Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 344/402/24
Провадження № 2-о/344/83/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Н И
09 січня 2024 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої Кіндратишин Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання Литвин Х.В.,
розглянувши у порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 09.01.2024 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті її батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Новоазовськ Новоазовського району Донецької області.
В обґрунтуваннязаяви зазначено,що ІНФОРМАЦІЯ_3 у м.м.Новоазовськ Новоазовськогорайону Донецькоїобласті помер батько заявниці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Факт родинних відносин підтверджується свідоцтвом про народження. Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про смерть № НОМЕР_1 , довідкою про причину смерті, фотокопією з місця поховання. Встановлення факту смерті необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть. Заявник позбавлена можливості у встановленому законом порядку здійснити реєстрацію факту смерті батька ОСОБА_2 , оскільки документина підтвердженняцих обставинвидані унаселеному пункті,на територіїякого проводятьсяактивні бойовідії,що унеможливлюєотримання заявникомсвідоцтва просмерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану України. У зв`язку з цим, виникла необхідність звернення до суду.
Заявник у судове засідання не з`явилась, подала письмову заяву, відповідно до якої заявник просить розглядати подану до суду заяву про встановлення факту смерті без її участі, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі, просила задоволити.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до копії свідоцтва про народження, виданого повторно 27.07.2009 Жовтневим відділом РАЦС Маріупольського міського управління юстиції Донецької області серії НОМЕР_2 , ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Маріуполь, про що 17.07.1975 зроблено запис за №1181. Батьками вказані, батько ОСОБА_4 , мати ОСОБА_5 єОСОБА_6 (а.с.9).
Згідно з копії свідоцтва про укладення шлюбу, серії НОМЕР_3 від 31.08.1996, виданого Новоазовським відділом реєстрації актів громадянського стану Донецької області, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 єОСОБА_8 зареєстрували шлюб 31.08.1996, про що зроблено запис за №58. Після укладення шлюбу прізвище присвоєно чоловікові - ОСОБА_9 , дружині ОСОБА_9 (а.с. 10).
Із довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 04.01.2024 № 2615-5003084129 вбачається, що зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 , на даний час остання є внутрішньо переміщеною особою та проживає за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 8).
Згідно з копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого Жовтневим РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 12 квітня 2001 року, місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6-7).
Відповідно до копії довідки про причину смерті (до форми №106/у №150, видається для поховання), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (запис російською мовою) (а.с.12).
Згідно з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , виданого 16.12.2023 відділом запису актів громадянського стану Новоазовського районного управління юстиції Міністерства юстиції ДНР, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ,місце смерті: м. Новоазовськ Новоазовського району, про що зроблено запис актовий про смерть №596 (запис російською мовою) (а.с.11).
Також факт смерті ОСОБА_2 підтверджується фотокопією з місця поховання.
Відповідно до 317 ЦПК України, визначено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Так, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року у зв`язку з військовою агресією РФ проти України з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні запроваджено воєнний стан. В подальшому такий неодноразово продовжено, зокрема і на час розгляду справи.
Указом Президента України від 07.02.2019 за №32/19 затверджено «Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях», серед яких значиться Новоазовський район.
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Так,за п.8ч.1ст.315ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Водночас, питання можливості чи неможливості реєстрації органом ДРАЦС факту смерті саме на території, яка на даний час окупована РФ, за документами виданими незаконними органами (Лікарське свідоцтво про смерть чи Свідоцтво про смерть особи), врегульовано спеціальним законом «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України, який зокрема визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії РФ, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму та особливо додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом зтим,ч.3ст.9Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України»,зазначає,що будь-якийакт (рішення,документ),виданий органамита/абоособами,передбаченими частиноюдругою цієїстатті,є недійснимі нестворює правовихнаслідків,крім документів,що підтверджуютьфакт народження,смерті,реєстрації (розірвання)шлюбу особина тимчасовоокупованій території,які додаютьсядо заявипро державнуреєстрацію відповідногоакта цивільногостану.Така редакціянабрала чинністьз 07.05.2022 згідноіз Законом№ 2217-IX.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядаєсправи провстановлення факту смерті особи в певний час за нормами ст. 317 ЦПК, у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у даній справі, суд бере до уваги й практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Зокрема суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), у яких ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Враховуючи наведене, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, суд бере до уваги та надає оцінку документам про смерть особи, як доказами у справі документам, що видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
У відповідності зі ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті; державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Частиною першою статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п.1 Розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Згідно вказаних Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), лікарське свідоцтво про перинатальну смерть, рішення суду про оголошення особи померлою, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час, повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів, повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть. Ці документи додаються до другого примірника актового запису про смерть.
Відповідно до статей 1, 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.
Беручи до уваги встановлені у судовому засіданні обставини справи, досліджені докази, суд дійшов висновку про те, що доводи заяви про встановлення факту смерті знайшла своє підтвердження під час судового розгляду, у зв`язку із чим підлягає задоволенню.
Згідно ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 264, 265, 268, 315, 317 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву задоволити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Новоазовськ Новоазовського району Донецької області.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники розгляду справи :
Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_6 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_4 ;
Заінтересована особа :
Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ЄДРПОУ : 33645594, адреса : вул. Галицька, буд. 25, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя
Івано-Франківського міського суду Кіндратишин Л.Р.