Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 454/349/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2024 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Фарина Л. Ю. ,
за участю секретаря Кочмар Н.Г.-М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі цивільну справу в порядку спрощеного провадження за позовною заявою АТ "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єму природного газу,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася в суд з позовом та просить стягнути з відповідача вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природнього газу в розмірі 15272,35грн. та судові витрати по справі.
Свої вимоги мотивує наступним.
ОСОБА_1 є абонентом АТ «Львівгаз» та споживачем природного газу, оскільки він здійснює споживання природного газу та оплачує за надані послуги, тобто приєднався (акцептував) до умов Типового договору розподілу природного газу, а отже є стороною цього Договору.
18.08.2021 року працівниками газової компанії було здійснено перевірку газового лічильника ОСОБА_1 та виявлено відсутність пломби - переламаний пломбувальний дріт, про що було складено Акт порушення №LV000061 який підписано відповідачем без жодних зауважень.
04.11.2021 року відповідач викликався на засідання комісії з розгляду актів про порушення, однак на засіданні комісії споживач не явився.
За результатами розгляду акту про порушення комісія прийняла позитивне рішення, після чого було нараховано вартість необлікованого об`єму природнього газу та надіслано відповідачу рекомендованим поштовим повідомленням. Окрім того, також було направлено рахунок на оплату вартості необлікованого газу та повідомлення про припинення газопостачання.
Оскільки споживачем було допущено порушення споживання природного газу та порушено умови Договору, посилаючись на норми чинного законодавства позивач змушений звернутися до суду із даним позовом.
Ухвалою Сокальського районного суду Львівської області від 20.04.2023 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Клопотань від жодної із сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (виклику) сторін до суду не надходило,
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалася.
Враховуючи наведене, відповідно до ч.8 ст. 178 та ч.5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" АТ «Львівгаз» є Оператором газорозподільної системи (далі Оператор ГРМ) та здійснює діяльність з розподілу природного газу.
Діяльність Оператора ГРМ регулюється Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс газорозподільних систем) та Типовим договором розподілу природного газу (далі - Договір), затвердженими Постановами НКРЕКП № 2494 та 2498 від 30.09.2015р.
Згідно п.2.3 Типового договору розподілу природного газу, приєднання до якого було здійснено ОСОБА_3 за фактом споживання природного газу, визначено, що при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися ЗУ «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.
За п.11 ч.1 статті 1 ЗУ «Про ринок природного газу», кодекс газотранспортної системи, кодекс газорозподільних систем, кодекс газосховища, кодекс установки LNG є правилами експлуатації та доступу до газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG, що затверджуються Регулятором.
За п.2, 3 глави 1 Розділу I Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494, цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем. Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
За главою 4 розділу IX Кодексу ГРС зазначено, що визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.
За пунктом 2 глави 4 розділу IX Кодексу ГРС, періодом, за який по об`єкту побутового споживача визначається об`єм та обсяг спожитого (розподіленого) природного газу, є календарний місяць.
Абзацем другим пункту 5 глави 4 розділу IX визначено, що дані про об`єм (м куб.) та обсяг (кВт·год, Гкал, МДж) розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за розрахунковий період (газовий місяць) зазначаються Оператором ГРМ в особистому кабінеті споживача на сайті Оператора ГРМ (за наявності) та/або в рахунку про сплату послуги за договором розподілу природного газу.
Проводячи контрольний огляд лічильника у абонента ОСОБА_1 представники АТ «Львівгаз» виявили порушення Кодексу ГРС, вид якого визначили як несакціоноване втручання в роботу ЗВТ, про що склали відповідний Акт про порушення №LV000061 від 18.08.2021р.
За главою 2 Розділу XI Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, крім іншого, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
В залежності від виду порушення вимог Кодексу ГРС главою 3 Розділу XI визначаються заходи, які застосовуються Оператором ГРМ до правопорушника.
