Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 127/34310/23
Провадження № 2/127/4481/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.01.2024 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Антонюка В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду у м. Вінниця, в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб, цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,-
В С Т А Н О В И В:
Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Позов мотивовано тим, що в управлінні соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради перебувала на обліку ОСОБА_2 , яка отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. Призначення і виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям передбаченоЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»тапостановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003р. №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям».
Відповідачем 04.10.2011р. подано заяву та декларацію відповідно до Порядку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №250.
Рішенням від 10.10.2011 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.10.2011 по 31.03.2012 включно.
В подальшому відповідачу, призначалась допомога малозабезпеченим сім`ям, згідно поданих заяв.
У зв`язку з проведенням перевірки достовірності інформації, наданої відповідачем для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям управлінням соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради 25.05.2018 року було отримано відомості, що сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, а саме, Заявниця не вказала, подаючи відповідні документи для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що одружена з ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб, яке видано 19.08.2011р., серія НОМЕР_1 , що вплинуло на розмір призначеної допомоги та призвело до надміру виплачених коштів.
Відповідач, подаючи заяви та декларації про доходи та майновий стан відомості про чоловіка не зазначала та вказувала, що вона вдова та сама виховує дітей. Перебуваючи в шлюбі, зазначала в декларації, що отримує пенсію по втраті годувальника.
Управлінням соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради направлено лист від 13.06.2018р. за №08-00-019-26934 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Рівне, щодо встановлення факту перебування на обліку ОСОБА_3 та надання довідки про доходи за період з 01.04.2011р. по 31.12.2011р., та лист від 14.06.2018 за №08-00-019-26929 до Управління праці та соціального захисту населення Рівненської міської ради, щодо надання довідки про розмір доходів за період з 01.04.2011 по 31.12.2011 отримувача державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства 1 групи, ОСОБА_3 .
Відтак, Управління Пенсійного Фонду України у м. Рівне, та Управління соціального захисту населення Рівненської міської ради, надало відповідні довідки, які підтверджують, що ОСОБА_3 знаходився на обліку та отримував соціальні допомоги.
Враховуючи наведене вище, ОСОБА_1 було завідомо приховано відомості, які вплинули на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, а саме вийшла заміж за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чоловіка в декларації не вказувала, доходи не декларувала, що призвело до надміру виплачених коштів допомоги в сумі 148770,65 грн. за період з 01.10.2011 року по 31.05.2018 року.
У зв`язку з вищесказаним, управлінням соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради здійснено перерахунок попередньо призначеної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.10.2011р. по 31.05.2018р., згідно з яким, відповідачу безпідставно нараховано та виплачено державну соціальну допомогу в загальній сумі 148 770,65 грн., чим було завдано збитків державному бюджету, та про що повідомлено відповідача листом від 17.12.2018р. за №08-00-019-60408.
Згідно з рішенням управління від 25.05.2018 року допомога малозабезпеченій сім`ї припинена з 01.06.2018 року з втратою права на призначення допомоги на наступний строк протягом шести місяців, починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення, відповідно до п. 12 Порядку.
ОСОБА_1 18.12.2018р. повторно звернулась до Позивача із заявою про призначення їй допомоги, як малозабезпеченій сім`ї. Рішенням від 22.12.2018р. Заявниці призначено допомогу, як малозабезпеченій сім`ї на період з 01.12.2018 р. по 31.05.2019 р.
20.12.2018 року заявниця отримала на руки повідомлення про надміру виплачені кошти та подала заяву про призначення державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, в додатковій заяві вказувала щодо утримання надміру виплачених коштів в розмірі 80% з призначеної допомоги.
23.03.2019р. ОСОБА_1 написала заяву, в якій просила зменшити відсоток утримання з надміру виплачених коштів допомоги в розмірі 20% з призначеної допомоги, у зв`язку із скрутним матеріальним становищем, при кожному наступному зверненні на більший відсоток утримання не погоджувалася, з квітня 2021 року розпочала повертати добровільно по 100 грн. 00 коп.
Управлінням соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, відповідно до розрахунку за №630408, утримано з лютого 2019 р. по грудень 2022 р. 21 542,70 грн. та відповідачем в період з квітня 2021 р. по березень 2023 р. особисто частково погашено заборговані кошти в сумі 2500 грн.
В період з лютого 2019 року по березень 2023 року на рахунок Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради повернуто та утримано частину надміру виплачених коштів в сумі 24042,70 грн. Залишок переплати станом 03.08.2023 складає 124727,95 грн.
Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради листом від 02.06.2023 року за №08-00-008-31539 запропоновано Відповідачу повернути надміру виплачені кошти. Станом на 04.08.2023 року ОСОБА_1 добровільно кошти не відшкодувала, що і стало підставою для звернення до суду за стягненням переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що стало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Відповідно до ч. 4ст. 19 ЦПК України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з ч. 1ст. 274 ЦПК Україниу порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
Ухвалою суду від 21.11.2023 року призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб та надано відповідачу строк для подання клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) осіб. Окрім того відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачем відзиву на позовну заяву подано не було, також до суду не надходило клопотань про слухання справи у порядку загального позовного провадження.
Враховуючи вищевикладене та положення ст. ст.178,279 ЦПК України, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно дост. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог.
Правиламист. 12 ЦПК Українивизначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 5ст. 81 ЦПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками прави.
Судом достовірно встановлено, що в управлінні соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради перебувала на обліку ОСОБА_1 . На підставі поданих заяв та доданих до них документів відповідно доЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»відповідач отримувала соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям.
04.10.2011 р. до поданої заяви додаваласьдекларація про доходиі майно осіб, які входять до складу сім`ї та інші визначені законом необхідні документи. В заяві в графі чи перебуває в шлюбі ОСОБА_1 зазначила, що в шлюбі не перебувала та не перебуває. Також зазначила, що доходи в неї відсутні.
Рішенням від 10.10.2011 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.10.2011 по 31.03.2012 включно, яку відповідачу виплачували в подальшому згідно поданих заяв з 02.04.2012 року по 04.04.2018 року.
Згідно п. 4 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1098 від 25.08.2004 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» (зі змінами), головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор мають право робити запити та безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, МВС, Держфінінспекції, Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, Пенсійного фонду України, територіальних органів ДМС, реєстраційних служб, що проводять реєстрацію прав на нерухоме майно, бюро технічної інвентаризації, відділів державної реєстрації актів цивільного стану, органів охорони здоров`я, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також навчальних закладів, підприємств, установ, організацій усіх форм власності інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги, згідно з рішенням №332 від 24.04.2018р.
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого Городоцькою сільською радою Рівненського району Рівненської області 19.08.2011 року встановлено, що відповідач перебуває в шлюбі з ОСОБА_3 (актовий запис №36 від 19.08.2011 року) про що відповідачем в заяві та декларації не зазначено.
Управлінням соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради направлено лист від 13.06.2018р. за №08-00-019-26934 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Рівне, щодо встановлення факту перебування на обліку ОСОБА_3 та надання довідки про доходи за період з 01.04.2011р. по 31.12.2011р., та лист від 14.06.2018 за №08-00-019-26929 до Управління праці та соціального захисту населення Рівненської міської ради, щодо надання довідки про розмір доходів за період з 01.04.2011 по 31.12.2011 отримувача державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства 1 групи, ОСОБА_3 .
Відповідно до довідок наданих Управління Пенсійного Фонду України у м. Рівне, та Управління соціального захисту населення Рівненської міської ради, підтверджується, що ОСОБА_3 знаходився на обліку та отримував соціальні допомоги.
З даних довідок вбачається, що ОСОБА_1 приховано відомості, які вплинули на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, а саме вийшла заміж за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чоловіка в декларації не вказувала, доходи не декларувала, що призвело до надміру виплачених коштів допомоги в сумі 148770 грн. 65 коп. за період з 01.10.2011 року по 31.05.2018 року.
Відповідно до листа від 17.12.2018р. за №08-00-019-60408 з Управлінням соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради здійснено перерахунок попередньо призначеної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.10.2011р. по 31.05.2018р., згідно з яким, відповідачу безпідставно нараховано та виплачено державну соціальну допомогу в загальній сумі - 148770,65 грн., чим було завдано збитків державному бюджету, та про що повідомлено відповідача.
Згідно з рішенням управління від 25.05.2018 року допомога малозабезпеченій сім`ї припинена з 01.06.2018 року з втратою права на призначення допомоги на наступний строк протягом шести місяців, починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення, відповідно до п. 12 Порядку.
18.12.2018 року відповідач повторно звернулась до позивача із заявою про призначення їй допомоги, як малозабезпеченій сім`ї. Рішенням від 22.12.2018р. Заявниці призначено допомогу, як малозабезпеченій сім`ї на період з 01.12.2018р. по 31.05.2019р.
20.12.2018 року відповідач отримала повідомлення про надміру виплачені кошти та подала заяву про призначення державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, в додатковій заяві вказувала щодо утримання надміру виплачених коштів в розмірі 80% з призначеної допомоги.
23.03.2019 року ОСОБА_1 написала заяву, в якій просила зменшити відсоток утримання з надміру виплачених коштів допомоги в розмірі 20% з призначеної допомоги, у зв`язку із скрутним матеріальним становищем, при кожному наступному зверненні на більший відсоток утримання не погоджувалася, з квітня 2021 року розпочала повертати добровільно по 100 грн.
Управлінням соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, відповідно до розрахунку за №630408, утримано з лютого 2019 р. по грудень 2022р. 21542,70 грн. та відповідачем в період з квітня 2021 р. по березень 2023 р. особисто частково погашено заборговані кошти в сумі 2500 грн.
В період з лютого 2019 року по березень 2023 року на рахунок Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради повернуто та утримано частину надміру виплачених коштів в сумі 24042 грн. 70 коп. Залишок переплати станом 03.08.2023 складає 124 727 грн. 95 коп.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченоїЗаконом № 1768-ІІІвизначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів №250 від 24.02.2003 року (далі-Порядок).
Пунктом 16 Порядку передбачено, що виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється: якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступній строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до статті 5 зазначеного вище Закону, розмір державна соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
В розділі II зазначеної декларації «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) зазначено, що в шлюбі не перебуває.
Згідно п. 4 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженогоПостановою КМУ №1091 від 21.08.2001 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям»головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор мають право робити запити та безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, МВС, Держфінінспекції Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, Пенсійного фонду України, територіальних органів ДМС, реєстраційних служб, що проводять реєстрацію прав на нерухоме майно, бюро технічної інвентаризації відділів державної реєстрації актів цивільного стану, органів охорони здоров`я, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також навчальних закладів, підприємств, установ, організацій усіх форм власності інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги стягуються у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1ст. 1212 ЦК Україниособа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, з ОСОБА_1 на користь позивача слід стягнути суму надміру виплаченої допомоги у розмірі 124727,95 грн.
У відповідності дост. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача також підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2 684 гривень.
Керуючисьст. 1212 ЦК України, Постановою КМУ №1091 від 21.08.2001 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», ст. ст.12,13,81,89, 141, 268, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.10.2011 року по 31.05.2018 року у розмірі 124 727 (сто двадцять чотири тисячі сімсот двадцять сім) гривень 95 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 684 грн.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складений 15.01.2024 року.
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, код ЄДРПОУ 38782790, МФО 820172, р/р НОМЕР_2 , адреса місцязнаходження: м. Вінниця, вул. Соборна, буд.50.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_3 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 .
Суддя: