Постанова № 11636028, 12.10.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
12.10.2010
Номер справи
2а-9168/10/13/0170
Номер документу
11636028
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

12.10.10Справа №2а-9168/10/13/0170 (09:20)

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанській Т.С. , розглянувши адміністративну справу в порядку письмового провадження

за позовом прокурора Залізничного району м. Сімферополя АР Крим в інтересах держави в особі Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в АР Крим

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення заборгованості у сумі 1700,00 грн.,

за участю представників сторін:

від прокурора - не з'явився;

від позивача - не з'явився;

від відповідача - не з'явився;

Обставини справи: Прокурор Залізничного району м. Сімферополя звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом в інтересах держави в особі Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в АР Крим до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу в сумі 1700,00 грн. за порушення правил зберігання алкогольних напоїв.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушені вимоги Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів”, Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, а саме, зберігання алкогольних напоїв у місцях, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв.

Представник позивача у судове засідання 12.10.2010 не зявився, однак 11.10.2010 від нього надійшло клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника у звязку із неможливістю його явки.

Представник прокурора у судове засідання не з'явився, сповіщений належним чином - судовою повісткою.

Відповідач у судове засідання не зявився, про час дату та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином судовою повісткою, заперечення на позов до суду не надав, причини неявки суду невідомі.

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи його клопотання про неможливість розгляду справи без його участі, керуючись ч.6 ст. 71 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Законом України від 19 грудня 1995 року N 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон України "Про державне регулювання") визначені основні засади державної політики у сфері виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Статтею 16 Закону України "Про державне регулювання" встановлено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Указом Президента України від 11 липня 2001 року N 510/2001 "Про посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" на Державну податкову адміністрацію України покладено функції із забезпечення реалізації державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснення міжгалузевої координації у цій сфері.

На виконання зазначеного Указу Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 7 серпня 2001 року N 940 "Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору", відповідно до якої утворено у складі ДПА України Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів (далі - Департамент), його регіональні управління.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2000 року N 1698 "Про затвердження переліку органів ліцензування" Департамент визначено органом, що здійснює ліцензування таких видів діяльності:

- виробництво спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв;

- оптова торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим, оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями;

- виробництво тютюнових виробів, оптова, роздрібна торгівля тютюновими виробами;

- виготовлення парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового.

Наказом ДПА України від 21 серпня 2001 року N 331 затверджено Положення про Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України, яким на Департамент та його регіональні управління покладено виконання функцій ліцензування та контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до Закону України від 4 грудня 1990 року N 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції здійснюють контроль за наявністю ліцензій, марок акцизного збору на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання і реалізації, здійснюють контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності, які здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами, максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, тощо.

Законом України "Про державне регулювання" визначені правові засади здійснення ліцензованого виду господарської діяльності та встановлено відповідальність за порушення встановлених законодавством умов здійснення господарської діяльності.

Факт порушення законодавства, що регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, встановлюється посадовою особою органу державної податкової служби при проведенні перевірки, про що складається відповідний акт. Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року N 790 (далі - Порядок застосування фінансових санкцій).

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державне регулювання" та п. 6 Порядку застосування фінансових санкцій рішення про застосування фінансових санкцій приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами Рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за порушення норм Закону України "Про державне регулювання" складається за формою згідно з додатком до Порядку застосування фінансових санкцій.

Рішення про застосування фінансових санкцій направляється органу державної податкової служби за місцезнаходженням платника податку для контролю за його виконанням (за надходженням суми штрафу до державного бюджету). Про надходження або ненадходження суми штрафу до державного бюджету протягом 30 днів орган державної податкової служби за місцезнаходженням платника податків повідомляє орган, який прийняв рішення про застосування фінансових санкцій.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Фінансові санкції, передбачені Законом України "Про державне регулювання", підпадають під визначення адміністративно-господарської санкції, передбачене Господарським кодексом України, а тому необхідно враховувати приписи зазначеного Кодексу при розгляді матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування. Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. При цьому адміністративно-господарська санкція вважається застосованою до суб'єкта господарювання з моменту прийняття рішення про застосування фінансових санкцій.

