Рішення № 116361415, 10.01.2024, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2024
Номер справи
340/9119/23
Номер документу
116361415
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/9119/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді НАУМЕНКА В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1

до відповідача: Відділу державного нагляду (контролю) у Кіровоградській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Героїв Маріуполя, б. 102, м. Кропивницький, 25004, ЄДРПОУ 39816845)

про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову № ПШ 014928 від 10.10.2023 року Відділу державного нагляду (контролю) у Кіровоградській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 51000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що 10.10.2023 відповідач прийняв постанову № ПШ014928 про стягнення з ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 51000,00 грн. за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30% при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу, або подільного вантажу, відповідальність за яке передбачена абзацом 17 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Позивач вважає винесену постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки водій транспортного засобу надав всі необхідні документи для перевірки, а перевірка власне ТЗ не відображає відстань між осями транспортного засобу. До того ж наголошує що після завантаження виїхати на дорогу державного значення без перетину дороги місцевого значення неможливо. За наведених підстав, просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 06.11.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою суд встановив відповідачу порядок та строки для подання до суду відзиву на позов та доказів, необхідних для вирішення справи (а.с.20).

20.11.2023 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову, зазначивши, що 23.08.2023 посадовими особами Укртрансбезпеки, на підставі графіку проведення рейдових перевірок, а також відповідно до направлення на перевірку від 18.08.2023 № 012964, проведено рейдову перевірку транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.

Посадовими особами відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області в м. Сміла (вул. Громова, 2) Черкаський район проводилась рейдова перевірка, під час якої був зупинений транспортний засіб марки DAF 95 ХF 480 реєстраційний номер НОМЕР_2 (відповідно до пунктів 3, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 422 від 20.05.2013 (далі - Порядок № 422)).

Під час проведення рейдової перевірки водій ОСОБА_2 надав перевіряючим особам документ - товарно-транспортну накладну на вантаж від 23.08.2023 №158807.

Відповідно до відомостей товарно-транспортної накладної на вантаж 23.08.2023 №158807, загальна маса транспортного засобу становила 40 500 кг замість нормативно-допустимих 24 000 кг (максимальне значення для автомобільних доріг місцевого значення відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України), що у відсотковому відношенні Становить 68,75%.

У зв`язку з виявленням вищезазначеного порушення, державними інспекторами складено акт №0068655 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 23.08.2023, довідку №0077024 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 23.08.2023 та акт №030791 від 23.08.2023про проведення перевірки додержання вимог законодавства. Водія ознайомлено зі змістом акту №030791 від 23.08.2023 під підпис.

Також зазначає, що відповідно до пп. 5-1 п. 2 Порядку № 879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Відповідач стверджує про непідтвердження позивачем протиправності дій контролюючого органу під час проведення рейдової перевірки, а оскаржуваний акт індивідуальної дії є таким, що прийнятий відповідно до вимог чинного законодавства, а, відповідно, постанову № ПШ 014928 від 10.10.2023 року про притягнення до відповідальності у вигляді штрафу на суму 51000 грн. винесено правомірно. Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.

У період часу з 28.12.2023 року по 05.01.2024 року розгляд справи не відбувався, оскільки суддя перебував у щорічній відпустці.

Дослідивши надані сторонами матеріали та з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, одним з видів діяльності позивача за КВЕД 49.41 є вантажний автомобільний транспорт.

З матеріалів справи вбачається, що автомобіль марки DAF 95 ХF 480, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з причепом (напівпричепом) VIBERTI НОМЕР_3 , державний номерний знак НОМЕР_4 23.08.2023, був зупинений посадовими особами Укртрансбезпеки відповідно до направлення на рейдову перевірку від 18.08.2023 № 012964, на автомобільній дорозі місцевого значення в м. Сміла (вул. Громова, 2), Черкаський район Черкаської області, та проведений контроль транспортного засобу.

За результатами проведеної перевірки складено акт від 23.08.2023 серії № 030791, яким встановлено, що водій ОСОБА_2 здійснював внутрішні вантажні перевезення згідно з ТТН № ПЗО 158807 від 23.08.2023. На момент проведення перевірки виявлено: водій здійснював рух автомобільною дорогою місцевого значення, повна маса Т3 склала 40500 кг при дозволеній для даного типу дороги 24000 кг, що на 68,75% більше дозволеного. Порушено вимоги п.22.5 ПДР, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: абзац 17 частина 1 - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 % при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу, або подільного вантажу.

Водій з актом ознайомлений, акт підписав та копію акта отримав, про що свідчать відповідні відмітки в Акті від 23.08.2023 серії № 030791, в графі "пояснення" зазначив, що з актом не згодний (а.с. 29).

Як вбачається зі змісту товарно-транспортної накладної від 23.08.2023 №ПЗО 158807, маса вантажу становить 40500 кг (а.с. 32)

Вказане підтверджено Довідкою №0077024 від 23.08.2023 року (а.с 30)

Відповідач надіслав позивачу повідомлення від 07.09.2023 про необхідність прибуття 26.09.2023 з 09:00 до 12:00 год за адресою: вул. Героїв Маріуполя, б. 102, м. Кропивницький, 25004, на розгляд справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Вказане повідомлення позивач отримав особисто 16.09.2023, про що свідчить долучена відповідачем до відзиву копія повідомлення про вручення.

На копії примірнику повідомлення відповідача міститься запис, зроблений позивачем 26.09.2023 року, за змістом якого позивач просив перенести розгляд справи на 03.10.2023 року.

Відтак, позивач був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, що ним самим не заперечується.

10.10.2023 ФОП ОСОБА_1 отримав постанову ПШ від 10.10.2023 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 51000 грн. у зв`язку із перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30% при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу, або подільного вантажу, відповідальність за яке передбачена частиною 1 абзацу 17 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», винесену за результатами розгляду справи.

Надаючи оцінку обґрунтованості доводів позивача про незаконність спірної постанови, суд враховує наступні обставини та положення законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III, у редакції чинній на момент виникнення спірних відносин.

Згідно з частиною 12 статті 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-ХІІ (далі - Закон № 3353-ХІІ) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

За приписами ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 №2862-IV (далі - Закон № 2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567).

За змістом пункту 2 Порядку № 1567 рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 1567 рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.

Відповідно до пункту 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Пунктом 15 Порядку № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Згідно з пунктом 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки.

Суд встановив, що відповідно до щотижневого графіка та направлення № 012964 від 18.08.2023 Відділом державного нагляду (контролю) у Кіровоградській області Укртрансбезпеки у період з 21.08.2023 по 27.08.2023 проводились рейдові перевірки на визначених в направленні автошляхах.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

У силу пункту 4 Правил № 30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно із статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Відповідно до статей 4 і 29 Закону України «Про дорожній рух», статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» Кабінет Міністрів України постановою від 27.06.2007 № 879 затвердив Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок 879).

Пунктами 3, 4, 6 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Згідно із пп. 5-1 п. 2 Порядку № 879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Суд встановив, що транспортний засіб марки DAF 95 ХF 480, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який був зупинений на автомобільному шляху місцевого значення по АДРЕСА_2 , має повну масу без навантаження - 7050 кг., причеп VIBERTI 32503A, державний номерний знак НОМЕР_4 23.08.2023 - 7300 кг. Відповідно до ТТН, маса вантажу становила 24150 кг, а отже загальна маса транспортного засобу з вантажем - 40500 кг. (а.с. 32, 33). Відтак, позивач свідомо перевозив вантаж з перевищенням максимальної маси без належного на те дозволу.

Матеріалами справи містять Акт № 030791 від 23.08.2023 про перевищення ТЗ нормативних вагових параметрів, яким відповідач зафіксував, що фактична маса транспортного засобу марки із вантажем становить 40500 кг, при нормативно допустимій - 24000 кг.

Таким чином, наданими документами підтверджено, що 23.08.2023 водій ОСОБА_3 здійснював перевезення транспортним засобом, що належить ФОП ОСОБА_1 фактична маса якого становила 40500 кг при нормативно допустимій 24000 кг.

Як зазначено у постанові від 10.10.2023 № ПШ014928, ФОП ОСОБА_1 допустив порушення - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу, відповідальність за яке передбачена абзацом 17 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім цього, в акті від 23.07.2023 серії АР № 00685655 вказано, що під час перевірки встановлено порушення вимог п. 22.5 ПДР,- перевищення вагових норм понад 30%.

Суд зазначає, що за відсутності документів на участь у дорожньому русі транспортного засобу, вагові або габаритні параметри якого перевищують нормативні, або документа про внесення плати за проїзд такого транспортного засобу, застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Не пред`явлення вказаних документів під час проведення перевірки доводить порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком застосування до автомобільного перевізника санкцій, визначених статтею 60 Закону № 2344-ІІІ.

Аналогічний висновок виклав Верховний Суд у постанові від 22.12.2021 у справі №420/3371/21.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1, частини 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач належними доказами не спростував доводів відповідача про здійснення перевезення із перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм, а також щодо відсутності у водія відповідного дозволу на час перевірки, а тому суд вважає, що у контролюючого органу були правові підстави для накладення на позивача штрафу за перевищення вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу відповідно до статті 60 Закону № 2344-ІІІ.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, при прийнятті постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 10.10.2023 № ПШ014928 діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством, що є підставою для відмови у задоволенні позову.

За правилами статті 139 КАС України, у разі відмови позивачу у задоволенні позову, судові витрати на його користь стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю у Кіровоградській області Державної служби України з безпеки на транспорті, про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО