою від 05.12.2023 року суд прийняв до розгляду заяву позивача про зменшення розміру позовних вимог. Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі як співвідповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області.
Відповідач-3 відзив на позовну заяву не подав.
Ухвалою від 21.12.2023 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні.
Розглянувши справу за правилами загального позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Приватне акціонерне товариство "Гідросила АПМ" зареєстроване як юридична особа, є платником податку на додану вартість, перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Кіровоградській області.
Позивач 19.10.2022 року подав до ГУ ДПС у Кіровоградській області податкову декларацію з ПДВ за вересень 2023 року, у якій задекларував від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту у розмірі 2 245 734 грн., із яких 1 410 273 грн. заявив до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, про що подав заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (Д4).
Посадовими особами ГУ ДПС у Кіровоградській області у період з 23.12.2022 року по 12.01.2023 року на підставі пп.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПрАТ "Гідросила АПМ" щодо дотримання законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн., по декларації з податку на додану вартість за вересень 2022 року, про що складено акт №207/11-28-07-02/36119987 від 19.01.2023 року.
На підставі цього акту перевірки ГУ ДПС у Кіровоградській області прийняло щодо позивача такі податкові повідомлення-рішення:
- форми "В1" №00012120702 від 01.03.2023 року, яким йому зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 25650 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 6413 грн.,
- форми "В3" №00012110702 від 01.03.2023 року, яким йому відмовлено у наданні бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 1 384 623 грн.,
- форми "В4" №00012130702 від 01.03.2023 року, яким йому зменшено розмір від`ємного значення суми ПДВ на 2343 грн.
Не погодившись з цими рішеннями, позивач у березні 2023 року звернувся до суду з позовом про їх скасування.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.05.2023 року у справі №340/1127/23, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.09.2023 року, позов ПрАТ "Гідросила АПМ" задоволено. Оспорені ним податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Кіровоградській області визнані протиправними та скасовані.
Позивач 20.09.2023 року звернувся до ГУ ДПС у Кіровоградській області із заявою, у якій повідомив про набрання законної сили судовими рішеннями в адміністративній справі №340/1127/23 та просив внести узгоджену суму бюджетного відшкодування до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. До заяви додав копію постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 12.09.2023 року, роздруковану з Єдиного державного реєстру судових рішень.
ГУ ДПС у Кіровоградській області 03.11.2023 року відобразило у Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування інформацію про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму.
Головне управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області платіжною інструкцією №127644937 від 03.11.2023 року здійснило перерахування коштів бюджетного відшкодування в сумі 1 410 273 грн., які зараховані на рахунок ПрАТ "Гідросила АПМ" 10.11.2023 року.
Позивач у цій справі просить стягнути на його користь з Державного бюджету України пеню за несвоєчасне повернення сум бюджетного відшкодування з ПДВ, яка обчислена ним за період з 28.09.2023 року по 10.11.2023 року в розмірі 37 092, 11 грн.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
У пункті 14.1 статті 14 ПК України визначено, що:
14.1.18. бюджетне відшкодування - це відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника;
14.1.162. пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені статтею 200 ПК України, яка містить такі норми:
200.1. Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
200.2. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
200.4. При від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
200.7. Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
200.7.1. Формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
До такого Реєстру вносяться такі дані:
1) найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер;
2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку/небанківському надавачу платіжних послуг, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання);
3) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначена у кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або в рахунок сплати грошових зобов`язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
4) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшена на суму податкового боргу;
5) реквізити рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг для перерахування бюджетного відшкодування;
6) реквізити бюджетних рахунків для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
7) реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування податку;
8) дата початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);
9) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дата поданої до контролюючого органу заяви в разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування;
10) дата складення та вручення платнику податків акта перевірки;
11) дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом;
12) дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується;
13) дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження;
14) сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження;
15) дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника в банку/небанківському надавачу платіжних послуг;
16) дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
Внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування посадовими особами відповідних органів здійснюється з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Порядок ведення та форма Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом Міністрів України.