Главою 1 Розділу I Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу визначено як втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Позивач надав до матеріалів справи копію акту №764 від 31.08.2021р. згідно якого члени комісії провели експертизу лічильника газу Метрікс G-4 серійний номер 123418, рік випуску якого 2005 року та встановили, що цілісність заводського тавра не порушено, цілісність лічильного механізму не пошкоджено, сторонніх предметів в середині не виявлено, та прийшли до висновку, що втручання в роботу ЗВТ не виявлено.
23.11.2021 року комісія з розгляду актів про порушення споживачами природнього газу ГРС вимог Кодексу постановила задоволити акт про порушення №000061 від 18.08.2021р. , про що складено відповідний протокол №74/11-Н, витяг якого долучений до матеріалів справи.
Главою 1 Розділу I Кодексу ГРС експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб визначена як комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.
За таких умов, експертиза ЗВТ та пломб проводиться з метою виявлення втручань в роботу лічильника або його конструкції чи складові, та як наслідку наявності виявлення споживання природного газу, що не обліковувалося (обліковувалося частково чи з порушенням законодавства), або іншим чином було викривлено дані обліку газу.
Проте, як вбачається акту №764 від 31.08.2021р. такого наслідку втручання в роботу ЗВТ, що призвело необлікування, часткове облікування, викривлення даних обліку газу висновком експертної комісії встановлено не було.
За п.5 глави 10 Розділу X Кодексу ГРС визначено, що під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Проте, як вбачається з акту експертизи, до нього не було внесено взагалі будь-яких результатів огляду.
Комісією АТ «Львівгаз» так і не було визначено, чи було втручання в роботу ЗВТ, що спричинили необлікування (часткове об лікування), викривлення даних обліку.
Втручання в роботу ЗВТ за умов глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ - кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу). Тобто, Оператор ГРМ в такому випадку, заявляє, що втручання в роботу ЗВТ має наслідок - несанкціонований відбір газу, що свою чергу за вимогами статті 611 ЦК України та 22 ЦК України є збитками позивача.
За таких умов, висновки комісії за результатами експертизи лічильника повинні відображати висновок щодо наявності не облікованого (облікованого часткового) або викривлення даних обліку газу, що було наслідком пошкодження заводського тавра лічильника.
Висновком експертизи від 21.08.2021р. було визначено, що фактичне розташування пломби на місці її цілісність відповідає, цілісність заводського тавра не порушено, лічильний механізм не пошкоджено, сторонніх предметів не виявлено, маркування відповідає технічній документації. Висновком комісії не виявлено втручання в роботу ЗВТ.
Однак, згідно акту №764 від 31.01.2021р. таких висновків надано не було а зазначено, що не виявлено втручання в роботу ЗВТ, а тому суд приходить до висновку, що довільне трактування вимог Кодексу ГРС позивачем АТ «Львівгаз» не може бути підставою для застосування санкцій у вигляді донарахованого об`єму природного газу.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 24 жовтня 2018 року у справі № 914/2384/17 вказано, що: відповідно до абз.3 п.1 розділу 2 глави ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Згідно з п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (у тому числі, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Такими чином в ході розгляду справи не знайшло свого підтвердження встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).
Відповідно до ч.1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Позивачем не надано належних, достатніх та допустимих доказів наявність такого порушення як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та відповідно, можливість застосування санкцій у вигляді донарахування не облікованого об`єму природного газу. За зазначених обставин, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 76-80, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
В задоволенні позову АТ "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єму природного газу - відмовити.
Рішення може бути оскаржене учасниками розгляду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
У разі, якщо рішення не було вручено в день його проголошення, пропущений строк може бути поновлено, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Відомості, які зазначаються в рішенні суду відповідно до п.4) ч.5 ст.265 ЦПК України та не проголошуються, відповідно до ч.2 ст.268 ЦПК України.
Позивач: АТ "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" ЄДРПОУ 03349039, місце знаходження: м.Львів, вул.Золота, 42.
Відповідач: ОСОБА_1 місце проживання: с.Переспа Червоноградського району, Львівської області.
Головуючий: Л. Ю. Фарина