Відповідно до частини шостої ст. 17 Закону України "Про державне регулювання" у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 зареєстрована 14.04.2009 виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим як фізична особа-підприємець (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) (а.с.9).

08.05.2010 позивачем була проведена перевірка господарської одиниці - магазину, що розташований в м. Сімферополь, вул. Пушкіна, 7/12, який належить відповідачу, в ході якої складений акт від 24.10.2009 №74/03/2153314903 (а.с.6).

Відповідно до зазначеного акту, при проведенні перевірки встановлено відсутність довідки про відповідність місця зберігання спиртових напоїв на місці реалізації алкогольних напоїв (а.с.6-7).

На підставі акту перевірки відносно відповідача прийняте рішення про застосування фінансових санкцій № 010590/01101-32 від 17.05.2010 на суму 1700,00 грн. (а.с.8).

Рішення про застосування фінансових санкцій отримано відповідачем 18.05.2010 (зворотній бік а.с.8).

Статтею 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів повинно здійснюватися в місцях зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого субєкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання затверджено наказом ДПА України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру" від 28.05.2002 № 251. Розділом другим даного Порядку передбачено, що для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв суб'єкти господарювання подають заяву до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання. Враховуючи викладене вище, до Єдиного державного реєстру має вноситися будь-яке місце зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, знаходиться воно у місці здійснення торгівлі чи у відокремлених від об'єкта торгівлі місцях.

Підпунктом 2.3 пункту 2 Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, затвердженого наказом ДПА України від 28 травня 2002 року № 251 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 серпня 2002 року за № 670/6958, передбачено, що довідка видається Департаментом або його регіональним управлінням, до якого була подана заява про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру, уповноваженому представнику заявника (керівнику чи іншій особі за довіреністю) або надсилається рекомендованим листом на адресу заявника. Довідка про внесення місця зберігання спирту до Єдиного реєстру видається протягом п'яти календарних днів від дати подання заяви, а довідка про внесення місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного реєстру - протягом семи календарних днів від дати подання заяви. Про видачу довідки Департамент або його регіональне управління повідомляє орган державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності та за місцезнаходженням місця зберігання.

Відповідно до п.п. 2.5 п. 2 Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, затвердженого наказом ДПА України від 28 травня 2002 року № 251 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 серпня 2002 року за № 670/6958, довідка повинна перебувати у місці зберігання та предявлятися працівникам контролюючих органів, які мають відповідні повноваження для здійснення перевірки.

Статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” передбачена відповідальність за порушення цього Закону.

Згідно абзацу 10 ч.2 ст17 Закону № 481/95-ВР передбачено, що за зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.

Відповідно до п.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На день розгляду справи штрафні санкції відповідачем у добровільному порядку не сплачені. Також рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем не оскаржувалося та в установленому законом порядку недійсним не визнавалося.

Так чином, суд надходить до висновку, що Регіональне управління в АР Крим обґрунтовано звернулось до суду, відповідно до повноважень покладених на неї Законом України "Про державну податкову службу в Україні".

З урахуванням викладеного, суд задовольняє позовні вимоги.

Керуючись ст.ст.160-163, 167 КАС України

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1 АР Крим) фінансові санкції у вигляді штрафу у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок за не внесення місць зберігання алкогольних напоїв до Єдиного реєстру в Держбюджет України (казначейські реквізити: ВДК у м. Сімферополі, ЄДРПОУ 34740405, банк одержувача - УДК в АР Крим, МФО 824026, р/р 31112106700002, найменування платежу 21081100- адміністративні штрафи та інші санкції згідно рішення № 010590/01101-32 від 17.05.2010.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ольшанська Т.С.