200.7.2. Заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
200.7.3. Дані Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, передбачені підпунктом 200.7.1 цього пункту, крім підпункту 5 підпункту 200.7.1 цього пункту щодо реквізитів рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг для перерахування бюджетного відшкодування, не є інформацією з обмеженим доступом та підлягають щоденному, крім вихідних, святкових та неробочих днів, оприлюдненню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
200.9. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
200.10. У строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
200.11. Контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання, провести документальну перевірку платника податку у порядку, передбаченому підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу.
Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки.
200.12. Зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат:
а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки;
б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);
в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки;
г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення;
ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
У випадках, передбачених підпунктами "б" і "в" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на рахунок платника податку в обслуговуючому банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
У разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу.
У разі виникнення у платника податку необхідності зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування, такий платник податку має право подати відповідну заяву до контролюючого органу, який не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такої заяви зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
200.13. На підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на рахунок платника податку в обслуговуючому банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п`яти операційних днів.
200.14. Якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з`ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
200.15. У разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов`язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.
200.17. Джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок.
Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
200.23. Суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Положення другого речення абзацу першого цього пункту не застосовується у разі, якщо така заборгованість зумовлена виникненням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у зв`язку із введенням воєнного, надзвичайного стану.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року №26 затверджено Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Згідно з цим Порядком Мінфін адмініструє Реєстр як окремий інформаційний ресурс та забезпечує захист інформації відповідно до законодавства у сфері захисту державних інформаційних ресурсів. Формування Реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДПС та Казначейства.
Взаємодія цих органів нормативно врегульована Порядком інформаційної взаємодії Міністерства фінансів України з Державною фіскальною службою України та Державною казначейською службою України в процесі формування Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.03.2017 року № 326, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.03.2017 року за № 376/30244.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.01.2023 року у справі №140/1770/19 вказала, що держава в особі відповідних державних органів, виконуючи певний комплекс дій, зобов`язана повернути платнику податку суму бюджетного відшкодування ПДВ протягом законодавчо встановленого строку після дня набуття відповідною сумою статусу узгодженої. Якщо ж протягом згаданого строку необхідних дій для відшкодування податку здійснено не було, невідшкодовані суми перетворюються на бюджетну заборгованість, на яку в силу положень пункту 200.23 статті 200 ПК України нараховується пеня.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.02.2019 у справі №826/7380/15 дійшла правового висновку, що за відсутності належного правого механізму відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість ефективним способом захисту, який забезпечить поновлення порушеного прав, є стягнення з Державного бюджету України на користь платника заборгованості бюджету із відшкодування ПДВ та пені, нарахованої на суму такої заборгованості.
Суд установив, що за результатами перевірки ПДВ, заявленого позивачем 19.10.2022 року до бюджетного відшкодування за вересень 2022 року в сумі 1 410 273 грн., відповідач-1 зменшив суму бюджетного відшкодування на 25 650 грн. та відмовив у наданні бюджетного відшкодування у розмірі 1 384 623 грн., про що направив позивачу податкові повідомлення-рішення форми "В1" №00012120702 від 01.03.2023 року та "В3" №00012110702 від 01.03.2023 року.
Позивач розпочав процедуру судового оскарження цих податкових повідомлень-рішень і заявлені ним суми бюджетного відшкодування набули статусу узгоджених за результатами процедури судового оскарження, в якій адміністративний суд прийняв рішення на користь позивача.
Пунктами 56.1, 56.18 статті 56 ПК України передбачено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
З урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Згідно зі статтею 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Частиною 4 статті 321 КАС України передбачено, що судові рішення суду апеляційної інстанції приймаються, проголошуються, вручаються (видаються або надсилаються) учасникам справи в порядку, встановленому главою 9 розділу II цього Кодексу, з урахуванням особливостей, зазначених у цій главі.
Усі судові рішення викладаються письмово у паперовій та електронній формах (частина 10 статті 243 КАС України).
Згідно з частинами 3, 10, 11 статті 251 КАС України у разі проголошення в судовому засіданні скороченого рішення суд надсилає учасникам справи копію повного судового рішення в електронній формі протягом двох днів із дня його складення у порядку, встановленому законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Судові рішення відповідно до цієї статті вручаються шляхом надсилання (видачі) відповідній особі копії (тексту) повного або скороченого судового рішення, що містить інформацію про веб-адресу такого рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Суд зазначає, що задекларована позивачем за вересень 2022 року сума бюджетного відшкодування ПДВ стала узгодженою 12.09.2023 року у день набрання законної сили рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.05.2023 року та день прийняття постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 12.09.2023 року у справі №340/1127/23, якими за позовом ПрАТ "Гідросила АПМ" визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Кіровоградській області форми "В1" №00012120702 від 01.03.2023 року та форми "В3" №00012110702 від 01.03.2023 року.
З 12.09.2023 року ці податкові повідомлення-рішення вважаються відкликаними згідно з пп.60.1.4 п.60.1, п.60.5 ст.60 ПК України, а за правилами пп. "ґ" п.200.12 ст. 200 ПК України зазначена у заяві ПрАТ "Гідросила АПМ" від 19.10.2022 року сума бюджетного відшкодування в розмірі 1 410 273 грн. вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Згідно з пунктом 200.15 статті 200 ПК України відповідач-1 повинен був на наступний робочий день з дня отримання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 12.09.2023 року у справі №340/1127/23 внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування (зокрема дату закінчення оскарження податкових повідомлень-рішень та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження).
Вказана норма не визначає спосіб отримання контролюючим органом судового рішення про закінчення процедури судового оскарження (в паперовій чи електронній формі), втім встановлює стислий строк (1 робочий день після отримання такого судового рішення) для виконання ним обов`язку внести відповідну інформацію до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Як установив суд, представник ГУ ДПС у Кіровоградській області був присутній під час проголошення 12.09.2023 року вступної та резолютивної частини постанови Третього апеляційного адміністративного суду у справі №340/1127/23. Повний текст цього судового рішення складений 13.09.2023 року, 14.09.2023 року в електронній формі направлений до Електронного кабінету відповідача-1, зареєстрованого в ЄСІКС, та 15.09.2023 року був оприлюднений в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Тож, отримавши 20.09.2023 року від позивача текст постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 12.09.2023 року у справі №340/1127/23, роздрукований з ЄДРСР, відповідач-1 мав реальну можливість пересвідчитися в тому, що судові рішення у цій справі набрали законної сили і містять необхідну інформацію, яка підлягає внесенню до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з метою оперативного відшкодування платнику сум ПДВ.
Тому у відповідача-1 відповідно до пункту 200.15 статті 200 ПК України виник обов`язок на наступний робочий день після отримання рішення, а саме 21.09.2023 року, внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника для її повернення в автоматичному режимі.
За правилами пункту 200.12 статті 200 ПК України на наступний операційний день після цього, а саме 22.09.2023 року, узгоджена сума бюджетного відшкодування стала б доступною відповідачу-2 для виконання та мала б бути перерахована з бюджетного рахунку на рахунок позивача у банку у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 ПК України - протягом п`яти операційних днів - тобто не пізніше 28.09.2023 року.
Втім, як свідчать відомості Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, оприлюднені на офіційному веб-сайті Мінфіну, та дані ІКП позивача, відповідач-1 вніс до цього Реєстру інформацію щодо дати та суми узгодження бюджетного відшкодування лише 03.11.2023 року.
Після чого відповідач-2 03.11.2023 року підготував Розпорядження про перерахування коштів із рахунка Державної казначейської служби України на рахунок ГУ ДКС у Кіровоградській області для здійснення бюджетного відшкодування ПДВ та направив його на виконання до відповідача-3.
У встановлений пунктом 200.13 статті 200 ПК України - протягом п`яти операційних днів, а саме 10.11.2023 року, кошти в сумі 1 410 273 грн. були перераховані з бюджетного рахунку ГУ ДКС у Кіровоградській області на рахунок позивача у банку.
Відповідач-1 не навів обставин, у зв`язку з якими він після закінчення процедури судового оскарження податкових повідомлень-рішень в адміністративній справі №340/1127/23 зволікав з внесенням до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних про узгодження суми бюджетного відшкодування позивача аж до 03.11.2023 року.
Тож у спірних правовідносинах на наступний день, який настав за датою закінчення строку, визначеного п.200.13 ст.200 ПК України, тобто 29.09.2023 року, невідшкодовані суми ПДВ набули статусу бюджетної заборгованості і з цієї дати позивач отримав право на нарахування пені за весь період існування заборгованості, включаючи день погашення, тобто по 10.11.2023 року.
Пунктом 200.23 статті 200 ПК України передбачено, що пеня на суму бюджетної заборгованості нараховується на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Аналіз вказаної норми свідчить, що конкретний розмір облікової ставки Національного банку України застосовується для розрахунку пені виключно протягом дії такої ставки, при зміні розміру облікової ставки в період нарахування пені, обрахунок останньої має проводитись з урахуванням відповідних змін.
Такий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 25.04.2023 року у справі №140/9357/21.
У період прострочення повернення бюджетного відшкодування облікова ставка НБУ змінювалась, зокрема, з 15.09.2023 року становила 20 % (рішення Правління НБУ від 14.09.2023 року №323-рш), з 27.10.2023 року - 16 % (постанова Правління НБУ від 26.10.2023 року №382-рш).
Розмір пені за період з 29.09.2023 року по 26.10.2023 року розраховується таким чином: (1 410 273 грн. х 28 днів х 20% х 120% ) :100%: 365 = 25 964, 48 грн.
Розмір пені за період з 27.10.2023 року по 10.11.2023 року розраховується таким чином: (1 410 273 грн. х 15 днів х 20% х 120% ) :100%: 365 = 11 127, 63 грн.
Загалом розмір пені за період з 29.09.2023 року по 10.11.2023 року становить 37 092, 11 грн. (25 964, 48 грн. + 11 127, 63 грн.), що відповідає сумі, заявленій позивачем до стягнення з Державного бюджету України у цій справі.
Відповідачі не заперечували правильність розрахунку пені та не посилалися на форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) у зв`язку із введенням воєнного стану, які б зумовили виникнення бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ.
Суд установив, що у цій справі бюджетна заборгованість з ПДВ виникла через несвоєчасне вжиття ГУ ДПС у Кіровоградській області дій після судового оскарження податкових повідомлень-рішень щодо сум бюджетного відшкодування та невнесення відповідної інформації про узгодження сум бюджетного відшкодування до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Відтак, позов про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача пені, нарахованої на суму бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ, у розмірі 37 092, 11 грн. слід задовольнити.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до пункту 1 розділу 2 Порядку взаємодії органів Державної фіскальної служби України та органів Державної казначейської служби України у процесі судового розгляду та виконання рішень суду про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, або стягнення митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №343 від 09.03.2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.04.2016 року за №496/28626, відповідачами у таких справах є орган ДФС, на обліку якого перебуває платник, та орган Казначейства за місцем знаходження відповідного органу ДФС.
Позивач при зверненні до суду з цим позовом з вимогами майнового характеру на суму 1 444 397, 74 грн. сплатив судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, що склало 21665,97 грн. У ході підготовчого провадження позивач зменшив розмір позовних вимог до 37092,11 грн.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою, встановлюється ставка судового збору - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з частиною 2 статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі зменшення розміру позовних вимог питання щодо повернення суми судового збору вирішується відповідно до статті 7 цього Закону.
З огляду на задоволення позову, в порядку розподілу судових витрат на користь позивача слід стягнути витрати на сплату судового збору у мінімальному розмірі - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 2684 грн. Такі витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, бездіяльність якого призвела до виникнення бюджетної заборгованості, нарахування пені та порушення прав позивача.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 143, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов приватного акціонерного товариства "Гідросила АПМ" задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного акціонерного товариства "Гідросила АПМ" пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість, у розмірі 37 092, 11 грн.
Стягнути на користь приватного акціонерного товариства "Гідросила АПМ" судові витрати на сплату судового збору в сумі 2684 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ
Повний текст рішення суду складено 16.01.2024 року.